Alexa Certify

کسب و کار اینترنتی

  • 1344
  • 0

کسب و کار اینترنتی چیست؟

امروزه استفاده از فناوری اطلاعات در امر تجارت افزایش‌یافته است و کسب‌وکارها از شکل سنتی به الکترونیک تغییر ماهیت داده‌اند. تجارت الکترونیک به دلیل سرعت، کارآیی و کاهش هزینه‌ها باعث ظهور عصری جدید و تحولی عظیم در رقابت میان کسب‌وکارها شده است. در حال حاضر، راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی رایج‌ترین روش برای کارآفرینی به شمار می‌رود. از طراحی و توسعه نرم‌افزارهای موبایل و کامپیوتر تا ساده‌ترین کسب و کار اینترنتی از قبیل دریافت سفارش‌های اینترنتی و ارسال غذا که با آسان‌تر کردن بخش کوچکی از زندگی کاربران، باعث درآمدزایی می‌شود. با ظهور فناوری اطلاعات، شرکت‌های اینترنتی نسبت به شرکت‌های فیزیکی از اقتصاد قوی‌تری بهره‌مند شده‌اند، زیرا تمایل افراد به انجام کارها و خدمات خود از طریق فضای مجازی و به صورت کسب و کار اینترنتی باعث اجتناب از حضور فیزیکی شده است.

 

کسب و کار اینترنتی

 

تجارت الکترونیک و کسب و کار اینترنتی

تجارت الکترونیک راه و روش جدید کسب‌وکار به صورت الکترونیکی و با استفاده از شبکه‌ها و اینترنت است. در این روش، فرآیند خرید و فروش یا تبادل محصولات، خدمات و اطلاعات از طریق شبکه‌های کامپیوتری و مخابراتی از جمله اینترنت صورت می‌گیرد. به هرگونه مبادله تجاری کالا و خدمات و کلیه فعالیت‌ها و سازوکار مرتبط با آن از طریق اینترنت یا سایر وسایل ارتباطی که به صورت آنلاین انجام می‌گیرد، تجارت الکترونیک اطلاق می‌شود. کسب و کار اینترنتی تعریفی گسترده‌تر و عمیق‌تر از تجارت الکترونیک دارد که نه‌ تنها شامل خریدوفروش محصولات و خدمات می‌شود، بلکه ارائه‌ی خدمات به مشتریان، مشارکت شرکای کسب‌وکار، آموزش الکترونیکی و مبادلات الکترونیکی درون‌سازمانی را نیز در برمی‌گیرد.

 

با آمازون پولدار شوید

 

طبقه‌بندی تجارت الکترونیک

مدل‌های مهم تجارت الکترونیک با توجه به نوع مشتری و شیوه بازاریابی به 4 گروه اصلی تقسیم می شوند، این تقسیم بندی مهمترین طبقه بندی کسب و کار اینترنتی است. کسب و کار اینترنتی با توجه به نوع بازار فروش مطابق موارد زیر طبقه‌بندی می‌شود.

  • سازمان با سازمان (B2B)

فروش محصول یا خدمات یک سازمان به سازمان دیگر که به صورت الکترونیکی انجام می‌گیرد.

  • سازمان با مصرف‌کننده (B2C)

در این نوع از تجارت الکترونیک، تولیدکنندگان و خرده‌فروشان، محصولات و خدمات خود را به صورت الکترونیکی و بدون واسطه به مصرف‌کنندگان می‌فروشند.

  • مصرف‌کننده با سازمان (C2B)

در این مدل از کسب و کار اینترنتی افراد برای فروش کالا یا خدمات خود به سازمان‌ها، از اینترنت استفاده می‌کنند.

  • مصرف‌کننده با مصرف‌کننده (C2C)

این نوع از تجارت الکترونیک و کسب و کار اینترنتی کلیه تعاملات تجاری بین مصرف‌کنندگان از طریق اینترنت و تکنولوژی‌های وب را در برمی‌گیرد.

  • نمونه‌های موفق کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی قدمت زیادی ندارد. در واقع بزرگترین کسب و کارهای اینترنتی از سال 1999 به وجود آمدند. کشورهای چین و آمریکا پیشتاز کسب و کار اینترنتی هستند و کمپانی های بزرگ این حوزه، در کشورهای توسعه یافته قرار دارد.

 

تجارت الکترونیک

 

ضرورت های راه اندازی کسب و کار اینترنتی

ما در عصری زندگی می کنیم که همه چیز به سرعت در حال تغییر و پیشرفت است. از آنجا که همه افراد مشغله های زیادی دارند به دنبال روش های آسان برای انجام هر کاری هستند. راه اندازی کسب و کار اینترنتی یکی از راه هایی است که می‌تواند به این نیاز کنونی پاسخ دهد. نه تنها مشتری و مخاطب می‌توانند از منافع زیادی بهره مند شوند بلکه صاحبان کسب و کار نیز از مزایای فراوانی برخوردار خواهند شد:

  • عرضه آسان کسب و کار: راه اندازی کسب و کار از طریق اینترنت به شما این اجازه را می‌دهد در کمترین زمان ممکن به بیشترین مخاطب دسترسی داشته باشید.
  • کمتر شدن هزینه تبلیغات: اگر به روشهای سنتی کسب و کاری را راه اندازی کنید قطع به یقین جذب مشتری نیز به صورت سنتی صورت خواهد گرفت که هم زمان بیشتری می‌برد هم محتاج گذشت زمان خواهدبود. اما در روش های نوین و با وجود رسانه های اجتماعی و کمپین های تبلیغاتی صاحبان کسب و کار می‌توانند با صرف کمترین هزینه و کمترین زمان ممکن تبلیغات گسترده‌ای را داشته باشند.
  • آنالیز مشتری: در کسب و کار‌های اینترنتی به راحتی می‌توان مشتری را از زوایای مختلف آنالیز نمود و بر حسب نتایج به دست آمده تغییرات مقتضی را ایجاد کرد.

 

کسب و کار اینترنتی

 

فروشگاه اینترنتی علی‌بابا

وب‌سایت علی‌بابا در سال 1999 میلادی در شهر هانگژو توسط یک معلم انگلیسی به نام «جک ما» و با همراهی یک گروه هفده نفره تأسیس شد. علی‌بابا سودآورترین شرکت تجارت الکترونیک چین است. این کمپانی ترکیبی از موتور جستجو، بانک، شرکت نرم‌افزاری، شرکت خدمات تلفن همراه، آموزش الکترونیک، ویدئو و مواردی دیگر است. منابع اصلی درآمد علی‌بابا از کمیسیون معاملات و پول دریافتی از بازرگانان برای تبلیغات در وب‌سایت تأمین می‌شود. شرکت ژاپنی سافت بانک (اپراتور تلفن همراه) و کمپانی اعظم یاهو، بیشترین سهام این کسب و کار اینترنتی با نام علی‌بابا را در اختیار دارند.

 

online-business

 

فروشگاه اینترنتی آمازون

جف بیزوس که معاون یک شرکت خصوصی بود، در سال 1994 از سمت خود استعفا داد و وب‌سایت آمازون را به ثبت رساند. او به دلیل سرمایه کم، در ابتدا آمازون را با هدف فروش آنلاین کتاب راه‌اندازی کرد. این وب‌سایت با بهره‌گیری از مدل سازمان با مصرف‌کننده (B2C) پایه‌گذاری شد. آمازون به‌وسیله‌ یک تبلیغ آنلاین بر روی صفحه اول یاهو، توانست از 45 کشور دنیا مشتری جذب کند و به بزرگترین کتاب‌فروشی آنلاین و یکی از بزرگترین‌های کسب و کار اینترنتی در جهان تبدیل شود. آمازون سال 2003 خط بسته‌بندی جدیدی راه‌اندازی کرد و محصولات متنوعی را در سایت قرار داد. هم‌اکنون آمازون بیش از 240 هزار نفر کارمند دارد؛ این یعنی بیش از چهار برابر کارمندانی که در گوگل شاغل هستند. آمازون برای ارسال سفارش‌ها، از هواپیما و پهپاد اختصاصی استفاده می‌کند.

 

online-business

 

کسب و کار اینترنتی و توجه به مشتری

صرف‌نظر از نوع فعالیت، با نگاهی به عملکرد کارآفرینان موفق در حوزه کسب و کار اینترنتی می‌توان دریافت که همه آن‌ها مسیری مشابه هم و در راستای تأمین نیازهای مشتری را طی کرده‌اند. آن‌ها با قرار دادن کسب‌وکار بر محور تجارت الکترونیک و به‌کارگیری عنصر خلاقیت، به رویاهای خود جامه عمل پوشاندند. به‌بیان‌دیگر، همگام نشدن با کسب و کار اینترنتی در جهان، نتیجه‌ای جز منزوی شدن در عرصه اقتصاد جهانی نخواهد داشت.


سپاس از همراهی شما، همیشه مثل امروز موفق باشید.

بعد از مطالعه این مقاله با ارسال نظر خود در همین قسمت موفقیت خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دوستدار شما حسین عزت خواه مدرس موفقیت و کارآفرینی و آموزش فروش در آمازون

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/online-business

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط