موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

تمرکز ذهن با 5 راهکاری که بهره وری را افزایش می دهد

توضیحات کوتاه :
 به جای اینکه بخواهید ذهن خود را مجبور به فکر نکردن به موضوعات کم اهمیت نمایید که خود موجب می‌شود بیشتر از پیش ذهن خود را درگیر کرده باشید؛ آن را مشغول به اندیشیدن به یک موضوع حائز اهمیت کنید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
تمرکز ذهن با 5 راهکاری که بهره وری را افزایش می دهد

 

خلاصه ای از مقاله

یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت، داشتن ذهنی متمرکز می‌باشد. ذهن نیز همانند عضله‌های بدن برای اینکه به میزان خاصی از تمرکز دست پیدا نماید، نیازمند تقویت و تمرین است. ماهیچه‌ها و عضلات شما در ابتدا دارای میزان اولیه‌ای از قدرت و استقامت هستند اما پس از تمرینات شدید و هدفمند می‌توان آن‌ها را تقویت نمود. حال تمریناتی که برای تقویت شبه عضله‌ای به نام ذهن به آن‌ها احتیاج داریم را در این مقاله به شما ارائه خواهیم کرد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

ذهن خود را همانند یک ماهیچه در نظر بگیرید

زمانی که از دایان ساویر یکی از موفق‌ترین خبرنگاران تلویزیون در خصوص راز موفقیتش در تمرکز بیشتر جهت افزایش بهره‌وری هنگام کار سؤال پرسیده شد، وی پاسخ داد: "در تمام این سال‌ها یاد گرفته‌ام که هیچ جایگزینی برای تمرکز در کار وجود ندارد." در ادامه به 5 مورد از مواردی که بر طبق نظر متخصصان، به بهتر شدن تمرکز شما در حین انجام کار کمک خواهند نمود، اشاره می‌نماییم. چنانچه شما کارمند یک اداره پرجمعیت، دانش‌آموز یک مدرسه و یا فردی در شرف رفتن به یک قرار ملاقات مهم باشید، تفاوتی ندارد. این راه کارها به میزان تمرکز شما در هر موقعیت و جایگاهی که قرار دارید، کمک شایانی خواهند نمود. ذهنتان را همانند یکی از ماهیچه‌های بدن خود در نظر بگیرید؛ همه انسان‌ها می‌دانند که برای تقویت عضلات بدن خود و رسیدن به شکل و فرم دلخواه خود به تمرین و ورزش احتیاج دارند. جالب است که بدانید ذهن نیز همانند یکی از همان عضله‌ها برای اینکه به میزان خاصی از تمرکز دست پیدا نماید، نیازمند تقویت و تمرین است. ماهیچه‌ها و عضلات شما در ابتدا دارای میزان اولیه‌ای از قدرت و استقامت هستند اما پس از تمرینات شدید و هدفمند می‌توان آن‌ها را تقویت نمود. حال تمریناتی که برای تقویت شبه عضله‌ای به نام ذهن به آن‌ها احتیاج داریم را به شما ارائه خواهیم کرد.

 

تمرکز ذهن برای افزایش بهره وری هنگام انجام کار

 

1. در هر بازه زمانی تنها به یک موضوع واحد بیندیشید

ساموئل گولدوین می‌گوید " اگر من گیج به نظر می‌رسم به این خاطر است که در حال فکر کردن هستم" به عبارت دیگر خود عمل "فکر کردن" عامل عدم تمرکز شما می‌شود. در ذهن خود احساس آشفتگی می‌کنید؟ فکر خود را درگیر موضوعی نمایید که ذهنتان نتواند از اندیشیدن به آن اجتناب نماید. بله درست فکر کردید، این کار همانند رشوه دادن به ذهن می‌ماند. به جای اینکه بخواهید ذهن خود را مجبور به فکر نکردن به موضوعات مختلف، موقتی و کم اهمیت نمایید که خود این کار موجب می‌شود بیشتر از پیش ذهن خود را درگیر کرده باشید؛ آن را مشغول به اندیشیدن پیرامون یک موضوع حائز اهمیت کنید. آیا با این حال هنوز هم قادر نیستید از شر افکار مزاحم دیگر خلاص شوید؟ آن‌ها را در لیست انجام کارهای خود یادداشت کنید و با این کار قادر خواهید بود تمامی آن‌ها را برای پردازش در زمانی دیگر رها کنید. نوشتن نگرانی‌هایتان در شما این حس را بر می‌انگیزد که دیگر برای رسیدگی به دغدغه‌های خود نیازی به اشغال فضای ذهنی نداشته باشید و در نتیجه از فضای خالی ایجاد شده در مغزتان برای اندیشیدن به موضوعی که انتخاب می‌کنید استفاده خواهید کرد.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه به شکل موثر بر هدف خود متمرکز شویم؟

با تمرکز ذهن بهره‌وری خود را افزایش دهید

 

2. غلبه بر به تعویق انداختن کارها

آیا به علت عدم تمرکز، فعالیت یا پروژه‌ای را که به آن اشتغال داشته‌اید کنار گذاشته‌اید؟ این حرکت "به تعلیق در آوردن" نامیده می‌شود. R. D. Clyde عنوان می‌نماید که " جالب است بدانیم اتمام کاری که انجام آن را معلق نگه داشته‌ایم، چه میزان طول می‌کشد. سری بعدی که می‌خواهید کار خود را برای بعد کنار بگذارید به این موضوع فکر کنید که "آیا حقیقتاً مجبور به این کار هستم؟"، " آیا بهتر نیست کار خود را تمام کنم تا ذهن آسوده‌تری داشته باشم؟"، "آیا حقیقتاً انجام آن در زمان دیگری برای من آسان‌تر خواهد بود یا برعکس؟". این سه پرسش به شما کمک خواهند کرد که با این حقیقت روبه‌رو شوید که فعالیتی که انجام آن را به زمانی دیگر موکول می‌کنید از بین نخواهد رفت، بلکه ذهن شما را تا هنگامی که آن را انجام نداده‌اید به خود مشغول نگاه خواهد داشت.

3. پوششی جهت جلوگیری از آشفتگی ذهن خود قرار دهید

ذهن خود را همانند یک دوربین و چشمتان را همانند دریچه آن در نظر بگیرید. در اغلب مواقع چشم‌های ما به اطراف می‌چرخد و ذهنمان را وادار به تفکر در خصوص موارد مختلف می‌نماید. برای مثال تصور کنید در یک بزرگراه شلوغ در حال رانندگی هستید، در همان حال با دوستی که کنار شما نشسته صحبت می‌کنید، موج رادیو را تنظیم می‌نمایید، فاصله ماشین بغلی خود را هم در نظر گرفته‌اید و به‌دنبال مسیر خروجی از آن بزرگ راه نیز می‌گردید؛ عدم تمرکز در واقع در چنین لحظاتی اتفاق می‌افتد. حالا اگر در شرایطی نیاز داشته باشید دریچه دوربین خود را بر روی یک سوژه خاص زوم نمایید چه کار می‌توانید بکنید؟ به‌عنوان مثال فردا امتحان سختی دارید که احتیاج دارد به خاطر قبولی در آن صددرصد تمرکز خود را بر روی مطالعه درس خود بگذارید. دست‌های خود را اطراف چشمانتان حلقه نمایید و حلقه آن را تا اندازه‌ای که تنها صفحه کتاب خود را ببینید تنگ کنید، با این کار بقیه مناظر حاشیه‌ای اطراف را خارج از دید و در نهایت خارج از ذهن خود قرار می‌دهید و این موضوع که نگاه شما متوجه محیط و مناظر اطراف نباشد تا حدود زیادی به متمرکز شدن ذهنتان کمک می‌کند.

 

مقاله پیشنهادی: علت عدم تمرکز چیست؟

چگونه متمرکزتر باشیم؟

 

4. مدیتیشن انجام دهید

پس از پیشرفت علم و سرعت پیچیده‌تر شدن دنیای انسان‌ها، ایجاد هماهنگی میان محیط اطراف و درون انسان برای افراد به نوعی دغدغه تبدیل شده است. دانشمندان نیز برای حفظ آرامش و کمک به ایجاد هماهنگی گفته شده، تمرینی به نام مدیتیشن را ارائه نموده‌اند. مدیتیشن نه تنها به حفظ سلامت و آرامش شما کمک می‌کند، بلکه میزان تمرکز و دقت شما را به میزان چشم‌گیری افزایش خواهد داد. لزومی ندارد که انجام مدیتیشین زمان زیادی را از شما بگیرد، انجام آن به مدت 20 دقیقه در طول روز کافی خواهد بود تا تاثیر شگفت‌انگیز آن را بر روی باقی مانده ساعات روز خود حس کنید. حدود سه تا چهار روز که از اولین مدیتیشن شما بگذرد، کاملا متوجه تفاوت احساس خود نسبت به سایر روزها خواهید شد. در مواردی که در حین انجام کار مشخصی نیز ذهن شما دچار آشفتگی می‌شود، کافیست که وقفه کوچکی ایجاد نموده و چشمان خود را ببندید و چندین نفس عمیق بکشید. می‌بینید که آرامش و دقت سابق را باز‌یافتید و می‌توانید با انرژی تازه‌ای فعالیت خود را از سر بگیرید.

 

کسب درامد دلاری با فروشندگی در آمازون

 

5. more rules 5 را بشناسید

در این مورد انسان‌ها را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد. افرادی که راهکار 5 more rules را می‌شناسند و دسته‌ای که تمایل دارند این راهکار را آموخته بودند. روش قانون طلایی 5 more rules به این شکل است که اگر شما در وسط انجام کارتان قرار دارید و از شدت استیصال در شرف تسلیم شدن و کنار کشیدن از آن هستید، برای مثال 5 صفحه بیش‌تر را مطالعه نمایید، 5 مسئله ریاضی دیگر را حل کنید، 5 دقیقه بیشتر کار کنید. این مرحله پس از مراحل دیگر برای جلوگیری از تسلیم شدن شما در مقابل خستگی و عدم تمرکز به علت درماندگی، به شدت پیشنهاد می‌شود. درست شبیه به هنگامی که بدن یک دونده برای توقف در هر لحظه به مغزش التماس می‌کند، اما آن‌ها با وجود میزانی فراوان از خستگی، توانایی فیزیکی لازم برای مقاومت را در خود ایجاد می‌نمایند، شما نیز استقامت روحی لازم را در خود ایجاد نمایید. بنابراین با ادامه دادن کارتان، مغز خود را به ادامه کار متعهد و مجبور به تمرکز نمایید. تمرینات بسیاری جهت افزایش تمرکز ذهن جهت بهره‌وری بیشتر در هنگام انجام فعالیت‌ها توسط متخصصان در طی مقاله‌های مختلفی عنوان شده است. می‌توان به بهره‌گیری از یکایک این راهکارها به میزان دلخواهی از دقت و تمرکز دست پیدا نمود.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/concentration-of-mind-with-5-ways-to-increase-productivity
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط