مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

پشتکار و اراده چیست؟

توضیحات کوتاه :
اگر وارد جمعی می‌شوید که درباره‌ی یک فرد موفق صحبت می‌کنند، در بیشتر مواقع خواهید دید که بارزترین ویژگی که در این فرد بیشتر دیده می‌شود و خصلتی که به او نسبت می‌دهند، پشتکار و اراده است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 8k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
پشتکار و اراده چیست؟

 

خلاصه ای از مقاله

شما هیچ فرد موفقی را نمی‌توانید پیدا کنید که یک گوشه نشسته باشد و هیچ تلاش و کوششی نکرده و به‌طور ناگهان به یک فرد موفق تبدیل شده باشد. اما حقیقتاً پشتکار چیست؟ چه افرادی را می‌توان با اراده و سخت‌کوش قلمداد کرد؟ چه خصیصه‌هایی باید در یک فرد وجود داشته باشد تا باعث شود، این صفات به او نسبت داده شود؟

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

پشتکار و اراده، ویژگی افراد موفق

اگر وارد جمعی می‌شوید که درباره‌ی یک فرد موفق صحبت می‌کنند، در بیشتر مواقع خواهید دید که بارزترین ویژگی که از دید همه افراد حاضر در جمع، در این فرد بیشتر دیده می‌شود و این خصلت را به او نسبت می‌دهند، پشتکار و اراده است. شما هیچ فرد موفقی را نمی‌توانید پیدا کنید که یک گوشه نشسته باشد و هیچ تلاش و کوششی نکرده و به‌طور ناگهان به یک فرد موفق تبدیل شده باشد. اما حقیقتاً پشتکار چیست؟ چه افرادی را می‌توان با اراده و سخت‌کوش قلمداد کرد؟ چه خصیصه‌هایی باید در یک فرد وجود داشته باشد تا باعث شود، این صفات به او نسبت داده شود؟ مطمئناً اگر شما هم فردی هستید که به دنبال موفقیت در تمامی عرصه‌های زندگی می‌باشید، این سؤالات را از خودتان می‌پرسید. تلاش شده است تا در ادامه این مقاله به این سؤالات پاسخ داده شود.

 

مدیریت بهتر بیزینس

 

پشتکار به چه معنا است؟

همه ما کم و بیش با این واژه آشنایی داریم و شاید بارها و بارها از این واژه استفاه کرده باشیم. با یک جستجوی ساده می‌توان متوجه شد که این لغت به معنای داشتن سعی و تلاش در کار است. یعنی در هر کاری حداکثر تلاش خودتان را به کار بگیرید و به راحتی تسلیم نشوید. با دیدن سختی‌ها و مشکلات پیش‌رو ناامید نشوید و دست از کار نکشید. شاید به همین دلیل است که همانطور که پیش‌تر گفتیم این ویژگی یکی از اصلی‌ترین خصیصه‌های فرد موفق دانسته می‌شود. چرا که فرد موفق همواره به جلو نگاه می‌کند و هیچ‌وقت ناامید نمی‌شود. چنین فردی، این را باور کرده است که اگر بخواهد و تلاش کند، هیچ چیزی در این دنیا وجود ندارد که توانایی دور کردن او از اهدافش را داشته باشد. اما آیا حقیقتاً معنای این واژه در همین خلاصه می‌شود؟ تمامی این کلمات آنقدر پرمعنا هستند که می‌توان برای بررسی هر کدام از آنها یک مقاله چند صفحه‌ای نوشت.

اراده چیست؟

همانطور که می‌دانید، کلمات پشتکار و اراده همواره با هم و در کنار هم آورده می‌شوند. اما معنای این واژه چیست؟ اراده به معنای شوق شدید برای تحقق یافتن یک فعل است. داشتن اراده برای انجام یک کار، بی‌نهایت مهم و ضروری است. چرا که اگر فردی شوق و علاقه‌ی کافی برای رسیدن به هدفی را نداشته باشد، نمی‌تواند در طول مسیر حرکت، تاب بیاورد و در برخورد با اولین مشکل دلسرد می‌شود و دست از کار می‌کشد. فردی که اراده محکمی دارد، به جای اینکه تنها حرف بزند، عمل می‌کند. چنین فردی از مشکلات و موانع نمی‌ترسد و با شجاعت با آنها روبه‌رو می‌شود. حال که کم و بیش با معنا و مفهوم این دو واژه آشنا گشته و این را متوجه شدید که لازمه‌ی موفقیت در هر کاری داشتن این دو ویژگی در درون خودتان است؛ پس شاید به این نتیجه رسیده باشید که کسب یا تقویت این خصیصه‌ها در خودتان امری ضروری بشمار می‌رود. در ادامه راهکارهایی را به شما می‌گوییم که با به کار بستن آنها بتوانید این ویژگی‌ها را کسب کرده یا اگر فکر می‌کنید در حال حاضر این خصیصه‌ها در شما وجود دارد، آن‌ها را تقویت کنید.

اهمیت تعیین اهداف در زندگی

همه ما با ضرورت داشتن هدف آشنا هستیم و می‌دانیم که تعیین درست هدف چقدر می‌تواند در رسیدن به هدف، ما را یاری کرده و مسیر دستیابی را برایمان هموارتر کند. پس لازم است که زمانی را به تعیین هدف خود اختصاص دهید. هدف شما می‌تواند هر چیزی باشد؛ موفقیت مالی، موفقیت تحصیلی و موفقیت در کار. جالب است بدانید که در یک مطالعه که چند سال پیش در نیویورک انجام شده بود، محققان به این نتیجه رسیده بودند که افرادی که اهداف واضح‌تر و دقیق‌تری داشتند، توانسته بودند 95 درصد در زمان خود صرفه‌جویی کنند.

 

مقاله پیشنهادی: 7 گام برای دستیابی به اهداف زندگی

پشتکار و اراده چیست؟

 

برای رویارویی با موانع و مشکلات آماده شوید

در هر مسیری که به سمت موفقیت باشد، موانع و مشکلاتی دیده می‌شود. پس لازم است پیش از اینکه در مسیر گام بردارید، خود را برای رویارویی با آنها آماده کنید. هیچ چیز مهم و ارزشمندی راحت به دست نمی‌آید و همین سختی‌های مسیر است که نتیجه و دستاورد را برای ما شیرین و لذت‌بخش می‌کند. گفته می‌شود ادیسون 10000 بار تلاش کرد تا توانست لامپ را اختراع کند. پس شاید بتوان معنا و مفهوم پشتکار و اراده را به زیبایی تمام در این مثال دید. مطمئناً اگر ادیسون از تلاش کردن خسته می‌شد یا احساس ناامیدی می‌کرد، هیچ‌وقت به نتیجه‌ی دلخواه خود نمی‌رسید. یکی از راه‌های مناسب برای مقابله با مشکلات و سختی‌های مسیر، پیش‌بینی کردن آنهاست. زمانی که شما بدانید ممکن است با چه مشکلاتی روبه‌رو شوید، بهتر می‌توانید خودتان را برای آنها آماده کنید و در نتیجه در مقابله با آنها نتیجه‌ مطلوب‌تری را کسب خواهید کرد.

قدم در مسیر موفقیت

حال اگر شما با اهداف خود آشنایی لازم را پیدا کرده‌اید و تا حدودی مشکلات و موانع پیش‌رو را شناخته‌اید، زمان آن رسیده است که قدم در مسیر بگذارید. ممکن است خیلی از ترس‌ها، مثل ترس از عدم‌موفقیت و شکست خوردن در ابتدای راه شما را دودل کند، اما این را به خاطر داشته باشید، تا زمانی که شروع نکنید هیچ‌وقت به موفقیت دست پیدا نخواهید کرد.

عبرت گرفتن از اشتباهات

گاهی به عقب برگردید و تمام تصمیمات و کارهایی که انجام داده‌اید را مرور کنید. ببینید کی و کجا تصمیم اشتباهی گرفته‌اید یا کار اشتباهی انجام داده‌اید. از تمامی آنها درس بگیرید و برای بهتر شدن خود در آینده استفاده کنید. این مرحله خیلی بیشتر از آنچه که به نظر می‌رسد مهم و ضروری می‌باشد. چرا که تا زمانی که کسی اشتباهات خود را نفهمد و از آنها درس نگیرد، نمی‌تواند آنطور که باید به موفقیت دست پیدا کند.

مقاله پیشنهادی: چگونه از اشتباهات درس بگیریم؟

از آدم‌های منفی نگر دوری کنید

همیشه این افکار منفی هستند که ما را در مسیر پیش‌رویمان دلسرد و ناامید می‌کنند. فردی که دارای پشتکار و اراده قوی است، سعی می‌کند راه را روی تمامی افکار منفی ببندد، چرا که مهم‌ترین دشمن اراده منفی گرایی می‌باشد. لذا می‌توان گفت که دوری از افراد منفی گرا می‌تواند حرکت کمک کننده‌ای باشد. به جای آن، سعی کنید ارتباطات خود را با کسانی گسترش بدهید که می‌دانید، می‌توانند به شما چیزی یاد دهند. کسانی که به جای ناامید کردن شما و ایجاد شک و دودلی، به شما امید بدهند و در مسیر همراه و همگام شما باشند.

 

بهبود مدیریت کسب و کار شما

 

همواره به دنبال بهتر شدن باشید

هیچ‌وقت به چیزی که هستید راضی نباشید. همیشه بخواهید که بهتر از قبل شوید. مطالعه کنید، در دوره‌های آموزشی مختلف شرکت کنید و در هر حالتی به دنبال کسب مهارت باشید. مطمئناً بین فردی که تلاش می‌کند و به دنبال ترقی است با کسی که یک جا می‌نشیند و منتظر است موفقیت خودبه‌خود به دست بیاید، تفاوت زیادی است. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم نکات بالا را به دقت بررسی و سپس سعی کنید در مسیر پیشرفت خود، به کار ببندید. مطمئناً در طول مسیر تأثیر آنها را خواهید دید. لازم است دوباره تاکید کنیم که تنها با داشتن اراده‌ای محکم و پشتکاری فوق‌العاده است که فرد می‌تواند سختی‌های مسیر را تحمل کرده و به هدف خود نزدیک شود. در غیر این صورت با برخورد با اولین مانع دلسرد شده و کار را رها می‌کند.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/what-is-perseverance-and-will
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط