تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

افزایش عزت نفس و دوست داشتن خود

توضیحات کوتاه :
به افزایش عزت نفس و دوست داشتن خود فکر کرده‌اید؟ تا به حال فکر کرده‌اید چه افرادی در زندگی بیشترین اهمیت را برای شما دارند؟ چقدر آنها را دوست دارید؟ چقدر برای دوست داشتن خود زمان می گذارید؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 4.1k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
افزایش عزت نفس و دوست داشتن خود

 

خلاصه ای از مقاله

دوست داشتن خود یکی از کلیدهای اصلی رسیدن به موفقیت در تمام مراحل زندگی می باشد. تا برای خود ارزشی قائل نباشید، دیگران هم برای شما ارزشی قائل نخواهند بود. در این مقاله توصیه هایی برای بالا بردن عزت نفس و دوست داشتن بیشتر خود را ارائه می کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

راه‌های طلایی برای اینکه خودمان را بیشتر دوست داشته باشیم؟

دوست داشتن خود چه اهمیتی دارد؟ تا به حال فکر کرده‌اید چه افرادی در زندگی بیشترین اهمیت را برای شما دارند؟ چقدر آنها را دوست دارید؟ آیا خود شما هم در این گروه قرار دارید؟ چقدر خودتان را دوست دارید؟ تا به حال به عزت نفس و دوست داشتن خود فکر کرده‌اید؟

مطمئناً هیچ فرد دیگری در این دنیا وجود ندارد که کاملاً شبیه شما باشد. نه تنها مستحق آن هستید که اطرافیان شما را دوست داشته باشند و مورد احترام آنها باشید بلکه مهم‌ترین فردی که در زندگی‌تان وجود دارد باید چنین نگرشی به شما داشته باشد.

این شخص، کسی نیست جز خود شما. تمرینِ دوست داشتن خود، برای افراد بسیاری چالش برانگیز است، به ویژه مواقعی که با چالش‌های بسیار جدی مواجه می‌شویم. منظور از عشق‌ورزی به خود، خودپرستی و غرور نیست بلکه باید حواسمان به خودمان، به حال خوب و بهروزی، شادی و رضایت از زندگی باشد.

با تمرینِ عشق‌ورزی به خود می‌توانیم عقاید و باورهای محدود کننده را از سر راه برداریم و همان زندگی را بسازیم که همیشه آرزویش را داشتیم. بنابراین باید لطفی به خودمان داشته باشیم، نفس عمیقی بکشیم، خودمان را در آغوش بگیریم و نکاتی را که در ادامه به آنها اشاره می‌شود تمرین و تکرار کنیم:

 

چگونه ذهنیت و لایف استایل افراد موفق را داشته باشیم؟

 

تمریناتی برای دوست داشتن خود

1. تکرار عبارات مثبت

برای دوست داشتن بیشتر خود، هر روز را با تداعی یک خاطره یا تکرار یک عبارت مثبت شروع کنید. چقدر خوب توانستم از عهده فلان موقعیت دشوار برآیم، چقدر امروز جذاب به نظر می‌رسم. هر نکته‌ای که خنده و احساس شادی را به شما منتقل کند در حیطه عبارات مثبت قرار می‌گیرد.

2. تغذیه سالم داشته باشید

به جسم خودتان اهمیت دهید. از مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی استفاده کنید که موجب تقویت و سرزندگی قوای جسمانی شوند.

3. برای جسم خود ارزش قائل شوید

جسم شما همان خانه‌ای است که در آن زندگی می‌کنید. این خانه نه تنها باید قوی و تنومند باشد بلکه باید ظاهری آراسته و زیبا داشته باشد.

4. اجازه ندهید تفکر انتقادی مانع موفقیت‌تان شود

هر آنچه در ذهنتان می‌گذرد را باور نداشته باشید. یک تفکر انتقادی درون همه ما وجود دارد که تمایل دارد ما را در محدوده‌ای امن و کوچک نگه دارد. ضعف به همین معنا است که چیزی مانع از تجربه یک زندگی کامل و سرشار از شادی شود.

 

بیشتر خودت را دوست بدار

 

5. یک دایره ارتباطی مثبت بسازید

راه دیگر برای افزایش دوست داشتن خود این است که با افرادی ارتباط برقرار کنید که شما را دوست داشته باشند، حامی و مشوق موفقیت و هدف‌هایتان باشند. به آنها اجازه دهید به شما یادآوری کنند که توانایی و مهارت‌های شما چقدر است و چقدر جای رشد و پیشرفت دارید.

6. خودتان را در ترازوی مقایسه قرار ندهید

مقایسه با دیگران را متوقف کنید. در این کره خاکی هیچ شخص دیگری همانند شما و با ویژگی‌های منحصر به فرد شما وجود ندارد. بنابراین اجازه ندارید خودتان را با دیگران مقایسه کنید. تنها فردی که در قیاس با شما قرار می‌گیرد خود شما هستید.

7. با افراد منفی قطع رابطه کنید

یکی از مسائلی که به دوست داشتن خود لطمه می زند، ارتباطهای غلط است. روابط سمی را خاتمه دهید. این یک مسئله جدی است که حتماً باید مورد توجه قرار گیرد. هر کسی که نتواند حس مثبت و سازنده‌ای را در شما بارور و تقویت کند مستحق آن است که از زندگی شما کنار گذاشته شود.

 

برای خودتان ارزش بیشتری قایل باشید

 

8. موفقیت‌هایتان را جشن بگیرید

موفقیت‌هایی که تا الان به دست آورده‌اید هر چه قدر کوچک یا بزرگ باشند باید مورد توجه قرار گیرند. بابت هدف‌هایی که به آنها رسیده‌اید به خودتان تبریک بگوئید و حس غرور و افتخار داشته باشید و بیشتر خودتان را دوست داشته باشید.

9. محدوده امن شما چقدر وسعت دارد؟ فراتر از این منطقه امن بروید

قرار گرفتن در یک مرز و محدوده کوچک پروبال شما را خواهد بست. مرز بزرگتری در نظر بگیرید و چیزهای جدید را امتحان کنید. زمانی که به هدفی برسیم که قبلاً تصور می‌کردیم هرگز نمی‌توانیم به آن برسیم، احساسی شگفت انگیز و باورنکردنی را تجربه خواهیم کرد.

10. نسبت به دیگران متمایز شوید

نسبت به انجام کارها یا مواردی عشق و علاقه نشان دهید که موجب تمایز و متفاوت شدن شما شوند. این همان چیزی است که شما را منحصربه‌فرد و ویژه می‌سازد.

11. زیبایی خودتان را منحصر به فرد بدانید

این نکته را بدانید که زیبایی تعریف دقیقی ندارد و یک پدیده نسبی به شما می‌رود. هر شخصی می‌تواند تعریف متفاوتی از زیبایی داشته باشد. حتی با دیدن عکس روی مجلات به ذهنتان اجازه ندهید تصور کند جسم شما کامل نیست یا دارای عیب و نقصی است. مدل‌های روی مجلات نیز در واقعیت شکل دیگری هستند!

 

نقش عزت نفس در زندگی

 

12. آرامش ذهنی داشته باشید

هر روز زمانی را صرف به دست آوردن آرامش ذهنی کنید. یک تنفس دم و بازدم عمیق داشته باشید و ذهنتان را از هر آنچه در آن گذشته است پاکسازی کنید. برای لحظاتی فقط خودتان باشید.

13. علایقتان را دنبال کنید

چقدر خودتان را می‌شناسید؟ برای علاقه‌های خودتان ارزش قائل شوید. مطمئناً می‌دانید چه چیزهایی موجب هیجان و نشاط شما می‌شوند و در عین حال برای انجام آنها ترس و هراس نیز دارید.

همان مواردی که واقعاً علاقه دارید انجام‌شان دهید اما از موفق نشدن در آنها می‌ترسید را پیدا کنید. خودتان را وادار و برای انجام آنها اقدام کنید.

14. صبر و پشتکار داشته باشید

صبور باشید اما در مسیر رسیدن به هدف عزمی راسخ و پشتکار داشته باشید. دوست داشتن خود به این معنا است که همواره در حال رشد و پیشرفت باشید.

از این جهت لازم است هر روز تمرین کنید و احتمالاً فرصتی به مدت یک عمر نیاز خواهید داشت. بنابراین با خودتان مهربان باشید و در شرایط سخت خودتان را حمایت کنید.

 

خود را بیشتر دوست بدارید

 

15. نسبت به خودتان آگاهی داشته باشید

برای دوست داشتن بیشتر خود، از افکار، احساسات و خواسته‌هایتان آگاه باشید، طوری زندگی کنید که تمام این موارد در زندگی شما منعکس شوند و بتوانید در جهت تحقق اهدافتان از آنها استفاده کنید.

16. با دیگران رابطه محترمانه بسازید

رفتار و کردار شما در برابر دیگران چگونه تعریف می‌شود؟ تلاش کنید به دیگران عشق بورزید و با آنها ارتباطی محترمانه داشته باشید. هنگام ارتباط با دیگران تنها در صورتی احساس خوبی پیدا می‌کنیم که همانطور که دوست داریم با ما رفتار شود با آنها برخورد داشته باشیم.

البته نباید این برداشت ایجاد شود که هر لطفی به دیگران کردید پاسخ متقابلی دریافت خواهید کرد. اگر دیگران نتوانند پاسخ شما را به خوبی بدهند این مشکل از جانب آنها است نه شما.

17. دلیلی برای شکرگزاری بیابید

اگر خوب فکر کنید دلایلی که باید به خاطر آنها سپاسگزار باشید فراوان هستند. هر روز با یک مرور ذهنی دلیلی برای شکرگزاری بیابید. مسلماً در طول زندگی، روزهایی را باید پشت سر بگذاریم که به هر علتی حال خوبی نداریم و احساس ضعف می‌کنیم.

گاهی این شرایط اجتناب ناپذیر هستند و چاره‌ای جز مواجه شدن با آنها نیست. در این روزهای سخت تکنیک شکرگزاری کمک می‌کند تا انرژی و اراده خود را بازیابی کنیم.

 

افزایش دوست داشتن خود

 

18. به دیگران کمک کنید

به سمت افراد خانواده، دوستان، همکاران و افرادی که در شرایط سخت زندگی به آنها نیاز خواهیدداشت دستِ یاری دراز کنید. در زمان مواجهه با مشکلات و چالش‌های زندگی مطمئناً به تنهایی از عهده شرایط بر نمی‌آیید و به کمک دیگران نیاز خواهید داشت.

19. برای نه گفتن جرأت داشته باشید

در ارتباط با دیگران باید قاطعیت و جرأت ورزی داشته باشید. لازم نیست در همه شرایط به دیگران پاسخ مثبت دهید. «نه گفتن» را یاد بگیرید. گاهی اوقات «نه گفتن» نه تنها شما را فرد بدی جلوه نمی‌دهد بلکه نشان می‌دهد فرد باهوشی هستید.

20. خودتان را ببخشید

برای بخشیدن خودتان قدرت و شجاعت داشته باشید. ممکن است یک دفعه یا چند مرتبه به خاطر انجام کاری یا تصمیمی احساس بد یا شرمندگی کرده باشید. نباید این احساس را زندانی کنید، اکنون زمان آن است که با شجاعت خودتان را از قید این حس بد برهانید.

نمی‌توانید کاری را که در گذشته انجام گرفته تغییر دهید اما امکان کنترل و مدیریت آینده برای شما وجود دارد. خطای گذشته را به چشم یادگیری یک تجربه ببینید و به توانایی خودتان برای تغییر شرایط ایمان  بیاورید.

 

دوست داشتن خود

 

21. افکارتان را یادداشت کنید

نوشتن افکار بارها و بارها توصیه شده است اما آیا می‌دانید چرا و چه مزیتی دارد؟ سَری که که غرق در افکار گوناگون باشد، سردردش اجتناب ناپذیر و حتمی است. بنابراین پیشنهاد می‌شود این بار اضافی را از درون ذهن خارج کنید، افکارتان را روی برگه‌ای یادداشت نمایید.

مهم نیست این افکار چقدر خام، احمقانه، ناراحت کننده یا حتی ترسناک هستند. افکارتان را در جایی یادداشت و بعد آنها را پاره کنید و دور بریزید یا بسوزانید تا از ذهن نیز پاک شوند.

22. به ندای درونتان گوش کنید

یک فنجان قهوه، چای یا هر نوشیدنی دیگر مورد علاقه‌تان را آماده کنید. گوشه دنجی بنشینید و فقط برای چند دقیقه به خودتان فکر کنید. تلویزیون، گوشی همراه و هر وسیله دیگری که تمرکزتان را بر هم می زند دور کنید.

به اتفاقات جالب و شگفت‌انگیزی بیندیشید که همین الان در زندگی‌تان جریان دارند، رویاهای بزرگ شما چه مواردی هستند و چگونه می‌توانید آنها را محقق کنید؟

23. منتظر تائید دیگران نباشید

برای انجام کار یا تصمیم‌هایی که می‌گیرید نباید منتظر تائید صددرصدی دیگران بمانید. «شاید شما در بهترین و کامل‌ترین حالت ممکن باشید اما بالاخره یک نفر پیدا خواهد شد که ایرادی بگیرد.»

 

افزایش عزت نفس

 

24. برای موفق شدن واقع بین باشید

در تمام این کره خاکی هیچ کسی را نمی‌یابید که هر روز در تمامِ لحظات، شاد و راضی باشد. می‌دانید چرا؟ به این دلیل که همه ما انسان هستیم. همه ما دچار احساست خوب یا بد می‌شویم و همه ما مرتکب اشتباهاتی می‌شویم.

این موضوع را بپذیرید که شما انسان هستید و رخ دادن چنین شرایطی اجتناب ناپذیر هستند و در هر شرایطی خود را دوست بدارید.

25. خلاق باشید

برای آنکه احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید کمی خلاقیت به خرج دهید و با روشهای جذاب خودتان را مشغول کنید. نقاشی، نویسندگی، ترانه‌سرایی، مجسمه‌سازی، موسیقی یا هر چیز دیگری که شما را در خیال فرو ببرد.

کارهایی که برای شما فرصتی را ایجاد کند تا انتقادهای درونی را پشت درهای سرگرمی‌های جذاب رها کنید.

26. غم‌هایتان را رها کنید

هر ناراحتی و غمی را که در گذشته داشته‌اید از ذهن پاک کنید. شاید انجام این کار بسیار سخت باشد و به حمایت دیگران نیاز داشته باشید. اگر بتوانیم ناراحتی‌های گذشته را کنار بگذاریم درست همانند این است که کوله‌باری را از روی شانه‌هایمان برداریم.

لازم نیست در تمام زندگی این کوله بار را به دوش بکشیم و به بارهای آن اضافه کنیم. ما حق داریم زندگی بهتری داشته باشیم.  

 

افزایش عزت نفس و دوست داشتن خود

 

27. کجا بیشترین آرامش را دارید؟

کمی فکر کنید و ببینید کجا احساس راحتی، آرامش، شادی و مثبت‌گرایی بیشتری دارید؟ در شرایط سخت زندگی و هنگام مواجهه با مشکلات به همین مکان دلپذیر بروید یا خودتان را در همان محل تصور کنید.

این مکان چه احساس لذت‌بخشی را در شما زنده خواهد کرد؟ چه حس‌و‌حال و رنگ‌و‌بویی دارد؟ چه خاطرات خوبی در شما رنگ می‌گیرد؟

28. دستاورد و موفقیت‌هایتان را مرور کنید

به محض آنکه بهترین حس و حال را پیدا کردید و احساس شادی داشتید لیستی از بهترین ویژگی‌ها، توانایی‌ها و پیروزی‌هایتان را یادداشت کنید. شاید کار بیهوده‌ای به نظر برسد اما مطمئناً مرور آنها در روزهایی که حال خوبی ندارید، یادآوری خواهد بود که دلایل بسیاری برای دوست داشتن خود دارید.

 

چگونه بیزینس آمازون را راه اندازی کنیم؟

 

29. با خودتان گفتگوی عاشقانه داشته باشید

دیالوگ‌هایی که با خودتان دارید چه مباحث و موضوعاتی را شامل می‌شوند؟ اگر این گفتگوهای درونی بر پایه عشق‌ورزی به خودتان نیستند یا نشانه‌هایی از تشویق و حمایت ندارند زمان آن رسیده که آنها را تغییر دهید.

شما مستحق آن هستید همانطوری که با بهترین دوست، با پدر و مادر دوست داشتنی، با خواهر و برادر صمیمی یا با فرزند دلبندتان حرف می‌زنید با خودتان هم همین‌قدر خوب صحبت کنید.

30. از زندگی لذت ببرید

خودتان را با کارهایی سرگرم کنید که از انجام آنها لذت می‌برید، کارهایی که شور و اشتیاق و انگیزه شما را دوچندان می‌کنند. از وجود خودتان و از زندگی شگفت‌انگیزی که دارید لذت ببرید.

 

دوست خوبم تلاش ما بر این است نقشی در موفقیت تو داشته باشیم. اگر شما دوست عزیز مشتاق یادگیری فروشندگی آنلاین در سایت آمازون هستید می‌توانید با مطالعه مطالبی که در صفحه دوره آربی ارائه شده است، مسیر درستی را انتخاب کنید. آموزش‌های دوره آربی شما را از صفر تا صد با نحوه فروش در آمازون آشنا می‌کند.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/improve-self-respect-self-love
برچسب ها
حفظ عزت نفس
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط