موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

قوانین ساده و کارآمد زمان

توضیحات کوتاه :
زمان برای همه یکسان است و افرادی می‌توانند از آن به خوبی استفاده نمایند که برنامه منظمی برای زمان خود داشته باشند و با اولویت‌بندی کارها، وقت خود را مدیریت نمایند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 9

  • 3.6k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
قوانین ساده و کارآمد زمان

 

 

جهت مشاهده کامل ویدئو و کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید

 

خلاصه ای از مقاله

چرا بعضی از افراد وقت برای انجام دادن همه کارهای خود دارند و عده‌ای دیگر از کمبود زمان شکایت می‌کنند؟ با نگاهی به زندگی افراد موفق متوجه می‌شوید که  آنها کارهای روزانه خود را اولویت‌بندی می‌کنند و بر اساس اولویت‌ها پیش می‌روند و به این صورت با مدیریت زمان، از وقت خود به خوبی استفاده می‌نمایند.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

قوانین مدیریت زمان

اکثر ما از این کار متنفریم چون چیزی است که همه جا در مقالات، اینترنت و ویدئوها خیلی راجع به آن شنیدیم ولی در زندگی واقعی خودمان نمی‌توانیم اجرایش کنیم و این آزاردهنده است چون اگر در زمان مدیریت نداشته باشیم نمی‌توانیم به هدفمان برسیم، یا به عبارت دیگر اصلاً در طول روزمان آزادی نداریم و اگر آزادی نداشته باشیم نمی‌توانیم وقت برای تفریح، دوستانمان، خانواده و همسرمان داشته باشم. اما در مقالات و کتابها زیاد خواندیم که بله امروز باید دو بار ایمیلتان را چک کنید، صبح‌ها ورزش کنید، غذای خوبی بخورید و همین‌طور ادامه دارد، ولی خوب در زندگی واقعی نمی‌توانید همه آن کارها را انجام دهید و حالا در نظر بگیریم ما توانستیم همه آن اصول را اجرا کنیم، سراغ شبکه‌های اجتماعی نرویم، کتاب بخوا نیم، اول کارهای مفید و خیلی از کارهای مثبت دیگری را هم انجام بدهیم، اما یک سئوال از شما دارم: "آخرش که چه؟" قرار است که چه اتفاقی بیفتد؟ قرار است مثل آدم آهنی هر روز صبح بیدار شویم، چای بخوریم سریع وسایلمان را جمع کرده و به محل کار برویم و کار کنیم و بعد از سرکار برگردیم و به باشگاه برویم و بعد کتابخانه و بعد و بعد ... آخر همه اینها قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ آیا می‌خواهید آدم آهنی یا ربات شوید؟

 

زمان‌بندی، شما را به موفقیت نزدیک تر می کند

 

سؤالاتی که باید از خودتان بپرسید

از شما سه سؤال اساسی می‌پرسم که سعی کنید به این سه سؤال به دقت جواب بدهید، اولین سؤال اینکه دوست دارید چه شخصیتی داشته باشید؟ آیا مثلاًً در زندگیتان قهرمان دارید که بگویید می‌خواهم شبیه آن بشوم یا اصلاً در ذهنتان یک شخصیت خیالی برای خودتان ساخته‌اید؟ یا تا به حال به آن فکر کرده‌اید که می‌خواهید از لحاظ شخصیتی شبیه چه کسی شوید؟ به فرض مثال من می‌خواهم به لحاظ شخصیتی مثل آقای x شوم، یا شخصیتی که حتی اسمی هم در ذهن من ندارد، تعریفتان از شخصیت ایده‌آل چیست؟

 

مقاله پیشنهادی: 9 سوالی که افراد موفق هر روز از خود می پرسند

 

چگونه از وبسایت آمازون درآمد کسب کنیم؟

 

مورد دوم، تعریف من از رابطه ایده‌آلم چیست؟ من دوست دارم چه رابطه‌ای را با دوستانم داشته باشم؟ دوستان و خانواده‌ام من را به عنوان چه آدمی می‌شناسند؟ و همین‌طور، پدر و مادرم، همسرم، نامزدم، برادر و خواهرم، همه این افراد دوست دارم که با آنها چگونه رابطه‌ای داشته باشم؟ دوستانه؟ یا فرد خشکی باشم یا اینکه فرد خوش‌طبعی باشم، فردی باشم که هر جایی رفتم همه در آنجا در راحتی کامل باشند و با آنها خوش بگذرد، چه تعریفی از شخصیتتان دارند؟ و خودتان چه تعریفی از رابطه‌تان دارید؟ همه این موارد را در نظر بگیرید. اندکی تأمل داشته باشید. چه پاسخ‌هایی می‌توانید برای آنها بیابید. جواب‌هایی که در ذهن شما شکل می‌گیرد، می‌تواند موارد متعددی را برای شما خاطر نشان کند. اینکه در آینده باید چگونه رفتاری داشته باشید، در چه مواردی نیاز است خودتان را تغییر دهید، آیا اصلاً می‌توانید در رفتار و کردارتان تغییر ایجادکنید؟ آیا به نظر شما ایجاد تغییر درست است؟ افراد بسیاری در این مورد گارد می‌گیرند و نسبت به آن سخت‌گیر هستند اما کار درست به نظر شما چیست؟ 

 

قوانین ساده و کارآمد زمان

 

و مورد سوم، دوست دارید از لحاظ پیشرفت شخصی، خودتان را به چه جایگاهی برسانید؟ مثلا اگر لیسانس دارید و همیشه فکر می‌کنید که باید دکترا بگیرید، یا نه فوق‌لیسانس هم بگیرید، از شما سؤال می‌پرسند که چرا می‌خواهید فوق‌لیسانس یا دکترا بگیرید؟ اگر الآن ماشینی که دارید 206 هست و می‌خواهید بنز بخرید، برای این سؤال‌ها باید جواب قطعی داشته باشید و این نکته را رعایت کنید، اصلاً کاری به بقیه نداشته باشید چون بقیه بنز دارند شما هم می‌خواهید که داشته باشید، اگر بقیه ادامه تحصیل می‌دهند و تحصیلات عالی را می‌گذرانند شما هم دوست دارید که داشته باشید، همه این موارد را کنار بگذارید، از خودتان سؤال کنید امروز چرا می‌خواهید، چرا می‌خواهید که بنز بخرید؟ چرا می‌خواهید دکترا بگیرید؟ چرا می‌خواهید فوق‌لیسانس بگیرید؟ اگر جواب این سه مورد را می‌دانید، پس باید به مرحله بعدی برویم.

مرحله اجرایی مدیریت زمان

حالا به مرحله اصلی مدیریت زمان می‌رسیم و اما این بار دیگر خسته‌کننده، کلیشه‌ای و تنها در کتابها نیست، این بار می‌توانید اجرایش کنید، دقیقاً از امروز که دارید این متن را می‌خوانید باید برای یک ماه دیگر دقیقاً در چنین روزی اهدافی که می‌نویسید را خلق کنید، دقیقاً می‌خواهید در این سی روز به چه اهدافی برسید؟ همه آنها را مکتوب کنید که باید به آنها برسید، پس دقیقاً برای یک ماهتان برنامه‌ریزی کنید، نه بیشتر نه کمتر، حالا یک نکته را توجه داشته باشید، آیا تا به حال توانسته‌اید که یک ویدئو یا یک فیلمی را ویرایش کنید یا خیر؟ در تمام نرم‌افزار های ویرایش و تدوین فیلم مهمترین رکن تایم لاین یا همان خط زمان هست، یعنی همان قطعات فیلم را کنار هم می‌چینند و بعد از اینکه ویرایش و تدوین فیلم تمام می‌شود یک فایل ویدئویی خواهیم داشت که در یک خط زمانی اتفاق می‌افتد.

 

مقاله پیشنهادی: راهکارهای عملی مدیریت زمان

 

برنامه ریزی روزانه داشته باشید

 

برنامه ریزی روزانه داشته باشید

نوار زمان، من هم برنامه‌ریزی زمان را طبق این فرمت به شما می‌گویم، بعد از اینکه برنامه ماهانه را نوشتید به هفتگی و بعد از آن به روزانه می‌رسید. در برنامه هفتگی، مهمترین بخش این هست که از امروز شروع کنید، مثلاً نگویید که از شنبه به باشگاه می‌روید، از همین امروز تصمیم بگیرید که به باشگاه بروید، روزانه یک ساعت یا نیم ساعت فرقی ندارد. این برنامه در طول یک هفته برنامه یک هفته‌ای می‌شود و بعد از برنامه یک هفته‌ای برنامه ماهانه و به ترتیب در 30 روز، این برنامه شما تبدیل به یک برنامه 30 روزه یعنی یک ماهه می‌شود و شما خودتان را موظف می‌کنید که این برنامه را به طور پیوسته انجام بدهید. چون به آن عادت کرده‌اید و چون این برنامه از برنامه‌های کوچک و هدف‌های کوچک تشکیل شده شما دیگر برنامه‌هایتان را به تعویق نمی‌اندازید و برای همیشه برنامه‌هایتان را انجام می‌دهید چون کم‌کم جزء عادت‌های روزانه شما می‌شود و این برنامه را کم‌کم می‌توانید در بازه زمانی 6 ماهه و یک ساله و در ابعاد بزرگ‌تر هم اجرا کنید ولی مهم‌ترین کار همان اجرای برنامه روزانه می‌باشد که جزء عادت‌های شما شود. اگر از اول به اجرای برنامه یک ساله فکر کنید، هرگز نمی‌توانید پیش بروید چون ذهنتان آمادگی ندارد و خیلی سریع شکست می‌خورید.

 

قوانین ساده و کارآمد زمان

 

اولویت بندی کارهای روزانه چه اهمیتی دارد؟

و در آخر هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید، قبل از اینکه کاری کنید، حتی دست به گوشیتان نزنید، شبکه‌های اجتماعی را چک نکنید. آنها همیشه هستند، نکته‌ای که هست قبل از اینکه از تختخوابتان بیرون بیایید و با کسی حرف بزنید یا حتی ساعتتان را چک کنید، کاغذ و قلم بردارید و سه تا از مهم ترین کارهای امروز خودتان را که باید انجام دهید را یادداشت کنید و این کارهای مهم می‌تواند هر چیزی باشد که البته انجام دادنشان شما را یک گام به هدفتان نزدیک می‌کند و می‌تواند خواندن کتاب، شرکت در سمینار، ثبت‌نام در کلاس آموزشی یا مواردی غیر از این‌ها هم باشد، سه تا از مهمترین کارهایی که باید انجام شود و اولویت دارد را روی کاغذ بنویسید و به مدت 5 دقیقه به آنها فکر کنید و بعد از انجام کارهای مهم، اولویت‌دار و تأثیرگذار در زندگی و رسیدن به هدفتان، کارهای روزمره‌تان را انجام بدهید، پس اول کارهایی که نتایج عالی و موثری در پیشرفت و رشد زندگی شما دارند را انجام بدهید و بعد به کارهای متفرقه بپردازید.

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشتری بهره را از مطالب مقاله قوانین ساده و کارآمد زمان برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمان‌بندی خود بوده و آن ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه، مدرس موفقیت و کارآفرینی


داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/قوانین_ساده_زمان
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
سیامک گفته:
۰ | ۰

اگه من بتونم این کا ررو تو زندگیم انجام بدم به موفقیت های زیادی می رسم ولی تا حالا نتونستم درست زمانمو مدیریت کنم

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما سیامک عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

همراهی شما انرژی ما را برای ادامه این مسیر بیشتر می نماید. سپاس از حضور پر مهرتان.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط