افزایش 30 درصدی محصولات از 10 فروردین ماه 1398

همراهان عزیز هم اکنون می توانند با قیمت های فعلی نسبت به خرید دوره ها اقدام نمایند.

یادگیری در کمترین زمان

  • 23 آذر 1396
  • 1730
  • 1

یادگیری در کمترین زمان

در کمترین زمان یاد بگیرید | در کمترین زمان یک چیزی را یاد بگیریم | یادگیری در کمترین زمان | کمترین زمان در یادگیری | یادگیری سرعتی | یادگیری با زمان کم | یادگیری در کمترین زمان ممکن | چگونه می توانیم در کمترین زمان یک چیزی را یاد بگیریم

چگونه می توانیم در کمترین زمان یک چیزی را یاد بگیریم؟

سوالی پر تکرار که اکثراً از من پرسیده می شود که به چه شکل می توانیم خیلی سریعتر یاد بگیریم و سرعت یادگیری خود را افزایش دهیم .حالا یادگیری و افزایش سرعت یادگیری چه کاربردی دارد ؟ فرض بگیرید ما می خواهیم  از نقطه  الف  به نقطه ب در طول زمان مشخصی مثلا سه سال برسیم و می خواهیم یک مهارت را یاد بگیریم . اگرروشهای صحیح یادگیری را بلد باشیم می توانیم در طول شش ماه به نقطه ب برسیم .من پنج کلید طلایی و مهم را به شما آموزش می دهم  که شک ندارم زندگی خود را کاملاً می تواند عوض کند. دوست خوبم به یک سوال اساسی می رسیم: چرا باید اصلاً یاد بگیریم؟  و چرا این  یادگیری باید سریع باشد؟ ببینید شما سیصد میلیون پول نقد را در حساب بانکی مد نظر قرار می دهید. این هدف شماست خب این خیلی اهمیت دارد که در سن 60 یا در سن 22 سالگی به این مبلغ  می رسید می توانید تفاوت آن ها را احساس کنید یا نه؟ در کل زندگی شما تاثیر گذار است. پس برای همین خیلی مهم است چه زمانی ما صرف می کنیم تا یک موضوع یا یک مهارتی را یاد بگیریم و یا اگر مهارتی را که یاد می گیریم بتوانیم اجرا کنیم . مواردی که در زیر می آید خیلی کاربردی است پس به دقت توجه داشته باشید و اجرا کنید:

 

یادگیری درست و سریع

 

کلید اول: رویا سازی

دوست خوبم شما باید نسبت به چیزی که می خواهید یاد بگیرید رویا داشته باشید، اگر نمیدانید چه چیزی را باید یاد بگیرید و به دنبال بقیه افراد جامعه هستید که چه چیزهایی را یاد می گیرند و شما هم مثل یک دنبال کننده به دنبال رویا های آن آدمها می روید این فوق العاده بد است اگر اینطور است تقاضا می کنم که همین الآن دست نگه دارید و به حرف من گوش کنید که به چه شکل می توانید رویا سازی نمایید .لطفا به این مثال توجه کنید: خیلی از افراد در جامعه ایران تمایل دارند به دانشگاه ها ی مختلف بروند. ولی خیلی از آنها دلیل خوبی که چرا باید باید به  دانشگاه بروند را ندارند و دلیل اینکه چرا باید این رشته را یاد بگیرند. نمی دانند و این فاجعه است یعنی به دنبال کار و دانشگاهی می روند و چهار یا هشت سال از وقت خود را می گذارند. ولی چرایی قدرتمندی برای انجام چنین کاری ندارند؟ درس خواندن خیلی خوب است تا حالا به کتابخانه رفته اید چند هزار جلد کتاب وجود دارد همه آنها خوبند ولی شما دقیقا کدام یک را باید مطالعه کنید و یاد بگیرید؟ افراد موفق یک فیلتر ذهنی در ذهن خود می سازند که دقیقاً چه چیزی را می خواهند یاد بگیرند. شما هم توجه داشته باشید اما قبل از اینکه همه این کارها را انجام بدهید باید رویای خود را پیدا کنید.

 

میلیونر نابغه

 

اهداف خود را یادداشت نمایید

مثلا در ذهن خود می گویید که باید موزیک و نواختن پیانو را یاد بگیرم و سپس در رشته موسیقی وارد شوم خوب این رویای من است. روی یک کاغذ می نویسید و چندین فلش به آن رسم می کنید که می توانم گیتار خریداری کنم. خوانندگی یاد بگیرم و همین طور چیزهای مختلف را می نویسم که به آن کار مربوط است. پس در من در ذهنم این را تصور می کنم که بر روی یک استیج درحال نواختن پیانو هستم و خیلی لذت می برم و تعداد زیادی هم از مخاطبان من آنجا هستند وفوق العاده این تصور قشنگ است . پس ببنید این آدم که مثال آن ذکر شد رویا دارد .باید تعریف درستی از رویا داشته باشید که دقیقا چه کاری را می خواهید یاد بگیرید بعد از آنکه آن کار را پیدا کردید به این می رسید که چرا من  این کار را باید یاد بگیرم؟ سپس به سوال دوم می رسید که اگر من این کار را یاد نگیرم چه اتفاقی در زندگی ام می افتد؟ بطور مثال در یک شرکت بین المللی کار می کنید و این فکر به ذهن شما می آید که باید زبان انگلیسی را یاد بگیرید. ولی یک سوال بزرگتر این است که من اگر انگلیسی یاد نگیرم چه اتفاقی می افتد. ممکن است اخراج شوید و یا در عرض یکسال بعد در ردیف کارمندان کیفیت پایین قرار بگیرید. شرکت شما را اخراج نماید. پس خیلی ساده من دلیل آن را پیدا کردم.

دلیل اینکه چنین اهدافی دارید چیست؟

حالا چرا باید انگلیسی را یاد بگیرم؟ تا رتبه ام در آن شرکت بالاتر برود و با آدمهای بیشتری بتوانم در ارتباط باشم و در بازاریابی و فروش بتوانم با آدمهای خارجی ارتباط برقرار کنم و مورد آخر می توانم به دنیای عظیم اطلاعات دسترسی پیدا کنم زمانیکه هر کاری بخواهم انجام دهم به کل دنیا دسترسی داشته باشم نه فقط زبان فارسی. پس از خود دو تا سوال می پرسید چرا و چرا؟ به این دو سوال جواب می دهید.حالا در مورد رویا نوشتن یا اینکه در کل چگونه رویایمان را در زندگی پیدا کنیم و به چه کاری باید علاقه پیدا کنیم بعدا توضیح می دهیم. چون من اعتقاد دارم هر کسی یک رویایی دارد ولی  بنا بر مشکلات و شرایطی آنرا فراموش کرده است. بطور مثال خیلی از آدمهایی که در سطح مالی بدی قرار دارند، دوست ندارند هیچ چیزی در زندگی را بدست بیاورند فقط می خواهند زنده باشند و یا فقط کار کنند که زمان بگذرد . اکثر افراد برای مشاوره به من مراجعه می کنند شخصی به دنبال این است که خانه دیگری بخرد. بیشتر کار کند ولی هیچ وقت خودش نمی داند که چرا؟ و این فاجعه است یعنی این آدم اصلا رویا ندارد. هیچ تعریفی از اینکه چرا باید اینقدر کار کند ندارد. ولی چون کل جامعه دارد کار می کند ایشان هم کار می کند مثل خیلی از افرادی که می شناسم بعداز تحصیلات آموزش عالی در یک جای خوب هم کار می کنند. ولی از آنها که سوال می کنم دقیقا روزی که قصد داشتید. وارد این رشته شوید به چه چیزی فکر می کردید. اظهار می کنند به هیچ چیزی فکر نمی کردند برای همین در همان سطح متوقف می شوند و به دنبال یاد گیری بیشتر نیستند.

کلید دوم: تعریف الگو برای خود

شما برای اینکه هر چیزی را بتوانید سریع یاد بگیرید به یک چارچوب کاری ، سیستم ، نظام ، یک آدم ، کتاب و به یک دوره آموزشی بصورت مرحله به مرحله نیاز دارید.وقتی که یک الگو به شما دهند خیلی راحت تر می توانید آنرا دستکاری کنید و مطابق با زندگی خود بسازید. بطور مثال به شما می گویم که یک قاب بسازید که 8 ضلع دارد. خب دو گروه از افراد کار را شروع می کنند. یک گروه از آنها روی کاغذ شکلها را می کشند و اندازه گیری می کنند و 4 ساعت وقت صرف می کنند.  یک گروه دیگر می گویند که ما برای انجام کار الگو می خواهیم و هزاران الگو در اختیار افراد دیگری وجود دارد که آنها بتوانند کار را با آنها انجام دهند. مثلا اگر یک الگویی ده ضلع داشت. دوتای آنرا حذف و آن 8 ضلعی را در مدت زمان نیم ساعت می سازند. ولی گروه اولی 4 ساعت زمان صرف می کند چون از صفر شروع کرده است . هیچ وقت در یادگیری از صفر شروع نکنید، هیچ چیز را از اول خود تجربه نکنید و یا با آزمون و خطا یاد نگیرید .ابتدا الگوهها را کاملاً بررسی کنید و همه آنها را جلوی خود قرار می دهید. بعد الگوها را مطابق با آنچه که می خواهید یاد بگیرید تغییر می دهید. به همین راحتی سرعت شما ده برابر در همین گام دوم زیادتر می شود . هیچ وقت از صفر شروع نکنید، از صفرشروع کردن اصلا هنر نیست واصلا کار خاصی نیست. مثلا شرکت های بزرگ سامسونگ ، اپل و.. هیچوقت دوباره گوشی را طراحی نمی کنند. از روی گوشی اولیه معایب و مزایای آنرا بررسی می کنند و آنرا بصورت دلخواه تغییر می دهند و در عرض دوماه یک گوشی کاملا جدید را وارد بازار می کنند پس از الگو استفاده می کنند .

کلید سوم : اصل تداوم

زمانی که می خواهید یک چیزی را یاد بگیرید حالا در هر زمان و هرچیزی که می خواهید باشد باید به صورت روزانه آنرا انجام دهید و تمرین کنید. در کلاسهای درس اگر یاد شما بیاید. شنیده اید که استاد می گوید اگر من اینجا بایستم و تدریس کنم شما خوب یاد نمی گیرید و از شما می خواهد که با یک کاغذ و قلم دقیقاً آن تمرین ها را یادداشت کنید و با آن قضیه درگیر شوید .حالا درگیر شدن به چه منزله ای است ؟ مثلاً باز می گردیم به مثال پیانو تصمیم می گیرید که پیانو یاد بگیرید اما آدمی هستید که فوق العاده مشغله دارید ویکروز قرار می گذارید که 5 ساعت کلاس پیانو بروید . من به جرات به شما می گویم که خوب نمی توانید یاد بگیرید ، چون 5 ساعت در طول یکروز داشتید یاد می گرفتید .حالا اگر این را به اینکه اگر روزی 20 دقیقه یاد بگیرید تقسیم کنید. دقیقا در یک هفته 5 ساعت زمان گذاشتید ولی این 20 دقیقه حداقل یاد گیری شما را ده برابر افزایش می دهد .بصورت روزانه مغز ، کل وجود و سیستم ذهنی شما باید یاد بگیرد. دقیقاً تمام چیزهایی که یاد گرفتید را برای ذهن مرور کند . حالا اگر به دنبال این هستید که در یادگیری  فوق العاده استاد شوید یا یک چالشی را با خود انجام دهید که من هر روز اینکار انجام می دهم . مثلاً زمانی که شما نیم ساعت مطالعه می کنید آن رابه 3 تا4 دقیقه مطالعه در حالتی که برای شما توضیح می دهم تبدیل کنید.

مدت زمان تمرین‌های خود را به بازه‌های زمانی کوچک‌تری تقسیم نمایید

بطور مثال شما 30 صفحه از یک کتاب را می خوانید. آن 30 صفحه را به یک یا دو برگ کاغذ تبدیل نمایید که بتوانید در 3تا 5 دقیقه آنرا بخوانید، یعنی آن زمان 30دقیقه مطالعه اولیه ای که دارید به 3 تا5 دقیقه مطالعه در حالت دوم تبدیل کنید پس من یک یا دوصفحه از نکات کلیدی 30صفحه یک کتاب را بعد از مطالعه دارم. در ادامه فرض کنید اگر صبح آن30صفحه ازکتاب راخوانده اید در بعداز ظهر یا شب یک نگاه سرانگشتی به آن دو صفحه خلاصه هم بیندازید. برای مطالب جدیدی که یاد  می گیرید این کار را هر روز انجام دهید و خیلی جالب است بدانید یکسری اپلیکیشن هایی در موبایل وجود دارد که یک کار فوق العاده ای را برای ما انجام می دهند .تصور کنید شما هر روز قصد دارید مطالعه کنید و در زمینه های مختلف می خواهید مطلب جمع نمایید و یا یکسری از مطالب را برای اینکه یاد بگیرید یادداشت برداری کنید. خود شما هم باید این کار را انجام دهید تا به یاد بیاورید؛ این کلمات را از کجا و به چه منظوری یادداشت کرده اید. برای جلوگیری از گم کردن یادداشت ها نرم افزارهای مختلف موبایل وجود دارد که می توانید اسکن و تصویر هر برگه یادداشت را در گوشی تلفن همراه خود داشته باشید و هر زمانی که خواستید می توانید  آنها را مطالعه  نمایید. پس از وسایلی که برای ما ساخته شده باید استفاده موثر کنیم.

 

یادگیری در کمترین زمان

 

بهترین مربی و استاد را برای خود برگزینید

دوست خوبم برای یاد گیری هر مهارتی که به آن نیاز دارید انتخاب استاد خیلی مهم است ، مثلا همانطور که می دانید من سالهای زیادی است که تمرینات رزمی انجام می دهم ولی زمانیکه این تکنیک ها را اجرا کردم ، زمان آموزش کیک بوکسینگ به شاگردانم را از 3 سال به 3 ماه کاهش دادم. اما نکته جالب این است که هر دو گروه از شاگردانم در یک سطح مبارزه می کنند. پس استاد خیلی مهم است وقتی که می خواهید استاد انتخاب نمایید. ابتدا آنرا بررسی کنید و نحوه انتخاب استاد خود را تجزیه و تحلیل کنید. پیشنهاد من این است که اگر بطور مثال می خواهید. گیتار را یاد بگیرید از تمام دوستان خود بپرسید. از تمام کسانی که گیتار را یاد گرفتند بپرسید و آدرس اساتید آن ها را بگیرید. اساتید یک جلسه را مسلما رایگان برگزار می کنند که شما می توانید شرکت کنید و پس از امتحان بهترین استاد را انتخاب نمایید، زیرا تاثیر مطالبی که استاد به شما می گوید خیلی زیاد است.

نتیجه آموزش‌های خود را ارزیابی نمایید

نکته بعدی این است که شما باید بازخورد بگیرید. مثلا یاد گیری انگلیسی را به 10 یا 20 بخش تقسیم کنید در هر بخش از یادگیری اگر هفته اول شما به اتمام رسید. بازخورد بگیرید و ابتدا خود را مورد آزمایش و تست قرار دهید که چه تعداد لغات را که یاد گرفتید. چه تعداد از آنها را به یاد خواهید آورد و به کار می برید . زمانیکه در این پروسه این کار (بازخورد) را انجام می دهید می فهمید که آیا این سیستم آموزشی که شما دارید اجرا می کنید درست است یا خیر؟ و می توانید آنرا ارزیابی کنید . در تمام اپلیکیشن های بزرگ دنیا قسمت بزرگ  آنها  API است.  بطور مثال زمانی که تعدادی ویدئو در یوتیوپ به اشترا ک می گذارید. به شما می گوید که این تعداد بازدید داشته و آنرا ارزیابی می کنید و کسانی که محتوایی برای یوتیوب می سازند همیشه چک می کنند که اگر من 3000 بازدید برای فلان ویدئو گرفتم و برای یکی دیگر 2000 تا بازدید گرفتم آنها را گام به گام بررسی می کنند که این تفاوت در بازدید آنها در چه چیزی است .در یادگیری هم دقیقا همین روال وجود دارد. شما باید هم سیستم آموزشی را بررسی و کنترل کنید و هم اینکه خود شما به چه شکل یاد گرفتید؟ به چه سبکی سریع تر می توانید یاد بگیرید؟ نکته انتهایی این است که از تمام اطرافیان خود آنهایی که به نظر شما در آن کار بهتر هستند. از آنها بازخورد بگیرید و بگویید که من در طول یک هفته به این نکته به این درجه آموزشی رسیده ام. الآن خوب است یا خیر؟ یا اینکه به چه شکلی می توانم آن را بهتر کنم یا اینکه شما چگونه توانستید بهتر شوید .دوست خوبم اگر سوال درستی بپرسید جواب درستی هم بدست می آورید و همینگونه می توانید سرعت یادگیری خود را چند برابر کنید .

نکته آخر: تعیین زمان

نکته آخر این است که شما برای خود زمان تعیین نماید. مثلا بگویید من در فاصله زمانی روز هشتم این مقدار یاد می گیرم و روز دهم این مقدار را یاد می گیرم. یعنی یک خط زمانی را برای خود بسازید. با فلش مشخص کنید که من فصل اول را در این زمان می خوانم و همین طور فصل بعدی را در این زمان  می خوانم. واقعا متعهد باشید، چون شما برای خود  یاد می گیرید ، برای من و یا فرد دیگری نمی خوانید ، پس برای خود ارزش قایل شوید .آن دو سوال را زمانیکه کار را به تاخیر می اندازید. بیاد بیاورید که من چرا این را یاد می گیرم؟ اگر این را یاد نگیرم چه اتفاقی در زندگی من می افتد؟ این دو اهرم می تواند خیلی ما را به سمت رشد و پیشرفت هدایت کند. به سمت اینکه ما بفهمیم بله این خیلی مهم است که سرعت شما در یاد گیری چه اندازه است و هم این بحث که شما در 60 یا 25 سالگی می خواهید به یک مقدار مشخص شده ای از پول  برسید ؟

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشتری بهره را از مطالب مقاله یادگیری در کمترین زمان در افراد برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمانبندی خود بوده و آن ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه ، مدرس موفقیت و کارآفرین

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
mohsen در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۹ گفته:
۰ ۰ | ۰

بسیار تاثیر گذار و خوب بود . سپاس از زحمات شما

آراد زمانی/پشتیبانی عزت خواه دات کام در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۹ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

درود به شما محسن عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
آراد زمانی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

بسیار خوشحال و خرسندیم از اینکه شاهد رضایت و موفقیت های شما هستیم. وجود شما در خانواده ی عزت خواه دات کام باعث شادی و دلگرمی ماست.

تشکر و سپاس فراوان از همراهی شما
شاد و سربلند باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط