مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه تصمیم گیری کنیم؟

توضیحات کوتاه :
اگر نگوییم که در تمامی لحظات زندگی، می‌توان گفت در بیشتر لحظات زندگی، ما ناچار هستیم تا در خصوص مسائل مختلف تصمیم‌گیری نماییم.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 3.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
چگونه تصمیم گیری کنیم؟

 

خلاصه ای از مقاله

مطمئناً تلاش یک فرد به تنهایی نمی‌تواند او را در مسیر تصمیم‌گیری موفق کند. نیاز است که او یکسری موارد را که می‌توان از آنها به عنوان شاه کلید موفقیت نام برد، یاد بگیرد و در مواقع لازم از آنها استفاده کند. نکته حائز اهمیت این است که شاید تصمیمی که شما برای یک مسئله خاص می‌گیرید کاملاً با تصمیم یک فرد دیگر متفاوت باشد و همین امر تفاوت‌ها را سبب می‌شود. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که ادامه مقاله را به دقت بخوانید تا شما را با تعدادی از این شاه کلیدها آشنا کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

تصمیم گیری چیست؟

اگر نگوییم که در تمامی لحظات زندگی، می‌توان گفت در بیشتر لحظات زندگی، ما ناچار هستیم تا در خصوص مسائل مختلف تصمیم‌گیری نماییم. این تصمیمات می‌توانند در مورد کوچک‌ترین موارد، مثل از خواب بیدار شدن در ساعت خاصی از روز یا خوابیدن در ساعت مشخصی از شب باشد، یا تصمیمات بزرگی باشند که می‌توانند کل زندگی ما را تحت‌تأثیر خود قرار دهند. فاکتورهای زیادی هستند که تصمیمات یک فرد در خصوص یک مسئله مشخص را، تحت شعاع خود قرار می‌دهند. تصمیمات می‌توانند بر اساس عقل و منطق، بر اساس احساسات یا هر فاکتور دیگری گرفته شود. اینکه یک فرد بتواند در مواقعی که نیاز به تصمیم‌گیری دارد، تصمیم درستی را اتخاذ کند، مسئله‌ای است که همیشه و در همه حال مورد توجه است. همین تصمیمات هستند که در مقیاس بزرگ می‌توانند سبب موفق شدن یا موفق ماندن یک شخص شوند. نتیجه یک تصمیم می‌تواند در کوتاه‌مدت یا بلندمدت تمام زندگی یک فرد را تحت‌تأثیر قرار دهد، پس باید برای گرفتن یک تصمیم درست، همواره تلاش کرد.

 

کسب و کارتان را بهتر مدیریت کنید


مطمئناً تلاش یک فرد به تنهایی نمی‌تواند او را در مسیر تصمیم‌گیری موفق کند. نیاز است که او یکسری موارد را که می‌توان از آنها به عنوان شاه کلید موفقیت نام برد، یاد بگیرد و در مواقع لازم از آنها استفاده کند. نکته حائز اهمیت این است که شاید تصمیمی که شما برای یک مسئله خاص می‌گیرید کاملاً با تصمیم یک فرد دیگر متفاوت باشد و همین امر تفاوت‌ها را سبب می‌شود. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که ادامه مقاله را به دقت بخوانید تا شما را با تعدادی از این شاه کلیدها آشنا کنیم.

شاه کلیدهای تصمیم گیری صحیح

1. برای زندگی خود در آینده یک چشم انداز مشخص داشته باشید

شاید بتوان گفت که کلید اصلی و پایه‌ای در تمام تصمیم‌گیری‌های کوتاه یا بلندمدت داشتن چشم انداز مشخص برای زندگی است. اینکه شما در حوزه زندگی شخصی، کاری، مالی یا روابط خود چه برنامه‌هایی را دارید یا ایده آل‌هایتان در هر یک از این حوزه‌ها چیست. اگر تا کنون به این سؤالات فکر نکرده‌اید، همین الان وقت آن رسیده است به آنها فکر کنید. در صورت نیاز آنها را روی یک کاغذ نوشته و از آنها یک لیست تهیه کنید. زمانی که تصویر روشنی از برنامه‌ها و ایده‌آل‌های خود داشته باشید می‌توانید در زمان تصمیم‌گیری بر اساس آنها رفتار کنید.

2. جنبه‌های مثبت و منفی تصمیم‌های خود را بررسی نمایید

زمانی را کنار بگذارید و جنبه‌های مثبت و منفی تصمیم‌هایی که گرفته‌اید یا می‌خواهید بگیرید را یادداشت کنید. داشتن یک لیست از جنبه‌های مختلف تصمیم‌های گرفته شده می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که چه اشتباهاتی داشته‌اید و این اشتباهات چه تاثیری روی زندگی شما گذاشته است. با شناخت موارد نام برده می‌توانید تجربه خوبی کسب کنید و در تصمیم‌های آینده خود از آنها استفاده کنید. نوشتن یک لیست از جنبه‌های مثبت و منفی تصمیمات آینده هم این کمک را به شما می‌کند که با شناخت و دید کافی یک تصمیم را بگیرید و خودتان را برای نتایج احتمالی آن آماده کنید.

 

مقاله پیشنهادی: اشتباهات رایج در تصمیم‌گیری

چگونه تصمیم گیری کنیم؟

 

3. مشورت کنید

هیچ وقت از مشورت کردن نترسید یا تصور نکنید که با این کار خودتان را کوچک می‌کنید. همیشه از افراد باتجربه بخواهید که در تصمیم‌گیری‌ها شما را راهنمایی کنند. با مشورت کردن می‌توانید مسیر درست را پیدا کنید یا حداقل از مسیری که سرشار از موانع و اشتباهات است به مسیر درست هدایت شوید. اجازه دهید شخص دیگری به جز خودتان به تصمیمات فکر کند. از زاویه دید یک فرد جدید به جنبه‌های مثبت و منفی تصمیم‌های خود نگاه کنید. البته این نکته را فراموش نکنید که در آخر این خود شما هستید که باید تصمیم بگیرید. دیگران فقط می‌توانند در حد توان خود، شما را راهنمایی کنند اما مطمئناً طرز فکرها و ایده‌آل‌ها متفاوت است. پس هیچ وقت نباید مشورتی که می‌گیرید آنقدر شما را تحت‌تأثیر قرار بدهد که خود واقعیتان را فراموش کنید.

4. از اعتماد کردن به خودتان نترسید

در ادامه مورد قبل باید این نکته را هم اضافه کرد که اعتمادبه‌نفس داشته باشید. هیچ کس به اندازه خود شما خوشبختی و سعادت شما را نمی‌خواهد. پس بدانید که هر تصمیمی می‌گیرید به نفع خودتان است. اگر پیش از این تصمیم‌گیری‌های اشتباهی داشته‌اید یا به هر دلیلی شکست خورده‌اید، نترسید. هر کسی ممکن است در زندگی دچار اشتباه شود، پس به خودتان اعتماد داشته باشید.

5. هیچگاه به پشت سر نگاه نکنید

زمانی که تمام مراحل بالا را یک به یک انجام دادید، زمان آن می‌رسد که تصمیم خود را بگیرید و به جلو حرکت کنید. به این باور برسید که شما تمام کارهای لازم را کرده‌اید، همه جنبه‌های تصمیم خود را بررسی کرده‌اید و از افراد با تجربه هم مشورت گرفته‌اید، حال به خودتان اعتماد کنید و سپس تصمیم خود را بگیرید. این تصمیم شما بهترین تصمیم ممکن خواهد بود. پس زمانی که تصمیم خود را گرفتید به عقب برنگردید و اجازه ندهید دچار شک و تردید شوید.

تمام تلاش خود را کنید تا تصمیم شما به بهترین نحو عملی بشود

تمامی موارد گفته شده به قبل از گرفتن تصمیم مرتبط می‌شود و شما را در راستای گرفتن یک تصمیم درست کمک می‌کند، اما رفتار شما بعد از آن هم، یک بخش مهم و ضروری به حساب می‌آید. اینکه یک تصمیم را با در نظر گرفتن تمام موارد بگیرید و سپس یک گوشه بنشینید و منتظر نتیجه آن بمانید چیزی نیست که شما باید انجام بدهید. تلاش، تلاش و تلاش. الان زمان آن رسیده است که برای تصمیمی که گرفتید تلاش کنید. برای اینکه تصمیم شما به بهترین نحو ممکن عملی بشود و بهترین نتیجه ممکن را بگیرید با تمام وجود تلاش کنید. برای مثال اگر شما تصمیم گرفته‌اید که کسب‌وکار خود را گسترش بدهید، نمی‌توانید با یک جا نشستن، فکر کردن به آن و رویاپردازی به نتیجه برسید. نیاز است که تلاش کنید، درباره آن بیشتر مطالعه کنید، راه‌های پیش رو را بررسی کنید و به طور کلی قدم در مسیر، گذاشته و به جلو بروید.

 

چطور با آمازون درآمد میلیاردی کسب کنیم؟

 

نتایج تصمیم گیری

همه ما در مسیر زندگی خود، هزاران هزار تصمیم کوچک و بزرگ گرفته‌ایم که هر کدام نتایج متفاوتی روی زندگی ما گذاشته است. بعضی‌ها درست و صحیح بوده و باعث شده ما در مسیر رو به جلوی خود، یک گام دیگر برداریم. بعضی هم با اشتباه همراه بوده و برای مدتی ما را در مسیر متوقف کرده است. مسئله‌ای که باید بدانید این است که شما تنها کسی نیستید که در تصمیم‌گیری‌های خود دچار اشتباه شده است یا ممکن است بشود. هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که تا به حال هیچ تصمیم اشتباهی را در زندگی نگرفته است و در تصمیم‌گیری‌های خود دچار شکست نشده است. شاید در این مورد با دیگران مشترک باشید اما آیا رفتارتان بعد از شکست هم با آنها یکی است؟ تفاوت یک فرد موفق با دیگران زمانی مشخص می‌شود که بخاطر این اشتباهات در مسیر رو به جلوی خود متوقف نماند. چنین فردی این را می‌پذیرد که هر کسی ممکن است تصمیم اشتباهی بگیرد، اما او از این اشتباهات درس می‌گیرد و در ادامه تصمیمات بهتری را اتخاذ کرده وبه سمت ایده‌آل‌های خود گام برمی‌دارد.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/how-to-make-decisions
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط