مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

راهکارهای طلایی تقویت انگیزه و اراده | عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
اصولاً ما انسان‌ها در هدف‌گذاری افراد خبره‌ای هستیم اما عملی کردن این هدف‌ها به مراتب سخت‌تر از خود هدف‌گذاری است. عامل مهمی که در به سرانجام رساندن یا نرساندن کارها نقش دارد، انگیزه است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 1.8k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
راهکارهای طلایی تقویت انگیزه و اراده | عزت خواه دات کام

 

خلاصه ای از مقاله

حفظ انگیزه در مسیر زندگی گاهی سخت و دشوار می باشد. برای رسیدن به موفقیت باید انگیزه خود را در تمام مراحل حفظ کرده و با قدرت مسیر را ادامه دهیم. راهکارهای زیادی برای حفظ انگیزه و تقویت آن وجود دارد که در این مقاله به 17 مورد آن اشاره می کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

چگونه انگیزه را در خود تقویت کنیم؟

اصولاً ما انسان‌ها در هدف‌گذاری افراد خبره‌ای هستیم اما عملی کردن این هدف‌ها به مراتب سخت‌تر از خود هدف‌گذاری است. عامل مهمی که در به سرانجام رساندن یا نرساندن کارها نقش دارد، انگیزه است.

اگر صادقانه بخواهیم بگوییم، حفظ انگیزه به راحتی امکان پذیر نیست. در این مقاله قصد داریم 17 راهکار به شما معرفی کنیم که به کمک آن‌ها بتوانید انگیزه خود را حفظ کنید.

 

چگونه بیزینس موفقی داشته باشیم؟

 

1. روتین زندگی خود را تغییر دهید

سعی کنید از عادت‌های قبلی خود فاصله بگیرید و کارهای متفاوتی را وارد زندگی خود کنید. به این خاطر که انسان بعد از مدتی به آن کار عادت می‌کند. زمانی که انسان به کاری عادت می‌کند، دیگر برایش جذابیتی نخواهد داشت و کمی کسل کننده خواهد شد.

اما زمانی که عادت‌های قبلی خود را کنار می‌گذارید و کارهای جدیدی وارد روتین روزانه خود می‌کنید، مسلماً انرژی و انگیزه بیشتری خواهید گرفت و لذت بیشتری از انجام کارها خواهید برد.

پس، حتماً یک کاغذ بردارید، فهرست کارهای خود را از زمانی که چشمانتان را باز می‌کنید تا زمانی که به خواب می‌روید، مرحله‌به‌مرحله روی آن بنویسید.  مثلاً هر کدام از آنها را به چند بخش 15 یا 30 دقیقه‌ای تقسیم کنید و بنویسید که در طول این مدت چه کارهایی انجام می‌دهید.

چه کارهایی را می‌توانید حذف کنید، کدام کارها برایتان جذابیت دارد که آن را به فهرست کارهای خود اضافه کنید تا بیشتر انرژی بگیرید و بتوانید زندگی خوبی برای خودتان بسازید و تجربه کنید.

 

راهکارهای  تقویت انگیزه و اراده

 

2. فعالیت‌های انگیزه بخش خود را افزایش دهید

این مورد بسیار حساس و مهم است. در این رابطه یک مثال می‌زنیم. مثلاً ممکن است عادت کرده‌ باشید که در طول روز به موسیقی‌های غمگین گوش کنید. اگر به محتوای موسیقی و فیلم‌های موجود در بازار یا سریال‌های تلویزیونی نگاه کنید، متوجه می‌شوید که 80 تا 90 درصد آنها غمگین و منفی هستند.

حال شما باید عکس این نوع محتوا را پیدا و جایگزین کنید. مثلاً می‌توانید به جای گوش دادن به آن موسیقی‌های غمگین پادکست‌های موفقیت پیدا کنید یا حتی فایل‌های «الان وقتشه» را ببینید یا به پادکست‌هایی که خلاصه کتاب هستند گوش کنید، به این خاطر که تأثیر مثبتی بر روحیه شما به جا خواهند گذاشت.

مثلاً اگر سیگار یا قلیان مصرف می‌کنید، بهترین کار این است که ورزش را جایگزین آن کنید و بدون این که فکر کنید که باید برای ورزش کردن به باشگاه بروید، سریع برای رفتن به آنجا آماده شوید و لباس بپوشید.

این روش، بسیار جذاب است، به این خاطر که مطمئناً شما مجموعه عادت‌هایی دارید که انگیزه شما را سلب می‌کنند و وقتی انگیزه مثبت را جایگزین آن‌ها می‌کنید، بدون فکر کردن می‌تواند تأثیر مثبتی بر شما به جا بگذارد.

 

اداره داشتن

 

3. به دیگران هم اجازه دهید به شما انگیزه بدهند

حال از کجا بفهمیم چه افرادی می‌خواهند به ما انگیزه بدهند یا چه افرادی مثبت هستند؟ این کار یک فرمول دارد. همیشه با افرادی در ارتباط باشید یا با افرادی کار کنید یا از آنها محصول یا خدمات  بخرید یا با آنها دوست باشید که عاشق کارشان هستند.

در این رابطه یک مثال می‌زنیم. مثلاً اگر خواستید به رستوران بروید، باید رستورانی را انتخاب کنید که سرآشپز آن، عاشق کار خود باشد. یعنی غذایی که می‌خواهد به شما عرضه کند را با عشق درست کرده باشد، نه این که فقط به خاطر پول مشغول کار خود باشد. این فرمول را می‌توانید برای تمام مشاغل به کار بگیرید.

اگر طراح لباس یا راننده هستید یا هر شغل دیگری که دارید، اگر عاشق کار خودتان باشید، طوری با شما برخورد می‌کند که به شما انگیزه و روحیه و در کل حس خوبی می‌دهد. به این خاطر که آن شخص دارد با عشق زندگی و کار می‌کند.

4. چرای بزرگ زندگی خود را بشناسید

اگر هدف شما دست‌یابی به تناسب اندام است، روی یک ورق کاغذ چند مورد از دلایل خود را بنویسید. این توصیه دکتر میشل سِگا، رفتار شناس و نویسنده کتاب «چگونه علم ساده انگیزش می‌تواند به شما تناسبی جاودانه بدهد»، است.

وقتی در مورد همین وزن کم کردن، چرای هدف خود را به صورت مکتوب در می‌آورید، مثلاً این که بدون تنگی نفس بتوانید با پله‌ها تا طبقه سوم بالا بروید، شب‌ها راحت‌تر بخوابید یا لباس‌های مورد علاقه‌تان را بپوشید، راحت‌تر می‌توانید روند پیشرفت خود را پیگیری کنید و همچنان با انگیزه بمانید.

این در حالی است که نداشتن هدف در زندگی یا در نظر گرفتن یک هدف کلی مثل «دست یابی به سلامتی» باعث می‌شود نتوانید فرآیند پیشرفت خود را به درستی ارزیابی کنید.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه با انگیزه بمانیم؟

انگیزه داشتن

 

5. برای حفظ انگیزه شکرگزاری کنید

از لحظه‌ای که چشمان خود را باز می‌کنیم، می دانیم قرار است در طول روز چه کارهایی انجام دهیم. برای این که انگیزه خود را در طول روز حفظ کنید، تا زمانی که در رختخواب هستید برخی از نعمت‌هایی که در زندگی دارید را به خاطر بیاورید و خدا را بابت آنها شکر کنید.

به گفته دوزنبرگ: «به محض این که از خواب بیدار می‌شویم، با حجم زیادی از کار رو به رو هستیم که در طول روز باید انجام دهیم. به همین خاطر تمرکز ما فقط به سمت این کارها متمرکز می‌شود.

بنابراین اگر فوراً جهت فکر خود را با اندیشیدن درباره داشته‌های خود تغییر دهیم، چهارچوب ذهنی بهتری برای مواجه شدن با اتفاقات آن روز خواهیم داشت.

6. رسیدن به هدف را با گام‌های کوچک شروع کنید

به اعتقاد همه کارشناسان، برای این که بتوانید به پیشرفت مورد نظرتان دست یابید، شرایط فعلی خود را در نظر بگیرید و با توجه به آنها از خودتان انتظار پیشرفت داشته باشید.

مثلاً اگر هدف شما این است که صبح‌ها زود از خواب بیدار شوید ولی در عین حال از صبح نفرت دارید، نباید از همان ابتدا ساعتی را برای بیدار شدن در نظر بگیرید که با ساعت فعلی برخاستن شما از خواب تفاوت زیادی داشته باشد.

مثلاً اگر صبح‌ها ساعت 7 بیدار می‌شوید، زنگ هشدار گوشی خود را بر روی 6 و 45 تنظیم کنید. یعنی فقط به اندازه 15 دقیقه زودتر از روزهای دیگر بیدار شوید. بعد در طول زمان، این مدت را افزایش دهید.

یا اگر قصد دارید پیاده روی کنید، از ابتدا مسافت طولانی برای خودتان در نظر نگیرید، چون قطعاً با یک بار رفتن خسته می‌شوید و دیگر انگیزه‌ای برای تکرار این کار نخواهید داشت، در عوض از مسافت‌های کوتاه شروع کنید و به تدریج مقدار آن را افزایش دهید.

یا مثلاً اگر می‌خواهید برای وعده شام خود فقط سبزیجات مصرف کنید، هر بار یک سبزی جدید به آن اضافه کنید.

 

تقویت انگیزه و اراده

 

7. برای ایجاد انگیزه به خودتان جایزه بدهید

هیچ گاه خودتان را وادار به انجام دادن کاری نکنید که از آن لذتی نمی‌برید، چون به گفته خانم میشل سگار، در درازمدت نمی‌توانید آن کار را در سبک زندگی خود ادغام کنید، اما اگر آن فعالیت برای شما ضروری است، می‌توانید با استفاده از قانون جایزه دادن آن را برای خودتان لذت بخش کنید.

مثلاً در صورتی که لازم است وزن خود را کم کنید و به این خاطر باید حتماً تحت نظر مربی در باشگاه ورزش کنید، اما علاقه‌ای به این کار ندارید، می‌توانید با خودتان قرار بگذارید که اگر تمرین‌های خود را به درستی انجام دادید و هیچ گاه غیبت نکردید، خودتان را به یک نوشیدنی خوشمزه دعوت کنید.

8. برای انگیزه دادن به خود پیاده روی کنید

به گفته سگار، یکی از روش‌های موثری که به ایجاد انگیزه کمک می‌کند، اما معمولاً نادیده گرفته می‌شود، پیاده روی کردن است. هر چند شاید دویدن از این نظر بر پیاده روی ارجحیت دارید، اما راه رفتن ساده نیز خود شکلی از ورزش کردن به حساب می‌آید.

بر اساس نتیجه تحقیقاتی که در سال 2017 انجام شد، راه رفتن حتی به شکل بالا رفتن از پله‌ها، بیشتر از نوشیدن 50 میلی گرم کافئین به شما انرژی می‌دهد.

 

راهکارهای طلایی تقویت  اراده

 

9. هر هفته میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنید

گاهی اوقات وقتی هدفی مثل کسب تناسب اندام را دنبال می‌کنیم، اما در عین حال نتیجه‌ای از آن مشاهده نمی‌کنیم، دچار احساس سرخوردگی و ناامیدی می‌شویم. گویا تا آن لحظه هیچ کار مفید و موثری انجام نداده‌اید.

همین موضوع باعث می‌شود که زود تسلیم شوید و دست از تلاش بردارید. حال برای موفقیت چه باید کرد؟ به توصیه سگار، هر هفته یک تا دو ساعت از وقت خود را صرف ارزیابی عواملی کنید که می‌تواند به شما در کسب هدف‌هایتان کمک کند. فکر کردن درباره هدف‌هایتان نقش مهمی در پایبندی شما به آنها دارد.

10. دیگران را نیز درجریان هدف خود قرار دهید

در رسانه‌های اجتماعی یا از طریق تلفن و یا به صورت رو در رو، دوستان خود را در جریان هدف‌هایتان قرار دهید. از یک یا چند نفر از آنها بخواهید تا مرتب از شما درباره اقداماتی که برای رسیدن به هدف خود انجام داده‌اید، سؤال بپرسند.

به این ترتیب برای این که خودتان را به دیگران ثابت کنید، با دیدن اولین مانع عقب نشینی نخواهید کرد.

 

راهکارهای طلایی تقویت انگیزه

 

11. از اطرافیان خود انگیزه بگیرید

تا حد امکان سعی کنید زمان کمی را با افراد منفی‌باف بگذرانید، به این خاطر که آنها همیشه به نیمه خالی لیوان نگاه می‌کنند. در عوض زمان خود را با افراد با انگیزه و با اشتیاق بگذرانید و انرژی آنها را در زندگی خود نیز جاری کنید.

12. از افراد ناآشنا هم انگیزه بگیرید

برای انگیزه گرفتن، صرفاً خودتان را به نزدیکانتان محدود نکنید، به این خاطر که امروزه هزاران کتاب، پادکست، وبلاگ، نقل قول و داستان در زمینه موفقیت وجود دارد که با مطالعه یا گوش دادن به آن‌ها می‌توانید انگیزه نهفته در خود را بیدار کنید.

13. به موسیقی‌های انگیزه بخش گوش کنید

اگر احساس می‌کنید که سطح انرژی و انگیزه‌تان پایین است، ساده‌ترین کار این است که یک موسیقی انگیزه‌بخش گوش کنید. این کار را می‌توانید در زمان استراحت یا وقتی مشغول کار هستید انجام دهید.

 

راهکارهای طلایی تقویت انگیزه و اراده

 

14. خوش بینی را در خودتان تقویت کنید

بدبینی یکی از عواملی است که سطح انرژی و انگیزه شما را کاهش می‌دهد. در مقابل خوش بینی نسبت به دیگران و داشتن نگاه مثبت نسبت به اتفاقات اطراف می‌تواند انگیزه از دست رفته شما را بازگردارند.

از این به بعد اگر در موقعیتی منفی قرار داشتید، از خودتان بپرسید: «جنبه مثبت این اتفاق چیست»؟ یا «چه فرصت نهفته‌ای در این قضیه وجود دارد»؟

15. با خودتان مهربان باشید

اصولاً وقتی انسان با شکست مواجه می‌شود، ممکن است به سرعت دست به سرزنش خود بزند، این در حالی است که چنین عکس العملی نه تنها فایده‌ای ندارد، بلکه احساس بد شما را تشدید کرده و انگیزه دیگری در شما باقی نمی‌گذارد.

16. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

این کار باعث می‌شود که توانایی‌ها و دستاوردهای خود را نادیده بگیرید. این در حالی است که هر انسانی توانایی‌ها و ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خود را دارد.

وقتی خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید، صرفاً نتیجه کار یا موقعیت آنها را می‌بینید، در حالی که ممکن است آن فرد برای رسیدن به این جایگاه سختی‌ها و رنج‌های زیادی را تحمل کرده باشد.

 

چگونه از آمازون کسب درآمد کنیم؟

 

17. لیست کارهای خود را محدود کنید

عامل دیگر از بین رفتن انگیزه این است که برای یک روز خود، فهرست بلند بالایی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه می‌کنید. این موضوع باعث ایجاد استرس و نگرانی در شما می‌شود.

در عوض سعی کنید لیست فعلی کارهای خود را فقط به یک مورد محدود کنید. یعنی کاری که در حال حاضر اهمیت بسیار زیادی برای شما دارد یا مدت‌ها است انجام دادن آن را به تأخیر انداخته‌اید.

حفظ انگیزه، مهم‌ترین نیروی محرکه برای رسیدن به هدف است. با به کار گیری موارد بالا شوق و اشتیاق خود را برای رسیدن به هدف مورد نظرتان حفظ کنید.

دوری کردن از افراد منفی باف، نگاه کردن به جنبه‌های مثبت هر اتفاق، معاشرت با افراد موفق مثبت اندیش، یافتن بزرگترین چرای زندگی و غیره از جمله کارهایی است که به ایجاد و حفظ انگیزه در شما کمک خواهد کرد.

 

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی کسب و کار آمازون و مشاهده نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی شاید نقطه عطف زندگی و کسب و کار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/boost-willpower-and-motivation
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط