افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

راهکارهای پیشرفت و رشد فردی چیست؟

توضیحات کوتاه :
روش‌های مختلفی برای دست‌یابی به موفقیت وجود دارد که البته هر کس باید روشی که با شرایطش سازگارتر است را پیدا کند و به کار گیرد. در این مقاله قصد داریم 14 مورد از رمزهای موفقیت را بیان کنیم.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.3k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
راهکارهای پیشرفت و رشد فردی چیست؟

 

خلاصه ای از مقاله

در این مقاله قصد داریم 14 مورد از رمزهای موفقیت را بیان کنیم. این راهکارهای به ظاهر ساده نقش زیادی در افزایش بهره وری شما و رسیدن به هدف‌هایتان دارند.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

عوامل رسیدن به موفقیت در زندگی

همان طور که می‌دانید موفقیت اتفاقی به دست نمی‌آید، بلکه مستلزم به کارگیری کلیه نیروهای جسمی و ذهنی است. با این حال نباید دستیابی به پیشرفت و رشد فردی را امری دور از ذهن و غیرممکن تصور کنیم. بسته به هدفی که در ذهن دارید، روش‌های مختلفی برای دستیابی به موفقیت وجود دارد که البته هر شخص باید روشی که با شرایطش سازگارتر است را پیدا کرده و به کار گیرد.

در این مقاله قصد داریم 14 مورد از رمزهای موفقیت را بیان کنیم. این راهکارهای به ظاهر ساده نقش زیادی در افزایش بهره وری شما و رسیدن به هدف‌هایتان دارند.

 

مدیریت کسب و کار خود

 

1. برای موفق بودن به سلامت جسمانی خود دقت کنید

برای تقویت قوای جسمانی خود برنامه ریزی کنید. به این منظور باشگاه بروید و ورزشی مثل وزنه برداری را شروع کنید. افرادی که به لحاظ جسمانی قوی‌ترند، از نظر فکری سرسخت‌ترند. افزایش سن شما نباید باعث تحلیل قوای جسمانی و عقلی شما شود. امروزه مردان سالمندی را می‌بینیم که در دوی ماراتن شرکت می‌کنند یا زنان 80 ساله‌ای که هنوز می‌توانند از کوه بالا بروند و یا افراد مسن‌تری که همچنان کیفیت مطلوب زندگی‌شان را حفظ کرده‌اند. چه 19 ساله باشید یا 93 سال، همیشه تناسب اندام و انگیزه خود را حفظ کنید و نسبت به زندگی خود شور و شوق داشته باشید.

2. یکی از عوامل موفقیت، داشتن پوشش مناسب کار است

انتخاب رنگ مناسب برای لباس کار یکی از فاکتورهای مهم در موفقیت است. شاید بپرسید چگونه؟ مثلاً  پوشیدن کت و شلوار تیره رنگ (آبی سیر و خاکستری) منعکس کننده قدرت، درایت و اقتدار شما است. به همین خاطر کارمندانتان برای حرف شما ارزش بیشتری قائل خواهند بود. آیا تاکنون دیده‌اید که مثلاً نخست وزیر یا رئیس جمهور یک کشور، کت و شلوار بنفش بپوشد؟ رعایت این نکته به ظاهر ساده نقش مهمی در افزایش نفوذ کلام شما خواهد داشت.

3. گاهی برای مشتریان و دیگر افراد نزدیکتان، یادداشتی با دست خط خودتان بفرستید

این کار به تقویت روابط شما کمک می‌کند. همچنین می‌توانید سیستمی طراحی کنید که حداقل هر چهار ماه یک بار، به شما یادآوری کند تا برای کارمندان خود هدیه‌ای بفرستید. همچنین می‌توانید وقتی به تعطیلات می‌روید برایشان کارت پستال بفرستید. شاید مجبور باشید چند صد کارت پستال بخرید و ساعتی را صرف نوشتن پیام بر روی آنها کنید، اصلاً نگران نباشید. بی‌شک، این کار نوعی سرمایه گذاری خوب در زمان است که در آینده برایتان نتایج مطلوبی خواهد داشت.

همچنین می‌توانید یکی از مقاله‌های جدیدی که برای مخاطبانتان جذاب است را به همراه یادداشتی برایشان بفرستید و در آن بنویسید که به نظرتان این مقاله جالب بوده است و به همین خاطر آن را برایشان فرستاده‌اید. این کار از نظر مخاطبانتان جذاب بوده و نشان می‌دهد که برایشان ارزش قائل هستید. برقراری روابط مثبت با دیگران باید همیشه یکی از اولویت‌های شما باشد، چه شما در سمت مدیرعاملی یک شرکت باشید، چه دانشجو، چه فروشنده یا پدر یا مادر. شما باید به دنبال بهبود روابط خود با نزدیکان و اطرافیانتان باشید.

 

 رشد فردی چیست؟

 

4. در همه حال تعادل و میانه روی را رعایت کنید

داشتن یک زندگی شاد و لذت بخش در گرو رعایت دو اصل مهم تعادل و میانه روی است. شما باید تعادل را برای همه فعالیت‌های خود رعایت کنید. افراط و تفریط در هر زمینه‌ای نادرست است. مثلاً اگر همیشه به فکر کار کردن باشید و برای خودتان استراحت و تفریح در نظر نگیرید، پس از مدتی دچار خستگی و فرسودگی می‌شوید.

5. با مصرف دمنوش، آرامش جسمی و ذهنی پیدا کنید

نوشیدن دمنوش های آرام بخش هم برای سلامت عمومی بدنتان مفید است و هم ذهن شما را آرام و آسوده می‌کند. مثلاً می‌توانید چند تکه زنجبیل تازه را در یک فنجان آب داغ بیندازید و مصرف کنید. این نوشیدنی باعث تجدید قوای شما شده و شما را برای ادامه فعالیت‌هایتان آماده می‌کند.

6. مدیریت مؤثر زمان را فراموش نکنید

تاکنون مطالب زیادی در این باره شنیده‌ایم. مدیریت مؤثر زمان تنها به معنی استفاده درست از زمان نیست. در واقع با مدیریت زمان می‌توانید برخی از کارها را به دیگران بسپارید یا به صورت اتوماتیک انجام دهید. مدیریت زمان به شما امکان می‌دهد کارهایی را که دوست دارید، انجام دهید نه کارهایی که مجبور به انجام دادن آنها هستید.

 

مقاله پیشنهادی: تکنیک های آرامش واقعی در زندگی از زبان حسین عزت خواه

پیشرفت و رشد فردی

 

7. کتاب‌هایی که با موضوع رشد فردی هستند را حتماً بخوانید

در این کتاب‌ها، مطالب مفیدی درباره رشد ویژگی‌های مثبت فردی آورده شده است. هنگام خواندن این کتاب‌ها، ایده‌هایی که به نظرتان مفید هستند را یادداشت کنید. برخی از افراد تصور می‌کنند که باید همه راهکارهای پیشنهادی این کتاب‌ها را انجام دهند. به همین خاطر گاهی در اجرای برخی از تکنیک‌ها افراط می‌کنند. اگرچه در هر کتاب، استراتژی‌های مختلفی ارائه شده است، اما شما باید راهکاری که برایتان مفید است را به کار ببرید و موارد دیگر را کنار بگذارید.

8. با ماجراجویی رابطه خود با دوستانتان را تقویت کنید

ماجراجویی و انجام کارهای هیجان انگیز باعث زنده شدن روح و روان شما شده و حس سرزندگی به شما می‌بخشد. برنامه‌ای ترتیب دهید که هر چند ماه یک بار به همراه دوستانتان فعالیت جدید و هیجان انگیزی را امتحان کنید. مثلاً غواصی یا موج سواری کنید، یا سوار پاراگلایدر شوید یا شبی را در کویر سپری کنید. انجام این کارها به زندگی‌تان طراوت تازه‌ای می‌بخشد و باعث تقویت رابطه شما با دوستانتان می‌شود.

9. به طبیعت بروید و آرامش کسب کنید

حضور در طبیعت تأثیر زیادی بر حواس پنج گانه شما داشته و باعث ایجاد حس نشاط و آرامش در شما می‌شود. انسان‌های بزرگ و موفق در تمام دوران‌ها، به اهمیت رفتن به طبیعت و مشاهده جاذبه‌های طبیعی واقف بوده‌اند. می‌توانید به همراه دوستانتان در طبیعت اردو بزنید یا صرفاً در جنگل راه بروید. کنار رودخانه‌ای خروشان بنشینید یا برای خودتان باغچه کوچکی درست کنید و مثلاً سبزیجات مورد علاقه‌تان را در آن بکارید. دوستی با طبیعت به سرعت حس رضایت، آرامش و راحتی را برایتان به ارمغان می‌آورد.

 

راهکارهای پیشرفت و رشد فردی چیست؟

 

10. قوی بودن فاکتور اصلی موفقیت است

باید آنچنان قوی باشید که هیچ چیز نتواند آرامش ذهنی شما را بر هم بزند. افکار منفی یکی از عوامل به هم خوردن آرامش ذهنی شما است که البته به تدریج بر قوای جسمانی شما نیز تأثیر می‌گذارد. امروزه بیشتر ناراحتی‌های جسمانی به ناراحتی‌های روحی و روانی ربط داده می‌شود. بنابراین با شناسایی فعالیت‌های مورد نظرتان و تمرکز بر روی آنها، جایی برای افکار منفی باقی نخواهد ماند.

11. به سلامتی خود توجه بیشتری داشته باشید

این کار امکان هضم راحت‌تر غذا و داشتن یک خواب راحت را برای شما فراهم می‌کند. برای داشتن یک خواب عمیق و راحت، باید به اندازه کافی در طول روز فعالیت جسمی داشته باشید. همچنین باید ساعتی قبل از خواب فعالیت‌های ریلکس کننده انجام دهید. همچنین هیچ گاه کار خود را در رختخواب انجام ندهید و به مسائلی که باعث آشفتگی ذهنتان می‌شود فکر نکنید. سعی کنید همانند یک کودک راحت به خواب روید. لئوناردو داوینچی در این رابطه گفته است: «روزی که به خوبی سپری شود، خواب شاد و راحتی را به همراه دارد».

12. اعتماد اطرافیان خود را جذب کنید

داشتن اعتبار در میان افراد جامعه، حس اعتماد دیگران نسبت به شما را تقویت می‌کند. البته وقتی یک بار انسان اعتبار خود را از دست بدهد، به دست آوردن دوباره آن دشوار خواهد بود. همیشه به کارهایی که انجام می‌دهید فکر کنید و نتیجه و پیامد آن را در نظر داشته باشید.

 

فروش در آمازون

 

13. به دنبال افراد با تجربه و موفق باشید

از زندگی افراد موفق الگوبرداری کنید و برای کار و حرفه خود به کار برید. یکی از اشتباهاتی که انسان در طول قرن‌ها تکرار کرده این است که در بیشتر موارد حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نبوده و می‌خواسته هر کاری را خودش تجربه کند. برای الگوبرداری به دنبال افراد شجاع و با شهامتی باشید که به نیازهای دیگران هم توجه می‌کنند. چون این‌ها ویژگی یک انسان بالغ است. افراد با تجربه‌ای که به عنوان الگوی خود انتخاب می‌کنید باید تنها به به علایق شما توجه کنند و در مواردی که از ایشان راهنمایی می‌خواهید، بهترین راهکارها را پیش پایتان بگذارد.

14. فهرستی از تمام نقاط ضعف خود تهیه کنید

یک روشنفکر واقعی و با اعتماد به نفس بالا، با دیدن نقاط ضعف خود دچار هراس نمی‌شود، بلکه درصدد رفع آنها بر می‌آید. همیشه به خاطر داشته باشید که موفق‌ترین و قدرتمندترین افراد هم دارای نقاط ضعف هستند با این تفاوت که آنها مهارت بیشتری در پنهان کردن معایب خود دارند. علاوه بر نقاط ضعف، به دنبال شناسایی نقاط قوت خود و ارتقا هرچه بیشتر آنها باشید.

 

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی کسب و کار آمازون و مشاهده نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/factors-of-self-development
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط