موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه همیشه با انگیزه باشیم؟

توضیحات کوتاه :
آخرین باری که چیزی را از ته دل خواسته‌اید، چه زمانی بوده است؟ آیا می‌دانید چه چیزی موجب این اشتیاق شده است؟ اگر به خواسته خود رسیده‌اید، انگیزه‌ای که در پس آن وجود داشته، چه چیزی بوده است؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 3.6k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه همیشه با انگیزه باشیم؟

 

خلاصه ای از مقاله

در مسیر موفقیت و با وجود مشکلات فراوان، حفظ انگیزه و داشتن انرژی در تمام مراحل می تواند سخت و دشوار باشد. اما با به کاربردن نکاتی در این مسیر، می توان انگیزه خود را حفظ نموده و تا زمان رسیدن به اهداف دست از تلاش برنداشت.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

چه چیزی موجب انگیزه شما خواهد شد؟

  • آخرین مرتبه‌ای که چیزی را از ته دل خواسته‌اید، چه زمانی بوده است؟
  • آیا می‌دانید چه چیزی موجب این اشتیاق شده است؟ اگر به خواسته خود رسیده‌اید، انگیزه‌ای که در پس آن وجود داشته، چه چیزی بوده است؟
  • چگونه می توانید با انگیزه باشید؟

هر زمان که می‌خواهید به یکی از خواسته‌های خود برسید خواه یک شغل رویایی، خانه یا ماشینی که همیشه آرزوی آن را داشته‌اید یا حتی عشق زندگی خود، نیروهای زیادی وجود دارد که شما را به سمت خواسته‌تان جذب خواهد کرد.

به ذهن خود رجوع کنید، به آخرین باری که به دنبال خواسته خود رفته‌اید، چه چیزی موجب شده است شما به خواسته‌تان برسید؟

 

چگونه لایف استایل افراد موفق را بسازیم؟

 

چه نیرویی در پس انگیزه شما قرار دارد؟

اگر نگاهی به گذشته خود و مسیری که برای رسیدن به هدف پشت سر گذاشته‌اید، داشته باشید متوجه خواهید شد که هسته و قلب انگیزه شما، وجود یک هدف خاص بوده است. این مهم‌ترین فاکتوری است که به شما اجازه می‌دهد برای انجام کارهای سخت با انگیزه بمانید یا راه‌هایی را بیابید که در نهایت به خواسته خود برسید.

بسیار مهم است که در ذهن هدف داشته باشید. چرا که اگر هدف معناداری داشته باشید، نیرویی ایجاد خواهد شد که شما را یا به هدف نزدیک می‌کند یا در جهت عکس، از آن دور خواهید شد.

این جاذبه و دافعه، نیروی مهمی است که در پس این نوع انگیزه وجود دارد. انگیزه را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد: انگیزه درونی و بیرونی. با فهم این دو نوع انگیزه می‌توانید کنترل بیشتری بر انگیزه خودتان داشته باشید.

 

انگیزه داشتن

 

انگیزه بیرونی چیست؟

اجازه دهید نخست نگاهی بر انگیزه بیرونی داشته باشیم. این مورد به خاطر پاداش یا اجتناب از تنبیه اتفاق می‌افتد. به نمونه‌هایی از این نوع انگیزه توجه کنید؛

کارکردن روی یک پروژه بیش از زمان معمول به خاطر مورد تائید واقع شدن توسط رئیس یا به موقع رسیدن سر کار به خاطر اجتناب از تنبیه و توبیخ. انگیزه بیرونی را می‌توان در مورد به دست آوردن یک پاداش یا جایزه نقدی نیز به کار برد.

در هر یک از این مثال‌ها رفتار، تحت تأثیر میلی برای برای به دست آوردن یا اجتناب از یک نتیجه قرار می‌گیرد. به طور معمول، این اتفاق زمانی می‌افتد که رفتاری را نه به دلیل لذت بردن یا احساس رضایت نسبت به آن بلکه به خاطر اجتناب از وقوع نتیجه‌ای ناخوشایند انجام می‌گیرد. این نوع انگیزه به واسطه یک فاکتور بیرونی شکل می‌گیرد.

انگیزه درونی چیست؟

به عبارتی، انگیزه درونی رفتاری را شامل می‌شود که به لحاظ شخصی ارزشمند و دارای مزایا می‌باشد. بنابراین در این مورد شما کاری را تنها به خاطر خودش انجام خواهید داد نه آنکه یک فاکتور یا پاداش بیرونی موجب چنین رفتاری شده باشد.

به عنوان مثال، در این مورد شما تمایل دارید گیتار بنوازید یا یک فیلم کمدی را در سینما تماشا کنید. چنین رفتارها و تمایلاتی از علاقه درونی نشأت می‌گیرند. به عبارت دیگر، انگیزه درونی زمانی اتفاق می‌افتد که بدون هیچ مزایای خارجی آشکار، فعالیت یا رفتاری را انجام می‌دهیم.

مثلاً از یادگیری یا کشف حقایق لذت می‌بریم. آخرین باری که کاری را تنها به خاطر لذت بردن انجام دادید، به چه زمانی مربوط می‌شود؟

تفاوت میان انگیزه درونی و بیرونی چیست؟

تفاوت عمده و کلیدی میان انگیزه درونی و بیرونی این است که انگیزه بیرونی متکی به پاداش یا مجازات بیرونی است در حالی که در مورد انگیزه درونی، خود رفتار مهم می‌باشد.

اگر به موفقیت‌ها یا پیشرفت‌هایی که در گذشته داشته‌اید نگاهی بیندازید، عامل آنها را انگیزه درونی یا بیرونی می‌یابید؟ یکی از دلایلی که افراد نمی‌توانند انگیزه پایدار داشته باشند این است که آنها متکی به انگیزه بیرونی هستند.

اگر تمایل دارید انگیزه پایدار و طولانی مدت داشته باشید، باید بیشتر به انگیزه‌های درونی وابسته باشید. اما چرا این طور است؟

پاسخ ساده است. چراکه انگیزه بیرونی وابسته به فاکتورهای بیرونیِ پاداش یا مجازات  است. در صورتی که خبری از این پاداش یا مجازات نباشد، منبع این انگیزه نیز دیگر وجود نخواهد داشت.

همچنین، پاداش و مجازات بیرونی همیشه محدود هستند و معمولاً شما تحت کنترل آنها نیستید. به عبارت دیگر در مورد انگیزه درونی، خودِ رفتار، یک پاداش به شمار می‌رود و به شرطی که به شیوه‌ای درستی از آن استفاده شود منبع تأمین سوخت این انگیزه می‌تواند بی‌پایان باشد.

 

مقاله پیشنهادی: راهکارهای طلایی تقویت انگیزه و اراده | عزت خواه دات کام

با انگیزه بودن

 

چگونه می‌توان انگیزه درونی را به حداکثر رساند؟

اکنون که از اهمیت انگیزه درونی آگاه شدید، باید به سراغ مرحله بعد برویم و یاد بگیریم چگونه می‌توان آن را به حداکثر رساند و پایدار ساخت. چنانکه قبلاً نیز اشاره شد، انگیزه درونی برای اهداف بلند مدت و پایدار، یک فاکتور اساسی به شمار می‌رود.

اما تنها داشتن یک هدف معنادار کافی نیست. برای آنکه بتوانید به هدف خود دست پیدا کنید باید انگیزه درونی را تقویت نمایید. انجام این کار لازم به نظر می‌رسد زیرا می‌تواند نتایج نزولی را به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال، تصور کنید شما تشنه هستید، هوا بسیار گرم است و تنها می‌خواهید یک بطری نوشابه بنوشید. اگر این بطری را در دست داشته باشید، بسیار عالی است و نوشیدن آن نیز رضایت بخش خواهد بود. اما تصور کنید به شما بطری دوم را بدهند، سپس بطری سوم و در مورد بطری چهارم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به احتمال زیاد در نهایت حس رضایت شما تقلیل می‌رود و حتی ممکن است برای شما ایجاد مشکل کند. بنابراین، قانون نتایج نزولی می‌تواند در هر موردی اتفاق بیفتد، حتی برای انگیزه درونی.

 

مقاله پیشنهادی: عوامل انگیزه بخشی که شما را به سمت موفقیت در زندگی هدایت می‌کند

چگونه همیشه با انگیزه باشیم؟

 

راه های افزایش انگیزه درونی چیست؟

قبل از آنکه بخواهید تقویت انگیزه درونی را شروع کنید، در ابتدا باید فاکتورهای سازنده انگیزه درونی را بشناسید. با شناخت این فاکتورها می‌توانید سطح انگیزه خود را بهتر بالا ببرید.

1. برای خودتان چالش تعیین کنید

نخستین فاکتور، چالش است. بسیار مهم است که برای رسیدن به اهداف خود، چالش تعیین کنید. در این صورت، پروسه رسیدن به هدف تا حد‌امکان قابل دسترسی به نظر می‌رسد و پس از آن اگر موانع را گذراندید موجب افزایش اعتماد به نفس و خود باوری شما خواهد شد.

2. شجاعت داشته باشید

دومین فاکتور افزایش انگیزه درونی، داشتن شجاعت است. زمانی که در محیط فیزیکی توجه شما جلب می‌شود (شجاعت حسی) و زمانی که برای یادگیری بیشتر برانگیخته می‌شوید (شجاعت شناختی) شما فعال خواهد شد.

3. نسبت به خودتان کنترل داشته باشید

سومین عامل کنترل کردن است. باید این توانایی را داشته باشید که نسبت به خودتان یا محیط کنترل داشته باشید، بنابراین می‌توانید آنچه را موجب انگیزه شما خواهد شد، شناسایی کنید.

4. همکاری و رقابت داشته باشید

آخرین مورد، دو گزینه همکاری و رقابت است. اگر به دیگران کمک کنید یا یک هدف مشترک را از طریق همکاری و حمایت دو جانبه دنبال کنید، حس رضایت خواهید داشت.

همچنین اگر در به کارگیری توانایی و مهارت خود نسبت به دیگران برتر باشید و از آنها به عنوان معیاری برای پیشرفت خودتان استفاده کنید، حس هیجان و رضایتمندی خواهید داشت.

 

روش فروش کالا در آمازون و کسب درآمد دلاری چیست؟

 

تقویت و پرورش انگیزه درونی

اکنون که با فاکتورهای مرتبط با انگیزه درونی آشنا شدید، می‌توانید بر تقویت این عوامل تمرکز داشته باشید تا سطح انگیزه درونی را افزایش دهید. چگونه می‌توان برای پیگیری و دنبال نمودن یک هدف با تمرکز بر این عوامل انگیزه درونی را افزایش داد؟

زمانی که شما انگیزه درونی‌تان را تقویت کنید، ناخودآگاه وابستگی کمتری به انگیزه بیرونی خواهید داشت و در عوض پشتکار و اراده شما برای رسیدن به هدف بیشتر خواهد شد.

همچنین با دانستن این نکته که لازم نیست به منابع بیرونیِ آگاهی، شناخت و پاداش متکی باشید، استقلال و آزادی بیشتری خواهید یافت. همین امر مورد موجب احساس رضایت بیشتر شما خواهد شد. بنابراین لازم است یاد بگیرید چگونه هر روز با انرژی و با انگیزه باشید.

 

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/how-to-stay-motivated
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط