مسئولیت چه چیزی در دستان ماست؟

  • 18 خرداد 1397
  • 709
  • 0

چرا انسان باید مسئولیت‌پذیر باشد؟

یکی از بزرگترین اصل‌های موفقیت حس مسئولیت شخصی می‌باشد که اگر این اصل را ندانید، خیلی از کارها را انجام نمی‌دهید و در نتیجه تغییر و دستاوردی در زندگیتان نمی‌بینید. شما باید بدانید که مسئولیت چه چیزی در دستان شما می‌باشد و مسئولیت پذیری چه تاثیری در ساخت و افزایش موفقیت ذهنی شما دارد. در این مقاله قصد داریم 5 اصل را بررسی کنیم تا متوجه شوید در زندگی، مسئولیت چه کارهایی به عهده خود شما می‌باشد و با شناخت و اجرای این اصول بتوانید پیشرفت و موفقیت خود را تا حد زیادی تضمین کنید.

 

مسئولیت چه چیزی در دستان ماست؟

 

مسئولیت جایگاه فعلیتان در زندگی با هیچکس به جز خود شما نیست

اصل اول: باید بدانید که تنها خود شما مسئول رسیدن به هدف، رویا و آرزوهایتان هستید. زمانی که برای رسیدن به هدف خود شریکی انتخاب می‌کنید، باید بدانید آن شخص هم باید صد در صد رویا، آرزو و هدفی مانند شما داشته باشد. اگر اینطور نباشد، زمانی که شما در زمینه پیشبرد مسیرتان با اون صحبت می‌کنید و پیشنهادهایی را مطرح می‌کنید، آن فرد نسبت به آنها بی توجه است و آن کارها را انجام نمی‌دهد. اگر به طور مثال شما در زمینه بیزینس خود با کسی شریک شده‌اید و با همچین موردی روبرو می‌شوید نشانگر آن است که شریک شما فقط به دنبال کسب درآمد از بیزینس است و این کار رویا او نبوده به همین خاطر با شما همکاری نمی‌کند. بنابراین زمانی که رویایی در ذهن دارید انتظار خود را به طور کامل از بقیه قطع کنید چون دیگران مسئول رساندن شما به رویایتان نیستند حتی نزدیک‌ترین افراد به شما. هیچ وقت کاری را به بهانه دست یابی به آن با دیگران شروع نکنید و بدانید که اول و آخر شما مسئول رسیدن به هدفتان هستید و احتمال اینکه دوست شما دقیقاً رویا و هدف مشابه شما را داشته باشد کم است. برای مثال اگر هدف شما این است که با رفتن به باشگاه 10 کیلوگرم وزن کم کنید، الزاماً با یکی از دوستانتان با این هدف برای ثبت نام باشگاه اقدام نکنید چون ممکن است هدف آن فرد الزاماً کاهش وزن جدی نباشد و فقط بخواهد برای تفریح به باشگاه برود و دقیقاً هدف شما را نداشته باشد و این باعث می‌شود این نگرش در شما ایجاد گردد که برای ادامه مسیر و دست یابی به هدفتان، اگر دوستتان بعد از مدتی به هر دلیلی دیگر مایل نبود که به باشگاه بیاید، شما هم از ادامه مسیر منصرف شوید و دیگر به باشگاه نروید و در نتیجه شما از هدف خود که کاهش 10 کیلوگرم وزن بود دست می‌کشید. متاسفانه خیلی از افراد در جنبه‌های مختلف زندگی مثل تحصیل در دانشگاه، مهاجرت و.... نیز همین گونه اقدام می‌کنند و به وجود اشخاص دیگری وابسته هستند. پس برای شروع هر کاری دقت داشته باشید که باید آن کار را به تنهایی یا همراه با کسی که کاملاً و صد در صد رویا، هدف و انگیزه‌ای مشابه شما دارد، شروع کنید. پس خیلی اهمیت دارد که شما بدانید کار، هدف و رویای خود را با چه کسی شروع می‌کنید اگر آن شخص اشتباه انتخاب بشود و با شما همسو نباشد، رویای شما به سمت فنا و نابودی می‌رود.

 

بهترین مورد از میان روش‌های کسب درآمد دنیا

 

احساسات منفی چه تأثیری روی ما دارند؟

اصل دوم: شما در قبال چیزی که به آن توجه می‌کنید مسئول هستید. شما باید به چیزهایی که می‌خواهید توجه کنید نه هر چیزی که شما را صدا می زند. باید به کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید، حتی به فیلم‌ها، سریال‌ها و آهنگ‌هایی که منتظرشان هستید توجه داشته باشید و دقت کنید که منتظر چه چیزی هستید. خیلی از این موارد اصلاً مناسب نیستند و حتی اگر با حال خوب هم به تماشا آنها بنشینید در نهایت با حس بدی آن‌ها را به پایان می‌رساند. پس خیلی حائز اهمیت است که حواستان باشد توجه شما به چیزی در زندگی می‌باشد. قدرت توجهتان را در زندگی ساده نگیرید. این که روتین زندگی شما چه چیزهایی می‌باشند و چه اطلاعاتی را در روز وارد ذهن خود می‌کنید بسیار اهمیت دارد. زیرا زمانی که حتی یک حس منفی وارد ذهن شما بشود شما با صد حس مثبت هم شاید نتوانید آن را جبران کنید. این که به چه چیزی در زندگی توجه کنید ومنتظر چه چیزهایی باشید، دقیقاً تصمیم شما می‌باشد و زمانی که این تصمیم با شما می باشد یعنی مسئولیت این کار نیز با خود شما می‌باشد.

چگونه نگرش خود را تغییر دهیم؟

اصل سوم: شما نسبت به نگرشی که دارید مسئول هستید و کسی که انتخاب می‌کند به چه شکل فکر بکند دقیقاً خود شما هستید. و این شما هستید که با قدرت انتخابتان می‌توانید افکارتان را به سمتی که مثبت، سلامت و دلخواه شما است هدایت کنید. نگرش درست را باید بسازید. نگرش از زمانی که شما متولد شده‌اید با شما نبوده و این شما هستید که آن را انتخاب می‌کنید و می‌سازید. شما واقعاً لیاقت خوب زندگی کردن را دارید پس باید شخصیت و نگرش درست را برای خود بسازید و یک قدم قبل‌تر آن است که ابتدا عادت‌های درستی را بسازید و بدانید که عادت‌ها از انتخابات شما می‌آیند. برای مثال این شما هستید که انتخاب می‌کنید فرد عصبانی‌ای باشید یا خیر. و زمانی که عصبی بودن را انتخاب کنید، چندین بار که آن را تکرار کردید به عادت تبدیل می‌شود و زمانی که به عادت تبدیل شد بخشی از شخصیت شما می‌شود و باعث می‌گردد زمانی که کسی از شما می‌پرسد چرا دائم عصبانی هستید در پاسخ به او بگویید من از اول همینطور بودم! اما حقیقت ماجرا اینجاست که شما بار اول این نگرش و شخصیت و در نهایت عادت زندگی را خودتان انتخاب کردید. اکنون که نسبت به این موضوع آگاه شده‌اید بهتر است لیستی از عادت‌ها و نگرش‌های نادرست خود تهیه کنید و شروع به اصلاح آنها بنمایید و همیشه یادداشت کنید که این شما هستید که انتخاب می‌کنید چه رفتاری را بروز دهید. هیچ چیزی در دنیا آنقدر قدرت ندارد که شما را مجبور به عصبی بودن، افسرده بودن و.... بکند. قدرت نگرش شما از همه این‌ها فوق العاده قوی‌تر است. زمانی که شما نگرش درستی را داشته باشید حتی در بدترین شرایط هم می‌توانید حس و حال خوبی برای خود بسازید. پس نگرش، باورها و عادت‌های خود را بشناسید و آنها را به سمت مثبت و دلخواه خود تغییر بدهید.

 

مسئولیت ما در زندگی

 

احساست خود را کنترل کنید

اصل چهارم: نسبت به تمام احساسات وجودی خود حس مسئولیت داشته باشید. این شما هستید که کنترل احساسات خود را در دست دارید. زمانی که بتوانید هر چیزی که درونتان است را کنترل کنید می‌توانید دنیای خارج از خود را هم کنترل کنید. پس اصل طلایی این است که کنترل احساسات شما به عهده خود شما می‌باشد. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید که چه احساسی را نشان دهید و قدرت انتخاب هر دو احساس متضاد خوب یا بد بودن را با هم دارید. شما می‌توانید انسان فوق العاده بدی باشید یا برعکس می‌توانید انسانی فوق العاده خوب باشید و این دقیقاً به قدرت انتخاب شما بر می‌گردد. شما باید یاد بگیرید که بتوانید درون خود را کنترل کنید و این مسئولیت به عهده شما می‌باشد.

چگونه به انسان شادتری تبدیل شوید؟

اصل پنجم: شما مسئول رفتار و بازخورد خود هستید. عکس العمل شما نسبت به رفتارهایی که از دیگران می‌بینید، تصمیم خود شما می‌باشد و فراموش نکنید که جوابی که بدن و ذهن شما به سمت دنیا و آدم‌های آن می‌فرستد در نهایت در وجود و شخصیت شما خود را نشان می‌دهد و اگر منفی باشد به این معنا است که شما کم کم در حال ساخت این نگرش هستید که اگر کسی به شما ضربه زد، شما هم به او ضربه بزنید و دائم ذهن و توجه خود را درگیر طراحی راه‌هایی برای ضربه زدن می‌کنید و مدتی بعد شما دقیقاً یک کپی از همان شخصیت می‌شوید. پس بدانید که عکس العمل های شما خیلی مهم هستند و اگر در شرایطی زندگی می‌کنید که افراد نزدیک به شما افراد عصبی، ناراحت، منفی و.... هستند، سعی نکنید همان گونه که با شما رفتار می‌کنند شما هم همانطور با آنها رفتار کنید. شما مسئول نشان دادن درست‌ترین رفتار از خود هستید. انسان هوشمند و موفق کسی است که از همه‌ی توانایی‌هایی که دارد، بالاترین حد استفاده را ببرد. قرار نیست شما درست‌ترین کار ممکن را انجام دهید ولی انتظار می‌رود که درست‌ترین کاری که می‌توانید را انجام دهید و این عکس العمل شما نسبت به دنیا می‌باشد که اگر هر روز حتی ذره‌ای آن را بهتر کنید، باعث می‌گردد بعد از مدتی محیط و انسان‌هایی اطراف شما باشند که صد در صد قصد دارند زندگی شما را بهتر سازند و شما را به انسان شادتری تبدیل کنند.

امیدواریم از این 5 اصل استفاده کامل را برده باشید و حتماً آنها را در زندگیتان اجرا کنید تا بتوانید خصوصیات افراد مسئولیت پذیر را در وجود خود تقویت کنید، نسبت به فواید مسئولیت پذیری در زندگی آگاه شوید و در نهایت به انسان مسئولیت پذیری در زندگیان تبدیل بشوید.


سپاس از همراهی شما، همیشه مثل امروز موفق باشید.

بعد از مطالعه این مقاله با ارسال نظر خود در همین قسمت موفقیت خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دوستدار شما حسین عزت خواه مدرس موفقیت و کارآفرینی و آموزش فروش در آمازون

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط