تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

15 ایده الهام بخش برای ساخت زندگی هدفمند

توضیحات کوتاه :
آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که افراد موفق چگونه زندگی هدفمند و معناداری را ساخته‌اند؟ زندگی مارپیچی است که که گشتن در آن بدون درک درست از معنای زندگی کاری آسان و اما بی‌ثمر است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

4.67

تعداد امتیازها: 3

 • 2k
 • 1
 • مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
15 ایده الهام بخش برای ساخت زندگی هدفمند

 

خلاصه ای از مقاله

برای ساخت یک زندگی هدفمند چه راهکارهایی وجود دارد؟ روش های ایجاد یک زندگی ایده آل چیست؟ در این مقاله 15 ایده برای ساخت یک زندگی هدفمند را بیان می کنیم که با به کار بردن آنها می توانید تحولی در زندگی خود ایجاد نمایید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

چگونه زندگی هدفمند و معناداری را بسازیم؟

آیا می‌دانید که چگونه باید معنا و هدف از زندگی را بیابید؟ آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که افراد موفق چگونه زندگی هدفمند و معناداری را ساخته‌اند؟ زندگی درست همانند یک مارپیچ است که گشتن در آن بدون درک درست از معنای زندگی کاری آسان و اما بی‌ثمر است.

بنابراین اگر می‌خواهید در انتهای معمای زندگی به نقطه پایانی یا همان هدف خود برسید باید از ابتدای راه تعبیر درستی از معنای زندگی داشته باشید. اندکی با خودتان بیندیشید،:

 • چگونه باید زندگی هدفمندی را پایه‌گذاری کنید؟
 • آیا تمام فعالیت‌ها یا اموری که در طول روز انجام می‌دهید، اهمیت دارند؟
 • آیا این امور ارزشی را به شما می‌افزایند؟

اگر در طول زندگی این احساس را داشته باشید که تمام فعالیت‌هایتان هدفدار هستند و در جهت تکمیل یک هدف غایی انجام می‌شوند، می‌توانید شاهد ایجاد یک تفاوت یا تمایز بزرگ در زندگی خودتان باشید. تمایزی که موجب می‌شود هر روز صبح با انرژی بسیار بالا برای هیجان انگیز‌ترین اتفاق زندگی خود برخیزید.

 

چگونه در کسب و کار پیشرفت کنیم؟

 

روش‌های ایجاد یک زندگی ایده آل

نباید منتظر اتفاق یا حادثه بمانید تا این رخداد بزرگ در زندگی شما به وجود بیاید و البته لازم هم نیست خودتان را مکلف به سخت کار‌کردن کنید. اکنون این سؤال در ذهن‌تان ایجاد می‌شود که پس چگونه باید یک زندگی هدفمند را بسازیم؟

پاسخ این سؤال معمولاً پیچیده به نظر می‌رسد و متکی به فاکتورها یا عوامل بسیاری می‌باشد. در ادامه 15 ایده عنوان خواهد داشت تا به شما کمک کند معنا و هدف از زندگی روزمره خود را متوجه شوید.

1. چه چیزهایی در زندگی برای شما اهمیت بیشتری دارند؟

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که چه چیزهایی در زندگی برای شما اهمیت بسیار بالایی دارند و در اولویت شما قرار می‌گیرند. پنج موردی که بیشترین اولویت را دارند و تصور می‌کنید پایه و اساس زندگی شما را تشکیل می‌دهند، جایی برای خودتان یادداشت کنید.

این موارد می‌تواند هر چیزی را شامل شود، هر چیزی که مورد علاقه و خواسته شما باشد از «صرف زمان بیشتر در کنار خانواده» تا «تمرین برای شرکت در یک مسابقه استعداد‌یابی». حتی موارد مهم‌تر و معنادارتر زندگی را می‌توانید در اولویت‌هایتان قرار دهید؛ نکاتی همانند «صداقت» یا «سادگی»

 

ایده در زندگی

 

2. آیا به احساسات خود اهمیت می‌دهید؟

همه افراد باید به احساسات خود توجه داشته باشند و برای احساس خود ارزش قائل شوند. تنها در این صورت است که زندگی ارزش زندگی کردن می‌یابد و معنا و هدف درست زندگی شکل خواهد گرفت.

هر زمان مشغول کاری می‌شوید که نسبت به آن علاقه دارید، درون شما شادی و هیجانی شکل می‌گیرد که به هیچ شکل دیگری ممکن نخواهد شد. تلاش کنید از احساسات و علاقه خود برای ارزش افزودن به زندگی استفاده کنید.

در صورتی که نمی‌توانید یا آمادگی آن را ندارید روی احساساتتان برای یک زندگی بهتر کار کنید، باید هر روز زمانی را صرف این کار کنید. با صرف زمان و انرژی روی احساسات خود می‌توانید فرصتی را برای درآمد‌زایی از آنها به دست بیاورید. برای به دست آوردن این فرصت آماده شوید!

 

 ایده های الهام بخش

 

3. آیا می‌دانید هدف شما از زندگی چیست؟

 • اگر به شما فرصتی داده شود تا دلیلی برای زندگی بیابید، این دلیل چه خواهد بود؟
 • چه فاکتور یا عاملی موجب ادامه زندگی شما می‌شود؟
 • چه اصول و قوانینی را برای زندگی خود در اولویت قرار می‌دهید؟
 • آیا هدف زندگی شما در راستای کمک و ارتقاء زندگی دیگران نیز هست؟
 • آیا هدف شما موجب تشویق یا ترغیب دیگران نیز خواهد شد؟

پیدا کردن و فهمیدن هدف از زندگی شاید در ابتدای کار، اندکی پیچیده و سخت به نظر برسد. ممکن است در ابتدا ندانید باید از کجا شروع کنید و هیچ ایده‌ای برای آن نداشته باشید اما با اندکی تأمل و مرور زندگی، مطمئناً آنها را خواهید یافت. 

 

داشتن زندگی هدفمند

 

4. در مورد خودتان چه چیزهایی می‌دانید؟

در مورد خودتان و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید باید آگاهی‌های کاملی داشته باشید. در تمام طول روز مشغول انجام چه کارهایی هستید و چرا آنها را انجام می‌دهید؟

اطمینان حاصل کنید زندگی شما بر مبنای همان قوانین، اهداف و همان خواسته‌هایی است که برای خود تعیین کرده‌اید. هر روز مروری نسبت به فعالیت‌های خود داشته باشید و از نقایص فعالیت‌های خود آگاهی پیدا کنید تا در آینده بتوانید پیشرفت بیشتری حاصل کنید.

یکی از بهترین راه‌های پیشنهادی انجام مدیتیشن است. چرا که انجام مدیتیشن به شما کمک می‌کند تا در تمام طول روز بر هدف‌هایی که تعیین کرده‌اید متمرکز بمانید.

5. آیا همواره نسبت به هدف‌هایتان متمرکز هستید؟

به جای آنکه 3 یا 4 هدف بسیار مهم را در نظر بگیرید و روی آنها تمرکز داشته باشید و در نهایت شاهد پیشرفت اندکی باشید بهتر است تمام زمان و انرژی خود را فقط صرف یک هدف مهم نمایید.

تمرکز روی یک هدف اصلی نه تنها می‌تواند از استرس‌های شما بکاهد بلکه موجب می‌شود به راحتی از عهده موانع و چالش‌ها برآیید و با سرعت بیشتر و در مدت زمان کمتر شاهد موفقیت‌های بیشتر باشید.

بهتر است اهدافتان را مطابق و هم راستا با علایق و خواسته‌هایتان پایه‌گذاری کنید در این صورت، تمایل بیشتری برای دنبال کردن آنها خواهید داشت. اگر هدفی که تعیین می‌کنید بر طبق سلیقه و علاقه شما باشد، انگیزه و محرک‌های قوی‌تری برای رسیدن به هدف خواهید داشت.

 

15 ایده برای ساخت زندگی هدفمند

 

6. آیا برای اطرافیانتان ارزش قائل می‌شوید؟

همه ما اغلب تمایل داریم هزینه‌هایمان را صرف خرید مادیات کنیم. پیشنهاد می‌شود نسبت به خریدهایی که دارید توجه و دقت خاصی داشته باشید. بهتر است پول خود را صرف به دست آوردن تجربه‌های مشترکی با خانواده و دوستان  کنید.

با تمرکز بر تقویت رابطه‌های انسانی به جای ارزش‌های مادی نه تنها زندگی معنادارتری خواهید یافت بلکه فرد شادتری خواهید بود.

7. آیا در طول زندگی با دیگران همدردی دارید؟

برخی افراد معتقد هستند که هدف از زندگی همدردی با دیگران و افراد جامعه است. در این صورت است که فرد می‌تواند زندگی شادتری را تجربه کند.

8. آیا زندگی ساده و آسانی دارید؟

به واسطه تسهیل زندگی می‌توانید زمان بیشتری را برای انجام دادن کارهایی که معنای بیشتری به زندگی شما می‌بخشند داشته باشید. همچنین استرس شما نیز کاسته می‌شود و مدیریت زندگی شما آسان‌تر خواهد شد و در نتیجه بهره‌وری و پیشرفت‌تان در زندگی بسیار بیشتر خواهد شد.

در صورتی که قبلاً هرگز این کار را انجام نداده‌اید مطمئناً با انجام آن حس کاملاً خوبی خواهید داشت.

 

مقاله پیشنهادی: هدف تو از زندگی چیست؟ - کشف بهتر اهداف زندگی

ایده الهام بخش برای ساخت زندگی هدفمند

 

9. آیا اهداف روزانه برای خودتان تعیین می‌کنید؟

در ابتدای صبح و قبل از آنکه روز خود را شروع کنید سه مورد از مهمترین کارهایی را که باید انجام دهید یادداشت کنید. اطمینان پیدا کنید این موارد هم راستا و مرتبط با اصول و عقاید شما هستند.

سخت‌ترین کارها را در ابتدای روز انجام دهید و به خاطر داشته باشید که نباید این لیست را طولانی کنید. در صورتی که لیست شما موارد بسیاری را شامل شود، یا این حس به شما القا خواهد شد که باید چندین کار را هم زمان با هم انجام دهید یا احساس ناتوانی در انجام آنها را خواهید داشت.

به هر حال هیچکدام حس خوبی نیستند و در موفقیت شما اثر نامطلوبی خواهند داشت. با انجام تدریجی و به پایان رساندن هر کدام از آنها انگیزه مضاعفی برای رسیدن به هدف نهایی در شما ایجاد خواهد شد.

10. آیا به اطرافیان و سایر افراد عشق می‌ورزید؟

عشق نیز درست همانند زندگی یکی از موضوعات بحث برانگیز است، یکی از موارد مبهمی که انسان هنوز با آن مواجه است.

 • آیا عشق ورزیدن نوعی رفتار به شمار می‌آید؟
 • نوعی سبک زندگی است؟ یک رابطه دو سویه میان خالق و مخلوق است؟

به عبارتی، در همه این موارد عشق مبتنی بر فضا و شرایطی که از آن استفاده می‌شود تعبیر خواهد شد. اما به هر حال، نکته قابل توجه این است که در همه موارد نیروی قدرتمندی از حس عشق ساطع خواهد شد. بسیاری از موارد معنادار زندگی، حاصل از همین حس عشق هستند.

تفاوتی نمی‌کند شما عاشق چیزی باشید، عاشق دیگران باشید یا حتی به خودتان عشق بورزید. نیروی حاصل از عشق به شما در رسیدن به هدفی که تعیین کرده‌اید همانند یک محرک و انگیزه عمل خواهد کرد.

یکی از راه‌های مرسوم و متداول برای پیدا کردن معنی زندگی از طریق عشق، تمرین برقراری رابطه با خانواده است. رابطه‌ای دوستانه و با ثبات با والدین، همسر و فرزندان.

عشق ورزیدن به خانواده، راهی مؤثر و قدرتمند برای غنیمت دانستن و ارج نهادن نعمت‌هایی است که در زندگی در اختیار ما گذاشته شده است.

عشق ورزیدن به همسر، فرزندان، دوستان یا پدر و مادر می‌تواند احساسی منحصر به فرد و خارق‌العاده را ایجاد کند که پیدا کردن این حس هر کجای دیگر کاری سخت و دور از انتظار است.

 

زندگی هدفمند

 

11. آیا به روح و جسم خودتان اهمیت می‌دهید؟

هر از گاهی لازم می‌شود روح و جسم را سم‌زدایی کنیم، به ویژه در دنیای کنونی که زندگی مدرن انسان در معرض اعتیاد به رسانه‌های اجتماعی قرار دارد. شاید مدت‌ها زمان خود را صرف فضای مجازی کنیم بدون اینکه بخواهیم یا از آن اطلاعی داشته باشیم.

در اکثر مواقع، نیز هیچ نتیجه‌ای به جز تلف کردن و از دست دادن زمان را به همراه نخواهد داشت. در برخی آمارها اظهار شده که درصد بالایی از ناهنجاری‌های خانوادگی زائیده همین درگیری‌های مجازی هستند. به عبارتی می‌توان گفت زندگی در خلأ اتفاق نمی‌افتد.

زمانی که شما تصمیم بگیرید از این ابزار و پروفایل مجازی اجتماعی خود فاصله بگیرید، مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که زمان و انرژی به دست آمده را صرف نگرش و طرز تفکری سالم‌تر کنید.

12. آیا شکر‌گزار داشته‌های خود هستید؟

کارهای خیرخواهانه و بشر‌دوستانه در این روزها بسیار به چشم می‌خورد. در حقیقت، پدیده فعالیت‌های خیرخواهانه همیشه طرفداران بسیاری داشته است. اما صرفاً اذعان به این نکته کفایت نمی‌کند و شما باید در عمل نیز نسبت به دیگران توجه داشته باشید.

اگر تمایل دارید در زندگی خود چیزهای بیشتری را به دست بیاورید باید نسبت به دنیایی که در آن زندگی می‌کنید توجه داشته باشید.

 

15 ایده الهام بخش برای ساخت زندگی هدفمند

 

13. به چه کارهایی علاقه دارید؟ سرگرمی‌های شما چیست؟

زمانی که صحبت از کمک و توجه به دیگران می‌شود به این معنا نیست که نباید توجهی به خودمان داشته باشیم. به دنبال یک چالش برای خودتان باشید. این چالش می‌تواند فرمولی کامل برای گشودن چشم‌های شما به روی زیبایی‌های دنیای اطرافتان باشد.

چالشی که بدون ایجاد مسئولیت دائمی یا نگرانی‌های مادی، ارزش‌های زندگی را برای شما نمایان سازد. به دنبال سرگرمی‌هایی باشید که هم علایق شما را در بربگیرند و همزمان مهارت‌های شما را به چالش بکشند.

همیشه به دنبال تجربه کردن موارد جدید باشید اگر تاکنون به سراغ هنر نقاشی نرفته‌اید سعی کنید برای یک بار هم که شده آشنایی مختصری با هنر نقاشی پیدا کنید. لذت یادگیری یک زبان جدید را تجربه کنید، نواختن یک موسیقی جدید، شاید لذت بی‌انتهایی را برای شما به همراه داشته باشد.

هر کدام از این موارد را به چشم یک چالش و یک تجربه جدید نگاه کنید و خودتان را به سطوح بالاتری از زندگی ارتقا دهید. اگر در مورد انتخاب چالش‌های خود مردد هستید می‌توانید با توجه به سلیقه و علایقی که دارید آنها را انتخاب کنید. در این صورت، نه تنها مهارت‌های شما در زندگی افزایش می‌یابد بلکه رزومه قوی‌تری نیز خواهیدداشت. 

14. آیا می‌توانید برمحدودیت هایی که موجب نگرانی‌تان می‌شوند غلبه کنید؟

هر شخصی در زندگی خود با مواردی مواجه است که در مورد آنها احساس عدم امنیت می‌کند. گاهی اوقات از بین بردن آنها اندکی سخت است و باید ابتدا ریشه و منشأ اصلی آنها را یافت.

یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن استرس و اضطراب و مواجهه با ترس‌های زندگی، از بین بردن همین محدودیت‌ها است. هر چه اطلاع و آگاهی شما از مواردی که برایتان ایجاد ناامنی می‌کنند افزایش یابد، بهتر می‌توانید کنترل آنها را در دست بگیرید، از رفتار خودخواهانه دوری کنید و قدرت انجام کارهایی را که قبلاً ناممکن می‌دانستید به دست آورید.

به طور مثال، اگر به خاطر محدودیت مالی یا فشار دوستان مشغول به کاری هستید که از انجام دادنش لذت نمی‌برید، باید این محدودیت‌ها و عوامل نگرانی را از ریشه حذف نمایید.

در این صورت، این قدرت را خواهید یافت به شغل دیگری که مورد علاقه‌تان است، منتقل شوید. شغلی که همخوانی بیشتری با سلایق، مهارت‌ها و ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی شما دارد و از انجام دادن آن احساس رضایت و خرسندی دارید.

 

چگونه با فروش در وبسایت آمازون کسب درآمد کنیم؟

 

15. آیا یادگیری را منحصر به زمان خاصی می‌دانید؟

شاید عده‌ای از ما بر این تصور باشیم که دوران دوازده ساله یادگیری در مدرسه و چند سالی هم یادگیری‌های دانشگاهی و آکادمیک کفایت می‌کند و پس از آن می‌توان با آگاهی و دانش کامل در مسیر پیشرفت و موفقیت در زندگی حرکت کرد.

اما حقیقت اینجا است که یادگیری باید پروسه‌ای پایدار و همیشگی در زندگی باشد. انسان‌های موفق و پیشرو در زندگی همیشه به دنبال یادگیری هستند و هیچگاه در یک نقطه متوقف نمی‌شوند. آن‌ها همیشه نگاهی به محیط و جهان اطراف خود دارند و خواهان یادگیری و درک درست از زندگی هستند.

البته یادگیری همیشگی به این معنا نیست که شما در طول زندگی باید دائماً در حال خواندن کتاب یا محاسبه باشید تا بفهمید زندگی درباره چیست و شما چگونه باید زندگی معناداری بسازید. بلکه باید در هر لحظه و هر حال به دنبال کشف حقیقت جهان اطرافتان باشید.

 

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/inspiring-ideas-purposeful-life
برچسب ها
رضایت از زندگی
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
Mahak گفته:
۰ | ۰

مثل همیشه عالی بود.

زهرا رحیمی/پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما دوست عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

باعث افتخار ما می باشد که شاهد رضایت شما هستیم و وظیفه خود می دانیم مراتب قدردانی و سپاس را به خاطر ابراز لطف و محبت خالصانه به مجموعه عزت خواه دات کام به شما دوست عزیز اعلام نموده و برای شما در تمام عرصه‎های زندگی آرزوی موفقیت و بهروزی می‌نماییم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط