افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه اهدافتان را فراموش نکنید و تا آخرین قدم محکم باشید؟

توضیحات کوتاه :
برای محقق نمودن رویاها و اهداف باید ثابت‌قدم بود و در همه مراحل انگیزه خود را حفظ نمود. استمرار داشتن در کارها یکی از رموز موفقیت افراد بزرگ می‌باشد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

4

تعداد امتیازها: 4

  • 7.6k
  • 4
  • مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
چگونه اهدافتان را فراموش نکنید و تا آخرین قدم محکم باشید؟

 

خلاصه ای از مقاله

گاهی رویایی دارید و با شور و اشتیاق آن را دنبال می‌کنید و بعد از مدتی بدون آنکه محقق شود به دست فراموشی سپرده می‌شود. به نظر شما علت این امر چیست؟ برای استمرار در رسیدن به رویاها و اهداف چه کارهایی باید انجام داد؟ با مطالعه مقاله زیر، شما می‌توانید نکاتی را فرا گیرید که به شما کمک نماید با انگیزه و ثبات بیشتری در مسیر اهدافتان گام بردارید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

بر اهداف خود ثابت قدم باشیم

تاکنون پیش آمده که شما اهداف یا رویاهایی را در ذهن خود تجسم کردید، برنامه‌ریزی کردید که به آن برسید، چند قدمی هم پیش رفتید، شاید ماه‌ها هم تلاش کردید و در راستای اهداف خود قدم برداشتید ولی کم‌کم آن‌ها را فراموش کردید. یک زمانی خیلی شور و اشتیاق داشتید، خیلی به آنها فکر می‌کردید. هیجان‌زده می‌شدید ولی بعد از مدتی کم‌کم آن را فراموش کردید. حال علت این امر چیست؟ چه اتفاقی برای اهداف موجود در ذهن شما پیش می‌آید. بعد از یک مدتی یا تمرکز خود را از دست می‌دهید یا تصمیم می‌گیرید که فراموش کنید. دیگر انرژی سابق را ندارید. اکنون راهکارهایی را بررسی می‌کنیم که چه کاری انجام دهید که اهدافتان را فراموش نکنید. تصور کنید اهداف زیادی دارید، من به شخصه ترجیح می‌دهم به جای اهداف، رویاها را جایگزین کنم. به این علت که رویاها از دورن خود شما می‌آیند و شور و اشتیاق خاصی به رویاها دارید. چیزی که واقعاً خود شما از درون آنها را می‌خواهید نه اینکه از روی مقایسه گرفته شده باشد به همین علت من طرفدار شدید رویا هستم.

 

مقاله پیشنهادی: تسلط بر اهداف برای رسیدن به موفقیت

ساختن اهداف

 

ساختن اهداف

اما باز هم هرگونه اهداف و رویایی که دارید این بخش از کتاب به شما خیلی کمک خواهد کرد بتوانید روی حرف خود بایستید، حال نکته چیست؟ شاید فکر کنید و به این نتیجه برسید که شما اهداف خاصی در زندگی ندارید یا اینکه در این زمینه مشکل دارید، بخش دیگری در این کتاب وجود دارد با عنوان "تنظیم کردن و ساختن اهداف" که با مطالعه آن قبل از مطالعه این قسمت می‌توانید رویاسازی کنید. ولی اگر رویا دارید و می‌خواهید محکم روی آنها بایستید، سه نکته و سه تمرین مهم را در ادامه معرفی خواهیم کرد تا از فراموش شدن رویاهای خود جلوگیری کنید. اولین نکته این است که تصویر ذهنی بسازید، بدین معنا که هدف و رویای شما همیشه جلوی چشمتان باشد. باید روز اولی که هدف یا رویایی در ذهن شما آمد را به یاد آورید؟ آن روز دقیقاً چه کاری انجام دادید؟ به طور مثال شما تصور کردید که ماشین پورشه بخرید، اولین کاری که کردید چه بود؟ خود را درون ماشین تصور کردید که پشت فرمان و روی صندلی همان ماشین  نشستید، همه محیط داخلی ماشین را نگاه کرده بعد روشنش کردید، در جاده با سرعتی که دلتان می‌خواست رفتید، به این تصور ذهنی می‌گویند.

 

چگونه ثروتمند شویم؟

 

برای اهداف خود تصویرسازی ذهنی انجام دهید

هر هدفی که شروع می‌کنید اولین جرقه‌اش این است که تصور ذهنی بسازید، مثلاً در مورد هدف خرید ماشین اینطور بود، ولی آیا دوست دارید یک نویسنده معروف شوید و کتاب شما پرفروش شود، اولین کاری که می‌کنید چیست؟ این است که اولین نسخه کتاب خود که چاپ شده است را در دستان خود تصور کنید و چه حس خوبی دارید. این دقیقاً همان چیزی بود که می‌خواستید، کتاب شما چاپ شده است، اولین نسخه‌اش در دست خود شما است، الآن آن را امضا می‌کنید و به طرفداران خود می‌دهید، پول بسیار زیادی از این طریق به دست می‌آورید. شما کاری را انجام دادید که عاشق آن بودید، داستان زندگی خود را برای بقیه افراد گفتید، به این روش تصویر ذهنی می‌گویند، بله هر روز باید تصویر ذهنی از آنچه که می‌خواهید بدست بیاورید درست کنید، اما نکته چیست؟ تا الآن مستند راز یا همان قانون جاذبه را دیده‌اید؟ اساتید در آن مستند بیان می‌کنند به هر چیزی فکر کنید به آن می‌رسید، پس خیلی از افراد به چیزهای مختلفی فکر می‌کنند و هیچ‌وقت به آن  نمی‌رسند و بعد فکر می‌کنند که این قانون جواب نمی‌دهد. این قانون فقط یه توهم است. در حالی که اینطور نیست، مسئله این است که تیکه‌هایی از پازل قانون جاذبه گفته نشده است. این تیکه‌ها این است که تصور ذهنی را دقیقاً باید در سه مرحله انجام دهید. مرحله اول تنظیم کردن هدف می‌باشد، شما می‌خواهید نویسنده شوید، شما می‌خواهید نویسنده پرفروش در آمازون شوید؟ اکنون شما هدف را تنظیم کردید، ماشین پورشه، مسافرت به کشورهای مختلف و غیره.

 

مقاله پیشنهادی: قدرت تصویرسازی ذهنی

چگونه اهدافتان را فراموش نکنید و تا آخرین قدم محکم باشید

 

مرحله دوم: مراحلی که دارید به آن هدف می رسید

به طور مثال شما می‌خواهید نویسنده پرفروش ترین کتابها شوید، باید خودتان را پشت یک میز تصور کنید، در فضایی که مشغول نوشتن کتاب هستید، یک کافی یا چایی می‌خورید و با انرژی فوق‌العاده شروع به نوشتن می‌کنید، مراحل را در ذهن خود تصور می‌کنید، تک‌تک ثانیه‌های این مراحل خیلی مهم است، این قسمتی است که در آن مستند گم شده و خیلی از افراد این را تصور نمی‌کنند.

قسمت سوم: زمانی که شما به آن هدف رسیدید

مثلاً کتاب چاپ شد و اولین نسخه‌اش در دست شما قرار گرفت، چه حسی دارید؟ فوق‌العاده خوب است. بنابراین سه قسمت مشخص شد: قسمت اول تعیین هدف را تصور می‌کنید، قسمت دوم مراحل رسیدن به هدف می‌باشد، چه کاری انجام دهید؟ قسمت سوم رسیدن به هدف است. این کاری است که باید هر روز وقتی که از خواب بیدار شدید، اول صبح که صبحانه خود را میل کردید، انجام دهید. سه، پنج و ده دقیقه، هر چه بیشتر بهتر، هر چه با جزئیات بیشتر کار کنید؛ بهتر و موثرتر می‌باشد. هر چه با احساس بیشتر و بهتر این کار را انجام دهید، قطعاً بهتر است. اصلاً نباید فراموش کنید، قطعاً  باید راجع به تابلوی آرزوها شنیده باشید، چرا افراد تابلوی آرزوها را می‌سازند؟ زیرا عکس آرزوهایی که دارند جلوی چشم آن‌ها باشد و از یادشان نرود که چه اهدافی دارند. انسان فوق‌العاده فراموش کار است. همانطور که خیلی زود غم و اندوه را می‌تواند فراموش کند، شادی‌ها را هم می‌تواند فراموش کند. حتی توصیه من به افراد این است؛ زمانی که به یک دستاوردی می‌رسید مثلاً در یک رشته ورزشی قهرمان می‌شوید، به فلان فروش در وبسایت و در کسب و کار خود می‌رسید، فلان کسب و کار را راه‌اندازی می‌کنید، با کسی در زندگی خود آشنا می‌شوید که عاشقش هستید، عکس او، مدال، حکم یا چکی که گرفتید را در تابلوی آرزوهای خود بزنید. همه را جلوی چشمان خود قرار دهید؛ تا خوشحالی آن دستاورد همیشه یاد شما باشد و فراموشش نکنید. با خود بگوئید که توانستید آن روز کار مهم و تأثیرگذاری را انجام دهید و باز هم می‌توانید آن کار را انجام دهید. به این کار خود انگیزشی می‌گویند. فراموش نکنید که چه  کسی هستید؟ به محض اینکه فراموش کردید درون شما انرژی از بین می‌رود و کم‌کم به سراغ اهداف و رویاهای خود نمی‌روید و آن‌ها را فراموش می‌کنید.

تمرین دوم: ارزیابی هفتگی

هم اکنون یک کاغذ بردارید و یک امتیازبندی برای هدف و رویای خود درست کنید. مثلاً به خود بگویید در این هفت بخش باید پیشرفت کنید، مثلاً نوشتن کتاب، شماره یک: نوشتن پایان راه یا نوشتن چارت‌های مختلف کتاب. آن کتاب باید نوشته شود، یک قسمت برای آن مثلاً از یک تا ده یا از صفر تا صد برای ارزیابی آن هدف تعریف می‌کنید. قسمت دوم اینکه نیاز به یک طراح و به ویراستار دارید، نیاز به افرادی دارید که جلد کتاب یا متریال و نمودارها و ... را برای شما درست کنند.

 

چگونه اهدافتان را فراموش نکنید و تا آخرین قدم محکم باشید

 

قسمت سوم: ارتباطات

چه کسی می‌خواهد کتاب شما را پخش کند؟ ناشر دارید یا در آمازون می‌خواهید پخش کنید یا در هر جایی که قابلیت پخش را داشته باشد. تمام موارد را یادداشت کنید. موردهایی را یادداشت کنید و وقتی می‌خواهید به رویا و هدف خود برسید، باید آن موارد تیک خورده یا گزینه‌های انجام شده شما باشند. الان ارزیابی هفتگی به شما این را می‌گوید که کاغذ را بردارید و به آن نمره دهید، همه موارد را چک کنید، در این هفته با چند نفر آشنا شدید و راجع به کتاب خود با آنها صحبت کردید، با چند ناشر صحبت کردید؟  آیا قوانین آمازون را بر انتشار کتاب الکترونیکی خود را خوانده‌اید؟ قیمت کتابها را لیست کنید، آیا کارهایی که باید در آن قسمت انجام می‌دادید را به انتها رساندید یا خیر؟ اگر انجام دادید به خود نمره بالایی دهید ولی اگر انجام ندادید خطی دور آن بکشید که در هفته بعدی بیشتر روی آن کار وقت بگذارید.

برای موفقیت برنامه‌ریزی نمایید

زمانی که شما هر هفته ارزیابی می‌کنید، هدفتان فراموش نمی‌شود. می‌دانید هدف و وظیفه شما این است که این کارها را انجام دهید تا به رویایی که می‌خواهید برسید. این کاغذها را نگه دارید. حتی شده ده یا بیست هفته، بستگی به هدف شما دارد. شما زمانی که تعیین کردید تا به هدف برسید را پیش‌بینی کرده‌اید، ده یا بیست برگ کاغذ جمع می‌شود و آن موقع متوجه می‌شوید انسان پربازده‌ای بودید یا خیر؟ همه کسب و کارهای خیلی بزرگ و خوب همه نمودارهای پیشرفت دارند، بنابراین چرا شما نداشته باشید؟ می‌توانید در ذهن خود یک امپراطوری بزرگ باشید. بگویید: زمانی که اراده می‌کنید به این هدف برسید، واقعاً و قطعاً می‌رسید ولی این مستلزم این است که شما برنامه داشته باشید و یکی از اصول هم همین ارزیابی است.

تمرین سوم: شما باید از همه اهداف و رویاهای خود با همه افراد صحبت کنید

اهدافی که فقط در درون شما هستند، فقط در حد یک آرزو باقی می‌مانند، خوب به این جمله فکر کنید و آن را روی یک مقوا یا کاغذ یادداشت کنید و در جایی که هر روز می بینید نصب کنید. شما باید رویاها و آرزوهای خود را با همه مطرح کنید، بزرگترین دلیلش این است که کمک می کند تیم‌سازی کنید، خیلی از افرادی که کسب و کار جدیدی را شروع کردند. مسلماً نیاز به تیم دارند، تنها چیزی که آن افراد دارند شور و اشتیاق است، خیلی از آن افراد پول، تجربه خاص، ارتباطات زیاد، خیلی چیزهایی که در یک کسب و کار مهم است را ندارند. بزرگترین این موارد پول و سرمایه است، پس به چه شکل می‌توانند کسی را استخدام کنند که برای آنها کار کند؟ راه دقیقاً همین است، هیچ عذر و بهانه‌ای هم قابل قبول نیست. زمانی که رویا و هدف خود را با افراد درمیان می‌گذارید. کسانی را پیدا می‌کنید که حاضرند بخاطر هدف شما بجنگند زیرا آنها هم عاشق رسیدن به هدف خود هستند و فقط ملاک آنها پول و حقوق نیست. بدون اینکه به آنها پولی دهید، حاضرند برای شما کار عکاسی انجام دهند، حاضرند در بازاریابی همراه شما باشند، ولی زمانی که هدف خود را در قلبتان نگه می‌دارید؛ شما آنقدر شجاع نیستید که به بقیه بگویید. زیرا زمانی که به بقیه گفتید متعهد می‌شوید آن اهداف را انجام دهید و مسئول می‌شوید زیرا می‌ترسید که شما را مسخره کنند. اگر به هر دلیلی به هدف خود نرسید، پس زمانی که فقط در قلب شما است اهمیتی نمی‌دهید که اگر شکست بخورید چه می‌شود؟

 

مقاله پیشنهادی: چگونه در راه رسیدن به هدف موفق شویم؟

تا دستیابی به موفقیت ثابت قدم باشید

 

ارتباطات خود را گسترش دهید

اگر زمانی هم که نرسیدید یا فراموش کردید کسی هم خبر ندارد، به اصطلاح آبروی شما نمی‌رود. بنابراین هدف و آرزوهای خود را به همه بگویید. ارتباطات زیادی را بسازید. دایره افراد زندگی خود را بیشتر کنید، کسانی را باید به زندگی خود جذب کنید که عاشق مسیر زندگی شما هستند. کم‌کم با آنها یک تیم می‌سازید، زمانی که تیم‌سازی را شروع کردید مسلما در کسب و کار یا هر کاری که است موفق می‌شوید. یک خواننده را در نظر بگیرید، آیا می‌تواند به تنهایی کاری را انجام دهد؟ خیر! نیاز به آهنگساز دارد، کسی که کار موزیک را انجام دهد، پخش موزیک، عکاس و خیلی موارد مختلف دیگری نیز نیاز دارد، چه زمانی می‌تواند برنده شود؟ زمانی که بتواند حرف بزند و از رویایی که دارد برای دوستان و همراهان خود بگوید تا بتواند افرادی را که علاقه‌مند هستند را در تیم خود جذب کند. قطعاً خیلی از افراد دوست دارند در کاری که عاشق هستند؛ کار کنند. می‌خواهید خواننده شوید می‌گویید فلان تعداد موزیک را می‌خواهید، این تعداد خواننده را می‌خواهید، زمانی که حرف‌های شما را می‌شنوند، خواهند سنجید که عاشق عکاسی‌اند و به شما پیشنها همکاری می‌دهند.

در راه رسیدن به هدف صبور باشید

رویاهایی که در ذهن شما شکل گرفته‌اند به احتمال زیاد، نیاز به تلاش و گذشت زمان دارند. هیچ‌گاه در هیچ کاری عجله نداشته باشید. همانطور که در مراحل قبل گفته شد شما باید برای اهدافی که دارید برنامه‌ریزی کنید و با در دست داشتن یک جدول زمانی دیگر جای نگرانی وجود ندارد. هر پله که به هدف نزدیک می‌شوید و یکی از کارهای شما در چک لیست‌تان خط می‌خورد بنابراین انگیزه و اشتیاق شما باید بیشتر شود. حتی اگر در این راه با مشکلی مواجه شدید کمی صبور باشید و با پشتکار و اراده به راهتان ادامه دهید. همه افراد موفق می‌دانند که هدف‌های بزرگ به سرعت به وقوع نمی‌پیوندد. به عنوان مثال؛ جف بیزوس بنیانگذار آمازون نیز در بیانیه‌های سالانه خود به سهامداران این کمپانی بزرگ اعلام می‌کرد که چشم‌انداز و اهدافی که برای آمازون دارد بسیار بزرگ است و سهامداران نباید منتظر یک نتیجه زودرس باشند. مسلماً هر چه هدف یا رویای شما بزرگ‌تر باشد به زمان و انرژی بیشتری نیاز خواهید داشت. 

هر روز موفقیت بیشتری کسب نمایید

از رویاهای خود حرف بزنید، نترسید. زیرا رسیدن به هر هدفی در زندگی واقعاً امکان‌پذیر است، هر زمانی که احساس کردید یک مشکلی در کار است، حس می‌کنید یک موردی می‌خواهید، برای اینکه به هدف خود برسید، شاید پول، سرمایه یا همکار شاید شرایط خاصی را ندارید، باور کنید این موارد همه عذر و بهانه‌ای بیش نیست! موفقیت شامل یک سری تکنیک است. اگر آن تکنیک‌ها را بدانید و اجرا کنید، صد در صد به نتیجه می‌رسید. هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد، پس تلاش کنید، کتاب بخوانید، مطالعه کنید، دوره‌های مختلف موفقیت را شرکت کنید، هزینه کنید تا اینکه به هدف خود برسید. واقعاً زمان بگذارید، چقدر مصمم هستید تا به اهداف خود برسید؟ نیاز به این دارید که مطالعه کنید، یاد بگیرید، تکنیک‌های مختلف را اجرا  اقدام کنید. اگر تک‌تک این موارد را انجام دهید. بخصوص تصور ذهنی خیلی می‌تواند به شما کمک کند، و قطعاً تغییرات را در همان هفته اول متوجه می‌شوید. بنابراین هیچ‌وقت از اهداف خود دست نکشید، مطمئن باشید که می‌توانید به آنها برسید. هر زمان که کمی پای شما لغزید. بدانید که یک تکنیک را نمی‌دانید، پس به دنبال یادگیری بیشتر بروید که همیشه قهرمان زندگی خود باشید.

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشترین بهره را از مطالب مقاله چگونه اهدافتان را فراموش نکنید و تا آخرین قدم محکم باشید؟ در افراد برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمانبندی خود بوده و آن‌ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه، مدرس موفقیت و کارآفرین

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/چگونه-اهدافتان-را-فراموش-نکنید
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 4 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
دریا گفته:
۰ | ۰

باید در مسیر موفقیت به هر کدوم از موفقیت های کوچیکمون پاداش بدیم وبه این صورت انگیزمون رو حفظ کنیم.

امیر کرندی پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما دریا عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
امیر کرندی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

نکته بینی و حسن نظر شما قابل تحسین است و از اینکه با دقت هر چه تمام تر ما را دنبال کرده و نظرات خود را با ما در میان می گذارید، از شما سپاسگزاریم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ
mozaffar گفته:
۰ | ۰

سلاام وعرض خسته نباشید.من تمامی فایل ها رو قبلا سیو کرده بودم چند تایی را مطالع کردم ولی میدونم کافی نیست و باید بارها و بارها مطالعه کنم تا ملکه ذهنم بشن.امروز رو اختصاص داده بودم که بیام و کامنت بزارم برای فایلایهایی که خونده بودم. طبق فرمایشات استاد برنامه ریزی کردم و بخودم قول دادم که اصل ساعت شنی حتما مد نظرم باشه و یک ربع برای گذاشتن کامنت اختصاص بدم. اگه کامنت هام در یک ساعت زمانی نوشته شده بهمین دلیله. بی نظیری استاد.دوستون دارم. امیدوترم انرژی زیادی بابت این تلاشتون دریافت کنید از خوانندگان.. یا هووووووووووووو

مطالب مرتبط