موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

از بین بردن محدودیت های ذهنی

توضیحات کوتاه :
خیلی از اوقات به دوستان و اطرافیان خود می‌گویید که توانایی و استعدادهایی دارید ولی نمی‌دانید که چرا موفق نمی‌شوید. جواب این سؤال، باورهای محدود‌کننده می‌باشد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

  • 12.7k
  • 2
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
از بین بردن محدودیت های ذهنی

 

خلاصه ای از مقاله

 ممکن است شما در طول روز ترس‌هایی درباره کارهایی که باید انجام دهید، داشته باشید. دائم از خود می‌پرسید که آیا می‌توانید از پس این کار برآیید و استعداد آن را دارید؟ آیا می‌توانید کاری انجام دهید که این باورها تغییر کنند و این محدودیت را در ذهن بشکنید تا بتوانید بیشتر از آن چیزهایی که دارید، استفاده کنید؟ شک نکنید که درون همه شما یک سری توانایی، استعداد و قدرت‌هایی وجود دارد ولی مسئله اینجاست که در طول روز آنقدر که شایسته است از آنها استفاده نمی‌کنید زیرا باورهای محدودکننده دارید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

سقف و محدودیت ذهنی چیست؟

خیلی از اوقات به دوستان و اطرافیان خود می‌گویید که توانایی و استعدادهایی دارید ولی نمی‌دانید که چرا موفق نمی‌شوید. جواب این سؤال، باورهای محدود‌کننده می‌باشد. باید با روش‌هایی از این باورهای محدودکننده رها شوید تا ترس، شک و تردیدهایی که به شما اجازه نمی‌دهد قدم بردارید را از بین ببرید. ممکن است شما در طول روز ترس‌هایی درباره کارهایی که باید انجام دهید، داشته باشید. دائم از خود می‌پرسید که آیا می‌توانید از پس این کار برآیید و استعداد آن را دارید؟ اگر یک قاب عکس را تصور کنید، شما عکس داخل قاب هستید و یک قابی اطراف شما وجود دارد که در واقع باورهای محدودکننده شما هستند. قاب زندگی شما چقدر است؟ این باورهایی که برای خود می‌سازید تا چه حد شما را محدود می‌کند؟ آیا می‌توانید با آنها روبه‌رو شوید، کاری انجام دهید که این باورها تغییر کنند و این محدودیت را در ذهن بشکنید تا بتوانید بیشتر از آن چیزهایی که دارید، استفاده کنید؟ شک نکنید که درون همه شما یک سری توانایی، استعداد و قدرت‌هایی وجود دارد ولی مسئله اینجاست که در طول روز آنقدر که شایسته است از آنها استفاده نمی‌کنید زیرا باورهای محدودکننده دارید. 

 

مقاله پیشنهادی: موانع موفقیت و محدودیت های رسیدن به هدف | عزت خواه دات کام

از بین بردن محدودیت های ذهنی

 

شناسایی باورهای محدود کننده

از اینکه شرایط و عوامل مختلف را به این موضوع ارتباط دهید، خودداری کنید و فقط به خودتان فکر کنید. این موضوع به تصویری که خود شما از دنیای اطراف خود ساخته‌اید، مربوط می‌شود. یکی از بزرگترین مشکلات رشته‌های دانشگاهی و انسان‌های آکادمیک این می‌باشد که در دانشگاه روی یک موضوع تحقیق می‌کنند، بیشتر توجه آنها بر روی مشکلات موضوع مورد مطالعه می‌باشد و این خاصیت آکادمیک می‌باشد. کسانی هم که در جایگاه بالایی در این زمینه‌ها قرار دارند بیشتر روی مشکلات متمرکز می‌شوند. حتی در کمپانی‌های بزرگ کسانی را استخدام می‌کنند که فقط روی مشکلات متمرکز می‌شوند. اگر درون شما 50 درصد مشکلات و ضعف وجود دارد و 50 درصد هم قدرت و استعداد دارید، تمرکز و توجه خود را روی 50 درصد قدرت و توانایی خود بگذارید زیرا با این کار مطمئناً نتیجه خیلی خوبی دریافت خواهید کرد چون خودتان، خود را باور کردید. 

 

آشنایی با فرمول ثروتمند شدن

 

افکار محدود کننده  چیست؟

برای همه افراد روی کره زمین در هر رشته و زمینه‌ای، هر روز مسیرهای جدیدی وجود دارد. اگر شما بزرگترین جراح دنیا هم باشید ممکن است هیچ‌وقت نتوانید بدون استرس برای عملی حاضر شوید و بگویید که همه چیز را می‌دانید. درهای زیادی در زندگی شما وجود دارد که شما نمی‌دانید پشت آن درها چه چیزهایی وجود دارد و اگر به خاطر ترس، قدم برندارید بسیاری از فرصت‌ها را از دست خواهید داد. 

راه های تغییر باور و نگرش

باید روی نقاط قوت خود تمرکز کنید و عاملی که می‌تواند تمام باورهای محدودکننده شما را بشکند دقیقاً همین است. اصلاً می دانید که نقاط قوت شما چیست؟ تا به حال پیش آمده است که روی کاغذ نقاط قوت خود را یادداشت نمایید؟ شما حتی زمانی که می‌خواهید یک ماشین را به کسی بفروشید همیشه روی نقاط قوت آن تمرکز می‌کنید نه نقاط ضعف آن. در زمان معرفی شخصیت‌های بزرگ مانند فوتبالیست‌ها اعلام نمی‌کنند که این فرد تعدادی موقعیت گول را از دست داده است و همیشه تعداد گل‌های او را اعلام می‌کنند. پس چرا شما این کار را در زندگی خود انجام نمی‌دهید؟ چرا نقاط قوت خود را هر روز مرور نمی‌کنید و برای قوی‌تر کردن آنها قدم بر نمی‌دارید؟ یک بیزینس زمانی قوی‌تر می‌شود که شما نقاط قوت آن را تقویت کنید نه اینکه ضعف‌های آن را بررسی کنید و بخواهید که ضعف‌های آن را به نقطه صفر برسانید. اگر زیر صفر است و بخواهید آن را به نقطه صفر برسانید، مطمئناً رشد کمتری خواهید داشت نسبت به زمانی که نقاط قوتی که وجود دارد و برای مثال 50 است را به 80 برسانید. 

 

رهایی از محدودیت ذهنی

 

باورهای قدرتمند

فرض کنید نقاط مثبت شما در یک کفه ترازو و نقاط منفی در کفه دیگر ترازو می‌باشد. زمانی که هر دو کفه برابر هستند اگر شما نقاط قوت و نکات مثبت را بیشتر نمایید، کفه ترازو پایین‌تر می‌آید چون سنگین‌تر شده و درصد آن نسبت به کفه دیگر بیشتر شده است. در نتیجه در بازی که در هر 2 جهت شخصیت شما اتفاق افتاده است، نکات مثبت شخصیت شما برنده می‌شود. چون خود را باور کردید و با یقین می گویید اگر در زمینه‌هایی قوی نیستید در یک زمینه به خصوص که برای خود مشخص کرده‌اید بسیار قوی و ماهر هستید. انسان‌های دیگر هم این مهارت و قدرت شما را در آن زمینه قبول و باور خواهند کرد. 
زمانی که شما باور می‌کنید که در یک زمینه فوق‌العاده هستید، قدرت این را پیدا می‌کنید که کارهای دوم، سوم و... را شروع کنید. اگر دقت کرده باشید، افراد موفق کم‌کم به انجام کارهای عجیب اقدام می‌کنند و در زمینه‌های مختلف، خود را قوی می‌سازند. زیرا باور کرده‌اند که می‌توانند کارهای زیادی انجام دهند و در آنها موفق شوند یا حداقل آنها را تجربه کنند. ممکن است خیلی از عوامل و شرایط دنیای اطراف جلو شما را بگیرد پس حداقل دیگر خودتان نباید این کار را انجام دهید، نباید این موضوع را تشدید کنید و انرژی خود را صرف آن کنید. 

قانون باور چیست؟

فرض کنید که در یک اتومبیل نشسته‌اید و پای خود را روی پدال ترمز فشار می‌دهید در این حالت ماشین حرکت نمی‌کند و نمی‌توانید به سرعت بالایی برسید زیرا هنوز فقط پال شما روی پدال ترمز است و این کاری است که هر روز در زندگی خود انجام می‌دهید. در طول روز تلاش می‌کنید و خیلی از کارها را انجام می‌دهید ولی هنوز تمرکز شما روی نقاط منفی زندگیتان می‌باشد و پای خود را روی ترمز گذاشته‌اید. در این حالت اگر زندگیتان هر روز بهتر نمی‌شود، تعجب نکنید چون خودتان پای خود را روی ترمز گذاشته‌اید.

چگونه شخصیت قوی داشته باشیم؟

در شخصیت بیشتر افراد یک شیر قوی و یک موش ترسو وجود دارد. بعضی از روزها که خیلی حس خوبی دارید و موفقیت‌های زیادی کسب می‌کنید، شیر درون شخصیت شما بیدار شده است و به سمت جلو حرکت می‌کند تا مشکلات را برطرف نماید و کارهای مفیدی انجام دهد. روزهایی که انرژی ندارید و با خود می‌گویید که روز بدی داشتید، آن روز موش درون شخصیت شما بیدار بوده است.
 به این فکر کنید اگر به هر دلیل عمر شما چند روز دیگر به پایان برسد در این مدتی که زندگی کردید چند روز از عمر خود را حس و حال خوبی داشتید و زندگی کردید؟ این عدد باید به تعداد کل روزهای عمرتان نزدیک گردد. روی شخصیت و دنیای درون خود کار کنید. برای کاری زمان بگذارید که نسبت به آن کنترل دارید و تنها چیزی که برای شما قابل کنترل است، خود شما هستید. اگر زمان صرف می‌کنید که جامعه، خانواده و یا اطرافیان خود را اصلاح کنید، می‌توانید به نتیجه برسید ولی مطمئنا نمی‌توانید آنها را کامل کنترل کنید. تنها شخصیت خودتان است که کاملاً می توانید آن را کنترل نمایید، پس تمرکز خود را روی آن بگذارید و کاری کنید که هر روز آن را قوی‌تر کرده تا بتوانید به سمت خواسته‌های خود حرکت کنید نه اینکه حواستان به زندگی بقیه افراد پرت شود. پس سعی کنید انرژی هر روز خود را در زمینه‌ای صرف کنید که بتوانید، نتیجه خوبی از آن دریافت کنید.

 

مقاله پیشنهادی: راه هایی برای بهبود شخصیت، تنها در ده دقیقه

حذف باورهای محدود کننده از ذهن

 

تمرین تغییر باورهای نادرست و محدود کننده

از همین الان شروع کنید و یک هفته را بدون محدودیت، فکر و زندگی کنید. با خود عهد ببندید که این یک هفته را اینگونه زندگی کنید. اگر زندگیتان بهتر نشد و حس‌وحال خوبی دریافت نکردید، می‌توانید به همان لایف استایل قبل برگردید. یک هفته روی نقاط مثبت شخصیت و زندگی خود تمرکز کنید. شاید بپرسید که دقیقاً چه چیزهایی در زندگی شما می‌باشد که باید حس خوبی از آن دریافت کنید و نکته مثبت زندگی و شخصیت شما چه چیزی می‌باشد؟ همین که الان شما این مقاله را می‌خوانید، مطمئناً چشمانتان به خوبی کار می‌کند و درک می‌کنید که حتی 20 دقیقه برای اینکه زندگیتان بهتر شود وقت بگذارید. 
این درک را خیلی از افراد در زندگی خود ندارند و اصلاً به دنبال این نیستند که زندگی خود را بهتر بسازند. ولی شما به دنبال تحقق این امر هستید. به خانواده خود، تمام چیزهایی که حس و حال خوبی به شما می‌دهد فکر کنید، تک تک آنها را پیدا کنید، یک لیست از آنها تهیه کنید و بدانید این‌ها نکات مثبت زندگی شما هستند که باید به آنها فکر کنید و شکرگزار آنها باشید. اگر بتوانید روی این موضوع تمرکز کنید، شک نکنید که روزهایی بهتر از روزهای قبل زندگی خود را تجربه خواهید کرد.

دوست خوبم تلاش ما بر این است نقشی در موفقیت تو داشته باشیم. اگر شما دوست عزیز مشتاق یادگیری فروشندگی آنلاین در سایت آمازون هستید می‌توانید با مطالعه مطالبی که در صفحه دوره آربی ارائه شده است، مسیر درستی را انتخاب کنید. آموزش‌های دوره آربی شما را از صفر تا صد با نحوه فروش در آمازون آشنا می‌کند.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/eliminating-mental-constraints
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 2 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
مهلا گفته:
۰ | ۰

خیلی ممنون بابت اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتین

امیر کرندی پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما

سپاس بابت همراهی شما.

موفق باشید.

پاسخ
صادق گفته:
۰ | ۱

همه این محدودیت ها از طریق خانواده وجامعه در وجودمون نهادینه شده و از بین بردنشون خیلی سخته ولی امکانپذیره.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۱

نظر شما کاملا صحیح می باشد ولی از سویی دیگر ، خیلی از محدودیت ها را ما خود برای خودمان ایجاد می کنیم. پس باید بر روی خودمان کار کنیم تا بتوانیم دیدگاه های وسیع تری داشته باشیم.

پاسخ

مطالب مرتبط