مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه می توان به رشد و تعالی فردی رسید؟

توضیحات کوتاه :
یکی از اهداف بزرگ انسان‌های در زندگی، رشد و تعالی فردی است. در این زمینه کتاب‌ها و مقاله‌های زیادی تألیف شده است. یکی از کارهایی که می‌تواند به ما کمک کند ایجاد عادت های درست است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 3.7k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه می توان به رشد و تعالی فردی رسید؟

 

خلاصه ای از مقاله

یکی از کارهایی که می‌تواند در زمینه  رشد و تعالی فردی به ما کمک کند، ایجاد عادت‌ها و رفتارهای مطلوب در خود است که آن هم نتیجه تکرار و تمرین برخی رفتارها است. در این مقاله قصد داریم به برخی از عادت‌های ساده و در عین حال مؤثر در زندگی اشاره کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

رشد و تعالی فردی چگونه ممکن می شود؟

یکی از اهداف بزرگ انسان‌های در زندگی، رشد و تعالی فردی است. امروزه در این زمینه کتاب‌ها و مقاله‌های زیادی تألیف شده است. یکی از کارهایی که می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند، ایجاد عادت‌ها و رفتارهای مطلوب در خود است که آن هم نتیجه تکرار و تمرین برخی رفتارها است. در این مقاله قصد داریم به برخی از عادت‌های ساده و در عین حال مؤثر در زندگی اشاره کنیم.

 

لایف استایل افراد موفق چگونه است

 

تأثیر چشم‌ها بر تمرکز ذهن

امروزه ثابت شده است که 83 درصد اطلاعات، از راه چشم‌ها دریافت می‌شوند و در عین حال، چشم خود عامل برهم خوردن تمرکز انسان می‌شود. بنابراین برای این که ذهنتان هنگام انجام کارهایتان آشفته نشود، چشمانتان را ببندید. در این صورت عواملی که باعث حواس پرتی‌تان می‌شود، دیگر به چشم نخواهند آمد.

کارهایتان را در زمان مورد نظر انجام دهید

یکی از عواملی که در مدیریت موفق زمان نقش دارد، این است که طبق برنامه ریزی‌تان پیش روید و هر کاری را در زمانی که تعیین کرده‌اید انجام دهید. در آن زمان، تمام حواستان را متمرکز به کاری کنید که انجام می‌دهید. تنها در این صورت است که می‌توانید به همه هدف‌هایتان دست یابید و وقتتان را صرف کاری کنید که اهمیت بیشتری برایتان دارد. اگرچه انعطاف پذیری، نقش مهمی در موفقیت افراد دارد، اما عمل به برنامه‌ها، صرفاً نیازمند داشتن انضباط در کارها است.

از تکنیک‌های بصری برای رفع نگرانی‌های خود استفاده کنید

یکی از تکنیک‌هایی که به رفع نگرانی انسان کمک می‌کند این است که تصویر آن را روی یک تکه کاغذ بکشید. بعد کاغذ را پاره کنید. بروس لی، که یکی از استادان هنرهای رزمی بود، از این روش به طور مرتب استفاه می‌کرد. این شیوه به کنترل ذهن شما کمک می‌کند و به شکلی غیرمستقیم، مشکلات را در نظر شما بی اهمیت جلوه می‌دهد.

 

راههای رسیدن به رشد و تعالی فردی

 

از افکار منفی دوری کنید

به این منظور زمانی را در نظر بگیرید و به مسائلی که باعث نگرانیتان شده‌اند فکر کنید و راه حل‌هایی که در اختیار دارید یا برنامه‌هایی که برای از بین بردنشان در نظر دارید را در ذهن خود مجسم کنید. پس از آن، دیگر به ذهنتان اجازه فکر کردن درباره آن موضوع را ندهید و هر بار به یاد مشکلات افتادید، از ذهنتان دورشان کنید، چون قبلاً یک بار به آن‌ها فکر کرده‌اید.

ذهن انسان، پدیده واقعاً عجیبی است، چون هرگاه می‌خواهیم چیزی را فراموش کنیم، مدام به ذهنمان خطور می‌کنند اما در مقابل، گاهی برای یادآوری یک موضوع احساس ناتوانی می‌کنیم. در عین حال، ذهن انسان شبیه یک ماهیچه است. چون هر چه بیشتر آن را به کار بگیریم، قدرت آن بیشتر خواهد شد. ذهن را به خدمت خود در آورید و آن را با اطلاعات مفید و کاربردی پر کنید. در این صورت است که می‌توانید از آن در جهت اهداف خود استفاده کنید. کافی است به توانایی‌های ذهنتان ایمان داشته باشید.

آرامش ذهنی ایجاد کنید

برای این که از نظر ذهنی بیشترین کارآیی را داشته باشید، بدنتان باید به لحاظ فیزیکی در حال راحتی قرار داشته باشد. امروزه دیگر ارتباط مستقیم ذهن و بدن کاملاً ثابت شده است. وقتی بدن در حالتی راحت و فارغ از تنش‌های روزانه باشد، ذهن نیز آرام و متمرکز خواهد بود. به همین خاطر است که یوگا ورزشی مفید برای جسم و روح به حساب می‌آید.

در این ورزش، بدن حالت ریلکس و آرامی دارد، به همین خاطر ذهن می‌تواند از قید نگرانی‌ها آزاد شود. از آنجا که زندگی امروز بسیار پیچیده‌تر و پرسرعت‌تر از گذشته است، بنابراین باید با راه‌های مختلفی، بدن را از حالت تنش رها کرد. انجام حرکات کششی به مدت 15 دقیقه در روز، یکی از این راه‌ها است. ماساژ بدن و استفاده از جکوزی نیز دو راه دیگر برای ریلکس کردن بدن است. هرچه بدن در حالت آرامش بیشتری باشد، ذهن آرام‌تر خواهد بود.

 

مقاله پیشنهادی: تکنیک های آرامش واقعی در زندگی از زبان حسین عزت خواه

 رشد و تعالی فردی

 

برنامه مالی چند سال آینده خود را مشخص کرده و آن را دنبال کنید

در صورت نیاز، از راهنمایی مشاوران مالی استفاده کنید. یکی از استراتژی‌های ساده و در عین حال قدرتمندی که در موفقیت مالی شما نقش دارد، این است که 10 درصد درآمد خود را پس انداز کنید، چون در طولانی مدت به رشد اقتصادی شما کمک خواهد کرد. اگر برای 30 سال آینده، ماهانه 200 دلار پس انداز کنید و نرخ بازده سالانه، 15 درصد باشد، در پایان 4/1 میلیون دلار پس انداز خواهید کرد.

استفاده درست از پول، یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری است، زیرا در نهایت امنیت مالی و به تبع آن آزادی فردی برایتان به همراه دارد.

کتاب خوان‌ها، رهبران دنیا هستند

رهبران بزرگ دنیا به مطالعه و کتاب خواندن اهمیت زیادی می‌دهند. آن‌ها ساعاتی از روز را صرف مطالعه و به روز کردن اطلاعات خود می‌کنند. حتی برخی از آنها یک کتاب را ظرف یک روز به پایان می‌رسانند. شما هم سعی کنید از هر فرصتی برای افزایش دانش خود استفاده کنید. ما امروزه در عصر اطلاعات هستیم، روزانه حجم زیادی از اطلاعات در دنیا تبادل می‌شود. کسانی که هم راستا با این عصر حرکت می‌کنند، می‌توانند از این ویژگی به نفع خود استفاده کنند.

هرچه بیشتر بدانید، ترستان کمتر خواهد بود. یکی دیگر از عادت‌های مفیدی که در حوزه مطالعه می‌توانید انجام دهید این است که شب‌ها قبل از خواب و صبح‌ها پس از بیدار شدن، مطالب انگیزشی و مثبت بخوانید. پس از مدت کوتاهی، متوجه مزایای این کار خواهید شد، چون افکار مثبت، انگیزه شما را برای دنبال کردن اهدافتان افزایش می‌دهند.

 

چگونه می توان به رشد و تعالی فردی رسید؟

 

شخصیت کاریزماتیک داشته باشید

یکی از اهدافی که باید در زندگی دنبال کنید، کسب یک شخصیت کاریزماتیک و پویا است. همه انسان‌ها پتانسیل دست یابی به این ویژگی را دارند، اما فقط تعداد کمی، آن را در خود شکوفا می‌کنند. یکی از ویژگی‌های شخصیت‌های کاریزماتیک این است که با ورود به یک جمع می‌تواند دیگران را تحت تأثیر سخنان خود قرار دهند. افراد کاریزماتیک به سخنان دیگران با دقت گوش می‌کنند، نام آنها را به خاطر می‌آورند، لبخندشان واقعی است، ارتباط چشمی برقرار می‌کنند و غیره.

با مراجعه به کتابخانه می‌توانید کتاب‌های زیادی با موضوع هنر مکالمه و نفوذ در دیگران پیدا کنید. همچنین می‌توانید چند لطیفه مناسب انتخاب کرده و در جمع دوستانتان تعریف کنید. داشتن شخصیت کاریزماتیک، باعث تقویت و گسترش شبکه روابط شما با دیگران می‌شود.

هنر گفت و گو کردن را بیاموزید

طبق یک ضرب المثل چینی «نشستن بر سر یک میز با یک شخص فرزانه بهتر از یک ماه کتاب خواندن است.» با افراد دانا معاشرت کنید و از آنها بیاموزید. این افراد با مشاهده کوچکترین نشانه‌ای از علاقه در شما، مشتاق هستند تا اطلاعات خود را در اختیار شما قرار دهند. هنر گفت و گو کردن به شما کمک می‌کند تا کلامتان نفوذ بیشتری در مخاطبان داشته و به هدف مورد نظرتان دست یابید.

سه ویژگی انسان‌های بزرگ و موفق

لائوتسه از فیلسوفان بزرگ چین، سه ویژگی را برای انسان‌های بزرگ برمی شمارد، مهربانی و ملایمت، صرفه جویی و میانه روی و سرانجام تواضع. داشتن این سه ویژگی، منزلت شما را نزد دیگران بالا می‌برد. انسان در عین ملایمت می‌تواند شجاع و جسور باشد. صرفه جویی و قناعت او را از دیگران بی نیاز می‌کند و هرچه کمتر به دیگران نیاز داشته باشد، بیشتر می‌تواند در بین آنها نفوذ کند.

 

چگونه می توان بیزینس موفقی را راه اندازی کرد

 

از انرژی ذهنی خود درست استفاده کنید

وقتی انسان وقت خود را صرف انجام کارهای بی ارزش می‌کند، همزمان، مقادیر زیادی از انرژی خود را نیز هدر می‌دهد. به همین ترتیب، وقتی ذهن خود را درگیر افکار بیهوده می‌کنید، انرژی ذهن خود را هدر می‌دهید. فرض کنید، ذهن شما 1000 وات انرژی در اختیار دارد. اگر هنگام انجام دادن کاری، ذهن آشفته شود، مثلاً نگران این باشید که نتوانید کارتان را تا پایان روز تمام کنید، 100 وات از انرژی شما از بین می‌رود. طولی نمی‌کشد که بی نظمی و نگرانی، کل ذخیره انرژی‌تان از بین می‌رود.

ماهیت ذهن همینطور است. اگر نتوانید به آن نظم بدهید، کل انرژی‌تان تحلیل رفته و کارآیی‌تان به شدت افت می‌کند. با کنترل ذهن، شاهد نتایج بسیار خوبی خواهید بود. هنری فردریک آمیل، از فیلسوفان قرن نوزده میلادی خلاصه این مطلب را در یک جمله، به خوبی بیان کرده است: «موفقیت در هر کاری در گرو داشتن ذهنی متمرکز و استفاده از قدرت اراده است.»

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/how-to-grow-personally
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط