تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

دلایل عدم رضایت از زندگی | عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
یکی از سؤالاتی که افراد دائماً از خودشان می‌پرسند این است که «چرا از زندگی خود راضی نیستیم؟» اگر صبح‌ها برای بیدار شدن انگیزه‌ای ندارید، باید آن را نشانه‌ای از عدم رضایت از زندگی تلقی کنید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
دلایل عدم رضایت از زندگی | عزت خواه دات کام

 

خلاصه ای از مقاله

دلایل عدم رضایت از زندگی چیست؟ رضایت از زندگی چگونه به دست می آید؟ فاکتورهای زیادی برای ایجاد رضایت از زندگی وجود دارد که در این مقاله به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

چگونه احساس رضایت از زندگی را تجربه کنیم

یکی از سؤالاتی که افراد دائماً از خودشان می‌پرسند این است که «چرا از زندگی خود راضی نیستیم؟» به راستی رضایت از زندگی چگونه حاصل می‌شود؟ اگر صبح‌ها بعد از شنیدن صدای زنگ ساعت، با دست محکم روی آن می‌کوبید تا خاموشش کنید نگران نباشید، چون این کار تا اندازه‌ای طبیعی است.

اما اگر بعد از بیدار شدن از خواب، دوش گرفتن و خوردن صبحانه، احساس می‌کنید که انگیزه لازم برای کار را ندارید، باید آن را نشانه‌ای از عدم رضایت خود از زندگی تلقی کنید.

 

چگونه کسب و کار خود را مدیریت کنیم؟

 

بیشتر افراد در برهه‌هایی از زندگی خود دچار احساس سردرگمی می‌شوند، اما اگر احساس ناخوشنودی و نارضایتی، به جزئی از زندگی شما تبدیل شده است، وقت آن رسیده است که اقدامی برای رفع آن انجام دهید.

شاید دوست داشته باشید نسبت به گذشته، کار بزرگتر یا متفاوت‌تری انجام دهید. شاید هم نمی‌دانید واقعاً از زندگی چه می‌خواهید و چرا احساس نارضایتی می‌کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با 7 راهکاری که حس رضایت در زندگی را در شما ایجاد می‌کنند آشنا کنیم. به این صورت می‌توانید به علل ایجاد کننده آنها نیز پی ببرید.

1. زمان خود را مدیریت کنید

گاهی اوقات در زندگی خود، برخی از کارها را به تأخیر می‌اندازیم. مثلاً می گوییم این کار را فردا انجام خواهم داد. اما وقتی این کار را تکرار کنید، به صورت یک عادت در خواهد آمد.

اگر قصد انجام کارهای بزرگی را دارید اما احساس می‌کنید که در آن پیشرفت نداشته‌اید، باید نگاهی به روند کاری خود در طول روز و نحوه مدیریت زمان بیندازید. چون ممکن است بدون این که متوجه باشید، در حال هدر دادن زمان خود باشید.

برخی اوقات، افراد با خودشان می‌گویند همین که صبح از در خانه خارج شویم و تا زمان پایان کار در دفتر حاضر باشیم کافی است. اگر در طول روز، به روش‌های مختلف در حال هدر دادن وقت خود هستید، این طرز فکر اصلاً درست نیست.

اینستاگرام، فیس‌بوک و توئیتر، بیش از برنامه‌های دیگر، باعث هدر رفتن زمان شما می‌شوند. اگر به مقدار زمانی که هر روز صرف چک کردن این شبکه‌ها می‌کنید نگاهی داشته باشید، خودتان متوجه خواهید شد که آیا میزان استفاده‌تان از این شبکه‌ها طبیعی است یا خیر؟

یا مثلاً برنامه‌ریزی می‌کنید که شب یا آخر هفته روی پروژه‌های شخصی‌تان کار کنید اما دست آخر یا جلوی تلویزیون مشغول تماشای برنامه هستید یا با دوستان و خانواده به تفریح می‌پردازید. اگر با دقت به بررسی اوضاع زندگیتان بپردازید، متوجه کارهای درست و اشتباه خود خواهید شد.

همچنین پی خواهید برد که چطور می‌توانید برنامه بهتری برای گذراندن روزها و هفته‌های خود ترتیب دهید. وقتی صحبت از برنامه ریزی به میان می‌آید، منظور این نیست که از دیگران غافل شوید یا فقط یک کار خاص را انجام دهید بلکه منظور شناخت بهتر خود و عادت‌هایتان است.

 

نارضایتی از زندگی

 

2. کاری را که دوست دارید انجام دهید

افراد از راه‌های مختلف سعی می‌کنند حس خوبی نسبت به خودشان پیدا کنند. برای برخی از افراد، رفتن به باشگاه و انجام تمرینات ورزشی باعث ایجاد چنین احساسی خواهد شد. نتیجه پژوهش سرن دوگن از گروه تحقیقات روانشناسی دانشکده بیرک بک دانشگاه لندن، حاکی از آن است که رفتن به باشگاه باعث ایجاد احساس خوب در انسان می‌شود.

بر این اساس از نظر بیشتر افراد، انجام تمرینات ورزشی صرفاً باعث تقویت بدن نمی‌شود بلکه تمرین زندگی نیز به حساب می‌آید. نتیجه تحلیل موضوعی 32 مصاحبه نشان می‌دهد که تمرینات ورزشی از سه جهت باعث ایجاد حس خوشایند در افراد می‌شود.

اول آن که به طور کلی، افرادی که به باشگاه می‌رفتند خود را افراد کارآمد و سازنده‌ای به حساب می‌آوردند. دوم آن که تمرینات ورزشی باعث افزایش کنترل آنها بر زندگی‌شان شده است و سوم اینکه اعضای باشگاه‌ها، تمرینات ورزشی را عامل ثبات عاطفی خود می‌دانستند و بر این اعتقاد بودند که تمرینات ورزشی نه تنها باعث آمادگی جسمانی آنها شده است بلکه به لحاظ روانی، آن‌ها را آماده‌تر ساخته است.

در این مورد، ورزش صرفاً یک نمونه است. نکته این جا است که همه ما در زندگی چیزی داریم که باعث می‌شود احساس خوبی نسبت به خودمان داشته باشیم و اگر از آن غافل شویم، ارتباطمان را با خودمان از دست می‌دهیم. در نتیجه اگر از آن دست بکشیم دچار حس نارضایتی خواهیم شد.

 

مقاله پیشنهادی: 6 راه مؤثر برای افزایش رضایت از زندگی

ناراضی بودن

 

3. بیش از حد ظرفیت خود کار نکنید

اگرچه داشتن برنامه و بلندپرواز بودن بسیار خوب است اما اگر برای رسیدن به خواسته‌هایتان، بیش از اندازه به خودتان فشار وارد کنید، نتیجه معکوسی خواهید گرفت. داشتن هدف در زندگی، باعث می‌شود در مسیر درستی قدم بردارید، با این حال اگر برای به دست آوردن آن فشار زیادی را تحمل کنید، روز به روز انگیزه شما برای رسیدن به آن کمتر خواهد شد.

شاید همزمان مسئولیت زیادی را در خانه و محل کار به عهده داشته باشید. در این صورت دغدغه رسیدگی درست به همه آنها، شما را دچار استرس خواهد کرد. اگر می‌خواهید در محل کار، بر روی پروژه‌ مهمی کار کنید، با خانواده‌تان صحبت کنید و به آنها اطلاع دهید که طی چند ماه آینده قرار است بر روی چه کارهایی تمرکز کنید و بخشی از مسئولیت خود را به آنها بسپارید.

در عین حال به آنها اطمینان دهید که این کار همیشگی و دائمی نخواهد بود. به خاطر داشته باشید که هر موقعیت کاری با دیگری متفاوت است، بنابراین اگر نیازی نیست که شیفت‌های اضافه در سر کار بمانید یا تا دیر وقت سرکار باشید یا در پروژه‌های سخت شرکت کنید، پس خودتان را به زحمت نیندازید و در عوض وقت اضافه‌تان را صرف خانواده کنید.

 

رضایت از زندگی

 

4. ایده‌های خود را عملی کنید

بسیاری از افراد، ایده‌های کوچک و بزرگی در ذهن خود دارند که بعضی از آنها جالب و برخی دیگر چندان مهم نیستند. البته موضوع اصلی خود ایده‌ها نیستند بلکه مهم عملی کردن آنها است.

به این معنی که اگر تصمیم به انجام کاری بگیرید اما آن را نیمه کاره رها کنید، قطعاً لطماتی متوجه شما خواهد شد که مهمترین آن احساس ناکامی از زندگی است. انسان یکی از موجوداتی است که دیر یا زود به شرایط عادت می‌کند.

بنابراین اگر تصمیم گرفتید کاری را انجام دهید اما تلاش نکردید آن را به پایان برسانید، به تدریج این کار به یک عادت تبدیل خواهد شد. در این صورت بعد از مدتی احساس ناکامی و نارضایتی به سراغتان خواهد آمد.

 

عدم رضایت از زندگی

 

5. به روابط اجتماعی خود اهمیت دهید

انسان، موجودی اجتماعی است. به همین خاطر، برای دست‌یابی به حس رضایت و خوشنودی باید به فکر بهبود روابط اجتماعی خود نیز باشد. اگر حتی در بیشتر موقعیت‌ها، جمع و گروه کاری خود را ترجیح می‌دهید، به این معنی نیست که به زندگی اجتماعی نیازی ندارید.

شاید بدون این که خودتان بدانید، فرد تنهایی باشید، اما چون سال‌ها است توانسته‌اید روی پایتان بایستید، نیازی به شریک برای زندگی خود احساس نمی‌کنید. دلیل دیگر این موضوع این است که احتمالاً در زندگی دوستان خوبی نداشته‌اید، به همین خاطر، دیگر حاضر به ملاقات افراد جدید و برقراری روابط اجتماعی با دیگران نباشید.

علت این موضوع هر کدام از این موارد که باشد، هیچ وقت برای ایجاد تغییر دیر نیست. اگرچه شاید همزمان به وجود شریک و دوست خوب نیازی نداشته باشید اما در هر حال، وجود فرد دیگری به غیر از خودتان در کنار شما لازم است.

هیچ‌کس نمی‌تواند کاملاً در انزوا زندگی کند. بنابراین اگر از زندگی اجتماعی خودتان دور افتاده‌اید، وقت آن است که از همین امروز به فکر یافتن دوست مناسب برای خود باشید.

 

دلایل عدم رضایت از زندگی

 

6. هدف زندگی خود را شناسایی کنید

فقدان هدف در زندگی، مساله‌ای نیست که بتوان یک شبه و ناگهانی از آن اطلاع یافت. شما وقتی از نبود هدف در زندگیتان مطلع می‌شوید که احساس عدم رضایت و ناکارآمدی کنید. پی بردن به فقدان هدف در زندگی، امری زمان بر است، زیرا ممکن است ظاهراً زندگی، شغل و درآمد خوبی داشته باشید و بنابراین نبود هدف را به راحتی احساس نکنید.

نداشتن هدف، باعث می‌شود که احساس بی‌کفایتی و نارضایتی به شما دست دهد. با این حال نباید تسلیم چنین حسی شوید. هدف، فاکتوری درونی است و به معنای خواسته‌ای است که در حال حاضر آن را فراموش کرده‌اید.

7. در لحظه زندگی کنید

بیشتر افراد با این که در جایی حضور دارند، اما عملاً روحشان در آن موقعیت قرار ندارد. اگر شما هم جزء کسانی هستید که احساس می‌کنید از زندگیتان دور شده‌اید، متوجه منظور این قسمت شده‌اید.

گاهی اوقات با وجود این که سر کار هستید، یا در مهمانی‌ها شرکت می‌کنید و با دوستانتان ملاقات می‌کنید، اما ذهنتان عملاً در آن جا نیست. علت این مساله، صرفاً نداشتن هدف در زندگی نیست. با این حال راه حل ساده‌ای برای رفع آن وجود دارد و آن به خاطر آوردن علت کارهایی است که هر روز انجام می‌دهید.

پیتر اچ. دیامندیس، برای رفع این حالت، تکنیک «صحبت با خود» را پیشنهاد می‌کند که طی آن باید از خودتان بپرسید: «چرا من فکر می‌کنم که این کار مهم است. نگاه کن چقدر زیاد از حد به آن اهمیت دادم.»

شما می‌توانید این تکنیک را در زندگی شخصی‌تان هم به کار بگیرید. به این منظور، نگاهی کلی به کار، عادات و زندگی اجتماعی‌تان بیندازید و این سؤالات را از خودتان بپرسید.

 

چگونه از اینترنت درآمد دلاری کسب کنیم؟

 

در پایان باید گفت که برای از بین بردن حس عدم رضایت و ناکارآمدی در زندگی، لازم است سؤالاتی جدی از خودتان بپرسید و دلایلی که باعث ایجاد حس نارضایتی در شما شده است را شناسایی کنید. بعد از آن هم به دنبال راه‌هایی برای ایجاد تغییرات سازنده در خودتان باشید.

 

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/reasons-of-dissatification
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط