موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

تکنیک هایی طلایی برای پیشرفت دائمی در زندگی

توضیحات کوتاه :
لحظه‌ای درنگ و به وضعیت فعلی زندگی خود فکر کنید. آیا در جهت رسیدن به اهدافی قدم بر می‌دارید که واقعاً برای خودتان در نظر گرفته‌اید؟ یا پیشرفت شما متوقف شده است؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

 • 2.1k
 • 0
 • مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
تکنیک هایی طلایی برای پیشرفت دائمی در زندگی

 

خلاصه ای از مقاله:

آیا از احساس رکود در زندگی خسته شده‌اید و آن را آزار دهنده می‌دانید؟ تصور می‌کنید رشد و پیشرفت شما در زندگی متوقف شده و راه چاره‌ای ندارید؟ اگر در طول زندگی علاوه بر پیشرفت‌های تدریجی، پیشرفت مداوم هم داشته باشید هیچگاه افسوس گذشته را نمی‌خورید. مطالبی که در این مقاله مطالعه می‌کنید به شما کمک می‌کند پیشرفت مداوم در زندگی را تجربه کنید و هر لحظه در حال بهتر کردن زندگی‌تان باشید.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید :

•    راهکارهای پیشرفت
•    راه دست یابی به پیشرفت مداوم در زندگی چیست؟
 

راهکارهای پیشرفت

لحظه‌ای درنگ کنید و به وضعیت فعلی زندگی خود فکر کنید.

 • آیا در جهت رسیدن به اهدافی قدم بر می‌دارید که واقعاً برای خودتان در نظر گرفته‌اید؟
 • یا پیشرفت شما متوقف شده است؟

مطمئناً بیشتر شما هم موافق هستید که احساس رکود در زندگی چقدر آزاردهنده است. اغلب اوقات افراد به دنبال فرصت‌هایی هستند که نه تنها همراستا با ارزش‌ها و باورهای آنها است، بلکه شرایط را برای رشد و ترقی آنها نیز فراهم کند.

به همین خاطر است که در سال‌های اخیر، موضوع پیشرفت مداوم، به یکی از بحث‌های داغ تبدیل شده است. امروزه افراد به دنبال دست یابی به راه‌هایی هستند که بتواند به شکل مؤثری به رشد و پیشرفت مداوم فردی آنها کمک کند.

در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم چرا تداوم رشد اهمیت دارد و از چه راهی می‌توانیم در زندگی به آن دست یابیم. اما قبل از آن لازم است منظور خود از پیشرفت مداوم را مشخص کنیم. 

 

چگونه باورهای افراد میلیونر را بسازیم؟

 

منظور از پیشرفت مداوم چیست؟

پیشرفت مداوم، بر پایه این نظریه است که یک وضعیت خوب را می‌توان به یک وضعیت بهتر تغییر داد. وقتی پیشرفت ما به شکل مداوم باشد، می‌توانیم اهداف خود را عملی کرده و نیازهای زندگی را بهتر برآورده کنیم.

مثلاً یافتن راهی برای افزایش بهره‌وری یا از بین بردن کاستی‌های زندگی، هر دو از نتایج تلاش برای تداوم رشد است. اصولاً، وقتی پیشرفت انسان به صورت مداوم باشد، این اطمینان وجود دارد که عملکرد او مؤثر، کافی و دقیق بوده است.

در حال حاضر، روش‌های مختلفی وجود دارد که از طریق آنها می‌توان به رشد و پیشرفت مداوم در زندگی دست یافت. چرخه دمینگ از جمله این شیوه‌ها است که از چهار مرحله برنامه ریزی، اجرا، کنترل و سرانجام اقدام تشکیل شده است. در این روش، ابتدا برای تغییر برنامه‌ریزی می‌کنید، سپس تغییرات را اعمال می‌کنید.

در مرحله بعد بررسی می‌کنید آیا این تغییرات، تفاوتی به همراه داشته است یا نه و سرانجام در صورتی که تغییرات موفقیت آمیز بودند، آن‌ها را در مقیاسی بزرگتر اجرا می‌کنید (اقدام).

خود ارزیابی نیز، یکی دیگر از روش‌های دستیابی به پیشرفت مداوم در زندگی است. با وجود این که روش‌های متفاوتی برای دست یابی به پیشرفت مداوم در زندگی وجود دارد، اما آنها را می‌توان در یکی از دو دسته رشد تدریجی یا رشد جهشی دسته بندی کرد.

دستیابی به پیشرفت مداوم تنها به کمک یکی از این دو شیوه نیز امکان پذیر است. با این حال، بهترین حالت این است که ترکیبی از هر دو روش را به کار ببریم.

 

مقاله پیشنهادی :  13 تکنیک قدرتمند برای افزایش بهره وری زندگی در سال 2020

موففیت در زندگی

 

پیشرفت مداوم تدریجی چیست؟

منظور از پیشرفت مداوم تدریجی، اعمال تغییرات جزئی به یک سیستم پس از مشاهده مشکلات و چالش‌ها است. از طریق این فرآیند می‌توان بدون این که نیازی به بررسی کل فرآیند باشد، تغییرات و اصلاحات کوچکی را پیاده کرد.

مثلاً فرض کنید وظیفه شما این است که هر هفته مطالب وب سایت شرکت خود را ویرایش و تصحیح کنید. در حین این که صفحات وب را بررسی می‌کنید، احتمالاً با یک یا دو لینک شکسته مواجه می‌شوید و در همان لحظه آنها را به روز رسانی می‌کنید.

این کار نمونه‌ای از بهبود یا پیشرفت مداوم تدریجی است، زیرا طی آن با اعمال تغییرات کوچک در وبسایت و بدون این که نیازی به بررسی کل سیستم باشد، به ارتقا و بهبود آن کمک کرده‌اید.

 

تکنیک های طلایی در زندگی

 

منظور از پیشرفت مداوم جهشی چیست؟

پیشرفت مداوم جهشی، بر خلاف پیشرفت تدریجی بوده و به معنی اعمال تغییرات بزرگ به یک سیستم یا فرآیند بوده و طی آن یک سیستم در مقیاس بزرگ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

زمان و تلاشی که در پیشرفت مداوم جهشی به کار گرفته می‌شود به مراتب بیشتر از پیشرفت تدریجی است، اما تغییرات معمولاً در مقیاس بزرگتر و در کمترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. حال یک بار دیگر به مثال صفحه وب باز می‌گردیم.

تصور کنید سازمانی که برای آن کار می‌کنید، تصمیم به استفاده از یک سیستم عامل و تم جدید برای صفحه وب گرفته است که به شکل چشمگیری طرح، فرمت و عملکرد وبسایت را تغییر می‌دهد.

در این شرایط، برای این که عملکرد مثبت صفحه وب همچنان حفظ شود، فرآیند به روز رسانی باید در ابعاد بزرگتری انجام شود. پس به طور خلاصه، برای ایجاد این تغییرات باید زمان و انرژی بیشتری را صرف کنید، اما نتیجه این است که یک صفحه وب بسیار مدرن و به روز خواهید داشت.

 

پیشرفت کردن

 

مزایای پیشرفت مداوم چیست؟

مزیت‌های پیشرفت مداوم کاملاً مشخص هستند، این که شما، تیم و سازمانتان نسبت به قبل عملکرد بهتری خواهید داشت. به خاطر داشته باشید که موضوعی به نام کمال صد در صدی وجود ندارد و در عوض همیشه جایی برای پیشرفت و ایجاد تغییرات وجود دارد.

تغییرات چه به صورت کوچک و تدریجی باشد یا بزرگ و جهشی، هر دو به تداوم رشد کمک می‌کند. اگر احساس می‌کنید که برنامه روتین روزانه، شما را از پیشرفت باز داشته است، وقت آن است که به برنامه خود مواردی را اضافه یا از آن کم کنید و تغییرات تدریجی کوچک برای بهبود زندگی خود اعمال کنید.

یا شاید وقت آن رسیده است که سبک زندگی خود را به طور کامل تغییر دهید تا بهره‌‌وری شما نیز فوراً افزایش یابد. حال که مفهوم پیشرفت مداوم و مزایای آن در زندگی را متوجه شدید، وقت آن است که راه دست‌یابی به پیشرفت مداوم را در برنامه روزانه زندگی خود مورد بررسی قرار دهیم.

 

تکنیک های طلایی برای پیشرفت داشتن

 

راه دست یابی به پیشرفت مداوم در زندگی چیست؟

اگرچه شاید بتوان بدون پشت سر گذاشتن یک فرآیند شفاف، به پیشرفت مداوم دست یافت، اما اگر برنامه‌ای برای خود تدارک ببینید و مطابق با آن عمل کنید، احتمال موفقیت شما بسیار بیشتر خواهد بود.

در ادامه روش چرخه دمینگ یا PDCA را به شما معرفی می‌کنیم که قبلاً به اختصار درباره آن صحبت کردیم. اگرچه این روش اغلب در شرکت‌ها و سازمان‌ها استفاده می‌شود، اما می‌توان در زندگی شخصی نیز به کار برد. مراحل چرخه PDCA عبارتند از:

 

تکنیک های طلایی برای پیشرفت

 

 • برنامه ریزی: شناسایی و آمادگی جهت تغییر
 • اجرا: اعمال تغییر و تلاش برای بهبود فرآیند
 • کنترل: بررسی نتایج و پیامدهای تغییر
 • اقدام: اعمال تغییر در مقیاسی بزرگتر و به کارگیری آن در ابعاد دیگر زندگی

بهترین شیوه به کارگیری روش PDCA، در ابتدا، اعمال تغییرات تدریجی به جای تغییرات جهشی است. به این خاطر که مدیریت تغییرات کوچک راحت‌تر بوده و شما می‌توانید به محض بروز مشکل در زندگی خود، آن‌ها را اعمال کنید.

همچنین، برخلاف روش پیشرفت جهشی، نیازی به مشورت کردن با دیگران یا گرفتن راهنمایی از آنها نیست. در ادامه هر کدام از این چهار مرحله را شرح می‌دهیم:

 

ترفندهای پیشرفت دائمی در زندگی

 

1. مرحله برنامه ریزی: مسأله را به طور شفاف تعریف کرده و برای آن راه حل در نظر بگیرید

 • تعریف شفاف مساله

وقتی با مشکلی مواجه می‌شوید، اولین قدم این است که مشکل را به طور شفاف تعریف کنید، چون در غیر این صورت، راه حل شما تأثیر و دقت مورد نظر را نخواهد داشت. برای مشخص کردن مشکل، لازم است این سؤالات را از خودتان بپرسید:

 • مساله پیش آمده در اینجا چیست؟
 • مسأله بر چه کسی یا چیزی تأثیر می‌گذارد و این تأثیر به چه شکل خواهد بود؟
 • این مسأله معمولاً چه زمانی اتفاق می افتد؟
 • چرا این موضوع به یک مشکل تبدیل شده است؟
 • نتایج این مشکل چه خواهد بود؟
 • نتایج ایده آل غلبه بر این مشکل چه خواهد بود؟

پاسخ شما به این سؤالات به شما کمک می‌کند تعریف شفاف و روشنی از مسأله داشته باشید.

 

 پیشرفت در زندگی

 

 • یک راه حل احتمالی در نظر بگیرید

حال که توانستید به درک درستی از مسأله برسید، وقت آن است که درباره راه حل‌های احتمالی آن فکر کنید و بهترین آنها را انتخاب کنید. مثلاً تصور کنید که هر روز صبح، نیم ساعت از وقت خود را در رختخواب صرف چک کردن شبکه‌های اجتماعی می‌کنید.

برای این مشکل، راه حل‌های بالقوه متعددی وجود دارد. مثلاً می‌توانید تصمیم بگیرید که تلفن همراه خود را در گوشه دیگری از اتاق قرار بدهید یا حتی هر شب آن را خارج از اتاق خواب خود بگذارید یا برنامه‌ای نصب کنید که شبکه‌های اجتماعی را صبح‌ها قفل کند.

همه این کارها، راه حل‌های بالقوه‌ای به حساب می‌آیند. با این حال زمانی یک راه حل مؤثر حساب می‌شود که به غلبه، اصلاح و پیشگیری از پیامدهای بروز مساله در آینده کمک کند.

حال شما باید بررسی کنید کدام یک از راه حل‌هایی که پیدا کرده‌اید با این معیارها مطابقت دارد. پس از آن می‌توانید به مرحله بعد این چرخه یعنی اجرا قدم بگذارید.

 

تکنیک های طلایی برای پیشرفت

 

2. مرحله اجرا: تغییرات را بررسی کنید

حال اگر به راه حلی دست پیدا کردید که احساس می‌کنید به حل مساله کمک می‌کند، نوبت پیاده کردن آن می‌رسد. اگر به دنبال دستیابی به پیشرفت مداوم هستید، مسلماً باید دست به اقدام بزنید. به این منظور، باید آزمایش کوچکی ترتیب دهید.

مثلاً در مورد استفاده از شبکه‌های اجتماعی، راه حل خودتان را به مدت یک هفته امتحان کنید. هدف از این کار اطمینان از این موضوع است که مسأله یا مشکل را با دقت و برای مدت زمان مشخص شده تحت نظر گرفته‌اید و نه این که صرفاً برای مدت کوتاهی دست به تغییر زده و بعد آن را فراموش کرده باشید.

به علاوه، می‌توانید در صورت نیاز، طی دوره آزمایش، تغییرات اندکی در راه حل خود اعمال کنید. این کار، مانع از بروز مشکلات بعدی خواهد شد. بعد از این که دوره آزمایشی را به پایان رساندید، می‌توانید گام به مرحله بعدی بگذارید.

 پیشرفت دائمی در زندگی

 

3. مرحله کنترل: آزمایش انجام شده را بررسی کنید

حال که مرحله آزمایش را به پایان رساندید و نتایجی را به دست آوردید، دیگر می دانید آیا راه حل مورد نظرتان کارایی لازم را دارد یا باید بیشتر بر روی آن کار کنید. در صورتی که راه حل شما بدون مشکل باشد، مشخص است که راه خود را به درستی طی کرده‌اید.

با این حال، در بیشتر مواقع متوجه می‌شوید که باید تغییراتی در آن اعمال کنید، زیرا با مسائلی مواجه شده‌اید که انتظار پیش آمد آنها را نداشتید. حال دوباره به مثال استفاده از شبکه‌های اجتماعی برمی‌گردیم.

فرض کنیم راه حل شما این است که تلفن همراه خود را خارج از اتاق خواب قرار دهید، چون معتقد هستید با این روش مجبور هستید که به محض بیدار شدن و قبل از چک کردن شبکه‌های اجتماعی، از رختخواب خود خارج شوید.

حال این راه حل را به مدت یک هفته آزمایش می‌کنید. در ابتدا، این آزمایش به خوبی پیش می‌رود، اما بعد از گذشت چند روز، متوجه می‌شوید که خارج از اتاق خواب تلفن همراهتان را به دست گرفته‌اید و در حالی که روی مبل نشسته‌اید، در حال چک کردن شبکه‌های اجتماعی هستید.

این موضوع، شما را وادار می‌کند تا تغییراتی در راه حل خود اعمال کنید. مثلاً اپلیکیشنی بر روی تلفن همراه خود نصب کنید که در چند ساعت اول روز، حساب‌های کاربری شما را مسدود کند. حال به مرحله آزمایش باز می‌گردید و فرآیند را کامل می‌کنید.

 

تکنیک های طلایی برای پیشرفت دائمی در زندگی

 

4. مرحله اقدام: راه حل را اعمال کنید

شما تا این مرحله، مشکلی را در زندگی خود شناسایی کرده‌اید، راه حلی برای آن پیدا کرده‌اید، آن را در کوتاه مدت پیاده کرده، و تغییرات لازم را در آن اعمال کرده‌اید. حال وقت آن است که آن راه حل را برای طولانی مدت به کار بگیرید تا تغییری واقعی در زندگی خود ایجاد کنید.

در این مرحله، باید بررسی کنید آیا می‌توانید این راه حل را برای دیگر جنبه‌های زندگی خود به کار بگیرید یا خیر. این کار کمک می‌کند تا راه حل انتخابی به جزئی از سبک زندگی شما تبدیل شود.

مثلاً شاید علاوه بر صبح‌ها، شب‌ها نیز قبل از خوابیدن همچنان وقت خود را با چک کردن شبکه‌های اجتماعی تلف می‌کنید. در صورتی که بخواهید این عادت را حذف کنید، می‌توانید راه حلی که برای صبح‌ها در نظر گرفته‌اید را برای شب‌ها نیز استفاده کنید.

حال که توانستید برای مسأله اولیه یک راه حل موفقیت آمیز پیدا کنید و آن را به جزئی از زندگی خود تبدیل کنید، وقت آن است که این چرخه را دوباره تکرار کنید.

به خاطر داشته باشید که فرآیند پیشرفت، زمانی دائمی خواهد بود که خودتان را به ارتقا و بهبود جنبه‌های مختلف زندگیتان متعهد بدانید. وقتی تجربه شما در زمینه چرخه PDCA، افزایش یافت، متوجه می‌شوید که اعمال تغییرات بعدی کمی آسان‌تر است. 

 

مقاله پیشنهادی: تغییر زندگی و تاثیر آن در  پیشرفت

چگونه در آمازون فروشنده شویم؟

 

رشد و پیشرفت دائمی، یکی از راه‌هایی است که به کمک آن می‌توانید هر لحظه در حال بهتر کردن زندگی خود باشید. یک روز، به پشت سر خود و فرآیندی که پشت سر گذاشته‌اید نگاه خواهید کرد و از دیدن نتیجه به دست آمده احساس خوشنودی خواهید کرد.

مطالب این مقاله، می‌تواند انگیزه شما را برای بهتر کردن زندگیتان افزایش دهد، چون حتی اگر در حال حاضر هم زندگی خوبی داشته باشید، باز هم جا برای ارتقا آن وجود دارد.

اگر خودتان را به یکی از روش‌های پیشرفت دائمی مانند PDCA  متعهد بدانید، دیگر وقتی به گذشته زندگی خود نگاه می‌کنید، آرزو نمی‌کنید که ‌ای‌کاش بیشتر تلاش کرده بودم.

امیدواریم مطالب این مقاله، اطلاعات موردن نیاز را در اختیار شما قرار داده باشد تا بتوانید همزمان با پیشرفت‌های تدریجی و مداومی که هر روز در زندگی به دست می‌آورید، از تمام پتانسیل‌های خود نیز به خوبی استفاده کنید.

 

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند داریم و آن مطالعه صفحه پاراسل زندگی است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده آل با تو همراه خواهیم بود.

 

منبع: lifehack

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/continuous-growth
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط