وبسایت عزت خواه در حال به روز رسانی میباشد ، در صورت کاهش سرعت لطفا صبور باشید ، با تشکر از همکاری شما صفحه اصلی

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه به خودشناسی و رشد شخصیتی دست پیدا کنیم؟ | عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
اکثر افراد به دنبال رشد شخصیتی می‌باشند و می‌توان گفت این تمایل به اتفاقی مرسوم در میان همگان تبدیل شده است. اما قبل از اینکه بتوانید از نظر شخصیتی رشد کنید، باید ابتدا خودتان را بشناسید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه به خودشناسی و رشد شخصیتی دست پیدا کنیم؟ | عزت خواه دات کام

 

خلاصه ای از مقاله

رشد شخصیت و خودشناسی می تواند به شما کمک نماید که در مسیر درست زندگی قرار بگیرید و تصمیمات درست اتخاذ نمایید. تا شناختی نسبت به خود نداشته باشید، اقدام برای انجام هر کاری می تواند مشکلاتی در بر داشته باشد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

نقش کلیدی رشد فردی در زندگی

امروزه بیشتر افراد به دنبال رشد شخصیتی می‌باشند و می‌توان گفت که تقریباً این تمایل به یک اتفاق مرسوم در میان همگان تبدیل شده است. اما قبل از اینکه شما بتوانید از نظر شخصیتی رشد کنید، باید ابتدا خودتان را به خوبی بشناسید.

شما باید از خودتان بپرسید: «من چه کسی هستم؟ به دنبال چه چیزهایی در زندگی می‌باشم؟ چرا به دنبال این موارد هستم؟» دانستن پاسخ این سؤالات بسیار مهم و ضروری می‌باشد.

زمانی که شما بدانید دقیقاً چه کسی هستید، در زندگی به دنبال چه چیزی بوده و چه جایگاهی دارید، می‌توانید به سراغ مقوله بسیار جذاب رشد شخصی بروید. ما در این مقاله قصد داریم نقش خودشناسی در رشد شخصیتی را بررسی کرده و در نهایت راه مناسب برای رسیدن به این هدف را نیز در اختیار شما قرار دهیم.

 

چگونه می توان با فروش کالا در آمازون افزایش درآمد داشت؟

 

چرا باید پیش از اقدام برای رشد شخصیتی خودتان را بشناسید؟

خیلی از افراد روزهای زندگی خود را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذارند بدون اینکه به شناخت درستی از خودشان دست پیدا کرده باشند. میان اینکه منتظر بمانید تا به شخصیت مورد نظر خود تبدیل شوید و اینکه خودتان برای ساخت آن اقدام کنید، تفاوت وجود دارد. اینکه به دیگران بگویید چه کسی هستید، کار آسانی است.

اما حقیقتاً می‌توانید به همان شکلی که می‌گویید رفتار کنید؟ همه ما تمایل داریم که اشتباهات خود را پنهان کنیم و در ظاهر نقش شخصیتی که به صورت خودآگاه و ناخودآگاه می‌خواهیم به آن دست پیدا کنیم را بازی کنیم.

این کار شاید برای مدت کوتاهی جواب دهد اما به هیچ عنوان نمی‌تواند به شما کمک کند تا در بلند مدت بتوانید دستاوردی را داشته باشید.

برای مثال، ممکن است یکسری از افراد این ادعا را داشته باشند که همسر یا پدر و مادر خوبی هستند. اطرافیان آن‌ها در زندگی یا محیط کار نیز با توجه به تصویر مثبتی که از این افراد در ذهن دارند، این گفته را می‌پذیرند.

این مقبولیت بیرونی برای این دسته از افراد کافی می‌باشد و این موضوع که آیا واقعاً در خانه نیز شرایط به همین شکل می‌باشد یا نه برای آنها اهمیتی ندارد. در نهایت مسئله‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که تنها نظری که باید برای ما مهم باشد، نظری است که ما درباره خودمان داریم.

اگر در این باره به خودتان دروغ بگویید، در این دروغ غرق می‌شوید و احساساتتان دوباره و به شکل متفاوتی پدیدار می‌شوند. شاید چندین سال پیش شما مسیر مشخصی را برای خود انتخاب کرده‌اید و اکنون احساس می‌کنید که دچار رکود شده‌اید.

یک روز در آینه به خودتان نگاه می‌کنید و می‌بینید که دیگر نمی‌توانید خودتان را بشناسید. برای شما هفته پیشِ رو پایان ناپذیر به نظر می‌رسد و برای شما تازه ساعت 7 روز شنبه بوده و هفته خود را آغاز کرده‌اید.

 

 رشد شخصیتی

 

همه انسان‌ها به خودشناسی نیاز دارند

این تنها یک مثال است و به هیچ عنوان این معنا را نمی‌دهد که تنها افرادی که خوشحال نیستند باید خودشان را بشناسند و به دنبال رشد شخصیتی باشند. حتی اگر زندگی شما به همان اندازه که نشان می‌دهد عالی و ایده آل است، باز هم ارزش دارد که سعی کنید خودتان را بهتر بشناسید.

اینکه انسان در گذر زمان تغییر کند، یک امر کاملاً طبیعی می‌باشد. اما خیلی از افراد از این تغییرات می‌ترسند و تصور می‌کنند این موضوع که بفهمند مسیری که پیش می‌رفته‌اند اشتباه بوده است بسیار ترسناک است.

تغییر کردن ترسناک است اما چیزی که ترسناک‌تر است این است که احساسات خود را نادیده بگیرید و نسبت به آنها واکنشی نشان ندهید. تغییر کردن همواره یک امر اجتناب ناپذیر است. اگر شما همین الآن برای شناخت خود اقدام کنید، آنگاه می‌توانید تغییرات را بهتر مدیریت کنید.

مشخصاً شما همیشه نمی‌توانید تغییرات را کنترل کنید اما کنترل واکنشی که نسبت به این تغییرات ارائه می‌دهید، در دست خودتان قرار دارد. برای شناخت خود و فرصت‌های پیش‌رو هیچگاه دیر نیست.

همیشه به خاطر داشته باشید که رشد شخصیتی و موفقیت معمولاً با یکدیگر اتفاق می‌افتند. اما این ارتباط به هیچ عنوان به این معنا نیست که این دو یکی می‌باشند. شما ممکن است در زندگی بیرونی خود در بالاترین جایگاه قرار گرفته باشید اما همچنان نیاز داشته باشید که خودتان را بشناسید و به دنبال رشد شخصیتی بروید.

هیچگاه برای خودشناسی دیر نیست. چرا که زمانی که شما این کار را انجام دهید، آنگاه برای هر چیزی که در ادامه برای شما پیش خواهد آمد، آماده خواهید بود.

هنگامی که شما خودتان را به خوبی شناخته باشید دیگر یک مسیر جدید برایتان ترسناک نخواهد بود چرا که شما در حال حاضر می‌دانید مسیر درستی را انتخاب کرده‌اید یا اینکه مسیر انتخابی، اشتباه می‌باشد.

 

چگونه به رشد شخصیتی دست پیدا کنیم؟

 

چگونه خودتان را بهتر بشناسید؟

شناخت فردی که هر روز صبح از خواب بیدار می‌شود و روز جدید خود را آغاز می‌کند، می‌تواند اتفاق خیلی خوبی باشد. فردی که تصویر او در آینه ممکن است با شما یکی باشد اما در عین حال تفاوت‌هایی نیز با شما دارد. اکنون زمان پرسیدن یک سؤال میلیون دلاری رسیده است: «شما باید از کجا رشد شخصیتی خود را آغاز کنید؟»

متأسفانه نمی‌توان به این سؤال یک پاسخ سریع و مشخص داد. چرا که این موضوع یک مسئله ریاضی نمی‌باشد که شما بتوانید با محاسبه به پاسخ مناسب آن برسید. در این بحث ما به هیچ عنوان درست و غلط نداریم.

برخی از افراد با نگاه کردن به گذشته، واکنش‌ها و تصمیمات خود و شخصیتی که در گذر زمان پیدا کرده‌اند، می‌توانند احساس بهتری درباره شخصیتی که اکنون دارند پیدا کنند.

اما در کنار آن شما می‌توانید از همین لحظه سعی کنید که برای رسیدن به هدفی که دارید به صورت فعالانه تلاش کنید و بخشی از فرآیند رشد خود باشید.

 

مقاله پیشنهادی: هدف تو از زندگی چیست؟ - کشف بهتر اهداف زندگی

چگونه به خودشناسی دست پیدا کنیم؟

 

راه های شناخت فردی:

1. خودآگاهی خود را افزایش دهید

شما باید درباره خود فعلی‌تان آگاهی پیدا کنید. در این بخش شما قرار نیست به همسایه خود یا هم کلاسی خود فکر کنید. تنها کسی که شما باید نسبت به او آگاهی پیدا کنید، خودتان هستید. زمانی را کنار گذاشته و به خودتان نگاه کنید. شما چه کارهایی را انجام می‌دهید؟ در شرایط مختلف چه واکنشی را از خودتان نشان می‌دهید؟

چه مواردی می‌تواند باعث شود تا شما لبخند بزنید؟ اگر در گذشته این حالت برای شما پیش آمده است که خودتان را با دیگران مقایسه کنید، اکنون زمان آن رسیده است که از خودتان بپرسید چرا آنها را انتخاب کرده‌اید و دلیل این مقایسه کردن چیست. آدم درون خودتان را کشف کنید. مطمئن باشید ارزش دارد!

 

خودشناسی و رشد شخصیتی

 

2. با ترس‌های خود رو به رو شوید

شاید به نظر واضح باشد اما بنا بر دلایل بسیاری همه شما از یک چیز در زندگی خود واهمه دارید. افراد بسیاری در دنیا وجود دارند که از اتفاقاتی که ممکن است در مسیر برای آنها پیش بیاید واهمه دارند، حتی با اینکه می‌دانند توانایی رو به رو شدن با خیلی از آنها را دارند.

شما باید سعی کنید بر ترس‌های خود غلبه کنید. با این کار شما به شخصیت بهتری تبدیل شده و نتایج بهتری را کسب می ‌کنید. شما می‌توانید از ترس‌های خود درس بگیرید و همچنین به خودشناسی بیشتری نیز دست پیدا نمایید.

3. روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

همواره متمرکز شدن روی آنچه که در آن خوب هستید و می‌توانید هر روز نیز در آن بهتر شده و رشد کنید، می‌تواند ایده خوبی باشد. این کار به شما کمک می‌کند تا به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید. اما در کنار آن شما می‌توانید به شناخت بهتری درباره خودتان نیز برسید.

چرا که نقاط قوت شما در حقیقت بخش عظیمی از شخصیت شما را شکل می‌دهند. حتی اگر شما در مسیری که انتخاب کرده‌اید به خوبی پیش می‌روید، باز هم باید به خاطر داشته باشید که شما نقاط قوی را درون خود دارید که می‌توانید با استفاده از آنها به حرکت خود سرعت ببخشید.

در نتیجه کمی به عقب برگشته و روی این نقاط تمرکز کنید و ببینید که آنها شما را به کدام سو می‌برند. شاید استعدادی که درون خود دارید بتواند به یک اقدام خیلی بزرگ منجر شده و یک راه جدید را برای شما باز کند.

 

چگونه به خودشناسی و رشد شخصیتی دست پیدا کنیم؟

 

شیوه دستیابی به رشد شخصیتی

شما باید گذشته را پشت سر بگذارید و این موضوع را قبول کنید که شما تا زمانی که نپذیرید فرد کاملی نیستید، نمی‌توانید پیشرفتی نیز داشته باشید. شما می‌توانید همیشه به فرد بهتری تبدیل شوید. شاید در حال حاضر شما در کار خود بهترین هستید اما به هیچ عنوان نباید دست از تلاش برای بهتر شدن بردارید.

شاید شما بگویید که من بعد از انجام تمامی موارد عنوان شده به این نتیجه رسیده‌ام که در مسیر درستی پیش می‌روم. این خبر بسیار خوبی است اما به هیچ عنوان این معنا را نمی‌دهد که شما دیگر نباید برای بهبود شخصیت خود تلاش کنید.

حتی اگر شما بعد از بررسی متوجه شدید زندگی که به دنبال آن هستید، کاملاً با زندگی فعلی‌تان متفاوت است نیز باز تفاوتی نمی‌کند. شاید شما در این حالت، شیوه زندگی خود را نیز تغییر دهید اما این کافی نیست و شما همچنان باید در این مسیر با استواری پیش بروید.

 

چگونه با بیزینس آمازون درآمد میلیاردی کسب کنیم؟

 

رشد شخصیتی به هیچ عنوان به این معنا نیست که شما خودتان را پایین بیاورید. بلکه معنای اصلی آن این است که شما باید خودتان را بالاتر برده و به شخصیت بهتری تبدیل شوید.

تنها راه حل مناسب برای اینکه بتوانید به این مهم دست پیدا کنید این است که بپذیرید شما بهترین نیستید اما می‌توانید هر روز و هر لحظه بهتر شوید. شاید شما بتوانید با یاد گرفتن یک مهارت جدید، غلبه بر احساس خشم خود یا قرار گرفتن در شرایطی که از آن واهمه دارید، به رشد مورد نظر خود دست پیدا کنید.

شاید نیاز باشد که به طور کلی مسیر زندگی خود را تغییر دهید. شاید هم رفتن به یک مسافرت بتواند برای شما کارساز باشد. نکته مهمی که باید بدانید این است که شما باید خودتان را به خوبی بشناسید و با شناخت در این مسیر پیش بروید تا بتوانید به نتایج مطلوبی دست پیدا کنید.

 

هدف ما از ارائه این مطالب کمک به شما دوست عزیز است تا با استفاده از موارد مطرح شده، در زندگی شخصی یا حرفه‌ای خود یک گام جلوتر بروید. اگر مشتاق هستید در کنار یک زندگی آرام، شغلی فارغ از مکان و زمان را هم تجربه کنید، برای کسب اطلاعات لازم درمورد فروشندگی در وبسایت آمازون با ما در آموزش فروش در آمازون همراه باشید. همچنین با دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی از تجربیات دانشجویان این دوره بهره ببرید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/develop-self-knowledge
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط