افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

14 راه برای داشتن زندگی بدون ترس و با امید

توضیحات کوتاه :
قاب زندگی شما چگونه طراحی شده است؟ آیا زندگی شما فارغ از هرگونه ترس، اضطراب و دلهره است و از دریچه امید به زندگی نگاه می‌کنید؟ چرا لذت بردن از لحظه حال را فدای نگرانی برای فردا می‌کنیم؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 3.9k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
14 راه برای داشتن زندگی بدون ترس و با امید

 

خلاصه ای از مقاله

در دنیای امروزی احساس تردید، ترس، ناراحتی و سرزنش به معیاری فراگیر تبدیل شده است. در هر کجا و برای هر فرد چنین احساسی دور از انتظار نیست. چه اتفاقی می‌افتد و چه چیزی باعث می‌شود که لذت‌بردن از لحظه حال را فدای نگرانی برای فردا می‌کنیم؟ نوبت آن است که نگاهی بیندازیم به دلایلی که باعث این تغییرات می‌شوند و برای بی‌اثر کردن نتایج آنها تلاش کنیم. در این مقاله راه‌هایی عنوان خواهد شد که به کمک آن‌ها می‌توانید زندگی فارغ از ترس و دلهره و با نگاه امید را تجربه کنید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

باز کردن دریچه امید به زندگی

قاب زندگی شما چگونه طراحی شده است؟ آیا زندگی شما فارغ از هرگونه ترس، اضطراب و دلهره است و از دریچه امید به زندگی نگاه می‌کنید؟ شما را در چه قابی می‌توان متصور شد؟ در کنار دریا نشسته‌اید و محو تماشای غروب خورشید هستید، امواج ساحل به سمت شما می‌آیند و کتابی نیمه باز را روی زانوهای خود به فراموشی سپرده‌اید چون عمیقاً در این فکر فرورفته‌اید که چه چقدر خوب است که در این لحظه در این جا هستید و از زندگی لذت می‌برید. اکنون این قاب از زندگی را با تصویر دیگری مقایسه کنید. با این که در حال تماشای غروب خورشید هستید، خودتان را سرزنش می‌کنید که الان باید در خانه مشغول آماده‌سازی شام باشید، تکالیفتان را انجام دهید، خانه را مرتب کنید، به مادرتان تلفن بزنید و هر کار دیگری انجام دهید جز اینکه از لحظه حال خود لذت ببرید.

 

چگونه با برنامه ریزی ثروتمند شویم؟

 

در دنیای امروزی احساس تردید، ترس، ناراحتی و سرزنش به معیاری فراگیر تبدیل شده است. در هر کجا و برای هر فرد چنین احساسی دور از انتظار نیست. چه اتفاقی می‌افتد و چه چیزی باعث می‌شود که لذت‌بردن از لحظه حال را فدای نگرانی برای فردا می‌کنیم؟ نوبت آن است که نگاهی بیندازیم به دلایلی که باعث این تغییرات می‌شوند و برای بی‌اثر کردن نتایج آنها تلاش کنیم. در ادامه، راه‌هایی عنوان خواهد شد که به کمک آن‌ها می‌توانید زندگی فارغ از ترس و دلهره و با نگاه امید را تجربه کنید.

1. تصورات و پیش فرض‌های زندگی را گاهی نادیده بگیرید

فردی را تصور کنید که پیتزای خوش‌مزه‌ای را خریده است و خوردن این پیتزا تجربه لذت‌بخشی را برای او به همراه خواهد داشت. اما یک چالش مهم وجود دارد. او نمی‌تواند چاقویی برای بریدن این پیتزای خوشمزه بیابد. آیا باید به دلیل در دسترس نبودن یک چاقو لذت خوردن پیتزا را نادیده بگیرد یا می‌تواند به سادگی از دست‌هایش کمک بگیرد و از خوردن آن لذت کافی را ببرد. ایده‌های بسیاری به همین شکل در ذهن ما شکل گرفته‌اند و هیچ‌گاه در مورد آنها تجدیدنظری نداشته‌ایم. به عبارتی، گاهی کارهای احمقانه‌ای را به همان شیوه معمول انجام می‌دهیم زیرا دلیلی برای انجام دادن آنها به شکلی متفاوت نداریم یا شخصی به ما گفته است که به همین شیوه انجام دهیم. به روش‌هایی که تاکنون اتخاذ کرده‌اید نگاهی بیندازید، مواردی که موجب ناراحتی، گیج‌شدن و سردرگمی‌تان شده‌اند را ارزیابی مجددی داشته باشید. در صورتی که تغییرات لحاظ شده مخاطراتی را برای شما به همراه ندارند، از روش و شیوه ابداعی خودتان استفاده کنید. 

 

مقاله پیشنهادی: کلیدهای شادی در زندگی

زندگی بدون ترس و با امید

 

2. قدرت و توانایی‌هایتان را بشناسید

شاید شما نیز جزء آن دسته افرادی باشید که در مورد توانایی و استعدادهای خودتان تردید دارید. در اکثر مواقع، این تردیدها در مورد توانستن یا نتوانستن هستند اما اثر مهم‌شان این است که موجب ناراحتی شدید فرد می‌شوند. نگاهی به تردیدهایی که در زندگی دارید بیندازید و از آنها برداشت‌های منطقی داشته باشید. چه کسی یا چه چیزی موجب شده است این تردید درون شما ایجاد شود؟ با بزرگتر شدن و افزایش سن و سال، تردیدهایی که در ذهن شکل می‌گیرند بیشتر می‌شوند و خودنمایی بیشتری خواهند داشت. گاهی، شک‌هایی که در ذهن ایجاد می‌شود به‌طور مستقیم در رفتار یا گفتار نشان داده می‌شود و گاهی اوقات نیز به‌طور ضمنی بروز داده می‌شود. به خاطر داشته باشید در اکثر مواقع، این حس ناشی از نظرات و ایده‌های دیگران است. بنابراین به راحتی می‌توان از کنار آنها عبور کرد، بدون اینکه مشغولیت و درگیری ذهنی برای فرد ایجاد کند.

 

زندگی بدون ترس و با امید

 

3. فاکتور و عوامل ترس‌هایتان را بشناسید

شاید توجه به بخشی از یک داستان واقعی برایتان جالب باشد. «چند سال پیش با یکی از دوستانم قصد یک مسافرت تفریحی داشتم اما متاسفانه او از پرواز می‌ترسید. در سال‌های قبل گزارش‌هایی از سقوط هواپیما در نقاط مختلفی از جهان گزارش شده بود و بر مبنای همین گزارش‌های رسانه‌ای برای بسیاری از افراد ترس از پرواز ایجاد شده بود. برای اینکه به دوستم کمک کنم، تصمیم گرفتم سایتی را به او معرفی کنم که پیشرفت‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر را نشان می‌داد و با استفاده از اطلاعات و آمار ارائه شده امن بودن هواپیماهای امروزی و ایمن بودن سفرهای هوایی مشخص می‌شد. او پس از مراجعه به سایت و دریافت این اطلاعات احساس بهتری نسبت به پرواز در آسمان داشت.» همانطور که در این داستان کوتاه نیز مشخص شد، رویدادها و وقایعی که در گذشته برای ما یا در اطراف ما رخ داده است می‌تواند بر نوع نگرش و نگاه فعلی ما تأثیر بگذارد. بنابراین گاهی لازم می‌شود یک بازنگری نسبت به اتفاقات و آنچه در ذهن شکل گرفته است داشته باشیم.

 

زندگی بدون ترس و باامید

 

4. به خودتان اعتماد داشته باشید

نگاهی به زندگی خودتان داشته باشید. با وجود اتفاقاتی که در زندگی برای شما پیش آمده هنوز هم در این مسابقه حضور دارید. گرچه در زندگی هیچ چیزی قطعیت ندارد اما نگاهی به گذاشته داشته باشید و ببینید در چه مواردی با حفظ اعتمادبه‌نفس و عزمی راسخ از عهده موانع و چالش‌ها بر آمده‌اید. به مواقعی بیندیشید که شاید نتوانسته‌اید به‌طور کامل و شایسته چالش‌ها را بگذرانید اما به‌هرحال موفق شده‌اید. بنابراین می‌توانید در آینده نیز با تقویت اعتمادبه‌نفس و پشتکار، موانع را از سر راهتان بردارید.

5. لازم نیست همیشه نگران همه چیز باشید

گاهی در زندگی باید از آنچه در لحظه حال اتفاق می‌افتد و در مقابل چشمانمان قرار دارد لذت ببریم و خودمان را غرق در همان شادی ببینیم. به‌طور مثال، لازم نیست همیشه نگران مرتب بودن خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم باشیم. خانه ما یک مدل و الگو برای دیگران نیست، خانه‌ای است که خود ما در آن زندگی می‌کنیم. بنابراین لازم نیست در هر لحظه نگران مرتب بودنش باشیم و برای خودمان یک دغدغه و نگرانی ذهنی ایجاد کنیم. اگر وسیله یا ابزاری خراب شده و احتیاج به تعمیر دارد، این اطمینان را به خودتان بدهید که در آینده‌ای نزدیک حتماً برای تعمیر آن اقدام می‌کنید و در فرصت حال از همین لحظه لذت ببرید.

 

مقاله پیشنهادی: درمان نگرانی و استرس با 10 گام عملی و مطمئن

زندگی بدون ترس و با امید

 

6. مشکلات روزمره خود را چگونه می‌گذرانید؟

زمانی که با سختی مواجه می‌شویم از الگو و روش‌های حیات‌بخشی استفاده می‌کنیم که برای حل آن مشکل پیچیده، مناسب هستند. مطمئناً این روش‌ها فراتر از مشکلات روزمره هستند و نمی‌توانیم از آنها استفاده کنیم. شاید عادت کرده باشیم برای همه چیز، حتی کوچکترین مسائل روزمره نیز نگران شویم. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم این نگرانی‌ها از ما فاصله بگیرند. به‌خاطر داشته باشید ضرورتی برای نگرانی در مورد هر مسئله‌ای که در زندگی اتفاق می‌افتد، وجود ندارد و تنها موجب می‌شود شادی زندگی شما کاهش بیابد. اگر اشتباه یا مشکلی در زندگی‌تان به‌وجود آمد، با توجه و مدیریت شما برطرف خواهد شد. در اغلب موارد مشکلات کوچک با گذشت زمان و به‌خودی خود حل می‌شوند.

 

زندگی بدون ترس و با امید

 

7. به خودتان یادآوری کنید شما شایسته هستید

در طول زندگی اتفاقات بی‌شماری برای هر فرد می‌افتد که پیامی برای او دارد. در اغلب موارد، پاسخی که افراد به این حوادث مخابره می‌کنند این است که من به‌اندازه کافی خوب نیستم، به‌اندازه کافی باهوش نیستم، به‌اندازه کافی تحصیلات، مهارت یا استعداد ندارم و یا چنان که باید آدم خوبی نیستم. اما یک نکته مهم و قابل توجه وجود دارد: اینکه خود شما وجود دارید کافی است. مهم نیست وزن‌تان چقدر است! مهم نیست بهره‌هوشی شما چه مقدار است! اگر تصمیم درستی بگیرید خود شما کافی هستید. همه این موارد متکی به شما و تصمیم‌تان هستند. هیچ فرد دیگری در این موضوع دخیل نیست. اگر خودتان را به درستی بشناسید و به ارزش‌های خودتان پی‌ببرید همین کافی است. اگر بدانید که شما ارزش عشق، شادی و همه چیزهای خوب زندگی را دارید همین برای موفقیت و کنار گذاشتن محدودیت‌ها و ترس‌های ناشی از آن کافی است.

8. به محدودیت‌ها توجهی نداشته باشید

همین حالا به موقعیت و شرایطی که در اختیار دارید نگاهی بیندازید، شاید نقایصی در زندگی‌تان وجود داشته باشد. اما مهم نیست در زندگی شما چه اتفاقاتی رخ داده است همیشه راهی برای بهتر شدن و حل مشکلات وجود دارد. اگر احساس می‌کنید محدودیتی برای شما وجود دارد اندکی با خودتان فکر کنید و ببینید از چه طریقی می‌توانید این محدودیت‌ها را برطرف کنید. سپس برای حل آنها اقدام نمایید.

 

زندگی بدون ترس و با امید

 

9. دایره ارتباطی خود را با افراد مثبت شکل دهید

در زندگی روزمره هیچ چیزی بدتر از این نیست که روابط شما با افرادی بی‌انگیزه و بی‌حس و حال شکل گرفته باشد و بدتر از آن اگر بخواهند این حس را به دیگران انتقال دهند. همچنین اگر با افرادی رابطه داشته باشید که همیشه عصبانی یا ناراحت هستند نیز اثر بدی روی شما خواهند داشت. رفتار و روحیه شما از اطرافیان و دایره ارتباطی، اثرپذیری دارد. بنابراین باید خط قرمزهایی در ایجاد رابطه با دیگران داشته باشید. بیشتر وقت و زمان شما باید با افراد پویا و فعالی بگذرد که خودشان شاد هستند و برای موفقیت تلاش می‌کنند. افرادی که به‌دنبال مدیریت زندگی و حذف چالش‌ها هستند، همان افرادی هستند که می‌توانند شما را با انرژی مثبت تغذیه کنند.

10. به دیگران اجازه توهین یا سوء استفاده ندهید

شاید تشخیص این رفتار یا موقعیت اندکی سخت به‌نظر برسد. اما هرگاه از وجود کسی احساس ناخوشایندی داشتید یا حس کردید که باید با دقت خاصی رفتار کنید و به عبارتی لازم است روی تار مویی حرکت کنید، باید زنگ هشداری برای شما به‌صدا درآید. گاهی قوانین اجتماعی به شما اجازه نمی‌دهند در برخورد با افراد منفی یا رفتارهای توهین‌آمیز عکس‌العمل سریعی داشته باشید. اما به خاطر داشته باشید اگر شخصی رفتار بدی با شما داشت، اشتباهی از جانب او وجودداشته است نه شما. نکته دیگر این است که در صورت برخورد توهین‌آمیز، این حق را دارید از خودتان دفاع کنید و نباید اجازه دهید از شما سوء‌استفاده شود. حتی اگر رفتار توهین‌آمیزی با فرزند یا همسر شما شد حق دارید از آنها دفاع کنید.

 

زندگی بدون ترس و با امید

 

11. هدف‌هایتان را بر مبنای دیگران طراحی نکنید

برخی افراد معتقد هستند که تعیین اهداف شخصی بر مبنای فاکتورهای بیرونی (یا همان عواملی که کنترل اندکی بر آنها داریم یا اصلاً در محدوده کنترل ما نیستند) می‌تواند آسیب‌هایی را به دنبال داشته باشد. به طور مثال، اگر هدف شخصی شما برنده شدن در یک مسابقه آکرباتیک باشد این یک هدف بیرونی است چرا که نمی‌دانید قضاوت داوران چه زمانی متعصبانه و سوگیرانه خواهد بود یا اینکه نمی‌دانید سطح آمادگی رقبا نسبت به شما در روز مسابقه چقدر است. اما اگر هدف شخصی شما یادگیری یک برنامه فنی باشد این خود شما هستید که باید به هدف متعهد بمانید و برای یادگیری آن تلاش کنید. شما نسبت به این هدف کنترل کاملی دارید. نگاهی به هدف‌هایی که برای خودتان تعیین کرده‌اید بیندازید و در صورت نیاز آنها را اصلاح کنید تا نتیجه آنها کاملاً تحت کنترل شخص شما باشند.

12. خودتان را وابسته به اخبار و رسانه‌های مجازی نکنید

اکثر مواردی که در روزنامه و رسانه‌ها منتشر می‌شوند خبرهای بدی هستند. آیا تابه‌حال به این موضوع توجه کرده‌اید که به ندرت در صفحات اول روزنامه‌ها، خبرهای خوب قرار می‌گیرند؟ خبرهای خوب در همه جا وجود دارند و نیازی نیست به دنبال آنها بگردید. اگر به این حرف شک دارید، همین الان همه چیزهای خوبی را که امروز دیده‌اید یادداشت کنید. چه بسیار است تعداد افرادی که کودکان بی‌سرپرست را حمایت می‌کنند یا افرادی که به نفع بیماران یا آسیب دیدگان اجتماعی کنسرت برگزار می‌کنند. هزاران مورد دیگر به طور روزانه در این لیست قرار می‌گیرد.

 

روشهای کسب درامد دلاری دائمی چیست؟

 

13. برای خودتان سرگرمی‌های نشاط آور بسازید

به‌طور مثال اگر تخصصی در حوزه‌های هنری دارید می‌توانید آموزش هنر به کودکان را به‌عنوان یک سرگرمی انتخاب کنید. از آنجا که کودکان جذاب و جالب هستند و دنیای آنها دنیایی بدون استرس و اضطراب است، در کنار آنها بودن و با آنها وقت گذراندن شما را برای مدتی فارغ از دغدغه و نگرانی نگه می‌دارد.

14. گوش دادن به موسیقی و تماشای هنرهای جذاب را فراموش نکنید

هنر و موسیقی به‌مثابه پادزهری برای احساس استرس و منفی‌گرایی‌های زندگی است. درست مانند تضاد یین و یانگ در فلسفه فنگ‌شویی. این انتخاب بر عهده شما است که بر خوب یا بد متمرکز شوید. هنر و موسیقی انگیزه‌هایی موقتی و دمدمی نیستند بلکه روح زندگی را می‌سازند.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/fear-free-hopeful-life
برچسب ها
امید به زندگی
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط