وبسایت عزت خواه در حال به روز رسانی میباشد ، در صورت کاهش سرعت لطفا صبور باشید ، با تشکر از همکاری شما صفحه اصلی

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

10 راه برای ایجاد قدرت ذهنی

توضیحات کوتاه :
یکی از راه های ایجاد تغییرات مثبت در زندگی این است که قدرت ذهنی خود را افزایش دهید. در واقع، قدرت ذهنی به شما کمک می‌کند تا توان فکریتان را برای یافتن راه حل مشکلات به کار گیرید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 6k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
10 راه برای ایجاد قدرت ذهنی

 

خلاصه ای از مقاله

برای رسیدن به موفقیت و ایجاد تغییرات سازنده در زندگی باید قدرت ذهنی خود را ارتقاء داد و با ذهنی قدرتمند پیش رفت. در این مقاله 10 راهکار برای افزایش قدرت ذهنی به شما ارائه می گردد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

چگونه قدرت ذهنی را افزایش دهیم؟

قدرت ذهنی، یکی از راه های ایجاد تغییرات مثبت در زندگی این است که قدرت ذهنی خود را افزایش دهید. در واقع، قدرت ذهنی به شما کمک می‌کند تا توان فکریتان را برای یافتن راه حل مشکلات و در نتیجه رسیدن به هدف به کار گیرید. دست‌یابی به قدرت ذهنی، نیازمند تلاش آگاهانه است.

در این مقاله، قصد داریم 10 راه جهت افزایش قدرت فکری به شما پیشنهاد کنیم.

 

مهارت مدیریت بیزینس را یاد بگیریم

 

1. اهداف خود را مشخص کنید

مغز انسان به طور طبیعی، از توانایی تعیین هدف برخوردار است. البته این اهداف الزاماً همانند راه اندازی کسب و کارهای بزرگ نیستند، بلکه اهداف کوتاه مدت و قابل کنترل را هم شامل می شود. مثلاً شاید تصمیم بگیرید که به مدت نیم ساعت کار کنید و در این مدت تلفن همراهتان را اصلاً چک نکنید یا تا ظهر امروز، به هیچکدام از ایمیل‌هایتان جواب ندهید.

وقتی به هر یک از این هدف‌ها دست می‌یابید، اعتماد به نفس شما خود به خود افزایش یافته و به توانایی‌های خود برای موفقیت بیشتر ایمان می‌آورید. از طرفی متوجه معایب اهداف خود خواهید شد. مثلاً پی می‌برید کدام یک از هدفهایتان غیر واقعی و دست نیافتنی هستند و کدام یک به حد کافی چالش برانگیز نیستند.

2. شرایط را برای خود آسان کنید

برای دستیابی به قدرت ذهنی، لازم نیست که هر روز خودتان را در معرض وسوسه‌ها قرار دهید تا متوجه شوید آیا قدرت مقاومت در برابر آنها دارید یا نه، بلکه کافی است با تغییر محیط اطراف، شرایطتان را برای رسیدن به هدف آسان‌تر کنید.

مثلاً اگر می‌خواهید صبح ورزش کنید، شب قبل، کفش‌های ورزشی‌تان را نزدیک تخت قرار دهید و با لباس ورزشی بخوابید. یا اگر می‌خواهید رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید، خوراکی‌های غیر مغذی را از کابینت آشپزخانه بردارید. وقتی شرایط را برای موفقیت خود فراهم می‌کنید، دیگر انرژی ذهنیتان را مثلاً صرف مقاومت در برابر نخوابیدن یا نخوردن یک بسته چیپس سیب زمینی نمی‌کنید.

 

افزایش قدرت ذهنی

 

3. برای رسیدن به هدف بزرگ خود، سختی‌ها را تحمل کنید

یکی دیگر از راه‌های افزایش قدرت ذهنی، تحمل سختی‌ها است. گاهی اوقات وقتی انسان در راه رسیدن به هدف خود با مشکلی روبرو می‌شود، سعی می‌کند از راه‌های میانبر ناسالم، آن را رفع کند. به عبارت دیگر، به جای این که با آن مشکل روبرو شود و آن را حل کند، سعی می‌کند مثلاً با تماشای چند ساعت فیلم و سریال، فوراً به احساس آرامش دست یابد. اما فراموش نکنید که این راه حل‌های کوتاه مدت، اغلب باعث ایجاد مشکلات بزرگتر خواهند شد.

4. افکار منفی تان را به افکار مثبت تبدیل کنید

برای مبارزه با افکار منفی، می‌توانید در ذهن خود، یک مونولوگ واقعی و در عین حال خوش بینانه‌ای ترتیب دهید. مثلاً به جای افکار مخربی مثل «این کار غیر ممکن است»، با خودتان بگویید: «اگر بیشتر تلاش کنم، شانس موفقیتم بالاتر خواهد رفت». شما نمی‌توانید همه افکار منفی خود را حذف کنید.

همه ما در زندگی خود، روزهای بد و ناخوشایندی داشته‌ایم اما اگر به جای افکار بدبینانه، سعی کنید انتظارات واقع بینانه‌ای از خود داشته باشید، می‌توانید در مسیر موفقیت باقی بمانید و روزهای بد را هم پشت سر بگذارید.

 

مقاله پیشنهادی: حفظ قدرت اراده برای رسیدن به هدف | عزت خواه دات کام

 قدرت ذهنی

 

5. میان احساسات و منطق خود، توازن برقرار کنید

برای این که بتوانید در زندگی خود، بهترین تصمیمات را بگیرید، باید بتوانید میان احساسات و منطق خود، تعادل ایجاد کنید. مثلاً در موضوعات مالی، اگر تمام تصمیمات خود را از سر احساسات بگیرید، دیگر پولی برای زمان بازنشستگی‌تان باقی نمی‌ماند، چون تمام آنها را صرف خریدن چیزهایی کرده‌اید که فقط در حال حاضر بتواند شما را خوشحال نگه دارد.

از طرف دیگر، اگر تمام تصمیمات شما منطقی باشد، زندگی شما کسالت بار و فاقد هر شکلی از لذت، خوشی و عشق خواهد بود. اگر می‌خواهیدخانه‌ای بخرید یا در فکر تغییر شغلتان هستید، باید بتوانید بین عقل و احساستان تعادل برقرار کنید. اگر بیش از اندازه هیجان زده یا به خصوص مضطرب هستید، فهرستی از تمام مزایا و معایب تصمیم خود تهیه کنید. مرور این فهرست، بخش منطقی ذهن شما را فعال کرده و به متعادل شدن هیجانات و احساسات شما کمک می‌کند.

6. تمام تلاشتان را برای رسیدن به هدف به کار گیرید

اگر درک درستی از هدف خود نداشته باشید، به سختی می‌توانید مسیر رسیدن به هدفتان را تا آخر بپیمایید. بنابراین لازم است از خودتان بپرسید مثلاً چرا می‌خواهید بیشتر درآمد کسب کنید یا چرا می‌خواهید یک مهارت خاص را بیاموزید. هدف و مأموریت خود را به طور شفاف و دقیق روی یک تکه کاغذ بنویسید و هر گاه احساس کردید که از ادامه آن دلسرد شده‌اید، به خودتان یادآوری کنید که چرا از ابتدا این هدف را دنبال می‌کرده‌اید.

نکته مهم دیگر این است که تمرکز خود را روی اهداف روزانه هم قرار دهید. البته این هدف‌های کوتاه مدت، باید راه را برای رسیدن شما به اهداف بلندمدت‌تان هموار کنند.

7. به دنبال دلیل باشید نه بهانه

اگر عملکردتان آنطوری نیست که از شما انتظار می‌رود، باید دلایل آن را شناسایی کنید، زیرا به شما کمک می‌کند تا به علت ناکارآمدیتان پی ببرید و مرتبه بعد، کارتان را بهتر انجام دهید. در هیچ شرایطی به دنبال بهانه تراشی برای رفتار خود نباشید

به عبارت دیگر، اگر اشتباهی مرتکب شده‌اید، مسئولیت آن را تماماً به عهده بگیرید و دیگران یا شرایط را مقصر قلمداد نکنید. وقتی با اشتباهات خود مواجه شوید و آنها را بپذیرید، از آنها درس می‌گیرید و در آینده دیگر تکرارشان نخواهید کرد.

 

10  راه برای ایجاد قدرت ذهنی

 

8. متعهد شوید هر روز، یک کار سخت انجام دهید

همانطور که می‌دانید، موفقیت اتفاقی نیست. بنابراین لازم است که به شکلی هدفمند خودتان را به چالش بکشید. البته آنچه برای شما چالش برانگیز است، ممکن است برای شخص دیگری این طور نباشد، بنابراین، باید قبل از هر کاری، ابتدا دایره راحتی خود را مشخص و آن را تحلیل کنید و سپس شرایطی را برای خودتان در نظر بگیرید که کمی خارج از این دایره باشد و هر روز، یک قدم آن را دشوارتر کنید.

مثلاً اگر در موقعیتی هستید که با نظر دیگران مخالف هستید، آن را راحت به زبان بیاورید یا در کلاسی که فکر می‌کنید استعدادش را ندارید، ثبت نام کنید. خودتان را وادار کنید که هر روز، یک پله بهتر از روز قبل باشید.

9. از قانون 10 دقیقه برای تقویت قدرت ذهنی استفاده کنید

انتظار نداشته باشید که قدرت ذهنی بتواند به شکلی جادویی، انگیزه شما را برای ادامه کار حفظ کند. اما می‌تواند به شما کمک کند که حتی در زمان‌هایی که تصور نمی‌کنید، باز هم خلاق و سازنده باشید. وقتی وسوسه می‌شوید که از هدف خود دست بردارید، از قانون 10 دقیقه‌ای استفاده کنید. مثلاً وقتی می‌خواهید برای دویدن به بیرون بروید و چشمتان به کاناپه گوشه اتاق افتاد و وسوسه شدید که روی آن بنشینید، با خودتان بگویید 10 دقیقه بدوم و بعد برمی گردم استراحت می‌کنم.

اگر بعد از ده دقیقه، ذهن و بدنتان با هم درگیر هستند، به خودتان استراحت دهید. غالباً شروع کردن یک کار، از انجام دادن آن سخت‌تر است اما وقتی اولین قدم را بر می‌دارید، متوجه می‌شوید که کار آن طور که تصور می‌کرده‌اید هم بد نبوده است و حتی سایر مهارت‌ها و توانایی‌هایتان هم برای انجام آن کار به کمک شما خواهند آمد.

10. خلاف فکر خود را ثابت کنید

دفعه بعد که با خودتان فکر کردید که نمی توانید کاری را انجام دهید، سعی کنید خلاف آن را به خودتان ثابت کنید. مثلاً اگر به باشگاه بدنسازی می‌روید و از عملکرد خودتان راضی نیستید، سعی کنید جلسه بعد، وزنه سنگین تری را امتحان کنید یا اگر فکر می‌کنید که در زمینه فروش موفق نیستید، سعی کنید در این ماه فروش بیشتری داشته باشید.

ذهن شما، همیشه زودتر از بدنتان تصمیم می گیرد که از کاری دست بکشد. به خودتان ثابت کنید که توان شما بیشتر از آن چیزی است که برای خود در نظر گرفته‌اید. به این ترتیب، با گذشت زمان، مغز شما دیگر، توانایی‌های شما برای انجام یک کار و رسیدن به هدف را نادیده نخواهد گرفت.

 

بیزینس پرسود آمازون را شروع کنید

 

در این مقاله با ده راه ایجاد قدرت ذهنی آشنا شدیم. همانطور که مشاهده کردید، استفاده از برخی تکنیک‌ها و روشها، به شما کمک می‌کند تا توان ذهنی خود را بالا ببرید و انگیزه بیشتری برای رسیدن به هدفتان داشته باشید. مشخص کردن هدف، تحمل سختی‌هایی که در مسیر رسیدن شما به هدفتان وجود دارد، تبدیل کردن افکار منفی به افکار مثبت، ایجاد توازن میان عقل و احساس، بهانه تراشی نکردن و استفاده از قانون 10 دقیقه از جمله راهکارهایی هستند که به ساخت قدرت ذهنی شما کمک می‌کنند.

 

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/ten-ways-to-develop-mental-strength
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط