تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

افزایش قدرت تخیل با 6 روش خلاقانه

توضیحات کوتاه :
با استفاده از قدرت تخیل، ایده‌های خلاقانه‌تری شکل می‌گیرد و در نتیجه نظریه پردازی‌ها قوت بیشتری می‌یابند و دست آوردهای مهم‌تری حاصل می‌شود. انیشتین، تخیل را بالاتر از علم می‌دانست.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 17k
  • 2
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
افزایش قدرت تخیل با 6 روش خلاقانه

 

خلاصه ای از مقاله

 تخیل یا پنداره، همان تصوری است که در ذهن شکل می‌گیرد و پردازش می‌شود، اما به‌طور معمول با آنچه در واقعیت اتفاق می‌افتد، تفاوت‌هایی دارد. تخیل را می‌توان به‌عنوان هنر آفرینش آینده نامگذاری کرد. هرچه خلاقیت ذهن برای دادن ایده‌های ناب بیشتر باشد یا به‌عبارت دیگر؛ به اندیشه و تخیل خود پروبال بیشتری بدهید، موارد عظیم‌تری را درک و رویدادهای پیش‌بینی نشده‌تری را شناسایی خواهد کرد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

قدرت تخیل

در این مقاله قصد داریم روش‌هایی را برای افزایش قدرت تخیل بیان کنیم. قبل از ارائه راهکارها بهتر است مفهومی از قدرت تخیل بیان شود. تخیل یا پنداره، همان تصوری است که در ذهن شکل می‌گیرد و پردازش می‌شود، اما به‌طور معمول با آنچه در واقعیت اتفاق می‌افتد، تفاوت‌هایی دارد. چنان که از تاریخچه انسان‌های نخستین هم بر می‌آید، انسان از آغاز تکامل، دارای قدرت تخیل بوده است. اگر به غارنگاره‌ها بنگریم، متوجه خواهیم شد که انسان‌های اولیه نیز موضوعاتی را که با واقعیت تطابق نداشته است، در ذهن می‌پرورانده‌اند. در کتاب‌ها و داستان‌های کهن نیز می‌توان ردپایی از قوه تخیل یافت. برای مثال در افسانه‌های بسیاری از موجوداتی مثل اژدها و پری‌رویان سخن گفته شده است.

 

ساخت باورها و افزایش قدرت تخیل

 

با اشاره به مطالبی که عنوان شد، مشخص می‌شود که علاوه بر انسان‌های عادی و معمولی، داستان نویسان و افراد برجسته‌ هم، از قدرت ابتکار و تخیل استفاده می‌کرده‌اند. تخیل را می‌توان به‌عنوان هنر آفرینش آینده نامگذاری کرد. هرچه خلاقیت ذهن برای دادن ایده‌های ناب بیشتر باشد یا به‌عبارت دیگر؛ به اندیشه و تخیل خود پروبال بیشتری بدهید، موارد عظیم‌تری را درک و رویدادهای پیش‌بینی نشده‌تری را شناسایی خواهد کرد. با استفاده از قدرت تخیل، ایده‌های خلاقانه‌تری شکل می‌گیرد، در نتیجه نظریه پردازی‌ها قوت بیشتری می‌یابند و دست آوردهای مهم‌تری حاصل می‌شود. انیشتین، تخیل را بالاتر از علم می‌دانست. چنین اظهار نظری از یک دانشمند بزرگ کمی عجیب به‌نظر می‌رسد. او به قدرت شگفت‌انگیز تخیل پی‌برده بود و نظریه‌های خود را بیش از مهارت و دانش، مدیون قدرت تخیل و ایده‌پردازی‌های حاصل از قوه تخیل خود می‌دانست. حال که ارزش و اهمیت قدرت تخیل مشخص شد، 6 روش خلاقانه برای افزایش قدرت تخیل بیان می‌شود.

 

مقاله پیشنهادی: نقش تخیل، آینده نگری و خود کنترلی در موفقیت

افزایش قدرت تخیل

 

1. تمرین‌های تمرکز، برای افزایش قدرت تخیل

از قدرت تجسم خود استفاده نمایید. به‌طور ذاتی همه افراد می‌توانند آنچه را که دیده‌اند یا درک کرده‌اند، در ذهن خود تجسم کنند. در صورتی که نسبت به چیزی آگاهی داشته باشید، مطمئناً می‌توانید از آن تصویری در ذهن خود ایجاد نمایید. این تکنیک نیاز به هزینه و زمان چندانی ندارد. فرض کنید برای خرید به یک فروشگاه بزرگ رفته‌اید. از لحظه ورود شروع نمایید. به‌ترتیب، به نام فروشگاه‌ها دقت کنید. هنگام بازگشت و زمانی که در اتومبیل خود نشستید، چشمانتان را ببندید و سعی کنید نام آنها را به همان ترتیب که به ذهن سپرده بودید، به یاد آورید. علاوه بر اینکه لحظات خوب خرید دوباره برایتان تداعی می‌شود، ذهن خود را نیز تقویت نموده اید. تکنیک دیگری که برای تصویرسازی وجود دارد، این است که جدولی تهیه نمایید. در هر خانه هر کلمه‌ای که به ذهنتان می‌رسد را بنویسید. سعی کنید هر کدام از این کلمات در یک حوزه خاص باشد. مثلاً آیینه، هواپیما، ظرف غذا، ماوس کامپیوتر و... .

به‌همین ترتیب به نوشتن کلمات ادامه دهید تا زمانی که خانه‌های جدول پر شود. اکنون با کلمات نوشته شده داستانی بسازید و آن را در ذهن خود تصویرسازی نمایید. "همین طور که خودم را در آینه نگاه می‌کردم از پله‌های هواپیما بالا رفتم که ظرف غذا از دست خانم مهماندار افتاد و روی ماوس کامپیوتر ریخت". شاید خنده‌دار به‌نظر برسد اما با خواندن همین یک خط نیز قوه تخیلتان برانگیخته شد و بی‌شک به‌دنبال سایر کلمه‌ها برای ادامه داستان می‌گردید. به‌همین سادگی می‌توان بازی‌هایی را طراحی نمود تا به وسیله آنها علاوه بر اینکه در جمع خانواده و دوستان لحظات شادی را سپری خواهید کرد، قدرت تخیل خود را نیز افزایش دهید. 

2. رویا پردازی برای افزایش قدرت ابتکار و تخیل

برخی عاشق رویاپردازی هستند. این افراد نه تنها به خلاقیت ذهنی خود بیشتر کمک می‌کنند، بلکه باعث ارتقاء عملکرد ذهن نیز می‌شوند. خیال‌پردازی موجب می‌شود، تخیل در بخش‌های مختلف مغز جریان پیدا کند و اطلاعاتی را گردآوری کند که در آینده هر کدام از این داده‌ها سرنخی می‌شوند برای ایجاد یک نظریه خلاقانه. در صورتی که از مهارت رویا‌بافی و خیال‌پردازی استفاده کنید، به لحاظ سلامت روانی نیز در شرایط بهتری قرار خواهید گرفت. هنگام خیال‌پردازی ذهن از واقعیت‌ها دور می‌شود و استرس و فشار کمتری را متقبل می‌شود. اگر قرار است تجربه جدیدی داشته باشید، مثلاً می‌خواهید یک کسب و کار آغاز کنید در مورد آینده کاری خود خیال‌پردازی کنید. با این روش، تصویر بهتری نسبت به موقعیت شغلی جدید به‌دست می‌آورید و می‌توانید در عمل ایده‌های خلاقه‌تر و مطمئناً کاربردی‌تری را ارائه کنید. هنگام رویاپردازی نه تنها قوه تخیل ذهن تقویت می شود، حافظه و ذهن نیز بهبود می‌یابد و کارآیی بالاتری را به‌دست می‌آورد.

 

مقاله پیشنهادی: قدرت تصویر سازی ذهنی

افزایش تمرکز

 

3. مطالعه و خواندن مطالب مفید، در افزایش قدرت تخیل اثر دارند

برای ما انسان‌ها که داریم عادت مطالعه را به فراموشی می‌سپاریم، این تکنیک کمی سخت به‌نظر می‌رسد. اما سعی کنید با توجه به علایقی که دارید کتاب‌هایی را انتخاب نمایید و هر روز نیم ساعت از وقت خود را صرف مطالعه کنید. تفاوتی ندارد حوزه مورد علاقه شما چه باشد، همین که کتاب به دست بگیرید و شروع به خواندن کنید، مغز تقویت می‌شود. گاهی خواندن کتاب‌هایی که احساسات شما را برانگیزد و قدرت ابتکار و تخیل شما را به‌کار گیرد، مؤثرتر خواهد بود. خواندن و زمزمه اشعار را فراموش نکنید. شعر،  طبیعتاً حس‌وحال بیشتری در متن خود دارد و قوه تخیل و قدرت تجسم را بیشتر به کار می‌گیرد.

4. گوش دادن به موسیقی

موسیقی تأثیر مثبت و مستقیمی روی حافظه دارد و قدرت تخیل و تمرکز را پرورش می‌دهد. صداهایی که به شما آرامش می‌دهند و از شنیدن آنها احساس لذت دارید را حتماً در فواصل کاری خود، زمان استراحت و یا قبل از خوابیدن گوش کنید. این موسیقی‌ها ذهن را از افکار مزاحم خالی می‌کند. قوه تخیل و حواستان معطوف به چیزهای دلپذیری می‌شود که دوست دارید آنها را در زندگی تجربه کنید. با رها کردن ذهن و پرکشیدن به سمت رویاها، قدرت تخیل نیز به کمک شما می‌آید و سفر ذهنی رویایی و بی‌نظیری را تجربه خواهید کرد. اگر احساس می‌کنید موسیقی‌های با کلام به درد شما نمی‌خورند، از صداهای پس‌زمینه یا موسیقی‌های بی‌کلام استفاده کنید. صدای پس‌زمینه، مغز را درگیر می‌کند و پردازش‌های ذهنی در سطح بالاتری انجام می‌گیرد. همین مسئله منجر به خلاقیت می‌شود. صدای بلند موسیقی، مثل محیط شلوغ و نامنظم است. همانطور که در یک محیط شلوغ تمرکز ذهنی از بین می‌رود، صدای بلند موسیقی هم موجب می‌شود پردازش مغز مختل شود و تفکر خلاق را متوقف کند.

5. از تکنیک مدیتیشن برای افزایش قدرت تخیل استفاده کنید

Meditation به معنای متمرکز کردن ذهن در بدن است. با این تکنیک، فرد می‌تواند توجه را به درون خود هدایت کند تا به آرامش جسمی و ذهنی برسد. تکنیک‌های مدیتیشن باعث می‌شوند ذهن و احساسات، راحت‌تر هماهنگی خود را به‌دست آورند و متمرکز شوند. ذهن سرگردان، نمی‌تواند توانایی‌های خود را برای به‌ثمر رساندن سایر قدرت‌ها نشان دهد.  

 

ریسک پذیری در زندگی

 

6. ریسک پذیر باشید و ترکیبات جدید بسازید

افراد خلاق فقط به یک روش معمول اکتفا نمی‌کنند. این افراد از قوه تخیل خود استفاده می‌کنند و راهکارهای جدید را تجربه می‌کنند. یک مثال ساده اینست، زمانی که به سرکار می‌روید همیشه از یک مسیر نروید، مسیرهای دیگر را نیز تجربه کنید، شاید سریعتر برسید. اگر کسب و کار آنلاین دارید فقط به فروش یک نوع کالای خاص اقدام نکنید. از قوه ابتکار و قدرت تخیل خود استفاده کنید. ببینید مشتریان شما این کالا را با چه ویژگی‌هایی دوست دارند. مثلاً، اگر یک لیوان را به فروش می‌رسانید یک قاشق یا یک زیر لیوانی به شما کمک می‌کند فروش بهتری را داشته باشید.

با مشاهده برنامه‌های موفقیت و انگیزشی الان وقتشه، گامی به‌سوی پیشرفت در زندگی برداریم.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/enhance-imagination-with-6-innovative-ways
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 2 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
محسن گفته:
۰ | ۱

درود بر عوامل سایت عزت خواه
مطلب خیلی خوبی بود. واقعا مدیتیشن برای افزایش قدرت حافظه خیلی مفیده.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۱

درود به شما محسن عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

حضور و نظرات شما همیشه باعث بهبود کیفیت فعالیت های ما می‌شود. پس همیشه همراه ما باشید و ما را از نظرات سازنده خود مطلع کنید.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ
وحید گفته:
۰ | ۱

سلام مثل همیشه مطالب فوق العاده و درجه 1 بودنند.
فقط اگه میشه درباره ی مدیتیشن بیشتر مطلب بنویسید ویدیو ی استاد رو هم در این باره دیدم ولی فکر میکنم باز لازمه بیشتر دربارش بحث بشه.
چون مدیتیشن واقعا برای انجام کارهای سخت و پیچیده ذهن رو آماده میکنه.
بازم ممنون.

سهیلا بدیعی/پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۱ | ۰

درود به شما وحید عزیز 
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
سهیلا بدیعی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

خبر مسرت بخش رضایت شما همواره شادی و خوشحالی را به مجموعه عزت خواه دات کام به ارمغان می‌آورد. از رضایت و خشنودی شما همواره بر خود می‌بالیم و علاقه مندیم که همیشه شما را در اوج پیروزی‌هایتان ببینیم. بله حتما دوست عزیز، درخواست شما در روزهای آتی اجرایی خواهد شد.

شاد و سربلند باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط