بهترین و موثرترین راه غلبه بر هر ترسی در زندگی

  • 12 خرداد 1397
  • 761
  • 0

چه زمانی بروز ترس غیرطبیعی است؟

کاملا طبیعی است که هر شخص از چیزهایی وحشت داشته باشد. برای مثال احتمالا هنگامی که برای اولین بار دوچرخه سواری می‌کنید یا به حرفه جدیدی دست می‌زنید ترس را در وجود خود احساس خواهید کرد، این نوع از ترس که جنبه احتیاط دارد امری کاملا طبیعی است اما در صورتی که ترس به میزان زیاد بر شما غلبه کرد و نوع زندگی و رفتار شما را تحت تأثیر قرار داد، آن هنگام به یک مشکل در زندگی شما تبدیل خواهد شد. در نتیجه به ترس‌های خود فکر کنید و ببینید که آن‌ها چه تأثیری بر روی شما می‌گذارند. آیا وحشتتان مانع از پیشرفت شما است و در زاه رسیدن به اهدافتان مانند یک مانع قرار گرفته است؟ در این صورت باید برای برطرف نمودن آن‌ها راه حل مناسب را پیدا نمایید. ترس ها به دسته های مختلف از قبیل وحشت از موقعیت‌های مختلف یا انواح حیوانات و غیره تقسیم می‌شود. گاهی نیز به علت بروز دسته‌ای از حوادث یا اتفاقات تلخ در وجود شما شکل می‌گیرد، مانند زمانی که در گذشته هنگام رانندگی تصادف سختی را تجربه کرده باشید و به همین علت وحشت از رانندگی در شما مانده باشد. انواع موارد گفته شده راه حل‌های مخصوص به خود را دارد.

غلبه بر ترس‌ها در زندگی

راه‌های غلبه بر ترس و اضطراب

قبل از پیدا کردن راهی برای غلبه بر ترس در زندگی، ابتدا باید جنس ترسی را که با آن روبرو هستید بشناسید. عموماً ترس‌ها از درون مغز شما ایجاد می‌گردند و خارج از دنیای ذهنی شما نیستند. یکی از روش‌ها مؤثر برای غلبه بر ترس و رسیدن به موفقیت این است که شما ترس‌های خود را در قالب یک لیست تهیه نمایید و مقابله با آن‌ها را شروع کنید. برای مثال اگر در لیست خود یادداشت می‌کنید که از صحبت کردن در جمع ترس دارید و دائم با خود فکر می‌کنید اگر در جمع صحبت کنید و نتوانید آن کار را درست انجام دهید، ممکن است اعتبار و اعتماد به نفس شما خدشه دار شود یا هر چیز دیگری با خود صادق باشید، آن را قبول کنید و با آن مواجه گردید حتی اگر پیامدهایی برای شما به همراه داشته باشد. انسان‌های محکم و قوی کسانی هستند که اتفاقات و پیامدهای بدی که ممکن است رخ بدهند را در ذهن خود در نظر می‌گیرند ولی هیچ گاه تمرکز و انرژی خود را روی فکر کردن و بسط دادن ترس‌ها و پیامدهای ناگواری که احتمال دارد رخ بدهند، نمی‌گذارند و فقط امکان اتفاق افتادن آنها را در ذهن خود در نظر می‌گیرند و به دنبال آن هستند که با ترس‌های خود مواجه گردند و یاد بگیرند که چگونه با ترس‌هایشان مقابله کنند.

 

یک میلیونر چگونه فکر میکند

 

افراد موفق چگونه فکر می‌کنند؟

انسان موفق کسی نیست که زمانی که به هدف و مقصد رسید کاملاً راضی بشود و گمان کند که کار به پایان رسیده است. طرز فکر یک انسان موفق بر این اساس است که قدم در مسیر اهداف خود می‌گذارد، گام به گام به جلو حرکت می‌کند و از مسیری که در آن قدم گذاشته لذت می‌برد و در عین حال می‌داند که در این مسیر ترس‌ها و مشکلاتی نیز وجود دارد و حتی ممکن است با شکست مواجه گردد ولی با اراده قوی با ترس‌هایی که در این مسیر وجود دارند مواجه می‌گردد تا بتواند آن‌ها را برطرف نماید چون می‌داند که برای از بین بردن ترس‌هایش باید برای یک بار هم که شده با آنها مواجه شود و بر ترس‌هایش غلبه کند. همچنین او می‌داند که ممکن است در این مسیر شکست بخورد ولی باخت و شکست را نقطه آخر نمی‌داند و از این تجربه خود برای ساخت راه‌ها و فرمول‌های جدیدتر و صحیح‌تر استفاده می‌کند. برای مثال یک تولید کننده خوب اگر به سراغ اولین مشتری رفت و از او نتیجه‌ای نگرفت، از ترس این که محصول او مشتری ندارد، کار خود را متوقف نمی‌کند و با خود نمی‌گوید محصول من مشتری و فروش ندارد بلکه با این ترس مقابله می‌کند و با خود می‌گوید این مشتری خریدار محصول من نبود و به مسیر و تلاش خود ادامه می‌دهد.

تمرین، عامل موفقیت

برنامه تمرینی چقدر در موفقیت شما موثر است؟

درست است که تغییر کار سختی می‌باشد ولی زمانی که شما اولین گام را در راه تغییر و مقابله با ترس‌هایتان بر می‌دارید به مرور این مسیر برای شما آسان‌تر می‌گردد. دقت داشته باشید که تنها تمرین کردن و استمرار داشتن در یک کار مهم نیست، مهم‌تر آن است که درست و صحیح تمرین و استمرار داشته باشید. موفقیت یک بازی ذهنی است. زمانی که شخصی در ذهن خود رؤیا و هدف رسیدن به خواسته خود و موفقیت را داشته باشد، دائم با آن رؤیا در ذهن خود بازی می‌کند و زمانی که به آن فکر می‌کند جسم و روحش سرشار از انرژی و احساس می‌شود و به او انگیزه‌ای چند برابر برای رسیدن به هدف و غلبه بر ترس‌هایش می‌دهد. ولی کسی که هدف و رؤیایی در ذهن ندارد، در طول روز می‌تواند به تعداد زیادی کار غیر مفید بپردازد. سعی کنید از خود بپرسید در روزهایی که در زندگی شما در حال گذر هستند چه قدر در ذهن خود به چیزهایی که می‌خواهید به آنها برسید فکر کرده‌اید؟ چه قدر این بازی ذهنی را انجام داده‌اید؟ چه قدر توانسته‌اید با ترس‌هایتان در این مسیر روبرو شده و با آنها مقابله کنید؟ برای تمرین و یافتن راه حلی برای از بین بردن ترس‌هایتان، آن‌ها را یادداشت نمایید، مورد به مورد با آنها مواجه گردید و زمانی که در مورد هر یک از آنها حتی به درصد کمی از اعتماد به نفس برای انجام دادنشان رسیدید، اقدام نمایید و بدانید که یکی از بزرگترین دلایل وجود ترس، کمبود علم و آگاهی می‌باشد زیرا زمانی که شما از چیزی اطلاعات کامل و درستی نداشته باشید، از آن می‌ترسید ولی به محض این که در مورد آن اطلاعات به دست آوردید و یاد گرفتید، ترس شما از بین می‌رود چون دیگر علم آن را دارید پس این مورد هم جز یکی از بهترین راه‌هایی است که بوسیله آن می‌توانید بر ترس‌هایتان غلبه نمایید.


سپاس از همراهی شما، همیشه مثل امروز موفق باشید.

بعد از مطالعه این مقاله با ارسال نظر خود در همین قسمت موفقیت خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دوستدار شما حسین عزت خواه مدرس موفقیت و کارآفرینی و آموزش فروش در آمازون

بهترین و موثرترین راه غلبه بر هر ترسی در زندگی

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط