قوانین ساده و کارآمد زمان

  • 20 آبان 1396
  • 1471
  • 0

جهت مشاهده کامل ویدئو و کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید

قوانین ساده و کارآمد زمان

مدیریت زمان | قوانین مدیریت زمان | مهارت مدیریت زمان | تکنیک مدیریت زمان | مدیریت زمان چیست | تعریف مدیریت زمان | تکنیک و مهارت مدیریت زمان

قوانین مدیریت زمان

اکثر ما از این کار متنفریم چون چیزی است که همه جا در مقالات ، اینترنت و ویدئوها خیلی راجع به آن شنیدیم ولی در زندگی واقعی خودمان نمی توانیم اجرایش کنیم و این آزاردهنده است چون اگر در زمان مدیریت نداشته باشیم نمی توانیم به هدفمان برسیم ، یا به عبارت دیگر اصلا در طول روزمان آزادی نداریم و اگر آزادی نداشته باشیم نمی توانیم وقت برای تفریح ، دوستانمان ، خانواده و همسرمان داشته باشم . اما در مقالات و کتابها زیاد خواندیم که بله امروز باید دو بار ایمیلتان را چک کنید، صبح ها ورزش کنید، غذای خوبی بخورید و همین طور ادامه دارد، ولی خوب در زندگی واقعی نمی توانید همه آن کارها را کنید و حالا در نظر بگیریم ما توانستیم همه آن اصول رو اجرا کنیم، سراغ شبکه های اجتماعی نرویم، کتاب بخوا نیم، اول کارهای مفید و خیلی از کارهای مثبت دیگری را هم انجام بدهیم، اما یک سئوال از شما دارم : "آخرش که چه؟" قراره است که چه اتفاقی بیفتد؟ قرار است مثل آدم آهنی هر روز صبح بیدار شویم، چای بخوریم سریع وسایلمان را جمع کرده و به محل کار برویم و کار کنم و بعد از سرکار برگردیم و به باشگاه برویم و بعد کتابخانه و بعد و بعد....... آخر همه اینها قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ آیا میخواهید آدم آهنی یا ربات شوید؟

زمان‌بندی، شما را به موفقیت نزدیک تر می کند

سوالاتی که باید از خودتان بپرسید

از شما سه سوال اساسی می پرسم که سعی کنید به این سه سوال به دقت جواب بدهید ، اولین سوال اینکه دوست دارید چه شخصیتی داشته باشید؟ آیا مثلا در زندگیتان قهرمان دارید؟ که بگویید میخواهم شبیه آن بشوم یا اصلا در ذهنتان یک شخصیت خیالی برای خودتان ساخته اید؟ یا تا بحال به آن فکر کرده اید که می خواهید از لحاظ شخصیتی شبیه چه کسی شوید؟ به فرض مثال من میخواهم به لحاظ شخصیتی مثل آقای x شوم ، یا شخصیتی که حتی اسمی هم در ذهن من ندارد ، تعریفتان از شخصیت ایده آل چیست؟

چگونه از وبسایت آمازون درآمد کسب کنیم؟

مورد دوم ، تعریف من از رابطه ایده آلم چیست؟ من دوست دارم چه رابطه ای رو با دوستانم داشته باشم؟ دوستان و خانوادم من را به عنوان چه آدمی می شناسند؟ و همینطور، پدر و مادرم ، همسرم، نامزدم، برادر و خواهرم، همه این افراد دوست دارم که با آنها چگونه رابطه ای داشته باشم؟ دوستانه؟ یا فرد خشکی باشم یا اینکه فرد خوش طبعی باشم ، فردی باشم که هر جایی رفتم همه در آنجا در راحتی کامل باشند و بایشان خوش بگذرد، چه تعریفی از شخصتتان دارند؟ و خودتان چه تعریفی از رابطه تان دارید؟

و مورد سوم، دوست دارید از لحاظ پیشرفت شخصی، خودتان رو به چه جایگاهی برسانید؟ مثلا اگر لیسانس دارید و همیشه فکر می کنید که باید دکترا بگیرید ، یا نه فوق لیسانس هم بگیرید ، از شما سوال میپرسند که چرا میخواهید فوق لیسانس یا دکترا بگیرید؟ اگر الان ماشینی که دارید 206 هست و میخواهید بنز بخرید ، برای این سئوالها باید جواب قطعی داشته باشید و این نکته رو رعایت کنید، اصلا کاری به بقیه نداشته باشید چون بقیه بنز دارند شما هم میخواهید که داشته باشید ، اگر بقیه ادامه تحصیل می دهند و تحصیلات عالیه را می گذارانند شما هم دوست دارید که داشته باشید ، همه این موارد را کنار بگذارید ، از خودتان سوال کنید امروز چرا میخواهید چرا میخواهید که بنز بخرید؟ چرا میخواهید دکترا بگیرید؟ چرا میخواهید فوق لیسانس بگیرید؟ اگر جواب این سه مورد را میدانید ، پس باید به مرحله بعدی برویم .

مرحله اجرایی مدیریت زمان

حالا به مرحله اصلی مدیریت زمان می رسیم و اما این بار دیگر خسته کننده ، کلیشه ای و تنها در کتابها نیست، این بار می توانید اجرایش کنید، دقیقا از امروز که دارید این متن را می خوانید باید برای یک ماه دیگر دقیقا در چنین روزی اهدافی که می نویسید را خلق کنید، دقیقا می خواهید در این سی روز به چه اهدافی برسید؟ همه آنها رو مکتوب کنید که باید به آنها برسید، پس دقیقا برای یک ماهتان برنامه ریزی کنید، نه بیشتر نه کمتر، حالا یک نکته را توجه داشته باشید، آیا تا به حال توانستید که یک ویدئو یا یک فیلمی رو ویرایش کنید یا خیر؟ در تمام نرم افزار های ویرایش و تدوین فیلم مهمترین رکن تایم لاین یا همان خط زمان هست ، یعنی همان قطعات فیلم را کنار هم میچینند و بعد از اینکه ویرایش و تدوین فیلم تمام می شود یک فایل ویدئویی خواهیم داشت که در یک خط زمانی اتفاق می افتد.

برنامه ریزی روزانه داشته باشید

برنامه ریزی روزانه داشته باشید

نوار زمان، من هم برنامه ریزی زمان رو طبق این بهت فرمت به شما می گویم، بعد از اینکه برنامه ماهانه را نوشتید به هفتگی و بعد از آن به روزانه می رسید. در برنامه هفتگی روزانه، مهمترین بخش این هست که از امروز شروع کنید، مثلا نگویید که از شنبه به باشگاه می روید ، از همین امروز تصمیم بگیرید که به باشگاه بروید، روزانه یک ساعت یا نیم ساعت فرقی ندارد. این برنامه در طول یک هفته برنامه یک هفته ای می شود و بعد از برنامه یک هفته ای برنامه ماهانه و به ترتیب در 30 روز این برنامه شما تبدیل به یک برنامه 30 روزه یعنی یک ماهه می شود و شما خودتان را موظف می کنید که این برنامه را به طور پیوسته انجام بدهید. چون به آن عادت کرده اید و چون این برنامه از برنامه های کوچک و هدفهای کوچک تشکیل شده شما دیگر برنامه هایتان را به تعویق نمی اندازید و برای همیشه برنامه هایتان را انجام می دهید چون کم کم جزء عادت های روزانه شما می شود و این برنامه را کم کم می توانید در بازه زمانی 6 ماهه و یک ساله و در ابعاد بزرگ تر هم اجرا کنید ولی مهم ترین کار همان اجرای برنامه روزانه می باشد که شما جزء عادت های شما شود . اگر از اول به اجرای برنامه یک ساله فکر کنید، هرگز نمی توانید پیش بروید چون ذهن تان آمادگی ندارد و خیلی سریع شکست می خورید .

اولویت بندی کارهای روزانه چه اهمیتی دارد؟

و در آخر هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید، قبل از اینکه کاری کنید، حتی دست به گوشیی تان نزنید، شبکه های اجتماعی را چک نکنید. آنها همیشه هستند، نکته ای که هست قبل از اینکه از تختخوابتان بیرون بیایید و با کسی حرف بزنید یا حتی ساعتتان را چک کنید، کاغذ و قلم بردارید و سه تا از مهم ترین کارهایی امروز خودتان را که باید انجام دهید را یادداشت کنید و این کارهای مهم می تواند هر چیزی باشد که البته انجام دادنشان شما را یک گام به هدفتان نزدیک کند و می تواند خواندن کتاب، شرکت در سمینار، ثبت نام در کلاس آموزشی یا مواردی غیر از این ها هم باشد، سه تا از مهمترین کارهایی که باید انجام شود را روی کاغذ بنویسید و به آنها به مدت 5 دقیقه به آنها فکر کنید و بعد از انجام کارهای مهم ، اولویت دار و تاثیر گذار در زندگی و رسیدن به هدفتان ، کارهای روزمره تان را انجام بدهید ، پس اول کارهایی که نتایج عالی و موثری در پیشرفت و رشد زندگی شما دارند را انجام بدهید و بعد به کارهای متفرقه بپردازید.

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشتری بهره را از مطالب مقاله قوانین ساده و کارآمد زمان برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمانبندی خود بوده و آن ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه ، مدرس موفقیت و کارآفرینی

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط