یادگیری قدرت بیان

انسان ذاتاً به گونه‌ای آفریده شده است که به برقراری ارتباط با دیگران تمایل نشان می‌دهد. نخستین راه ارتباطی چشم‌ها هستند. به صورت کلی عکس العملی که در چهره هر فرد نمایان می‌شود، تمایل او را به برقراری ارتباط، حفظ یا قطع آن نشان می‌دهد. تصور کنید غریبه‌ای به جمع دوستانه شما وارد می‌شود. این فرد تنها از واکنشی که در چهره شما می‌بیند، متوجه خواهد شد که می‌تواند در جمع شما حضور پیدا کند یا خیر. اما مرحله بعد از برقراری ارتباط چشمی، ارتباط کلامی خواهد بود. به منظور تداوم نخستین ارتباط رفتاری، باید از راه کلام ارتباط خود را حفظ نمایید. در صورتی که کم حرف یا احتمالاً خجالتی باشید، برای شروع این مرحله کمی مشکل خواهید داشت. اگر نتوانید به صورت کلامی با دیگران رابطه برقرار کنید ممکن است، فرصت‌های بسیاری را از دست بدهید. نه تنها خودتان دچار مشکل خواهید شد بلکه تصور دیگران هم در مورد شما رنگ و بوی دیگری خواهدگرفت و امکان دارد شما در نظر آنها فردی بی هنر و بدون توانمندی به شمار روید.

 

درآمد خود را از شغل و حرفه ای که دارید افزایش دهید


به منظور آنکه در جامعه رشد و پیشرفت خوبی داشته باشید، بایستی بتوانید با دیگران رابطه برقرار کنید و لازمه این ارتباط بهره مندی از قدرت بیان می‌باشد. هر چه این ویژگی را در خود افزایش دهید طبیعتا اعتماد به نفس شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد و موفقیت‌های شما روز افزون خواهد شد. افراد موفق اجتماعی راز خود را در برقراری ارتباط عالی با دیگران می‌دانند. نحوه و شیوه صحبت کردن از نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. نکاتی از قبیل چگونگی آغاز کلام، تن صدا، لحن و کلماتی که از آنها استفاده می‌کنیم همه مهم هستند. در صورتی که احساس می‌کنید هنوز این قدرت را ندارید جای نگرانی وجود ندارد. با تمرین و مداومت می‌توانید قدرت بیان خود را افزایش دهید.

روش‌های مؤثر برای بهبود قدرت بیان

1. کلام آغازین خود را زیبا شروع کنید

هنگام ارتباط با دیگران چگونگی شروع کلام بسیار اهمیت دارد. اولین صحبت‌هایی که با یک فرد دارید شاید برای همیشه در ذهن او باقی بماند و شما را با همان تصویر اولیه به ذهن بسپارد. بنابراین این نکته را هیچگاه فراموش نکنید که اولین جملات خود را آگاهانه انتخاب نمایید و تأثیر گذاری خود را افزایش دهید.

2. از تن صدای مناسب استفاده کنید

اگر تن صدای خود را بالاتر از حد معمول ببرید، احتمالاً شنونده احساس می‌کند قصد دارید چیزی را به حالت تحکم به او بگویید و بر او سلطه داشته باشید. بر عکس اگر تن صدای شما هم خیلی پائین باشد، این حس القا خواهد شد که نسبت به صحبت‌های خود نامطمئن هستید و تردید دارید. باید متناسب با واکنشی که انتظار دارید از مخاطب دریافت کنید فرکانس صدای خود را تنظیم کنید. شاید همیشه استفاده از یک فرکانس معمولی مناسب نباشد. در صورتی که در یک مصاحبه کاری شرکت می کنید لحن شما باید کاملاً محترمانه و فرکانس شما در حالت معمولی باشد ولی باید جملات وکلمات خود را با اعتماد به نفس ادا کنید. اگر به عنوان یک سخنران و مدرس موفقیت برنامه‌ای را اجرا می‌کنید، مطمئناً باید فرکانس بالایی را انتخاب کنید تا علاوه بر سخنان جذابی که به گوش مخاطب می‌رسد، تن صدا و فرکانس شما نیز بر او اثر گذار باشد.

3. شمرده و واضح صحبت کنید

یکی از مواردی که مخاطب را به تداوم ارتباط کلامی تشویق می‌کند، شمرده صحبت کردن گوینده است. در صورتی که عبارات و جملات واضح نباشند و شنونده برای درک آنها دچار سختی شود، ترجیح خواهد داد ارتباط خود را متوقف کند. زیرا او به درستی متوجه پیام‌های طرف مقابل نمی‌شود و نمی‌تواند عکس العمل کلامی مناسب ارائه دهد.

4. حواستان به واکنش‌های طرف مقابل باشد

در حین ارتباط با دیگران به عکس العمل های آن‌ها توجه کنید. رفتار افراد نشان می‌دهد که چگونه باید صحبت‌های خود را مدیریت کنید. گاهی در چهره مخاطب احساس خستگی دیده می‌شود و از این رو شما باید یا موضوع بحث را تغییر دهید یا باید با طرح مباحثی آنها را به چالش بکشانید تا با درگیر شدن در موضوع علاقه بیشتری به ارتباط با شما نشان دهند.

 

روش های موثر برای بهبود قدرت بیان

 

5. احساس خود را به شنونده منتقل کنید

برای آنکه شنونده حس خوبی در برقراری رابطه پیدا کند، شما نیز باید حس متقابلی نسبت به آنها نشان دهید. در این زمینه چشم‌ها به شما کمک شایانی خواهند کرد. برقراری ارتباط چشمی از نکات کلیدی است. حرکات بدن خود را نیز مورد توجه قرار دهید. آنقدر دست‌ها و بدن خود را حرکت ندهید که مخاطب خسته شود و موجب رنجش او شود. در حین صحبت کردن همه چیز را متعادل نگه دارید.

6. حس یک طرفه بودن رابطه را به مخاطب منتقل نکنید

تداوم رابطه در صورتی امکان پذیر خواهد بود که طرف مقابل احساس نکند شما متکلم وحده هستید و او نیز در این رابطه سهمی دارد. در صورتی که احساس کردید رابطه شما یک طرفه شده است، از مخاطب سوالاتی را بپرسید و نظر او را جویا شوید. حواستان باشد سوالاتی که می‌پرسید پاسخ‌های تک کلمه یا عبارات کوتاه نباشند. به گونه‌ای نظرات طرف مقابل را جویا شوید که مجبور باشد برای ارائه نظرات خود کاملاً در ارتباط کلامی با شما درگیر شود.

7. استرس را در خود کاهش دهید

افراد بسیاری هنگام برقراری ارتباط با دیگران دچار استرس می‌شوند. حین صحبت کردن به موضوعات مختلف فکر نکنید و ذهن را تنها بر موضوع مورد بحث متمرکز نمایید. برخی افراد نگران این هستند که دیگران در مورد آنها چه فکری می‌کنند یا موضوعی که درباره آن صحبت می‌کنند چه قدر صحت دارد و مخاطب را جلب می‌کند. این گونه افکار منفی که در حین ارتباط، به ذهن خطور می‌کند موجب می‌شود فرد را دچار استرس و نگرانی کند. از این رو مخاطب گمان می‌کند قدرت بیان فرد گوینده در سطح قابل قبولی نیست.

8. اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

گاهی برای شما اتفاق افتاده است که در جمعی حاضر می‌شوید و جمع حاضر در مورد موضوعی بحث می‌کنند که بر حسب اتفاق همان موضوع مورد علاقه شما می‌باشد. گرچه اطلاعات کامل و جامعی در زمینه مورد بحث دارید اما نمی‌توانید خود را با دیگران همگام سازید و نظرات خود را ارائه دهید. احساس می‌کنید اعتماد به نفس لازم را برای بیان دیدگاه‌های خود ندارید. سکوت شما به منزله عدم آگاهی از موضوع نیست اما نمی‌توانید به دیگران این موضوع را بفهمانید. از این رو لازم است به دنبال آن باشید که اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. این کار گرچه به ظاهر سخت است اما با تمرین و مداومت نتایج شیرین آن را شاهد خواهید بود. 

 

بیزینس پر سود خود را راه‌اندازی نمایید

 

9. همیشه به دنبال یادگیری باشید

سعی کنید اطلاعات خود را در مورد هر موضوعی افزایش دهید. همیشه در صدد یادگیری باشید و زیاد مطالعه داشته باشید. در اثر مطالعه دایره لغات و واژگان شما نیز بسیار وسیع‌تر خواهد شد و می‌توانید هنگام ارتباط با دیگران با بازی لغات توجه دیگران را به طور کامل به سمت خود منعطف کنید.

10. گاهی به صدای خود گوش کنید

برای آنکه تسلط بیشتری بر مکالمات و سخنرانی‌های خود داشته باشید، گاهی صدای خود را ضبط کنید و چندین بار به آن گوش کنید. در این صورت کاملاً متوجه خواهید شد کلام شما در چه مواردی دچار اشکال است و می‌توانید قبل از برقراری ارتباط با دیگران نواقص خود را رفع نمایید.    
هر فردی که در صدد است موفقیت‌های روز افزون خود را شاهد باشد، باید مهارت‌های برقراری ارتباط را در سطوح بالا تجربه کند. خوب صحبت کردن و فن بیان قوی یکی از این ویژگی‌ها است و در واقع به این معنا است که در هر زمان و مکان توانایی سخن گفتن را داشته باشید. با روش‌های گفته شده می‌توانید هنر کلامی خود را به دیگران نمایش دهید و آنها را مسحور خود سازید.

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/10-effective-ways-to-improve-expression-power
10 روش موثر برای بهبود قدرت بیان

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 5

نظرات کاربران

2 نظر

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط