چگونه بیشتر خودمان را دوست داشته باشیم؟

  • 25 خرداد 1397
  • 835
  • 1

چگونه از زندگیمان بیشترین لذت را ببریم؟

خیلی از روزهای زندگی ممکن است حال شما بسیار خوب باشد و شادمان باشید. بهترین کار این است که از این روزها لذت کافی را ببرید. ولی روزهایی نیز در زندگی شما هستند که ممکن است حس و حال خوبی نداشته باشید هر چند که تعداد این روزها در زندگی شما کم باشند. در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه بیشتر خودتان را دوست داشته باشید و حتی اگر فقط چند روز در سال حس و حال خوبی ندارید، بتوانید آن روزها را هم به یک روز فوق العاده خوب تبدیل نمایید تا زمانی که به خواب می‌روید با خود بگویید از اینکه یک روز بیشتر زنده بودید و رویای خود را زندگی کردید خوشحال و راضی هستید.

 

خودمان را دوست داشته باشیم

 

چرا مقایسه کردن درست نیست؟

آن روزهایی که از خود ناراحت هستید و انرژی شما کاهش یافته است، شاید به این دلیل است که شما بعضی از افراد را تلویزیون، فضای مجازی و... می‌بینید که زندگی بهتری نسبت به شما دارند، شغل خیلی مناسبی دارند، درآمدهای بالایی دارند یا به هر چیزی بهتر از آنچه که شما دارید رسیده‌اند. در این هنگام کاملاً ناخودآگاه ذهن شما به سمتی می‌رود که خودتان را با آنها مقایسه کنید که اگر آن افراد از آشناهای شما باشند این موضوع بیشتر بر شما تأثیر می‌گذارد. بعد از این مقایسه انرژی شما اگر هم خوب باشد، کاهش پیدا می‌کند و کم کم حس و حال آن روز شما به حس و حال ناخوشایندی تبدیل می‌شود. فردای آن روز که از خواب بیدار می‌شوید اولین چیزی که به خاطر می‌آورید این است که دیروز ناراحت بودید و حس و حال خوبی نداشتید زیرا دیروز فردی را دیدید که از شما موفق‌تر بوده و زندگی بهتری داشته است. این مقایسه و حال بد ممکن است در روزهای بعد هم ادامه پیدا کند و حس و حال شما را هر روز ناخوشایندتر سازد زیرا شما دائم در ذهن خود در حال مقایسه کردن می‌باشید.

 

سبک زندگی

 

مقایسه کردن زندگی خود با دیگران را متوقف کنید

ذهن شما خیلی به دنبال مقایسه کردن می‌باشد زیرا مقایسه کردن یکی از روش‌های یادگیری است و درون شما وجود دارد. اعتباری که هر شخص به خود و روز خود می‌دهد باید به این شکل باشد که هیچ گونه وابستگی به بقیه افراد نداشته باشد. اگر شما به دنبال ارزیابی هستید باید این نکته را مدنظر داشته باشید که همه چیز باید وابسته به خود شما باشد. پس بهترین اقدام این است که در هر بخش از زندگی خود هستید، مقایسه کردن خود با دیگران را متوقف نمایید و بدانید که زندگی هر فردی متعلق به همان فرد است و قرار نیست شما محصول اطرافتان باشید و می خواهید که زندگی خود را بسازید.

نگرش ناخوشایند خود را تغییر دهید

پس اولین نکته‌ای که در این زمینه باید در نظر بگیرید این است که هیچ وابستگی به بقیه افراد نداشته باشید و از اینکه افرادی با شرایط نامناسب و پایین‌تر از خودتان می‌بینید، خوشحال نشوید. این عادت و دیدگاه فوق العاده نادرست و ناخوشایند است. یکی از عادت‌های نادرست افراد این می‌باشد که دائم از شرایط و مشکلات جامعه، وضعیت اقتصادی و.... حرف می‌زنند و فقط به دنبال آن هستند که یک نفر پیدا شود، در این زمینه حرف آن‌ها را تأیید کند و با آنها هم عقیده شود و زمانی که افراد دیگر حرف‌های آن‌ها را تأیید می‌کنند این افراد از اینکه چند نفر با شرایط بدتر و نامناسب‌تر از خود پیدا کرده اند، خوشحال می‌شوند! این طرز نگرش بسیار ناخوشایند است. پس اگر چنین طرز فکری دارید همین الان تصمیم بگیرید که آن را متوقف نمایید.

کاری را که دوست دارید را انجام دهید و کاری را که انجام می‌دهید دوست داشته باشید

در زمینه کسب و کار و رسیدن به هدف و آرزو توجه داشته باشید، پروسه‌ای که در این مسیر می‌گذرانید باید لذت بخش باشد و در واقع لذت رسیدن به هدف و رویا، همین پروسه‌ای است که برای رسیدن به آن طی می‌کنید.  زمانی این مسیر برای شما لذت بخش است که شما کاری را انجام دهید که آن کار را عمیقاً دوست داشته باشید. در مورد روند زندگی نیز به همین گونه است. شما باید زندگی و زنده بودن را دوست داشته باشید تا اگر کسی از شما پرسید حاضر هستید 10 روز دیگر زندگی کنید یا 20 روز، در جواب نگویید فرقی نمی‌کند و آماده باشید که برای آن مدت بیشتر زندگی کنید. چون زندگی کردن به شکل طبیعی یک اتفاق بسیار زیبا است، شما دوستدار زندگی هستید و این که شما اکنون زنده هستید و زندگی می‌کنید یک اتفاق دوست داشتنی است.

 

چگونه خودمان را دوست داشته باشیم

 

نکته اول: قهرمان زندگی خود باشید

باید یک شخصیت درونی برای خود بسازید که می‌توان نام آن را قهرمان زندگی خود گذاشت. یعنی شما الان یک شخصیت ایده آل و قدرتمند در وجود خود دارید و در حال فکر کردن به آن، طراحی آن و زندگی کردن با آن هستید. این شخصیت، فوق العاده برای شما دوست داشتنی می‌باشد و بدین معنا است که شما یک ورژن از قهرمانی که همان شخصیت درون شما هست، دارید که فوق العاده قدرتمند است و تمام ویژگی‌های خوبی که خواستار آن هستید را دارد. شما باید با این شخصیت زندگی کنید. این شخصیتی است که شما باید خود را با آن مقایسه نمایید و در واقع آن شخصیت بزرگ و طلایی که آرزوی رسیدن به آن را دارید خود شما هستید که باید آن را درون خود بسازید. چنین شخصیتی پتانسیل‌های بسیاری دارد و از همه مهمتر آنکه در درون شما می‌باشد، به شما بسیار نزدیک است و شما قدرت تغییر آن را دارید. پس این قهرمان زندگی را برای خود بسازید و با خود بگویید اگر قرار است به یک شخصیت مشخص و دلخواه برسید، می‌خواهید این شخصیت چه ویژگی‌هایی داشته باشد و آن‌ها را روی یک کاغذ یادداشت نمایید تا اگر زمانی قصد داشتید خودتان را با کسی مقایسه کنید با  شخصیتی که روی کاغذ نوشته‌اید مقایسه کنید.

نکته دوم: از خودتان تشکر و قدردانی کنید

به خود اعتبار دهید. شما باید برای هر قدم مثبتی که در زندگی بر می‌دارید به خود اعتبار دهید. اگر این کار را نکنید هیچ فرد دیگری هم به شما اعتبار نمی‌دهد. این را باور داشته باشید، یادداشت کنید و به دیوار اتاقتان بزنید تا هیچ گاه فراموش نکنید. کسی که باید از شما تشکر بکند خود شما هستید و اگر در زندگی خود هدفی دارید که می‌خواهید به آن برسید از خود تشکر کنید چون انسان هدفمندی هستید. ممکن است شما در شرایطی باشید که افراد اطراف شما فرکانس خوبی ندارند و حتی ممکن است آن شخص نزدیکترین فرد به شما باشد ولی شما باید بدانید زمانی که هدفی در ذهن دارید تنها خود شما هستید که باید از خود تشکر کنید. اطرافیان شما اگر افرادی با نگرش درست باشند شما را تشویق هم می‌کنند ولی اگر در فرکانس خوبی نباشند مسلماً شما را مسخره می‌کنند چون خودشان هیچ دستاوردی در زندگی خود نداشته‌اند و زمانی که خودشان نتوانسته‌اند به هدف خود برسند، فردی که برای رسیدن به هدفش تلاش می‌کند را مسخره می‌کنند و حرف‌هایی می‌زنند که شاید شما را از درون نابود کند. ولی الان وقت آن رسیده که تمام این حرف‌ها را نشنیده بگیرید و کنار بگذارید و خودتان خود را تشویق کنید. برای خودتان در برگه‌ای یادداشت نمایید که یک هدف مشخص دارید و هر روز به آن نزدیکتر می‌شوید. از خودتان تشکر کنید که درون و مغز فعال و خوبی دارید و اهداف و ایده‌های خوبی درون شما زنده شده است.

نکته سوم: چگونه بهترین باشیم؟

در زندگی یک سری کارها وجود دارد که خود شما باید آنها را انجام دهید. اولین نفری باشید که یک سری از کارها را انجام می‌دهید. برای مثال اولین نفری باشید که در زمینه‌ای به کسی کمک می‌کنید، مهربانی می‌کنید، تشکر می‌کنید و..... زمانی که این کار را انجام می‌دهید یک حس فوق العاده خوب درون شما ایجاد می‌گردد چون از بقیه تقلید نکردید و بهترین کاری که به ذهنتان رسیده را انجام داده‌اید. زمانی که بعضی کارها را شما برای اولین بار انجام می‌دهید، کم کم زمینه اینکه خودتان را بیشتر دوست داشته باشید در وجودتان فراهم می‌شود زیرا شما به ندای قلبتان گوش کرده‌اید که صبور باشید، به بقیه احترام بگذارید، اولین کسی باشید که از دیگران تشکر می‌کنید و..... در این زمان است که متوجه می‌شوید که در حال تبدیل شدن به شخصیت بزرگی هستید و همین قدم‌های کوچک روح شما را هر روز زیباتر و بزرگتر می‌کند.

امیدواریم با اجرای این 3 نکته بتوانید بیشتر خودتان را دوست داشته باشید و هر روز موفق‌تر گردید چرا که اگر خودتان را دوست داشته باشید، گام‌های بعدی برای رسیدن به هدف، آرزو و موفقیت برای شما آسان‌تر می‌گردد.


سپاس از همراهی شما، همیشه مثل امروز موفق باشید.

بعد از مطالعه این مقاله با ارسال نظر خود در همین قسمت موفقیت خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دوستدار شما حسین عزت خواه مدرس موفقیت و کارآفرینی و آموزش فروش در آمازون

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
Mohammad در تاریخ ۱۳۹۷/۰۴/۰۴ گفته:
۰ ۰ | ۰

بدون شک که دوست داشتن خودمان ارزشمند ترین نکته در زندگی ما میباشد ؛‌ چون وقتی خودمان رو دوست داشته باشیم کاری نمی کنیم که از رویاهایمان عقب بمانیم..... اولویت زندگی خود باید خودمان باشیم !!! مثل همیشه بهره بردم ؛‌ممنون استاد گرانقدر

سهیلا بدیعی/پشتیبانی عزت خواه دات کام در تاریخ ۱۳۹۷/۰۴/۰۴ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۱

درود به شما محمد عزیز  
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
سهیلا بدیعی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

بله همینطور است. از رضایت و خشنودی شما همواره بر خود می‌بالیم و علاقه مندیم که همیشه شما را در اوج پیروزی‌هایتان ببینیم.

شاد و پیروز باشید.


 

پاسخ

مطالب مرتبط