مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

ویژگی های منحصر به فرد افراد با انگیزه

توضیحات کوتاه :
یکی از عواملی که افراد را به پیگیری اهدافشان ترغیب می‌کند، انگیزه است. در این مقاله قصد داریم ابتدا شما را با انواع انگیزه آشنا و سپس ویژگی‌های منحصر به فرد اشخاص با انگیزه را به شما معرفی کنیم.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 4.9k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
ویژگی های منحصر به فرد افراد با انگیزه

 

خلاصه ای از مقاله

ویژگی های منحصر به فرد افراد با انگیزه چیست؟ چطور می توانیم انگیزه خود را حفظ کنیم؟ انگیزه یکی از عوامل اصلی رسیدن به موفقیت می باشد. در واقع نیرویی است که شما را به ادامه دادن مسیر ترغیب می کند. در این مقاله برخی ویژگی های افراد با انگیزه را بیان می کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

چه خصوصیاتی افراد با انگیزه را از دیگران متمایز می کند؟

یکی از عواملی که افراد را به پیگیری اهدافشان ترغیب می‌کند، انگیزه است. در واقع به نیرو و فرآیندی که شما را تشویق به انجام کارها کرده و در نهایت دستیابی به هدف را به دنبال دارد، انگیزه گفته می‌شود.

دستیابی به ثروت، موفقیت‌های تحصیلی، رسیدن به رضایت در زندگی و غیره مصداق‌های انگیزه به حساب می‌آیند. در این مقاله قصد داریم ابتدا شما را با انواع انگیزه آشنا کنیم، سپس ویژگی‌های منحصر به فرد اشخاص با انگیزه را به شما معرفی کنیم.

 

چگونه ثروتمند شویم؟

 

انواع انگیزه

انگیزه را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. انگیزه درونی و بیرونی. در ادامه به شرح هر کدام از آنها خواهیم پرداخت:

  • انگیزه درونی و بیرونی

انگیزه درونی، یعنی وقتی شما بدون هیچ پاداش خارجی مشهود و صرفاً برای لذت بردن از کاری یا کشف موضوعی دست به انجام آن می‌زنید.

مثلاً اگر هدف شما از خواندن همین مقاله، داشتن اطلاعات بیشتر درباره موضوع انگیزه است، می‌توان گفت که انگیزه شما از نوع درونی است، زیرا شما با خواندن آن منتظر پاداش یا مشوق از طرف کسی نیستید.

در مقابل، اگر مثلاً این مقاله، یکی از منابع امتحانی شما در دانشگاه باشد و بخشی از نمره شما، بستگی به خواندن این مقاله داشته باشد، مطمئناً برای این که نمره خوبی به دست بیاورید، آن را با دقت می‌خوانید.

در این صورت می‌توان گفت که انگیزه شما از نوع بیرونی است. در ادامه مقاله، قصد داریم شما را با ویژگی‌های منحصر به فرد اشخاص با انگیزه آشنا کنیم.

 

ویژگی های منحصر به فرد افراد با انگیزه

 

1. چرای بزرگ هدف خود را مشخص کرده‌اند

یکی از خصوصیات متمایز افراد واقعاً با انگیزه این است که قبل از شروع هر کاری، ابتدا از خودشان می‌پرسند چرا. یعنی علت انجام کاری که انجام می‌دهند را از خودشان می‌پرسند.

اگر شما از کوه به این علت بالا می‌روید که صرفاً نقطه‌ای برای بالا رفتن وجود دارد، این دلیل نمی‌تواند انگیزه شما را برای ادامه راه به ویژه در نقاط صعب العبور حفظ کند.

در مقابل اگر بدانید که چرا این کار را انجام می‌دهید، مثلاً قصد دارید میزان توان و استقامت خود را ارزیابی کنید، در نتیجه با وجود مواجه شدن با موقعیت‌های دشوارهمچنان انگیزه خود را حفظ کنید. در این رابطه، مثال دیگری می‌زنیم.

فرض کنید که شما از کار فعلی خود خسته شده‌اید و می‌خواهید یک کسب و کار شخصی راه اندازی کنید. در این صورت، قبل از آن باید از خودتان بپرسید چرا می‌خواهید کار جدید را شروع کنید.

آیا صرفاً به دنبال کسب درآمد بالاتر هستید، یا تمایلی به کار کردن گروهی ندارید یا می‌خواهید کسب و کار شما، فارغ از مکان و زمان باشد. انگیزه و چرای شما، هر کدام از این موارد که باشد، به شما کمک می‌کند که در مواجهه با لحظات دشوار، تسلیم نشوید و همچنان به راه خود ادامه دهید.

 

مقاله پیشنهادی: عوامل انگیزه بخشی که شما را به سمت موفقیت در زندگی هدایت می‌کند

ویژگی  افراد با انگیزه

 

2. باورهای محدود کننده را کنار گذاشته‌اند

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد افراد با انگیزه، دوری از باروهای محدود کننده است. این افراد می‌دانند که عوامل درونی به اندازه عوامل بیرونی می‌تواند آنها را از هدف دور نگه دارند.

منظور از عوامل درونی، همان نگرش‌هایی است که شما نسبت به خودتان دارید. وقتی شما رؤیایی را در سر داشته باشید، اما دائماً با خودتان بگویید: « من نمی‌توانم، من شایستگی رسیدن به این جایگاه را ندارم، بقیه از من لایق‎تر هستند»، ذهن شما این مساله را باور می‌کند.

3. افراد موفق را الگوی خود قرار می‌دهند

اصولاً، بیشتر افرادی که در اطراف خود می‌بینید، دارای شکلی از انگیزه هستند. اما عاملی که سبب می‌شود آنها نتوانند آن را به شکل واقعی در خودشان حفظ کنند این است که مدل یا الگویی برای هدف مورد نظر خود در اختیار ندارند و همین موضوع باعث می‌شود که تصور کنند دست یابی به خواسته مورد نظر برایشان دشوار خواهد بود.

در همان مثال کسب و کار، وقتی شما سرگذشت و زندگی نامه افراد موفق را مطالعه کنید، متوجه خواهید شد که آنها یک شبه به این موفقیت دست نیافته‌اند. طرح‌های تجاری آنها بارها با شکست مواجه شده است، اما ارزشی که برای هدف خود قائل بوده‌اند،

باعث شده است آن‌ها هیچ وقت دست از تلاش برندارند، در عوض راه‌های جدید را امتحان کنند و سرانجام به هدف خود دست یابند.

 

افراد با انگیزه

 

4. تعادل را در همه زمینه‌های زندگی خود حفظ می‌کنند

حتماً شما هم در زندگی خود با کسانی رو به رو شده‌اید که تمام وقت خود را به کار کردن اختصاص می‌دهند و تفریح و گذراندن وقت با خانواده در اولویت‌های بعدی آنها قرار دارد.

همین مساله باعث می‌شود که کار کردن برای آنها به مساله ای فرسایشی تبدیل شود و کم‌کم علاقه خود را به ادامه آن کار از دست بدهند. اما در طرف مقابل، افراد دیگری را هم می‌بینید که همیشه کار خود را با انگیزه و علاقه دنبال می‌کنند.

علت این مساله این است که آنها کار را به اولویت اول و آخر خود تبدیل نکرده‌اند، بلکه تلاش کرده‌اند تا تعادل در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود ایجاد کنند. این افراد به همان اندازه که برای کار خود ارزش قائل هستند، به تفریح، گذراندن وقت با خانواده، مراقبت از سلامت جسمی و روانی خود نیز اهمیت می‌دهند.

5. در صورت نیاز، درخواست کمک می‌کنند

یکی دیگر از ویژگی‌های متمایز افراد با انگیزه این است که هر گاه احساس کنند که به کمک دیگران نیاز دارند، حتماً آن را درخواست می‌کنند.

آن‌ها می‌دانند که اگر بخواهند همه کارها را خودشان یک تنه انجام دهند، مسلماً در میانه راه، احساس خستگی و درماندگی خواهند کرد و به این ترتیب، کم‌کم اشتیاق اولیه خود را برای انجام کار از دست خواهند داد. در مقابل، وقتی برخی از امور را به دیگران بسپارند، می‌توانند تمرکز خود را صرف کارهای مهم‌تر کنند.

 

مقاله پیشنهادی: عوامل انگیزه بخشی که شما را به سمت موفقیت در زندگی هدایت می‌کند

انگیزه در زندگی

 

6. اهداف خود را به دیگران هم اعلام می‌کنند

وقتی شما هدف خود را در یک جمع مطرح می‌کنید و به شکل شفاهی به دیگران قول می‌دهید که کاری را تا زمان مشخصی به پایان برسانید، دیگر دلیلی برای انجام ندادن آن پیدا نخواهید کرد، زیرا ناخودآگاه به دنبال ثابت کردن حرف خود به دیگران هستید.

همین مساله باعث می‌شود که با وجود سختی‌های راه، دست از تلاش کردن برندارید. مثلاً شاید مدت‌ها است در فکر کاهش وزن هستید، اما هر بار در میانه راه، انگیزه خود را از دست می‌دهید.

وقتی شما در جمع اعلام می‌کنید که می‌خواهید تا سه ماه آینده، مثلاً 12 کیلوگرم از وزن خود را کم کنید. در این صورت، برای این که به دیگران نشان دهید تا چه اندازه در مورد هدف خود ثابت قدم هستید، با انگیزه تمام، آن را دنبال می‌کنید.

7. موفقیت‌های کوچک خود را جشن می‌گیرند

افراد با انگیزه، در مسیری که تا رسیدن به موفقیت دنبال می‌کنند، هر چند وقت یکبار توقف می‌کنند و موفقیت‌های خود را ولو این که کوچک باشند جشن می‌گیرند و به خودشان پاداش می‌دهند.

همین کار، انگیزه آنها را برای ادامه راه بیشتر می‌کند. البته این جایزه لازم نیست حتماً بزرگ باشد، مثلاً خریدن کتاب یا تماشای برنامه مورد علاقه می‌تواند انگیزه شما را برای ادامه راه حفظ کند.

 

افراد موفق و با انگیزه

 

8. هدف خود را در شکل نهایی آن تصور می‌کنند

خصوصیت دیگر افراد با انگیزه این است که وقتی هدفی را برای خود در نظر می‌گیرند، از همان ابتدا، نتیجه نهایی آن تصور می‌کنند و حتی تصویر آن را پیش چشم خود هم قرار می‌دهند.

مثلاً اگر هدف آنها، خرید اتومبیل مورد علاقه‌شان باشد، عکسی از آن را در محلی قرار می‌دهند که در معرض دیدشان قرار داشته باشد. یا مثلاً اگر هدف آنها، کمک کردن به افراد بی‌بضاعت باشد، در ذهن خود، احساس رضایتی که از کمک کردن به دیگران را به دست آورده‌اند را تصور می‌کنند.

9. به مشکلات، به چشم فرصت نگاه می‌کنند

ویژگی دیگر افراد با انگیزه این است که وقتی با مشکل یا شکستی در راه خود رو به رو می‌شوند، نه تنها پا پس نمی‌کشند، بلکه به آن به چشم فرصتی برای رشد و توسعه فردی خود نگاه می‌کنند. در واقع، آنها شکست را راهی برای پی بردن به نقاط ضعف خود تلقی می‌کنند.

مثلاً ممکن است در زمینه کسب و کار، مدت‌ها وقت خود را صرف طراحی یک محصول کنند، اما بعدها مشتری از آن استقبال نکند.

در این وضعیت، به جای این که خط تولید آن محصول را متوقف کنند، بررسی می‌کنند که با چه اقداماتی می‌توانند کیفیت محصول را بهبود ببخشند و مشتری را به خریدن آن ترغیب کنند.

 

چگونه در آمازون فروشنده شویم؟

 

10. اهداف بلند مدت خود را زمان بندی می‌کنند

افراد با انگیزه می‌دانند که هدف‌های آنها یا در دسته اهداف بلند مدت و یا کوتاه مدت قرار می‌گیرد. از طرفی می‌دانند که رسیدن به هدف‌های بلند مدت، یک شبه امکان پذیر نیست و به همین خاطر باید آنها را مرحله بندی کنند.

این کار باعث می‌شود که هم هدف بلندمدت در نظر آنها، ترسناک و دست نیافتنی جلوه نکند و هم در جریان اقداماتی که برای رسیدن به آن انجام می‌دهند، قرار بگیرند.

در این صورت، اشتباهی که ممکن است در مسیر رسیدن به هدف خود مرتکب شوند را تا آخر مسیر ادامه نمی‌دهند و از همان ابتدا جلوی آن را می‌گیرند.

حفظ انگیزه، یکی از مهمترین فاکتورهای دست یابی به هدف در زندگی است و این امکان پذیر نخواهد بود مگر با از بین بردن محدودیت‌های ذهنی و فکری و تغییر نگرش خود نسبت به موانع پیش رو.

 

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی کسب و کار آمازون و مشاهده نتایج شگفت‌انگیز نتایج دوره آربی شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/unique-features-motivated-people
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط