افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

از هدف گذاری تا رسیدن به موفقیت

توضیحات کوتاه :
هدف‌گذاری یک عامل بسیار بزرگ است که در افراد انگیزه ایجاد می‌کند. شما زمانی که برای خود هدفی را مشخص می‌کنید و می‌دانید که می‌توانید به آن دست پیدا کنید، انگیزه بیشتری پیدا می‌کنید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.3k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
از هدف گذاری تا رسیدن به موفقیت

 

خلاصه ای از مقاله

آیا بدون هدفگذاری می توان به موفقیت رسید؟ بدون هدفگذاری مسیر و مقصد کجا خواهد بود؟ دلیل اهمیت هدفگذاری چیست؟ در این مقاله به اهمیت هدفگذاری در رسیدن به موفقیت می پردازیم و چند اصل کلیدی در هدفگذاری را بیان می کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

هدف گذاری چیست؟

هدف گذاری یک عامل بسیار بزرگ است که در افراد انگیزه ایجاد می‌کند. شما زمانی که برای خود هدفی را مشخص می‌کنید و می‌دانید که می‌توانید به آن دست پیدا کنید، انگیزه بیشتری پیدا می‌کنید.

بنا بر تعریف لاتام و لاک، «اهداف در حقیقت مقصد یا نتیجه نهایی اقدامات ما هستند.» به عنوان مثال، اینکه بتوان در یک بازه زمانی تعیین شده به یک استاندارد مشخص از نظر مهارتی دست پیدا کرد، می‌تواند یک هدف به‌شمار برود.

در حقیقت اهداف سطح صلاحیتی هستند که ما امید داریم بتوانیم به آنها دست پیدا کنیم. همچنین می‌توانیم از آنها به عنوان یک معیار برای ارزیابی عملکرد فعلی خود استفاده نماییم.

 

چگونه ثروتمند شویم؟

 

هدف‌گذاری در حقیقت فرآیندی است که شما طی آن می‌توانید به هدف‌های خود دست پیدا کنید. به هیچ عنوان نباید اهمیت فرآیند هدف‌گذاری را فراموش نمایید.

به اعتقاد لاک: «زندگی هر کس به فرآیند انتخاب اهدافی که می‌خواهد دنبال کند، وابسته است. اگر شما بخواهید در این زمینه منفعل عمل کنید، نمی‌توانید به عنوان یک انسان رشد کنید».

تئوری هدف‌گذاری لاک و لاتیم بر این فرضیه استوار است که اهداف آگاهانه می‌توانند عملکرد فرد را تحت تأثیر قرار دهند و رفتار آگاهانه انسان‌ها نیز توسط اهداف فردی آنها تنظیم و مشخص می‌شود.

به عبارت ساده، ما باید تصمیم بگیریم که چه چیزهایی برای ما سودمند می‌باشد و می‌تواند ما را به زندگی ایده آل مورد نظرمان برسانند. سپس با توجه به همان موارد برای خودمان اهدافی را تعیین نماییم تا بتوانیم به آنها دست پیدا کنیم.

چرا برخی از افراد در مقایسه با دیگران در انجام وظایفی که بر عهده دارند، عملکرد بهتری دارند؟ تئوری هدف‎گذاری روی مسئلۀ انگیزه به صورت دقیق بررسی انجام داده است.

به گفته رایان: «اگر افراد از نظر توانایی و سطح دانش با یکدیگر برابر باشند، آنگاه عاملی که باعث تفاوت در عملکرد آن‌ها می‌شود، انگیزه می‌باشد.» بر اساس این تئوری ساده‌ترین و واضح‌ترین دلیل یکسان نبودن عملکرد افراد، یکسان نبودن اهدافی است که آنها برای عملکرد خود تعیین نموده‌اند. منظور از این جمله این است که تعیین و تنظیم اهداف می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد افراد را تحت تأثیر قرار دهد.

 

 موفقیت

 

دلیل اهمیت هدف گذاری چیست؟

در زمینه هدف‌گذاری و به ویژه در خصوص هدف گذاری سازمانی تحقیقات فراوانی صورت گرفته است. این تحقیقات در ابتدا با هدف تعیین میزان ارتباط موفقیت مورد نظر (هدف) با سطح موفقیت حاصل شده در واقعیت (عملکرد) در هدف گذاری سازمانی صورت گرفتند.

تحقیقات ثابت کرده‌اند که تعیین اهداف، انگیزه کارکنان و تعهد سازمانی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، اهداف عملکرد و احساسات ما را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهند.

هر چقدر که یک هدف سخت‌تر و ارزشمندتر باشد، برای رسیدن به آن، تلاش ما بیشتر خواهد بود و در نتیجه آن نیز موفقیت و دستاورد بیشتری را تجربه می‌کنیم.

در راستای رسیدن به موفقیت بیشتر، افراد احساسات مثبت بیشتری را تجربه کرده و در نتیجه آن اعتماد به نفس بیشتری داشته و بیشتر از گذشته خودشان را باور می‌کنند.

در کنار این موارد، زمانی که افراد درگیر فرآیند هدف گذاری می‌شوند، تشویق می‌شوند که استراتژی‌های جدیدی که می‌توانند آنها را به موفقیت برسانند را جستجو کنند. پیدا کردن این راه‌های جدید برای استفاده از مهارت‌ها و توانایی‌های خود باعث می‌شود دانش ما در در آن زمینه کاری افزایش پیدا کند.

این امر در نهایت باعث بالا رفتن کارایی و اعتماد به نفس ما خواهد شد. در کنار تمامی این موارد، هدف‌گذاری، برنامه ریزی برای آینده را نیز شامل می‌شود. تحقیقات نشان داده است که هدف گذاری و برنامه ریزی مبتنی بر مهارت می‌تواند به طرز قابل توجهی به کسانی که در فرآیند تعیین اهداف دخیل می‌باشند، کمک کنند.

زمانی که افراد درباره آینده مثبت فکر می‌کنند، می‌توانند به شکل موثرتری هدف گذاری کرده و اقداماتی که برای رسیدن به آن اهداف باید داشته باشند را انجام دهند.

 

مقاله پیشنهادی: اشتباه های رایج در هدفگذاری که شما را ازموفقیت دور می کند

هدف گذاری

 

اصول کلیدی در زمینه هدف گذاری

همه افراد برای خودشان اهداف خاصی را دارند که می‌خواهند به آنها دست پیدا کنند. عملکرد این افراد در زمانی که این اهداف را تعیین نموده باشند در مقایسه با زمان نبود آنها بسیار بهتر خواهد بود.

به همین دلیل نیز گفته می‌شود که برای خودتان هدف‌های مشخصی را تعیین نمایید تا عملکرد بهتری داشته باشید. در ادامه 5 اصل کلیدی بیان می‌شود که می‌توانید با در نظر گرفتن آنها با موفقیت به اهداف خود دست پیدا کنید.

1. تعهد داشتن به اهداف

عملکرد مرتبط با اهداف زمانی که افراد تعهد بیشتری نسبت به آن هدف داشته باشند، قوی‌تر خواهد بود. زمانی که اهداف نامبرده سخت باشند، این قدرت می‌تواند بیشتر نیز باشد.

هنگامی که فردی به هدفی که برای رسیدن به آن اقدام می‌کند، تعهد داشته باشد، حتی اگر عملکردی که دارد، پایین‌تر از حد مورد نظر باشد، تلاش خود را بیشتر کرده یا استراتژی خود را تغییر می‌دهد.

این موضوع می‌تواند فرآیند دستیابی به اهداف را تحت تأثیر خود قرار دهد. زمانی که ما کمتر به اهداف خود اهمیت دهیم، به ویژه برای اهدافی که چالش برانگیز می‌باشند، احتمال اینکه آن هدف را رها کرده و دست از تلاش بکشیم افزایش پیدا می‌کند.

اما زمانی که افراد نسبت به هدفی که دارند تعهد داشته باشند، میان اهداف و عملکرد آنها ارتباط قابل توجهی وجود خواهد داشت. در نتیجه احتمال اینکه کاری را انجام دهند که قصد انجام آن را دارند بیشتر خواهد بود. عوامل زیادی میزان متعهد بودن به یک هدف را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این عوامل میزان میل به دستیابی به هدف و همچنین میزان توانایی فرد در رسیدن به آن هدف می‌باشد. تفاوتی نمی‌کند که شما برای خودتان هدف گذاری می‌کنید یا برای دیگران، اگر می‌خواهید موفق باشید باید برای رسیدن به آن هدف میل و درک کافی را داشته باشید.

 

 هدف گذاری تا موفقیت

 

2. داشتن اهداف واضح و مشخص

زمانی که شما اهداف خود را به وضوح مشخص نمایید، می‌توانید وارد یک مسیر مستقیم شوید. در نقطه مقابل زمانی که یک هدف مبهم باشد، نمی‌تواند انگیزه لازم را در شما ایجاد کند. تحقیقات نشان می‌دهد که میزان وضوح یک هدف با میزان انگیزه و رضایت کلی در محیط کار رابطه مستقیم دارد.

شما باید اهدافی واضح، دقیق و مشخص داشته باشید. زمانی که یک هدف در ذهن شما واضح باشد، می‌توانید درک بهتری از وظیفه‌ای که بر عهده شما قرار گرفته است، داشته باشید. شما می‌دانید که دقیقاً به چه چیزهایی نیاز دارید و می‌توانید موفقیت را تجربه کنید.

3. چالش برانگیز بودن هدف های ما در زندگی

اهداف باید در عین قابل دستیابی بودن، چالش‌برانگیز نیز باشند. اهدافی که افراد را به چالش می‌کشند، می‌توانند از طریق افزایش میزان رضایت از خود، عملکرد آنها را بهبود بخشند.

در نقطه مقابل نیز ممکن است اهدافی که در سطح توانایی ما نیستند در صورتی که نتوانیم به آنها دست پیدا کنیم، احساس نارضایتی و ناامیدی را در ما به وجود بیاورند.

چیزی که به ما انگیزه می‌دهد، داشتن دستاورد یا پیش بینی رسیدن به یک هدف است. اگر یک هدف چالش برانگیز باشد اما ما بدانیم که قابل دستیابی است، انگیزه ما برای به اتمام رساندن آن کار افزایش می‌یابد.

 

 رسیدن به موفقیت

 

4. اهمیت بررسی میزان پیچیدگی هدف ها

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد زمانی که وظایفی که برعهده دارید بیش از اندازه پیچیده باشند، هدف گذاری را تحت تأثیر خود قرار دهد. اهدافی که بیش از حد پیچیده هستند و خارج از سطح توانایی شما هستند، ممکن است برای شما دشوار به نظر برسند.

در نتیجه، روی روحیه، بهره وری و انگیزه شما تأثیر منفی می‌گذارد. زمان بندی برای چنین اهدافی باید واقع‌بینانه باشد. شما باید زمان کافی برای کار کردن روی این اهداف را در نظر بگیرید تا فرصت بررسی پیچیدگی آن را داشته باشید و بتوانید عملکرد خود را بهبود بخشید.

شما باید در نظر داشته باشید که اگر میزان پیچیدگی یک هدف در مقایسه با میزان توانایی بیشتر باشد، حتی با انگیزه‌ترین افراد نیز ناامید می‌شوند.

 

از هدف گذاری تا رسیدن به موفقیت

 

5. دریافت بازخورد را جدی بگیرید

هدف‌گذاری زمانی موثرتر خواهد بود که شما بتوانید بازخورد سریعی را نیز دریافت کنید. بازخورد، به ویژه بازخورد درونی به شما کمک می‌کند تعیین کنید که میزان پیشرفتی که داشته‌اید چقدر است.

دریافت بازخورد دقیق این تضمین را به شما می‌دهد که بتوانید در صورت نیاز اقدامات لازم را داشته باشید. اگر سطح عملکرد شما پایین‌تر از استاندارد مورد نیاز برای رسیدن به یک هدف باشد، بازخورد کمک می‌کند تا برای رسیدن به سطح مورد نظر تلاش کنید.

حتی می‌توانید هدف خود را تغییر داده و هدفی جدید و قابل دستیابی‌تر برای خود تعیین نمایید. اما زمانی که دریافت چنین بازخوردی با تأخیر همراه باشد، شما نمی‌توانید میزان اثربخشی اقدامات خود را ارزیابی کنید. همین امر نیز باعث کاهش چشمگیر در سرعت حرکت شما خواهد شد.

 

فروش در آمازون و کسب درآمد دلاری

 

در حقیقت زمانی که ما درک مناسبی از میزان پیشرفت خود در رسیدن به اهداف خود داشته باشیم، این احساس را خواهیم داشت که می‌توانیم مهارت‌های جدید را یاد بگیریم.

همچنین به این باور می‌رسیم که می‌توانیم در آینده اهداف چالش برانگیزتری را انتخاب نماییم. چرا که میزان استرس و اضطراب ما تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و اعتماد به نفس بیشتری خواهیم داشت.

تمامی این موارد در کنار هم شما را به اهدافی که برای خود تعیین نموده‌اید نزدیک کرده و موفقیت شما را چه در زندگی شخصی و چه در زندگی کاری فراهم می‌آورد.

 

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/set-goals-towards-success
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط