مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

پرورش خلاقیت با انجام 16 تمرین ساده روزانه

توضیحات کوتاه :
مسئله‌ای که باید بدانید این است که همه افراد حاضر در این جهان خلاق هستند. در حقیقت، خلاقیت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در همه انسان‌ها وجود دارد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 3.2k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
پرورش خلاقیت با انجام 16 تمرین ساده روزانه

 

خلاصه ای از مقاله

خلاقیت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در همه انسان‌ها وجود دارد. این خصیصه می‌تواند به موفقیت افراد منجر شود. فقط باید آن را شناخت و به دنبال بهتر کردن این ویژگی درون خود بود. برای اینکه فرد خلاقی باشید، باید از یک زاویه متفاوت به همه چیز نگاه کنید و برای همه چیز ایده‌ها و راه حل‌های جدیدی داشته باشید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

اهمیت خلاقیت در زندگی

شاید شما هم تجربه کرده باشید که در دوران مدرسه به هر دانش آموزی که انشای خوبی می‌نوشت یا نقاشی زیبایی می‌کشید، لقب خلاق بودن می‌دادند. مسئله‌ای که باید بدانید این است که همه افراد حاضر در این جهان خلاق هستند. در حقیقت، خلاقیت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در همه انسان‌ها وجود دارد.

این خصیصه می‌تواند به موفقیت افراد منجر شود. فقط باید آن را شناخت و به دنبال بهتر کردن این ویژگی درون خود بود. برای اینکه فرد خلاقی باشید، باید از یک زاویه متفاوت به همه چیز نگاه کنید و برای همه چیز ایده‌ها و راه حل‌های جدیدی داشته باشید.

 

پرورش خلاقیت و ساخت ذهنیت و لایف استایل یک کارآفرین

 

16 روش‌ پرورش خلاقیت

اشکال ناکامل را کامل کنید

تست خلاقیت تورنس، یک آزمون سنجش میزان خلاقیت است که توسط پائول تورنس معرفی شده است. در این آزمون از شرکت کنندگان می‌خواهند که اشکالی که به آنها داده می‌شود را کامل کنند. فرد به هر شکلی که دوست دارد می‌تواند این کار را انجام دهد و هیچ محدودیتی برای او وجود ندارد. اگر شما هم به دنبال بالا بردن میزان خلاقیت خود هستید، این تمرین را هر روز در خانه انجام دهید.

به خودتان پاداش دهید

هر زمان که احساس کردید یک کار خلاقانه انجام داده‌اید، به خودتان جایزه بدهید. نیازی نیست به دنبال پاداش‌های خاصی باشید. مثلاً این پاداش می‌تواند زدن لبخند به کسی که دوستش دارید باشد یا خوردن میوه مورد علاقه. با این کار خودتان را ترغیب می‌کنید که هر روز خلاق‌تر باشید.

قبل از خواب یک مسئله که به دنبال پاسخ آن هستید را روی کاغذ بنویسید

با این کار شما به حافظه ناخودآگاه خود اجازه می‌دهید تا در زمان خواب به این مسئله فکر کند. زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، به سراغ مسئله مورد نظر بروید. خواهید دید که این مسئله برایتان آشناتر و حل آن راحت‌تر شده است.

تصاویر ناکامل را کامل کنند

این تمرین نیز تا حدودی به تست تورنس شباهت دارد اما خب تفاوت‌هایی میان این دو وجود دارد. در این روش باید با توجه به عبارت کوتاهی که درباره یک موضوع خاص به شما داده می‌شود یک تصویر را کامل کنید. برای این تمرین نیازی نیست که یک شاهکار نقاشی خلق کنید، فقط باید هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد را روی کاغذ بیاورید. این یکی دیگر از روش‌های افزایش خلاقیت است.

به جزئیات توجه کنید

یکی از مهم‌ترین عواملی که روی خلاقیت تأثیر می‌گذارد، همین بخش است. افراد خلاق به جزئیات توجه بسیاری دارند و همین توجه است که باعث می‌شود این افراد نسبت به دیگران تفاوت داشته باشند. گاهی اتفاقات بزرگ تنها با همین توجه کردن به جزئیاتی که شاید از نظر خیلی‌ها بی اهمیت باشند، صورت می‌گیرند. پس سعی کنید توجه خود را به این موارد بیشتر کنید.

 

مقاله پیشنهادی: استفاده از تکنیک طوفان فکری برای افزایش خلاقیت

پرورش خلاقیت

 

حین نقاشی کردن به تصویری که می‌کشید، نگاه نکنید

این روش یکی دیگر از تکنیک‌های بالا بردن میزان خلاقیت در افراد به کمک نقاشی کشیدن به شمار می‌رود. این تمرین 5 دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد. یک کاغذ و قلم بردارید و شروع به کشیدن یک تصویر کنید. به جای نگاه کردن به کاغذ در حین نقاشی، به دستتان نگاه کنید. البته باید به خاطر داشته باشید که در تمام این پنج دقیقه نباید قلم را از کاغذ جدا کنید. این تمرین برای بیشتر کردن تمرکز روی فرآیند به جای دقت صرف به نتایج به دست آمده، بسیار مناسب است.

با وسایل دور ریختی کاردستی درست کنید

وسایلی که دیگر به آنها نیازی ندارید را بردارید و سعی کنید آن را به شکل‌های مختلف در بیاورید. نیازی نیست قبل از شروع کار، تصویر مشخصی را در ذهن داشته باشید. فقط به آن وسیله نگاه کنید و به هر چیزی که فکر می‌کنید می‌توانید، آن را تبدیل کنید. مثلاً شاید بتوان یک جعبه دستمال کاغذی تمام شده را با کشیدن تصویر چند تا شیشه و در، به یک اتوبوس تبدیل کرد.

جهان خود را وارونه کنید

برای مثال، اگر قصد کشیدن تصویر چهره یک فرد را دارید، کاغذ طرح خود را وارونه کرده و شروع به کشیدن آن نماید. در این صورت شما دیگر فراموش می‌کنید که در حال کشیدن یک چهره هستید. به جای آن روی شکل، خطوط و نقاط روشن و تاریک تصویر دقت می‌کنید.

به محیط‌های هنری بروید

موزه، کنسرت، گالری نقاشی یا عکس، مکان‌های تاریخی یا هر جایی که تصور می‌کنید در آن هنری به کار رفته است، می‌تواند جای مورد نظر ما باشد. به این مکان‌ها رفته و سعی کنید به همه چیز دقت کنید. می‌توانید زمانی که به این مکان‌ها می‌روید با خود یک دفتر نقاشی برده و از هر چیزی که آنجا می‌بینید، نقاشی بکشید. مهم نیست نقاشی شما چقدر کج و معوج باشد، فقط این را بدانید که این نقاشی هیچ وقت از ذهن شما پاک نخواهد شد.

 

مقاله پیشنهادی: نکاتی برای ایجاد خلاقیت در تصمیم گیری

خلاقیت

 

حین آشپزی یکی از مواد اصلی غذای مورد نظر را تغییر دهید

زمانی که در حال پختن غذایی هستید که به طور معمول آن را می‌پزید، یک تغییر محسوس در آن بدهید. یکی از مواد اصلی آن را با یک چیز جدید جایگزین کنید. معمولاً با ترکیب کردن مواد مختلف می‌توانید به نتایج جالبی دست پیدا کنید. این کار یکی دیگر از روش‌های پرورش خلاقیت به شمار می‌رود.

درباره اتفاقات هر روز برای خود یک شعر بنویسید

نوشتن شعر یکی از جالب‌ترین کارهای ممکن در زمینه افزایش خلاقیت است. سعی کنید شعر را به سبک شاعری که بیشتر دوست دارید بنویسید اما نیازی نیست خیلی خود را درگیر ملزومات شعری کنید.

با استفاده از حروف اسم و فامیل خود لغات جدید بسازید

برای مثال یک واژه که با حرف اول اسم کوچکتان و یک کلمه که با حرف آخر اسم فامیلی شما شروع می‌شود را در نظر بگیرید. سپس آنها را به هم بچسبانید تا یک لغت جدید ساخته شود. می‌توانید کلمه‌ای که ساخته‌اید را روی کاغذ نقاشی کنید.

به ابرها نگاه کنید و آنها را به شکل چیزهای مختلف تصور کنید

مطمئناً یکی از تفریحات دوران کودکی خیلی از شما همین کار بوده است. به آسمان نگاه کنید و ابرها را به هر شکلی که می‌خواهید تجسم کنید. مثلاً یک غول، یک فرشته، یک کودک یا هر چیز دیگری. این کار علاوه بر اینکه تفریح شیرینی است، خلاقیت شما را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

کلمات چند بخشی را پیدا کرده و با آنها بازی کنید

کلماتی که خودشان ترکیبی از دو یا چند کلمه هستند را انتخاب کنید و سپس آنها را از هم جدا کنید. پس از آن به جای یکی از این کلمات به لغت جدید قرار دهید تا یک واژه جدید ساخته شود. تا جایی که برایتان ممکن است از این مدل کلمات بسازید.  

از هر دو نیمکره مغز خود استفاده کنید

مطمئناً شما هم شنیده‌اید که می گویند نیمکره راست مغز بیشتر روی خلاقیت افراد تأثیر می‌گذارد و افراد تحلیل گرا نیز بیشتر از نیمکره چپ خود استفاده می‌کنند. اما حقیقت این است که خلاقیت با استفاده از هر دو نیمکره به دست می‌آید. حتی رؤیایی‌ترین ایده‌ها هم اگر قرار باشد عملی شوند، باید منطقی باشند. پس افرادی خلاق به شمار می‌روند که از هر دو نیمکره در کنار هم استفاده کنند.

 

خلاقیت در کسب درآمد بی وقفه

 

با کلمات درون دایره المعارف یا دیکشنری کار کنید

یک کلمه در دایره المعارف یا دیکشنری پیدا کرده و یک کلمه بعد و یک کلمه قبل را هم بخوانید. سپس سعی کنید با این سه کلمه یک داستان کوتاه بگویید. گاهی واقعاً داستان‌های جالب و بامزه‌ای را می‌توانید بدین طریق بسازید. این تمرین برای خلاقیت بسیار مناسب است و ذهن فرد را به شدت درگیر می‌کند.

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی کسب و کار آمازون و مشاهده نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/build-creativity-by-doing-sixteen-simple-daily-exercises
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
مرتضی گفته:
۰ | ۰

عرض سلام و ادب
مطلب مفیدی بود فقط ایا منبعی هم می توانید برای این مطلب معرفی بنمایید
اگر کتابی در زمینه نوآوری می شناسید خوشحال می شوم معرفی کنید.
با آرزوی بهترین ها

الهام اسماعیلی/پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما مرتضی عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
الهام اسماعیلی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

سپاس از حسن نیت شما بابت ارسال نظر. در این زمینه طبیعتا کتاب ها و منابع بسیاری موجود است که با سرچ و تحقیق می توانید از آنها مطلع شده و در خصوص انتخاب بهترین آنها تصمیم گیری نمایید.

شاد و سربلند باشید.

پاسخ