تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

راهکارهایی برای اینکه خودمان را دوست داشته باشیم

توضیحات کوتاه :
واقعیت ساده زندگی این است که تنها ارتباط پایدار و همیشگی، ارتباط شما با خودتان است. به این خاطر، برای دست‌یابی به یک زندگی شاد، باید به دنبال تقویت آن باشید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

 • 1.4k
 • 0
 • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
راهکارهایی برای اینکه خودمان را دوست داشته باشیم

 

خلاصه ای از مقاله

برای رسیدن به موفقیت گام‌های کوچک زیادی وجود دارد که با برداشتن آنها موفقیت دست‌یافتنی می‌گردد. گام‌هایی همچون خودشناسی، تغییر در خود، مثبت‌اندیشی و ... . مسلما با شناخت بهتر و بیشتر خود و ایجاد تغییراتی مثبت می‌توان ارتباط بهتری با دیگران برقرار نمود و زندگی شادتری را تجربه کرد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

3 گام برای رسیدن به رویاها

واقعیت ساده زندگی این است که تنها ارتباط پایدار و همیشگی، ارتباط شما با خودتان است. به این خاطر، برای دست‌یابی به یک زندگی شاد، باید به دنبال تقویت آن باشید. اگرچه شاید در این راه تصور کنید که لازم است تغییراتی در خودتان و اطرافتان به وجود آورید اما پذیرفتن موقعیت و ادامه دادن به مسیر زندگی، فایده بیشتری برای شما خواهد داشت. اگر کنار آمدن با خودتان، کار دشواری به نظر می‌رسد، پس خواندن این مقاله را از دست ندهید. در این جا، قصد داریم راه‌هایی را به شما معرفی کنیم که خودتان را به همان صورتی که هستید بپذیرید و شروع به ساخت زندگی دلخواه‌تان کنید.

 

چگونه در کسب و کار پیشرفت کنیم؟

 

1. خودتان را بیشتر بشناسید

یکی از مشکلات مهمی که افراد برای پذیرفتن و کنار آمدن با خودشان با آن مواجه هستند این است که باید همچنان به دنبال شناخت خودشان باشند. بسیاری از افراد در زندگی دچار احساس بی‌هدف بودن و سردرگمی هستند. دلیل این موضوع عمدتاً، عدم شناخت درست خود و خواسته‌هایمان از زندگی است. به همین خاطر کشف و شناخت خود، اولین گام مهم به حساب می‌آید که البته نیازمند تلاش زیادی است. مسیری که برای شناخت خود باید طی کنید از مراحل زیر تشکیل شده است:

 • هدف خود را کشف کنید:  هر یک از ما ممکن است در برهه‌ای از زندگی خود این احساس را پیدا کنیم که برای رشد خودمان و دیگران کاری انجام دهیم. شما در زندگی خود مشتاق انجام چه کار هستید؟ چه عاملی آنچنان باعث ایجاد شور و شوق در شما می‌شود که به خاطر آن هر موضوع دیگری را فراموش می‌کنید؟ در ذهن خود انجام چه کاری را تصور می‌کنید که باقی سال‌های عمر هم به آن ادامه دهید؟ پاسخ به این سوال‌ها، می‌تواند شما را تا حدودی به سمت شناسایی هدفتان راهنمایی کند.

 

مقاله پیشنهادی: بهترین راه خودشناسی چیست؟

 

راهکارهایی برای اینکه خودمان را بیشتر دوست داشته باشیم

 

 • ارزش‌ها و باورهای خود را بیشتر بشناسید: ارزش و باورها، گاه از کودکی در انسان شکل می‌گیرند و گاهی در نتیجه تجربیاتی که طی چند سال زندگی به دست آورده‌ایم در ما به وجود می‌آیند. این ارزش‌ها به شکل‌گیری ساختار زندگی ما و تعیین سمت و سوی آن کمک می‌کنند. آیا پیوندهای خانوادگی اهمیت زیادی برایتان دارد یا صداقت و  یکرنگی در زندگی بیش از هر موضوع دیگری برایتان مهم است؟ باورهای معنوی یا مذهبی شما کدامند؟ عضو انجمن خاصی هستید یا قصد ایجاد آن را دارید. پاسخ به این سوال‌های مهم، انتخاب‌های شما را در مسیر رسیدن به هدف‌تان مشخص خواهد کرد.
 • رویدادهای روزانه خود را یادداشت کنید: با این کار، اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار خواهد گرفت، از جمله این که برخی از کارهایی که دوست دارید انجام دهید کدامند؟ چه موضوعاتی برای شما جذابیتی ندارند؟ چه عادت‌هایی اعم از خوب یا بد در شما پرورش یافته‌اند؟ رویاهایتان کدامند، چه هدف‌هایی را در زندگی دنبال می‌کنید؟ بلندپروازی‌هایتان از چه نوعی هستند؟ هر شخصی دارای ویژگی‌هایی است که باعث تمایز او از دیگران می‌شود، بنابراین لازم است زمانی را صرف شناخت این شکل از ابعاد شخصیتی خود کنید. بیشتر افراد به اشتباه تصور می‌کنند که پذیرش ویژگی به معنی عدم تمایل به تغییر کردن است که البته این گفته نادرست است. پذیرش خود، پیش از همه با شناخت و درک خصوصیات فردی خود شروع می‌شود. پس از آن باید به دنبال پرورش ویژگی‌های مثبت خود و تغییر ابعاد منفی شخصیتی خود باشید تا به همان شخصی که دوست دارید تبدیل شوید.

 

راهکارهایی برای اینکه خودمان را دوست داشته باشیم

 

2. هر آنچه نمی‌توانید تغییر دهید را بپذیرید

در زندگی هر شخصی مواردی وجود دارد که می‌تواند تغییر دهد و مسائلی نیز هست که امکان تغییر دادن آنها وجود ندارد. به همین خاطر اگر بخواهید انرژی ذهنی خود را صرف فکر کردن به مسائلی کنید که هرگز امکان تغییر دادنشان وجود ندارد، در و اقع دارید وقت خود را تلف می‌کنید و نتیجه‌ای به جز ناراحتی و اندوه برای شما نخواهد داشت. برای این که نسبت به شخصیتی که دارید، احساس رضایت‌مندی و خوشحالی داشته باشید، لازم است که تمام جنبه‌های زندگی خودتان را بپذیرید. با این حال، بزرگ‌ترین مانع در برابر بیشتر افراد این است که نمی‌دانند از چه راهی به درک و پذیرش خودشان دست یابند. اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه هستید، به کمک نکات ارائه شده در این قسمت می‌توانید راحت‌تر با این مساله مواجه شوید:

 

راهکارهایی برای اینکه خودمان را دوست داشته باشیم

 

 • گفت‌وگوی مثبت با خودتان را تمرین کنید و با هر شکلی از افکار منفی مقابله کنید (در ادامه این مقاله، راه‌های تمرین گفت‌و‌گوی مثبت را به شما معرفی خواهیم کرد.)
 • به خودتان مهر بورزید و به جای این که تلاش کنید اشتباه‌های خود را پنهان کنید یا نادیده بگیرید، آن‌ها را قبول کنید.  
 • به این نکته باور داشته باشید اتفاقاتی که از گذشته تاکنون رخ داده‌اند، شما را به این نقطه رسانده‌اند و با کار کردن برروی آن‌ها، شما را به اهدافتان خواهند رساند.
 • زمانی را صرف فعالیت‌های سرگرم کننده و لذت‌بخش کنید تا به این وسیله بتوانید ارتباط لازم با خودتان را پیدا کنید و اشتیاق لازم نسبت به خودتان را به دست آورید.
 • به خاطر داشته باشید که در زندگی هر شخصی، هم روزهای سخت و هم روزهای آسان وجود دارد و باید آنها را به عنوان جزوی طبیعی از زندگی خود بپذیرد.

 

راهکارهایی برای اینکه خودمان را دوست داشته باشیم

 

3. تغییر در زندگی و موفقیت را تجربه کنید

فراموش نکنید که هر تغییری، الزاماً خوب نیست، برعکس، برخی از این تغییرات خطرساز هستند و باید از آنها اجتناب کنید. با این حال، بعضی دیگر از تغییرات مفید هستند، زیرا امکان رشد و شکوفایی شما را فراهم می‌کنند. اگرچه پذیرش و تأیید خود و جهان اطراف کار درستی است، اما در عین حال باید بدانید که این پذیرش در عین این که می‌تواند ابزار شادی شما را فراهم کند، باعث نارضایتی شما نیز خواهد شد. به همین خاطر است که باید امور غیرقابل تغییر را بپذیرید و در اسرع وقت اموری که می‌توانید و باید را تغییر دهید. به خاطر داشته باشید که شما فردی در حال رشد هستید و دائماً در حال تغییر می‌باشید، به همین خاطر هر کاری که انجام می‌دهید باید در جهت منافع شما باشد. فرض کنیم در گذشته، انتخاب‌های نادرستی در زندگی خود انجام داده‌اید که بر زندگی اجتماعی و مالی شما تأثیر گذاشته است. در این صورت باید در عین این که بروز این اشتباه‌ها و تجربیاتی که شما را به آن مسیر کشانده است را بپذیرید، حاضر به باقی ماندن در این شرایط نباشید. پذیرش شرایط و یا تغییر آن همگی بستگی به این دارد که به دست‌یابی شما به یک زندگی شاد کمک خواهد کرد یا خیر. همانطور که در قسمت‌های قبلی مقاله هم اشاره کردیم، یکی از راه‌های پذیرش خود این است که در گفت‌وگو با خودمان از کلمات مثبت استفاده کنیم. در این بخش قصد داریم، برخی از روش‌های انجام این کار را مرور کنیم:

 

مقاله پیشنهادی: تغییر زندگی و تأثیر آن در پیشرفت

 

راهکارهایی برای اینکه خودمان را دوست داشته باشیم

 

 • به نیرویی بزرگتر از خودتان اتکا کنید: اگر به منبع قدرتی بالاتر از خودتان ایمان داشته باشید، گفت‌و‌گوی شما با خودتان هم شکل مثبت‌تری خواهد داشت. نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد نوجوانانی که مدتی طولانی با همسالان خود عضو گروه‌های مذهبی بوده‌اند، از عزت‌نفس بالاتری برخوردارند و نگرش آنها نسبت به خودشان، خوش‌بینانه2تر از دیگران خواهد بود. به خاطر داشته باشید که برخورداری از عزت‌نفس و استفاده از کلمات مثبت در مورد خود، ارتباط بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند. مثلاً اگر اعتقاد داشته باشید که خدا مهربان است و شما را دوست دارد، در نتیجه احساسات شما نسبت به خودتان لطیف‌تر خواهد بود. چون می‌دانید این قدرت بزرگ، از آفریدن شما هدفی را دنبال می‌کرده است. وقتی این موضوع را با تمام وجود باور کنید، ایمان شما به خودتان افزایش یافته و هدف‌های مثبتی که به خاطر آن در زندگی خلق شده‌اید را دنبال خواهید کرد.

 

راهکارهایی برای اینکه خودمان را دوست داشته باشیم

 

 • افراد منفی را از زندگی خود خارج کنید: هر کس در زندگی خود روزهایی را تجربه می‌کند که ممکن است به لحاظ خلق‌وخو در وضعیت خوبی قرار نداشته باشد. با این حال، برخی از افراد ظاهراً هر روز زندگی خود را به این شکل سپری می‌کنند. اگر افرادی از این دست در زندگی شما هم حضور دارند، شاید وقت آن رسیده باشد که از آنها فاصله بگیرید. به این خاطر که نگرش افراد پیرامون شما، بر طرز فکر و ذهنیت شما نیز تأثیر می‌گذارد. بنابراین اگر اطرافیان شما نگرش منفی داشته باشند، شما هم از اثرات نامطلوب آن در امان نخواهید بود، به ویژه اگر منفی‌بافی آنها با گذشت زمان و در موقعیت‌های مختلف، افزایش یابد. اگرچه قطع کامل ارتباط با افراد بدبین «اعم از این که اعضای خانواده شما باشند یا همکارانتان» کار دشواری است، اما حداقل می‌توانید مدت زمانی که با آنها سپری می‌کنید را محدود کنید. از جمله این که در زمان استراحت یا بعد از پایان ساعات کاری، به هیچ وجه با آنها وقت نگذرانید. به این ترتیب می‌توانید سطح منفی‌گرایی را در زندگی خود به حداقل برسانید.

 

راهکارهایی برای اینکه خودمان را دوست داشته باشیم

 

 • شکرگزار باشید: یکی از راه‌های موثر برای یافتن جنبه مثبت زندگی و گفت‌وگوی مثبت با خود این است که به داشته‌های خود در زندگی توجه داشته باشید و بابت آنها شکرگزار باشید. نتیجه پژوهشی که در مجله Psychology Today منتشر شد نشان داد: "افراد بزرگسالا جوانی که به شکل منظم اقدام به شکرگزاری و نوشتن داشته‌های خود کرده بودند، از لحاظ قاطعیت، تمرکز، اشتیاق و انرژی در سطح بالاتری نسبت به گروه‌های دیگر قرار داشتند." یکی از راه‌های تمرین شکرگزاری این است که دفتری تهیه کنید و هر روز در آن بابت داشته‌هایتان از خدا سپاسگزاری کنید. برخی از این نعمت‌ها کوچک و برخی دیگر بزرگ هستند، در هر حال شکرگزاری به شما کمک می‌کند که تمرکز خود را بر جنبه‌های مثبت زندگی خود قرار دهید. گاهی اوقات این داشته‌ها در حد دیدن رنگین کمان بعد از باران یا پیاده‌روی کردن با یک دوست است. وقتی سپاسگزاری خود را به صورت مکتوب در می‌آورید، در واقع احساسات و تجربیات خود را به شکل ملموس‌تری در می‌آورید و به خودتان کمک می‌کنید که بر جنبه‌های مثبت زندگیتان تمرکز کنید. برای شروع این کار، لازم نیست فهرست بلندی از داشته‌های خود را بنویسید. در عوض دفتری تهیه کنید و هر شب سپاسگزاری خود را بابت 3 تا 5 نعمتی که در طول آن روز داشته‌اید بنویسید.

 

راهکارهایی برای اینکه خودمان را دوست داشته باشیم

 

 • خودتان را با دیگران مقایسه نکنید: وقتی دائماً به نداشته‌های خودتان و داشته‌های دیگران فکر می‌کنید، مطمئناً در مورد خودتان احساس حقارت خواهید کرد. اگر دائماً در حال مقایسه زندگی خود با دیگران باشید، دیدگاهی منفی نسبت به زندگی خود پیدا خواهید کرد. بنابراین به جای تمرکز بر چیزهایی که در زندگی ندارید، بابت داشته‌های خود شکرگزار باشید. مثلاً ممکن است دوستی داشته باشید که شاید دو سال یک بار او را می‌بینید، اما در همین زمان هم او را سوار اتومبیل جدید و زیبایی می‌بینید. در طرف مقابل، شما سوار اتومبیلی می‌شوید که ده سال پیش خریده‌اید. از طرفی فرزندان شما هم سن هستند، از نظر سطح سواد با هم برابری می‌کنید و همسر شما دو نفر، مردان موفقی هستند. وقتی خودتان را با دوستتان و داشته‌های او مقایسه می‌کنید، با خودتان فکر می‌کنید چرا شما نمی‌توانید هر سال، سوار اتومبیل جدیدی شوید. در این میان، آنچه شما نمی‌دانید این است که دوستتان و همسرش، بدهی هنگفتی دارند، مخارج و درآمدشان با هم همخوانی ندارد و برای دوران بازنشستگی خود، مبلغ بسیار ناچیزی پس انداز کرده‌اند. این در حالی است که شما و همسرتان، در مورد مخارج خود و زمان بازنشستگی‌تان، بسیار حساب شده عمل کرده‌اید. با این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که مقایسه کردن خود با دوست‌تان یا هر شخص دیگری، کار عاقلانه‌ای نیست، چون مطمئناً از تمام ماجرا اطلاع ندارید. پس به زندگی خودتان توجه کنید و از انجام هر گونه مقایسه‌ای خودداری کنید.

 

چگونه با فروش در وبسایت آمازون کسب درآمد کنیم؟

 

 • در برخورد با دیگران از کلمات مثبت استفاده کنید: به این خاطر که وقتی در برخورد با دیگران از کلمات منفی استفاده می‌کنیم، به احتمال زیاد آنها را در مورد خودمان هم به کار می‌بریم. داشتن افکار منفی، باعث می‌شود گفت‌وگوی ما با خودمان هم منفی باشد. پس اگر در مسیر منفی‌بافی هستید، از همین حالا دیگر به راه خود ادامه ندهید. صحبت کردن در مورد زندگی و به کار بردن جملات تاکیدی مثبت را از کسانی که دوستشان دارید، از جمله خودتان شروع کنید، این کار به تقویت مثبت‌اندیشی در شما کمک خواهد کرد. مثلاً وقتی صبح به محل کارتان می‌رسید، آیا اولین مکالمه شما با همکارتان در مورد اتفاقات بدی است که تا قبل از رسیدن به محل کار برایتان اتقاق افتاده است یا بابت تماشای طلوع خورشید و این که شغلی دارید که با آن می‌توانید هزینه‌های خود را بپردازید، سپاسگزار هستید؟ حرفی که از دهان شما خارج می‌شود، می‌تواند مثبت یا منفی باشد، این دیگر انتخاب شما است. وقتی از کلمات منفی استفاده می‌کنید، مطمئناً نباید منتظر هیچ اتفاق خوبی در طول روز یا به طور کل زندگی خود باشید.  

اگر خودتان را به همان صورتی که هستید می‌پذیرید و البته در کنار آن تلاش می‌کنید به فرد بهتری تبدیل شوید، در واقع خودتان را برای شکلی از زندگی آماده می‌کنید که شادی و پیشرفت زیادی در آن جریان دارد.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/tips-to-self-love
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط