مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

یادگیری در کمترین زمان

توضیحات کوتاه :
برای یادگیری در هر زمینه‌ای از خود سوال کنید که چرا باید این کار را یاد بگیرم و اگر آن را فرا نگیرم چه اتفاقی می‌افتد. با پاسخگویی به این دو سوال می‌توانید اهداف درستی برای خود تعیین نمایید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

4.56

تعداد امتیازها: 9

  • 6k
  • 3
  • مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
یادگیری در کمترین زمان

 

خلاصه ای از مقاله

یادگیری در کمترین زمان یکی از اصول موفقیت می‌باشد. وقتی شما بتوانید زمان خود را مدیریت نمایید و یادگیری خود را بالا ببرید مسلما زودتر به موفقیت می‌رسید. برای محقق نمودن این امر اصولی را باید رعایت کنید که در این مقاله به آنها پرداخته‌ایم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

چگونه می توانیم در کمترین زمان یک چیزی را یاد بگیریم؟

سؤالی پر تکرار که اکثراً از من پرسیده می‌شود؛ "به چه شکل می‌توانیم خیلی سریعتر یاد بگیریم و سرعت یادگیری خود را افزایش دهیم" .حالا یادگیری و افزایش سرعت یادگیری چه کاربردی دارد؟ فرض بگیرید ما می‌خواهیم  از نقطه الف به نقطه ب در طول زمان مشخصی مثلاً سه سال برسیم و می‌خواهیم یک مهارت را یاد بگیریم. اگر روش‌های صحیح یادگیری را بدانیم، می‌توانیم در طول شش ماه به نقطه ب برسیم .من پنج کلید طلایی و مهم را به شما آموزش می‌دهم  که شک ندارم زندگی خودتان را کاملاً می‌توانید عوض کنید. دوست خوبم به یک سوال اساسی می‌رسیم: چرا باید اصلاً یاد بگیریم؟ و چرا این یادگیری باید سریع باشد؟ ببینید شما سیصد میلیون پول نقد را در حساب بانکی قرار می‌دهید، این هدف شما است. خب این خیلی اهمیت دارد که در سن 60 یا در سن 22 سالگی به این مبلغ می‌رسید، می‌توانید تفاوت آن‌ها را احساس کنید یا نه؟ در کل زندگی شما تأثیرگذار است. پس برای همین خیلی مهم است چه زمانی ما صرف می‌کنیم تا یک موضوع یا مهارتی را یاد بگیریم و یا اگر مهارتی را که یاد می‌گیریم، بتوانیم اجرا کنیم. مواردی که در زیر می‌آید خیلی کاربردی است پس به دقت توجه داشته باشید و اجرا کنید:

 

مقاله پیشنهادی: تاثیر یادگیری در موفقیت

یادگیری درست و سریع

 

کلید اول: رویا سازی

دوست خوبم، شما باید نسبت به چیزی که می‌خواهید یاد بگیرید رویا داشته باشید، اگر نمی‌دانید چه چیزی را باید یاد بگیرید و به دنبال بقیه افراد جامعه هستید که چه چیزهایی را یاد می‌گیرند و شما هم مثل یک دنبال‌کننده به دنبال رویاهای آن آدمها می‌روید این فوق‌العاده بد است. اگر این طور است تقاضا می‌کنم که همین الآن دست نگه دارید و به حرف من گوش کنید که به چه شکل می‌توانید رویاسازی نمایید .لطفاً به این مثال توجه کنید: خیلی از افراد در جامعه ایران تمایل دارند به دانشگاه‌ها ی مختلف بروند. ولی خیلی از آنها دلیل خوبی که چرا باید باید به دانشگاه بروند را ندارند و دلیل اینکه چرا باید این رشته را یاد بگیرند، نمی‌دانند. این فاجعه است، یعنی به دنبال کار و دانشگاهی می‌روند و چهار یا هشت سال از وقت خود را می‌گذارند. ولی چرایی قدرتمند برای انجام چنین کاری ندارند؟ درس خواندن خیلی خوب است. تا به حال به کتابخانه رفته‌اید چند هزار جلد کتاب وجود دارد همه آنها خوبند ولی شما دقیقاً کدام یک را باید مطالعه کنید و یاد بگیرید؟ افراد موفق یک فیلتر ذهنی در ذهن خود می‌سازند که دقیقاً چه چیزی را می‌خواهند یاد بگیرند. شما هم توجه داشته باشید اما قبل از اینکه همه این کارها را انجام بدهید باید رویای خود را پیدا کنید.

 

میلیونر نابغه

 

اهداف خود را یادداشت نمایید

مثلاً در ذهن خود می‌گویید که باید موزیک و نواختن پیانو را یاد بگیرم و سپس در رشته موسیقی وارد شوم خوب این رویای من است. روی یک کاغذ می‌نویسید و چندین فلش به آن رسم می‌کنید که می‌توانم گیتار خریداری کنم، خوانندگی یاد بگیرم و همین طور چیزهای مختلف را می‌نویسم که به آن کار مربوط است. پس من در ذهنم این را تصور می‌کنم که بر روی یک استیج در حال نواختن پیانو هستم و خیلی لذت می‌برم و تعداد زیادی از مخاطبان من آنجا هستند و فوق‌العاده این تصور قشنگ است. پس ببنید این آدم که مثال آن ذکر شد رویا دارد .باید تعریف درستی از رویا داشته باشید که دقیقاً چه کاری را می‌خواهید یاد بگیرید بعد از آنکه آن کار را پیدا کردید به این می‌رسید که چرا من این کار را باید یاد بگیرم؟ سپس به سؤال دوم می‌رسید که اگر من این کار را یاد نگیرم چه اتفاقی در زندگی‌ام می‌افتد؟ به طور مثال در یک شرکت بین‌المللی کار می‌کنید و این فکر به ذهن شما می‌آید که باید زبان انگلیسی را یاد بگیرید ولی یک سوال بزرگتر این است که من اگر انگلیسی یاد نگیرم چه اتفاقی می‌افتد، ممکن است اخراج شوید و یا در عرض یک سال بعد در ردیف کارمندان کیفیت پایین قرار بگیرید و شرکت شما را اخراج نماید. پس خیلی ساده من دلیل آن را پیدا کردم.

 

مقاله پیشنهادی: جادوی نوشتن اهداف و آرزوها

یادگیری در کمترین زمان

 

دلیل اینکه چنین اهدافی دارید چیست؟

حالا چرا باید انگلیسی را یاد بگیرم؟ تا رتبه‌ام در آن شرکت بالاتر برود و با آدمهای بیشتری بتوانم در ارتباط باشم و در بازاریابی و فروش بتوانم با آدمهای خارجی ارتباط برقرار کنم و مورد آخر می‌توانم به دنیای عظیم اطلاعات دسترسی پیدا کنم. زمانی که هر کاری بخواهم انجام دهم به کل دنیا دسترسی داشته باشم نه فقط زبان فارسی. پس از خود دو تا سؤال می‌پرسید چرا و چرا؟ به این دو سوال جواب می‌دهید. حالا در مورد رویا نوشتن یا اینکه در کل چگونه رویایمان را در زندگی پیدا کنیم و به چه کاری باید علاقه پیدا کنیم بعداً توضیح می‌دهیم. چون من اعتقاد دارم هر کسی یک رویایی دارد ولی بنا بر مشکلات و شرایطی آن را فراموش کرده است. به‌طور مثال خیلی از آدمهایی که در سطح مالی بدی قرار دارند، دوست ندارند هیچ چیزی در زندگی را به دست بیاورند فقط می‌خواهند زنده باشند و یا فقط کار کنند که زمان بگذرد. اکثر افراد برای مشاوره به من مراجعه می‌کنند شخصی به دنبال این است که خانه دیگری بخرد، بیشتر کار کند ولی هیچ‌وقت خودش نمی‌داند که چرا؟ و این فاجعه است یعنی این آدم اصلا رویا ندارد. هیچ تعریفی از اینکه چرا باید اینقدر کار کند ندارد. ولی چون کل جامعه دارد کار می‌کند ایشان هم کار می‌کند مثل خیلی از افرادی که می‌شناسم بعد از تحصیلات آموزش عالی در یک جای خوب هم کار می‌کنند ولی از آنها که سوال می‌کنم دقیقاً روزی که قصد داشتید وارد این رشته شوید به چه چیزی فکر می‌کردید؟ اظهار می‌کنند به هیچ چیزی فکر نمی‌کردند برای همین در همان سطح متوقف می‌شوند و به دنبال یادگیری بیشتر نیستند.

نگاهی به افراد موفق بیندازید

تمام افراد موفقی را که در دایره ارتباطی خود می‌شناسید زیر نظر بگیرید. آیا این افراد صرفاً با اطلاعاتی که در برهه‌ای از زمان به دست آورده‌اند توانسته‌اند مسیر موفقیت را طی کنند؟ آیا هیچ به روزرسانی و افزایش اطلاعات در آنها صورت نگرفته است؟ مسلماً پاسخ منفی است. تنها افرادی می‌توانند عملکرد موفق‌تری داشته باشند که همواره به دنبال به دست آوردن دانش و مهارت‌های به روز باشند. در هر حوزه و زمینه‌ای که فعالیت دارید اطلاعات در حال تغییر است و بنابراین نمی‌توانید به داشته‌هایتان اکتفا کنید

کلید دوم: تعریف الگو برای خود

شما برای اینکه هر چیزی را بتوانید سریع یاد بگیرید به یک چارچوب کاری، سیستم، نظام، یک آدم، کتاب و به یک دوره آموزشی به صورت مرحله به مرحله نیاز دارید. وقتی که یک الگو به شما دهند خیلی راحت‌تر می‌توانید آن را دستکاری کنید و مطابق با زندگی خود بسازید. به طور مثال به شما می‌گویم که یک قاب بسازید که 8 ضلع دارد. خب دو گروه از افراد کار را شروع می‌کنند. یک گروه از آنها روی کاغذ شکلها را می‌کشند و اندازه‌گیری می‌کنند و 4 ساعت وقت صرف می‌کنند.  یک گروه دیگر می‌گویند که ما برای انجام کار الگو می‌خواهیم و هزاران الگو در اختیار افراد دیگری وجود دارد که آنها بتوانند کار را با آنها انجام دهند. مثلا اگر یک الگویی ده ضلع داشت، دوتای آنرا حذف و آن 8 ضلعی را در مدت زمان نیم ساعت می‌سازند ولی گروه اولی 4 ساعت زمان صرف می‌کند چون از صفر شروع کرده است . هیچ‌وقت در یادگیری از صفر شروع نکنید، هیچ چیز را از اول خود تجربه نکنید و یا با آزمون و خطا یاد نگیرید .ابتدا الگوه‌ها را کاملاً بررسی کنید و همه آنها را جلوی خود قرار می‌دهید بعد الگوها را مطابق با آنچه که می‌خواهید یاد بگیرید تغییر می‌دهید. به همین راحتی سرعت شما ده برابر در همین گام دوم زیادتر می‌شود . هیچ‌وقت از صفر شروع نکنید، از صفر شروع کردن اصلا هنر نیست و اصلا کار خاصی نیست. مثلا شرکت‌های بزرگ مثل سامسونگ، اپل و.. هیچ‌وقت دوباره گوشی را طراحی نمی‌کنند، از روی گوشی اولیه معایب و مزایای آنرا بررسی می‌کنند و آن را بصورت دلخواه تغییر می‌دهند و در عرض دوماه یک گوشی کاملا جدید را وارد بازار می‌کنند پس از الگو استفاده می‌کنند.

 

مقاله پیشنهادی: میزان یادگیری در حالات مختلف

یادگیریدر کمترین زمان

 

کلید سوم : اصل تداوم

زمانی که می‌خواهید یک چیزی را یاد بگیرید حالا در هر زمان و هر چیزی که می‌خواهید باشد باید به صورت روزانه آن را انجام دهید و تمرین کنید. در کلاس‌های درس اگر یاد شما بیاید. شنیده‌اید که استاد می‌گوید اگر من اینجا بایستم و تدریس کنم شما خوب یاد نمی‌گیرید و از شما می‌خواهد که با یک کاغذ و قلم دقیقاً آن تمرین‌ها را یادداشت کنید و با آن قضیه درگیر شوید .حالا درگیر شدن به چه منزله‌ای است؟ مثلاً باز می‌گردیم به مثال پیانو، تصمیم می‌گیرید که پیانو یاد بگیرید اما آدمی هستید که فوق‌العاده مشغله دارید و یک روز قرار می‌گذارید که 5 ساعت کلاس پیانو بروید. من به جرات به شما می‌گویم که خوب نمی‌توانید یاد بگیرید، چون 5 ساعت در طول یک روز داشتید یاد می‌گرفتید .حالا اگر این را به اینکه اگر روزی 20 دقیقه یاد بگیرید تقسیم کنید. دقیقا در یک هفته 5 ساعت زمان گذاشتید ولی این 20 دقیقه حداقل یادگیری شما را ده برابر افزایش می‌دهد .بصورت روزانه مغز، کل وجود و سیستم ذهنی شما باید یاد بگیرد. دقیقاً تمام چیزهایی که یاد گرفتید را برای ذهن مرور کنید. حالا اگر به دنبال این هستید که در یادگیری فوق‌العاده استاد شوید یا یک چالشی را با خود انجام دهید که من هر روز اینکار انجام می‌دهم. مثلاً زمانی که شما نیم ساعت مطالعه می‌کنید آن رابه 3 تا 4 دقیقه مطالعه در حالتی که برای شما توضیح می‌دهم تبدیل کنید.

مدت زمان تمرین‌های خود را به بازه‌های زمانی کوچک‌تری تقسیم نمایید

بطور مثال شما 30 صفحه از یک کتاب را می‌خوانید. آن 30 صفحه را به یک یا دو برگ کاغذ تبدیل نمایید که بتوانید در 3 تا 5 دقیقه آن را بخوانید، یعنی آن زمان 30 دقیقه مطالعه اولیه‌ای که دارید به 3 تا 5 دقیقه مطالعه در حالت دوم تبدیل کنید پس من یک یا دو صفحه از نکات کلیدی 30صفحه یک کتاب را بعد از مطالعه دارم. در ادامه فرض کنید اگر صبح آن30 صفحه از کتاب را خوانده‌اید، در بعداز ظهر یا شب یک نگاه سرانگشتی به آن دو صفحه خلاصه هم بیندازید. برای مطالب جدیدی که یاد می‌گیرید این کار را هر روز انجام دهید و خیلی جالب است بدانید یک سری اپلیکیشن‌هایی در موبایل وجود دارد که یک کار فوق‌العاده‌ای را برای ما انجام می‌دهند .تصور کنید شما هر روز قصد دارید مطالعه کنید و در زمینه‌های مختلف می‌خواهید مطلب جمع نمایید و یا یک سری از مطالب را برای اینکه یاد بگیرید یادداشت‌برداری کنید. خود شما هم باید این کار را انجام دهید تا به یاد بیاورید؛ این کلمات را از کجا و به چه منظوری یادداشت کرده‌اید. برای جلوگیری از گم‌کردن یادداشت‌ها نرم‌افزارهای مختلف موبایل وجود دارد که می‌توانید اسکن و تصویر هر برگه یادداشت را در گوشی تلفن همراه خود داشته باشید و هر زمانی که خواستید می‌توانید آنها را مطالعه نمایید. پس از وسایلی که برای ما ساخته شده باید استفاده موثر کنیم.

 

یادگیری در کمترین زمان

 

بهترین مربی و استاد را برای خود برگزینید

دوست خوبم برای یادگیری هر مهارتی که به آن نیاز دارید انتخاب استاد خیلی مهم است، مثلا همانطور که می‌دانید من سال‌های زیادی است که تمرینات رزمی انجام می‌دهم ولی زمانیکه این تکنیک‌ها را اجرا کردم، زمان آموزش کیک بوکسینگ به شاگردانم را از 3 سال به 3 ماه کاهش دادم. اما نکته جالب این است که هر دو گروه از شاگردانم در یک سطح مبارزه می‌کنند. پس استاد خیلی مهم است وقتی که می‌خواهید استاد انتخاب نمایید ابتدا آن را بررسی کنید و نحوه انتخاب استاد خود را تجزیه و تحلیل کنید. پیشنهاد من این است که اگر به‌طور مثال می‌خواهید گیتار را یاد بگیرید از تمام دوستان خود بپرسید. از تمام کسانی که گیتار را یاد گرفتند بپرسید و آدرس اساتید آن‌ها را بگیرید. اساتید یک جلسه را مسلما رایگان برگزار می‌کنند که شما می‌توانید شرکت کنید و پس از امتحان بهترین استاد را انتخاب نمایید، زیرا تاثیر مطالبی که استاد به شما می‌گوید خیلی زیاد است.

نتیجه آموزش‌های خود را ارزیابی نمایید

نکته بعدی این است که شما باید بازخورد بگیرید. مثلا یادگیری انگلیسی را به 10 یا 20 بخش تقسیم کنید، در هر بخش از یادگیری اگر هفته اول شما به اتمام رسید. بازخورد بگیرید و ابتدا خود را مورد آزمایش و تست قرار دهید که چه تعداد لغات را که یاد گرفتید. چه تعداد از آنها را به یاد خواهید آورد و به کار می‌برید. زمانیکه در این پروسه این کار (بازخورد) را انجام می‌دهید می‌فهمید که آیا این سیستم آموزشی که شما دارید اجرا می‌کنید درست است یا خیر؟ و می‌توانید آن را ارزیابی کنید . در تمام اپلیکیشن‌های بزرگ دنیا قسمت بزرگ آنها  API است، به‌طور مثال زمانی که تعدادی ویدئو در یوتیوپ به اشترا ک می‌گذارید به شما می‌گوید که این تعداد بازدید داشته و آن را ارزیابی می‌کنید و کسانی که محتوایی برای یوتیوب می‌سازند همیشه چک می‌کنند که اگر من 3000 بازدید برای فلان ویدئو گرفتم و برای یکی دیگر 2000 تا بازدید گرفتم آنها را گام‌به‌گام بررسی می‌کنند که این تفاوت در بازدید آنها در چه چیزی است .در یادگیری هم دقیقا همین روال وجود دارد. شما باید هم سیستم آموزشی را بررسی و کنترل کنید و هم اینکه خود شما به چه شکل یاد گرفتید؟ به چه سبکی سریع‌تر می‌توانید یاد بگیرید؟ نکته انتهایی این است که از تمام اطرافیان خود آنهایی که به نظر شما در آن کار بهتر هستند. از آنها بازخورد بگیرید و بگویید که من در طول یک هفته به این نکته به این درجه آموزشی رسیده‌ام. الآن خوب است یا خیر؟ یا اینکه به چه شکلی می‌توانم آن را بهتر کنم یا اینکه شما چگونه توانستید بهتر شوید .دوست خوبم اگر سوال درستی بپرسید جواب درستی هم بدست می‌آورید و همینگونه می‌توانید سرعت یادگیری خود را چند برابر کنید .

نکته آخر: تعیین زمان

نکته آخر این است که شما برای خود زمان تعیین نماید. مثلا بگویید من در فاصله زمانی روز هشتم این مقدار یاد می‌گیرم و روز دهم این مقدار را یاد می‌گیرم. یعنی یک خط زمانی را برای خود بسازید. با فلش مشخص کنید که من فصل اول را در این زمان می‌خوانم و همین‌طور فصل بعدی را در این زمان می‌خوانم. واقعا متعهد باشید، چون شما برای خود یاد می‌گیرید، برای من و یا فرد دیگری نمی‌خوانید، پس برای خود ارزش قایل شوید .آن دو سوال را زمانیکه کار را به تاخیر می‌اندازید. بیاد بیاورید که من چرا این را یاد می‌گیرم؟ اگر این را یاد نگیرم چه اتفاقی در زندگی من می‌افتد؟ این دو اهرم می‌تواند خیلی ما را به سمت رشد و پیشرفت هدایت کند. به سمت اینکه ما بفهمیم بله این خیلی مهم است که سرعت شما در یادگیری چه اندازه است و هم این بحث که شما در 60 یا 25 سالگی می‌خواهید به یک مقدار مشخص شده‌ای از پول  برسید ؟

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشترین بهره را از مطالب مقاله یادگیری در کمترین زمان در افراد برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمانبندی خود بوده و آن‌ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه، مدرس موفقیت و کارآفرین

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/یادگیری-در-کمترین-زمان
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 3 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
faegeh saeedi گفته:
۱ | ۰

بسیار عالی و تاثیر گذار
سپاسگزارم.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما دوست عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

بسی شایسته است به پاس تلاش‌ها و ابراز لطفتان به تیم عزت خواه دات کام نهایت سپاس و قدردانی خویش را خدمت شما ابراز داریم.  

شاد و پیروز باشید.

پاسخ
علیرضا گفته:
۰ | ۰

مثل همه مقالاتتون عالی بود

امیر کرندی پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۱

درود به شما علیرضا عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
امیر کرندی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

تلاش ما در تیم عزت خواه دات کام یاری رساندن به کاربران و همراهان عزیز می باشد تا بتوانند با پشتکار خود قله های موفقیت را طی نمایند.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط