تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

مسئولیت چه چیزی در دستان ماست؟

توضیحات کوتاه :
یکی از بزرگترین اصل‌های موفقیت حس مسئولیت شخصی می‌باشد که اگر این اصل را ندانید، خیلی از کارها را انجام نمی‌دهید و در نتیجه تغییر و دستاوردی در زندگیتان نمی‌بینید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

  • 3.4k
  • 1
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
مسئولیت چه چیزی در دستان ماست؟

 

خلاصه ای از مقاله

شما نسبت به نگرشی که دارید مسئول هستید و کسی که انتخاب می‌کند به چه شکل فکر کند دقیقاً خود شما هستید. این شما هستید که با قدرت انتخابتان می‌توانید افکارتان را به سمتی مثبت، سلامت و دلخواه خودتان هدایت کنید. نگرش درست را باید بسازید. نگرش از زمانی که شما متولد شده‌اید با شما نبوده و این شما هستید که آن را انتخاب می‌کنید. شما واقعاً لیاقت خوب زندگی کردن را دارید پس باید شخصیت و نگرش درست را برای خود بسازید و زندگیتان را به سمت شادی و موفقیت هدایت کنید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

چرا انسان باید مسئولیت‌پذیر باشد؟

یکی از بزرگترین اصل‌های موفقیت حس مسئولیت شخصی می‌باشد که اگر این اصل را ندانید، خیلی از کارها را انجام نمی‌دهید و در نتیجه تغییر و دستاوردی در زندگیتان نمی‌بینید. شما باید بدانید که مسئولیت چه چیزی در دستان شما می‌باشد و مسئولیت‌پذیری چه تأثیری در ساخت و افزایش موفقیت ذهنی شما دارد. در این مقاله قصد داریم 5 اصل را بررسی کنیم تا متوجه شوید در زندگی، مسئولیت چه کارهایی به عهده خود شما می‌باشد و با شناخت و اجرای این اصول بتوانید پیشرفت و موفقیت خود را تا حد زیادی تضمین کنید.

 

بهترین مورد از میان روش‌های کسب درآمد دنیا

 

مسئولیت جایگاه فعلیتان در زندگی با هیچکس به جز خود شما نیست

اصل اول: باید بدانید که تنها خود شما مسئول رسیدن به هدف، رویا و آرزوهایتان هستید. زمانی که برای رسیدن به هدف خود شریکی انتخاب می‌کنید، باید بدانید آن شخص هم باید صددرصد رویا، آرزو و هدفی مانند شما داشته باشد. اگر اینطور نباشد، زمانی که شما در زمینه پیشبرد مسیرتان با او صحبت می‌کنید و پیشنهادهایی را مطرح می‌نمایید، آن فرد نسبت به آنها بی‌توجه است و آن کارها را انجام نمی‌دهد. اگر به‌طور مثال، شما در زمینه بیزینس خود با کسی شریک شده‌اید و با چنین موردی روبرو می‌شوید نشانگر آن است که شریک شما فقط به دنبال کسب درآمد از بیزینس است و این کار رویای او نبوده به همین خاطر با شما همکاری نمی‌کند. بنابراین زمانی که رویایی در ذهن دارید انتظار خود را به‌طور کامل از دیگران قطع کنید زیرا آنها مسئول رساندن شما به رویایتان نیستند، حتی نزدیک‌ترین افراد به شما. هیچ‌وقت کاری را به بهانه دست‌یابی به آن با دیگران شروع نکنید و بدانید که اول و آخر شما مسئول رسیدن به هدفتان هستید و احتمال اینکه دوست شما دقیقاً رویا و هدف مشابه شما را داشته باشد کم است.

 

مقاله پیشنهادی: مسئولیت چه چیزی در دستان ماست؟

مسئولیت چه چیزی در دستان ماست؟

 

در هدفگذاری به دیگران وابسته نباشید

برای مثال، اگر هدف شما این است که با رفتن به باشگاه 10 کیلوگرم وزن کم کنید، الزاماً با یکی از دوستانتان با این هدف برای ثبت‌نام باشگاه اقدام نکنید چون ممکن است هدف آن فرد الزاماً کاهش وزن جدی نباشد. فقط بخواهد برای تفریح به باشگاه برود و دقیقاً هدف شما را نداشته باشد. این نگرش در شما ایجاد گردد که برای ادامه مسیر و دست‌یابی به هدفتان از او تأثیرپذیری داشته باشید. اگر دوستتان بعد از مدتی به هر دلیلی دیگر مایل نبود که به باشگاه بیاید، شما هم از ادامه مسیر منصرف شوید و دیگر به باشگاه نروید و در نتیجه شما از هدف خود که کاهش 10 کیلوگرم وزن بود دست می‌کشید. متأسفانه خیلی از افراد در جنبه‌های مختلف زندگی مثل تحصیل در دانشگاه، مهاجرت و... نیز همین‌گونه اقدام می‌کنند و به وجود اشخاص دیگری وابسته هستند. پس برای شروع هر کاری دقت داشته باشید که باید آن کار را به تنهایی یا همراه با کسی که کاملاً و صددرصد رویا، هدف و انگیزه‌ای مشابه شما دارد، شروع کنید. پس خیلی اهمیت دارد که شما بدانید کار، هدف و رویای خود را با چه کسی شروع می‌کنید اگر آن شخص اشتباه انتخاب شود و با شما همسو نباشد، رویای شما به سمت فنا و نابودی می‌رود.

 

مقاله پیشنهادی: از هدف گذاری تا رسیدن به موفقیت

مسئولیت چه چیزی در دستان ماست؟

 

احساسات منفی چه تأثیری روی ما دارند؟

اصل دوم: شما در قبال چیزی که به آن توجه می‌کنید مسئول هستید. شما باید به چیزهایی که می‌خواهید توجه کنید نه هر چیزی که شما را صدا می زند. باید به کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید، حتی به فیلم‌ها، سریال‌ها و آهنگ‌هایی که منتظرشان هستید توجه داشته باشید و دقت کنید که منتظر چه چیزی هستید. خیلی از این موارد اصلاً مناسب نیستند و حتی اگر با حال خوب هم به تماشای آنها بنشینید در نهایت با حس بدی آن‌ها را به پایان می‌رسانید. پس خیلی حائز اهمیت است که حواستان باشد توجه شما به چیزی در زندگی می‌باشد. قدرت توجهتان را در زندگی ساده نگیرید. این که روتین زندگی شما چه چیزهایی می‌باشند و چه اطلاعاتی را در روز وارد ذهن خود می‌کنید بسیار اهمیت دارد. اگر حتی یک حس منفی وارد ذهن شما شود شاید با صد حس مثبت هم نتوانید آن را جبران کنید. این که به چه چیزی در زندگی توجه کنید و منتظر چه چیزهایی باشید، دقیقاً تصمیم شما است و زمانی که این تصمیم با شما باشد یعنی مسئولیت این کار نیز با خود شما می‌باشد.

 

مسئولیت چه چیزی در دستان ماست؟

 

چگونه نگرش خود را تغییر دهیم؟

اصل سوم: شما نسبت به نگرشی که دارید مسئول هستید و کسی که انتخاب می‌کند به چه شکل فکر کند دقیقاً خود شما هستید. این شما هستید که با قدرت انتخابتان می‌توانید افکارتان را به سمتی مثبت، سلامت و دلخواه خودتان هدایت کنید. نگرش درست را باید بسازید. نگرش از زمانی که شما متولد شده‌اید با شما نبوده و این شما هستید که آن را انتخاب می‌کنید و می‌سازید. شما واقعاً لیاقت خوب زندگی کردن را دارید پس باید شخصیت و نگرش درست را برای خود بسازید و یک قدم قبل‌تر آن است که ابتدا عادت‌های درستی را بسازید و بدانید که عادت‌ها از انتخاب‌های شما می‌آیند. برای مثال، این شما هستید که انتخاب می‌کنید فرد عصبانی‌ باشید یا خیر. زمانی که عصبی بودن را انتخاب کنید، چندین بار که آن را تکرار کردید به عادت تبدیل می‌شود و زمانی که به عادت تبدیل شد بخشی از شخصیت شما می‌شود و باعث می‌گردد زمانی که کسی از شما می‌پرسد چرا دائم عصبانی هستید در پاسخ به او بگویید من از اول همینطور بودم! اما حقیقت ماجرا اینجا است که شما بار اول این نگرش و شخصیت و در نهایت عادت زندگی را خودتان انتخاب کردید.

نگرش شما همه چیز است

اکنون که نسبت به این موضوع آگاه شده‌اید بهتر است لیستی از عادت‌ها و نگرش‌های نادرست خود تهیه کنید و شروع به اصلاح آنها بنمایید. همیشه یادداشت کنید این شما هستید که انتخاب می‌کنید چه رفتاری را بروز دهید. هیچ چیزی در دنیا آنقدر قدرت ندارد که شما را مجبور به عصبی بودن، افسرده بودن و... کند. قدرت نگرش شما از همه این‌ها فوق‌العاده قوی‌تر است. زمانی که شما نگرش درستی داشته باشید حتی در بدترین شرایط هم می‌توانید حس و حال خوبی برای خود بسازید. پس نگرش، باورها و عادت‌های خود را بشناسید و آنها را به سمت مثبت و دلخواه خود تغییر بدهید.

 

مقاله پیشنهادی: 5 راه دست یابی به نگرش ذهنی مثبت

مسئولیت ما در زندگی

 

احساست خود را کنترل کنید

اصل چهارم: نسبت به تمام احساسات وجودی خود حس مسئولیت داشته باشید. این شما هستید که کنترل احساسات خود را در دست دارید. زمانی که بتوانید هر چیزی که درونتان است را کنترل کنید می‌توانید دنیای خارج از خود را هم کنترل کنید. پس اصل طلایی این است که کنترل احساسات شما به عهده خود شما می‌باشد. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه احساسی را نشان دهید. قدرت انتخاب هر دو احساس متضاد خوب یا بد بودن را با هم دارید. شما می‌توانید انسان فوق‌العاده بدی باشید یا برعکس می‌توانید انسانی فوق‌العاده خوب باشید، این دقیقاً به قدرت انتخاب شما بر می‌گردد. شما باید یاد بگیرید که بتوانید درون خود را کنترل کنید و این مسئولیت به عهده شما می‌باشد.

 

مسئولیت چه چیزی در دستان ماست؟

 

چگونه به انسان شادتری تبدیل شوید؟

اصل پنجم: شما مسئول رفتار و بازخورد خود هستید. عکس‌العمل شما نسبت به رفتارهایی که از دیگران می‌بینید، تصمیم خود شما می‌باشد. فراموش نکنید جوابی که بدن و ذهن شما به سمت دنیا و آدم‌های آن می‌فرستد در نهایت در وجود و شخصیت شما خودش را نشان می‌دهد. اگر منفی باشد به این معنا است که شما کم‌کم در حال ساخت این نگرش هستید که اگر کسی به شما ضربه زد، شما هم به او ضربه بزنید. دائم ذهن و توجه خود را درگیر طراحی راه‌هایی برای ضربه‌زدن می‌کنید و مدتی بعد شما دقیقاً یک کپی از همان شخصیت می‌شوید. پس بدانید که عکس‌العمل‌های شما خیلی مهم هستند و اگر در شرایطی زندگی می‌کنید که افراد نزدیک به شما افراد عصبی، ناراحت، منفی و... هستند، سعی نکنید همان‌گونه که با شما رفتار می‌کنند شما هم همانطور با آنها رفتار کنید. شما مسئول نشان دادن درست‌ترین رفتارتان هستید. انسان هوشمند و موفق کسی است که از همه‌ی توانایی‌هایی که دارد، بالاترین حد استفاده را ببرد. قرار نیست شما درست‌ترین کار ممکن را انجام دهید ولی انتظار می‌رود درست‌ترین کاری را که می‌توانید انجام دهید. این عکس‌العمل شما نسبت به دنیا می‌باشد که اگر هر روز حتی ذره‌ای آن را بهتر کنید، باعث می‌گردد بعد از مدتی محیط و انسان‌هایی که اطراف شما باشند صددرصد قصد دارند زندگی شما را بهتر سازند و شما را به انسان شادتری تبدیل کنند.

پرورش شخصیت و تضمین موفقیت در زندگی

با توجه به نکاتی که اشاره شد شما باید متوجه این موضوع شده باشید که موفقیت هر شخص در دستان خود او است. اگر نسبت به رفتار، کردار، نوع نگرش و به‌طور کلی پروش شخصیت خودتان اهمیت قائل شوید می‌توانید زندگی آینده خود را به گونه‌ای مثبت و موفق رقم بزنید. اگر شخصیت شما به‌طوری شکل گرفته شده باشد که دائماً احساسات منفی در زندگی‌تان جریان داشته باشد نمی توانید تصمیمات و انتخاب‌های درستی داشته باشید. اگر نگرشتان به زندگی با ناامیدی و یأس همراه باشد انگیزه‌ای برای زندگی نخواهید داشت و اگر نتوانید شادی را در زندگی‌تان جاری سازید، هدفی برای ادامه آن نخواهید داشت. تمام این موارد به شکل‌گیری شخصیت شما مرتبط خواهد شد و خودتان مسئول آن هستید. شاید تصور کنید پس از گذشت چندین سال از عمر شما دیگر نمی‌توان تغییری ایجاد کرد اما نکته خوب این جا است که انسان می‌تواند در هر زمانی که بخواهد این تغییرات را به وجود بیاورد. اگر علاقه‌مند به این تغییر هستید می‌توانید از مطالب «رشد شخصیتی چیست؟» استفاده ببرید.

امیدواریم از این 5 اصل استفاده کامل را ببرید، حتماً آنها را در زندگیتان اجرا کنید و در زمینه رشد شخصیتی عملکرد موفقی داشته باشید. در این صورت می‌توانید خصوصیات افراد مسئولیت‌پذیر را در وجود خود تقویت کنید، نسبت به فواید مسئولیت‌پذیری در زندگی آگاه شوید و در نهایت به انسان مسئولیت‌پذیری در زندگی‌تان تبدیل بشوید.

سپاس از همراهی شما، همیشه مثل امروز موفق باشید.

بعد از مطالعه این مقاله با ارسال نظر خود در همین قسمت موفقیت خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دوستدار شما حسین عزت خواه مدرس موفقیت و کارآفرینی و آموزش فروش در آمازون

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت‌انگیز پاراسل‌زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/what-kind-of-responsibilities-is-on-our-hands
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 1 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
محمد گفته:
۰ | ۰

با درود فراوان
مسوولیت همه چیز با خودمونه. زمانی که مسوولیت رو گردن دیگران یا شرایط بندازیم تنها داریم اززیر بار مسوولیت شانه خالی می کنیم.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما محمد عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

بدین وسیله مراتب سپاس خود را از تلاش و زحمات ارزشمند شما در زمینه پیش برد اهداف خود و ابراز لطف و محبتتان به تیم عزت خواه دات کام تقدیم می‌داریم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط