وبسایت عزت خواه در حال به روز رسانی میباشد ، در صورت کاهش سرعت لطفا صبور باشید ، با تشکر از همکاری شما صفحه اصلی

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

کلیدهای شادی در زندگی

توضیحات کوتاه :
اگر از شما سئوال شود: «شادی چیست؟» چه پاسخی برای آن خواهید داشت؟ شاید ارائه یک پاسخ ساده، اندکی سخت به نظر برسد. با این وجود، ذهن دنبال عوامل ایجاد شادی و چگونگی جاری ساختن آن در زندگی می‌رود.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

 • 2.1k
 • 0
 • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
کلیدهای شادی در زندگی

 

خلاصه ای از مقاله

فاکتورهای شادی در زندگی چیست؟ تعریف شما از شادی چیست؟ شادی یکی از ارکان مهم زندگی است و خیلی از افراد تلاش زیادی برای دستیابی به آن انجام می دهند. در این مقاله به کلیدهای شادی در زندگی اشاره می کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

فاکتورهای شادی در زندگی چیست؟

اگر از شما سئوال شود: «شادی چیست؟» چه پاسخی برای آن خواهید داشت؟ شاید ارائه یک پاسخ ساده، اندکی سخت به نظر برسد. با این وجود، ذهن شما درگیر سؤال خواهد شد و به دنبال عوامل شادی و چگونگی جاری ساختن شادی در زندگی می‌رود.

حقیقت اینجا است که پاسخ روشنی نمی‌توان برای این سؤال داشت چراکه شادی یک پدیده نسبی است و برای هر شخص در شرایط مختلف، فاکتورهایی که موجب حس شادی می‌شوند متغیر خواهد بود.

به عبارتی، پاسخی کلی برای این سؤال وجود ندارد زیرا شادی یکی از سخت‌ترین مفاهیمی است که نمی‌توان تعریف دقیقی از آن ارائه داد.

 

چگونه با برنامه ریزی ثروتمند شویم؟

 

تعریف شما از شادی چیست؟

بیایید به همان سؤال اول برگردیم: «شادی چیست؟» آیا تا به حال به این سئوال فکرکرده‌اید؟ با ذکر یک مثال بهتر متوجه خواهید شد که چرا ارائه تعریف جامعی از شادی سخت و مبهم است.

فردی را تصور کنید که در حال نوشتن کتاب یا مقاله‌ای درباره همین موضوع یعنی شادی است و هم زمان فنجان قهوه‌ای می‌نوشد. آیا این شخص در همین لحظه احساس شادی دارد؟

شاید، بله او احساس کاملاً شادی دارد چرا که:

 • در مورد هیچ چیز نگرانی خاصی ندارد.
 • تمام نیازهای اولیه او برآورده شده است.
 • خانواده و دوستان او نیز به همان اندازه شاد و خرسند هستند.
 • اوضاع کلی خوب است.
 • و تا چند دقیقه دیگر برای یک پیاده روی مفرح، خانه را ترک خواهد کرد.

همه این موارد، دلایل شادی و رضایت او هستند. اگر بخواهیم با این منطق شادی او را تعریف کنیم باید اینگونه بگوئیم: «شادی یک فرد زمانی حاصل می‌شود که فارغ از هر گونه دغدغه و نگرانی باشد، اوضاع کلی برای او خوب و بر وفق مراد باشد، هر شخصی از اطرافیان یا دوستانش اوضاع خوب و شادی داشته باشند و این فرد بتواند با خیالی آسوده یک فنجان قهوه گرم عصرگاهی‌اش را بنوشد» در این لحظه تعریف شادی برای فرد مورد نظر اینگونه تعبیر می‌شود.

 

شاد بودن

 

تعریف شادی در طول زمان متغیر است

یک لحظه تأمل کنید. اگر تعریف شادی به این صورت باشد بنابراین چرا امکان دارد همین فرد در زمان دیگری با شرایط مشابه احساس شادی نداشته باشد. شاید یک برداشت اشتباهِ رایج این باشد که هر آنچه امروز موجب شادی شما شود می‌تواند در آینده نیز شادی شما را موجب شود.

این برداشت کاملاً اشتباه است. خوشحالی، نه تنها از فردی به فرد دیگر متغیر است بلکه برای یک شخص نیز از روزی به روز دیگر یا در لحظه‌ای دیگر متفاوت خواهد بود. به همین دلیل شادی یک مفهوم بسیار پیچیده است و نمی‌توان یک پاسخ واحد برای آن ارائه داد.

اگر کسی نظری بر خلاف این داشت، احتمالاً این نکته را نادیده گرفته است که انسان همواره در حال تغییر است و افراد نمی‌توانند همیشه ارزش یا اهداف مشابهی را به اشتراک بگذارند.

 

 شادی

 

چگونه می‌توان کلیدهای شادی را پیدا کرد؟

1. تعریفی از شادی برای خودتان داشته باشید

اندکی تأمل داشته باشید و دلایل شادی خودتان را مورد توجه قرار دهید. هفته قبل خود را مرور کنید و ببینید چه کارهایی انجام داده‌اید که اثرات مثبتی را برای ایجاد شادی در شما داشته‌اند.

 • چه چیزهایی در ایجاد حس و حال خوب شما مؤثر بوده‌اند؟
 • چه مواردی در ذهن شما شکل گرفت؟
 • آیا لحظه‌ای در ذهن شما تداعی شد که با یکی از دوستان خود به تفریح رفته بودید؟
 • یا زمانی که در حال تماشای فیلم مورد علاقه‌تان بودید؟
 • آیا زمانی را به خاطر آوردید که در یک رویداد ورزشی هیجان انگیز شرکت کرده بودید؟
 • یا لحظه نوشیدن یک فنجان قهوه داغ در یک بعد از ظهر آخر هفته در کنار خانواده را به یاد آوردید؟

هر خاطره خوبی می‌تواند در ذهن شما تداعی شده باشد. نکته مهم این جا است که باید توجه داشته باشید همه این موارد تنها بخشی از «عوامل شادی» بودند. خوشحالی و خرسندی شما دلایل بسیار زیاد و متنوعی دارد و شما تنها بخشی از آن را در ترازوی خود قرار دادید.

آیا همه عوامل خوشحالی و نشاط خودتان را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید چگونه باید ادامه زندگی را شاد و مفرح بسازید؟ شاید جوابتان منفی باشد. اما مطمئناً می‌دانید در هفته گذشته یا ماه‌های گذشته چه چیزهایی موجب خوشحالی شما شده‌اند.

بنابراین اطلاعات مفیدی در اختیار دارید تا با استفاده از آنها تعریفی از شادی داشته باشید و در آینده آنها را افزایش دهید.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه زندگی شادی داشته باشیم؟

 شادی در زندگی

 

2. هدف‌های زندگی خود را مشخص کنید

گام بعدی برای تعیین دلایل شادی، مشخص کردن چیزهایی است که اهداف شما را شکل می‌دهند. در صورتی می‌توانید زندگی بانشاطی را تجربه کنید که با خرسندی و رضایت در جهت تکمیل اهدافتان حرکت کنید. هدف‌هایی که برای رسیدن به آنها شور و اشتیاق دارید.

آیا فردی که الان خیالی آسوده و راحت دارد می‌تواند در آینده نیز زندگی شادی داشته باشد؟ احتمالاً نه، چرا که این خیال آسوده دائمی و پایدار نیست.

در زندگی هر شخصی مواردی وجود دارند که فراتر از رویدادهای روزانه یا شادی‌های کوتاه مدت هستند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • دغدغه مراقبت و نگهداری از یک خانواه دوست داشتنی
 • راه اندازی یک شرکت یا کسب و کار موفق
 • بالا رفتن از پله‌های ترقی در تمام مراحل زندگی
 • به دست آوردن ثروت و شهرت

 

کلیدهای شادی

 

اگر می‌خواهید کلیدهای شادی خود را به درستی درک کنید در ابتدا باید هدف از زندگی را مشخص کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید برنامه‌ای مدون برای ایجاد شادی و خرسندی خود داشته باشید. توجه کنید تنها زمانی می‌توانید هدف‌هایتان را بیابید که برای به دست آوردن تجربه‌های جدید اقدام کنید.

بخش مهم و حیاتی پیداکردن عوامل شادی در زندگی همین نکته است. در مورد پیدا کردن هدف‌های زندگی نیز همین نکته صادق است. بدون تجربه‌های جدید نمی‌توانید درک درستی از اهداف زندگی خود داشته باشید.

 • مشخص کردن هدفهای زندگی و عوامل شادی‌زا لازمه زندگی موفق هستند

با ارائه یک مثال موضوع را روشن‌تر کنیم. اگر فردی هدفش این باشد که یک مؤسسه خیریه را بنیانگذاری کند زمانی می‌تواند احساس رضایت داشته باشد که در جهت رسیدن به این هدف گام بردارد. اما آیا باید تمام چیزهای دیگر زندگی‌اش را قربانی رسیدن به این هدف کند؟

آیا باید در طول هفته 100 ساعت کار کند بدون اینکه توجهی به روابط خانوادگی یا دوستانه‌اش داشته باشد؟ آیا باید در طول رسیدن به هدف از داروهای خواب‌آور استفاده کند تا بتواند خواب راحت و بدون استرسی داشته باشد؟

مسلماً نباید این راه را در پیش بگیرد. چراکه با این روند، احتمال محقق شدن هدف وجود دارد اما مطمئناً در طول این مدت، فرد خوشحالی نخواهد بود و نمی‌تواند شادی را تجربه کند.

به هر حال، اگر بخواهید زندگی را وقف شادی‌های کوتاه مدت (نوشیدن قهوه در یک عصر دل انگیز در جمعی از دوستان) کنید مطمئناً شادی‌های بلند مدت را به دست نخواهید آورد. عوامل شادی آور و هدف‌های زندگی باید مکمل یکدیگر باشند و در حالت تعادل تعریف شوند.

 

کلیدهای شادی در زندگی

 

3. مسیر زندگی را با شادی و نشاط همراه کنید

شاید بارها و بارها این جمله را شنیده‌اید: «شادی یک سفر است نه مقصد» هدفی که برای خودتان مشخص می‌کنید همان مقصد شما است و سفر، کارهایی است که برای شاد زیستن و ایجاد نشاط انجام می‌دهید.

نباید در تمام مسیر زندگی در حال دویدن باشید زیرا در این صورت نمی‌توانید از مسیر رسیدن به هدف لذت ببرید و البته نمی‌توانید قدم در مسیر سفر زندگی بگذارید بدون اینکه مقصدی را برای خود تعیین کرده باشید.

به همین دلیل، شادی را می‌توان محصول مشترکی از سفر و مقصد دانست. به عبارت دیگر، لازم است هدف زندگی را با عوامل شادی خود ترکیب کنید تا منجر به یک زندگی رضایت‌بخش شود.

از این طریق می‌توانید نقشه راهی با برنامه‌ریزی‌های دقیق داشته باشید که شما را به سمت یک زندگی هدفمند، ایده آل و با نشاط هدایت خواهد کرد. اگر این کار را انجام دهید می‌توانید در بهترین مسیر ممکن زندگی‌تان را به پیش ببرید.

 

روشهای کسب درامد دلاری دائمی چیست؟

 

نکاتی که باید برای تعیین دلایل شادی بدانید:

هیچ کلید واحدی وجودندارد که منجر به شادی شما شود. به این دلیل که شادی یک پدیده نسبی است و برای هر شخص و در هر لحظه منحصر‌به‌فرد است.

 • بنابراین در ابتدا باید فاکتورهایی که موجب شادی و نشاط می‌شوند را برای خود مشخص کنید.
 • احساس شادی و دلایلی که موجب ایجاد این حس خوب می‌شوند متغیر هستند.
 • اهداف زندگی‌تان را مشخص کنید. به این منظور باید چیزهای مختلفی را امتحان کنید و نمی‌توان تنها با خواندن یک مقاله به این مهم دست یافت.
 • اهداف شما باید هم راستا و هم سو با آنچه باشد که موجبات خوشحالی و نشاط شما را فراهم می‌کنند. در این صورت می‌توانید در بهترین مسیر ممکن برای رسیدن به موفقیت قرار بگیرید.

 

دوست خوبم تلاش ما بر این است نقشی در موفقیت تو داشته باشیم. اگر شما دوست عزیز مشتاق یادگیری فروشندگی آنلاین در سایت آمازون هستید می‌توانید با مطالعه مطالبی که در صفحه دوره آربی ارائه شده است، مسیر درستی را انتخاب کنید. آموزش های دوره آربی شما را از صفر تا صد با نحوه فروش در آمازون آشنا می‌کند.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/keys-happiness-life
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط