وبسایت عزت خواه در حال به روز رسانی میباشد ، در صورت کاهش سرعت لطفا صبور باشید ، با تشکر از همکاری شما صفحه اصلی

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه مقاومت بر تغییر را کنترل کنیم؟ | عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
زمانی که قدم در مسیر متحول کردن زندگی‌تان می‌گذارید، دچار نوعی مقاومت در برابر تغییر خواهید شد. زیرا متوجه می‌شوید، شرایط آنطور که تصور می‌کرده‌اید، آسان نبوده است. راه حل چیست؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 2.2k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه مقاومت بر تغییر را کنترل کنیم؟ | عزت خواه دات کام

 

خلاصه ای از مقاله

برای ایجاد تغییر در زندگی مقاومت هایی وجود دارد. حال چگونه می توان این مقاومت در برابر تغییر را از بین برد؟ در این مقاله راهکارهایی برای از بین بردن مقاومت در برابر تغییر را بیان می کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

راه‌های کاهش مقاومت در برابر تغییر

زمانی که قدم در مسیر متحول کردن زندگی‌تان می‌گذارید، دچار نوعی مقاومت در برابر تغییر خواهید شد. زیرا متوجه می‌شوید، شرایط آنطور که تصور می‌کرده‌اید، آسان نبوده است. گویا در هر گامی که بر می‌دارید، در حال مبارزه با خودتان هستید.

در این وضعیت به این نتیجه خواهید رسید که تغییر کردن کار دشوار و حتی غیر ممکنی است. اگر شما نیز چنین احساسی دارید، اما خواهان ایجاد تغییر مثبت در زندگی خود هستید، باید مقاومت در برابر تغییر کردن را در خود از بین ببرید.

در این مقاله ابتدا علت مقاومت افراد و سپس مزایای تغییر دادن زندگی را بررسی خواهیم کرد. در پایان، راهکارهای غلبه بر مقاومت به تغییر را بررسی می‌کنیم.

 

چگونه درآمد خود را افزایش دهیم؟

 

چرا در برابر تغییر مقاومت می‌کنیم؟

بیشتر افراد، به دنبال تغییر زندگی خود هستند اما ترس‌ و تردیدهایی که در نتیجه باورهای اشتباه در آنها ایجاد می‌شود، آن‌ها را نسبت به این کار دلسرد می‌کند. این همان تعریف مقاومت در برابر تغییر است.

با وجود این که حتماً از مزایای تغییر زندگی آگاه هستید اما همین واقعیت که قرار است با شرایط جدیدی روبرو شوید، در شما ترس تولید می‌کند. مواجه شدن با تجربیات جدید، از آن لحاظ برایتان سخت خواهد بود که از نتایج حاصل از آن اطلاعی ندارید.

تجربیات جدید می‌تواند زندگی شما را به شکل فوق‌العاده جذابی تغییر دهد. با این حال، این احتمال هم وجود دارد که کیفیت زندگی شما را به شکلی باور نکردنی تنزل دهد. در نتیجه، ذهن شما در یک دو‌راهی قرار می‌گیرد و نمی‌توانید به راحتی تصمیم بگیرید.

از یک طرف، ذهنتان شما را به تغییر کردن تشویق می‌کند و می‌پذیرد که شرایط ممکن است آن طور که برنامه‌ریزی کرده‌اید، نباشد. از طرف دیگر، ذهن، تلاش شما و ایجاد تغییر را نمی‌پذیرد و با تمام قدرت، شما را به حفظ وضع موجود تشویق می‌کند.

اگر قبلاً تجربه مقاومت به تغییر را پشت سر گذاشته باشید، به خاطر دارید که ذهنتان، حفظ وضع موجود را به تغییر، ترجیح می‌داده است.

 

مقاومت در برابر تغییر

 

رابطه میان مغز و مقاومت به تغییر

در واقع سیستم دفاعی مغزتان، می‌خواهد شما را در حالت امن قبلی نگه دارد. این در واقع همان هدف شماره یکی است که ذهن شما هر روز برایتان در نظر گرفته است. ذهن، هیچ گاه اهداف شما را آنچنان با ارزش نمی‌داند که به خاطر دست‌یابی به آنها متحمل سختی شوید.

حتی اگر اهداف فعلی‌تان مخرب هم باشد، ذهنتان آنها را خطراتی «ایمن» تلقی می‌کند زیرا هنوز منجر به مرگ شما نشده‌اند! به همین خاطر است که بسیاری از افراد حاضر به رعایت رژیم‌های غذایی سالم نیستند.

اگرچه آنها از خطرات بد غذا خوردن مطلع هستند اما هر بار که سعی می‌کنند رژیم خود را تغییر دهند، با مقاومت زیادی از سمت خودشان روبرو می‌شوند. بسیاری از افراد تا زمانی که دچار حمله قلبی یا مبتلا به سرطان نشوند، دست از رژیم قبلی خود بر نمی‌دارند.

حتماً می‌توانید حدس بزنید چرا؟ چون ذهن آن‌ها می‌داند که ادامه دادن این رژیم، باعث به خطر انداختن زندگی شخص خواهد شد.

 

تغییر در زندگی

 

مزایای ایجاد تغییر در زندگی

برای این که بتوانید مقاومت اولیه ذهنتان را کاهش دهید و تغییر اساسی در زندگی خود به وجود آورید، باید تمرین کنید. برای شروع، باید مزایای تغییر زندگی را برای خودتان مشخص کنید. اگر به دنبال یافتن یک شغل جدید هستید، فواید آن را برای خودتان فهرست کنید.

در این رابطه، باید دلایل محکمتری برای خود پیدا کنید و صرفاً به دنبال «به دست آوردن پول بیشتر» نباشید. بنابراین از خودتان بپرسید چرا می‌خواهید پول بیشتری به دست آورید؟ آیا می‌خواهید مخارج خانواده‌تان را تأمین کنید یا می‌خواهید اولین خانه‌‌تان را بخرید؟

اگر هدف شما، تأمین هزینه خانواده‌تان است، دلایلی که باعث مهم بودن آن برایتان شده است را مشخص کنید. همچنین باید مشخص کنید اگر نتوانید مخارج خانواده‌تان را تأمین کنید چه اتفاقی خواهد افتاد و چرا نمی‌توانید جلوی بروز چنین شرایطی را بگیرید. برخی عوارض جانبی استرس و مزایای مدیریت آن را معلوم کنید.

سپس با نوشتن این موارد، واقعیت را برای خودتان مشخص کنید. به این ترتیب ذهنتان به طور کاملاً شفاف می‌تواند به مزایای تغییر و خطرات منفعل ماندن پی ببرد.

 

مقاله پیشنهادی: روش‌های تغییر نگرش برای دست‌یابی به موفقیت (بخش اول)

چگونه مقاومت را کنترل کنیم؟

 

4 استراتژی غلبه بر مقاومت به تغییر

1. نگرش خود را تغییر دهید

اولین دلیلی که باعث می‌شود نسبت به تغییر مقاومت کنید این است که تصور می‌کنید نمی‌توانید به نتیجه دلخواه دست یابید. حتماً تاکنون افراد زیادی را دیده‌اید که تصور می‌کنند دیگر نمی‌توانند زندگیشان را تغییر داده و به سمت بهتر شدن پیش ببرند.

آن‌ها از این که شنبه‌ها به سر کار بروند وحشت دارند و هر روز آرزو می‌کنند که‌ ای‌کاش فردا جمعه بود. آن‌ها در برابر تغییرات، احساس ضعف می‌کنند و معتقدند که اوضاع همیشه همانطور که هست باقی می‌ماند و تغییری نخواهد کرد. اگر می‌خواهید بر مقاومت به تغییر غلبه کنید، باید ابتدا باور کنید که تغییر امری شدنی است.

هیچ‌کس دوست ندارد وقت خود را به این صورت هدر دهد و ذهن شما هم از این قاعده مستثنا نیست. اگر به خودتان بقبولانید که موفق نمی‌شوید، قبل از این که کاری را شروع کنید، از آن دست خواهید کشید.

یکی از بهترین راه‌ها برای غلبه بر این مساله این است که به دنبال تغییر نگرش ذهنی خود باشید و میل به رشد کردن را در خود ایجاد کنید. به عبارت دیگر، باید به این باور برسید که توانایی یادگیری و گسترش مهارت‌هایی را دارید که به بهتر شدن زندگی شما کمک می‌کند.

وقتی نگرش رشد را در خودتان ایجاد می‌کنید، دیگر گرفتار تردید و ترس از شکست نمی‌شوید. زیرا همین دو عامل، مانع پیشرفت و ایجاد تغییر در زندگی شما می‌شوند. هیچ کس دوست ندارد وقت خود را صرف انجام کاری کند که می‌داند در انتها، باعث شکست او خواهد شد.

 

مقاومت بر تغییر

 

2. همیشه شکست در انتظارتان نیست

یکی از روش‌هایی که می‌تواند شما را به چنین باوری برساند، این است که شروع به خواندن کتاب، یا تماشای برنامه‌هایی کنید که در آن افرادی با موقعیت مشابه شما، مسیر موفقیت خود را شرح می‌دهند. وقتی پای صحبت کسانی می‌نشینید که درباره موفقیت‌ها و شکست‌های خود می گویند، متوجه دو نکته می‌شوید:

  • اول این که بر خلاف تصور عده‌ای، مسیر رسیدن به موفقیت هموار نیست. امروزه ما در جهانی زندگی می‌کنیم که در آن افراد در شبکه‌های اجتماعی، صرفاً بخش‌های زیبای زندگی خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. اصولاً مردم، به ندرت سختی‌های خود را به تصویر می‌کشند، به همین خاطر به شما حس شکست دست می‌دهد زیرا می‌بینید که ظاهر زندگی شما همانند آنها نیست. واقعیت این است که زندگی آنها هم با مشکلاتی همراه است اما آن را در معرض دید دیگران قرار نمی‌دهند.
  • دومین مساله‌ای که به آن پی می‌برید این است که شکست نیز جزئی از موفقیت است. شما باید به موفقیت و شکست به عنوان دو روی یک سکه نگاه کنید. به ندرت می‌توانید کسی را پیدا کنید که بدون تجربه شکست، به موفقیت دست یافته باشد. مطلبی که می‌توان از این دو نکته برداشت کرد این است که آنچه ما به عنوان «شکست» می‌شناسیم، در نظر افراد موفق به عنوان لحظه شهود شناخته می‌شود. اگر می‌خواهید بر مقاومت به تغییر غلبه کنید، باید به شکست هم به همین چشم نگاه کنید. شکست، مساله‌ای نیست که بتوان از آن فرار کرد یا آن را امری غیرممکن تلقی کنیم. شکست صرفاً فرصتی برای رشد و ارتقا است.

 

چگونه مقاومت بر تغییر را کنترل کنیم؟

 

3. به خودتان اعتماد کنید!

در بخش‌های قبلی این مقاله گفتیم که تغییر در زندگی، باعث ایجاد شک در انسان می‌شود. در این قسمت، باید به دنبال راهی برای از بین بردن این تردید باشیم. به این منظور از خودتان بپرسید «چگونه می‌توانم به اطمینان دست یابم؟»

البته این واقعیت را هم نباید فراموش کنید که از بین بردن کامل حالت تردید امکان پذیر نیست اما اگر آمادگی لازم را در خود ایجاد کنید، می‌توانید تا حد زیادی به اطمینان دست یابید. با خودتان فکر کنید اگر برای خریدن اولین خانه دلواپس و نگران باشید، چگونه می‌توانید این تنش را از بین ببرید.

اگر مقاومت شما به خاطر تأمین هزینه پیش پرداخت است، می‌توانید به دنبال راهی برای تأمین آن باشید و به این صورت نگرانی خود را کاهش دهید. اگر نگرانی شما به خاطر این است که قبلاً خانه‌ای نخریده‌اید، می‌توانید دست به تحقیق بزنید و فرآیندی را که برای خریدن اولین خانه باید طی کنید بررسی نمایید.

4. حتماً دفتر روزانه داشته باشید

علاوه بر این که باید تلقی خود از موفقیت را تغییر دهید، باید تحول مثبتی هم در نگرشتان نسبت به خودتان ایجاد کنید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید مقاومت به تغییر را در خود از بین ببرید این است که خودتان را باور داشته باشید.

در مواقعی که با موقعیت جدیدی روبرو می‌شوید، احتمالاً به فکر فرو می‌روید که آیا ویژگی‌ها و توانایی‌های لازم برای روبرو شدن با آن را دارید یا نه. برای این که سریع‌تر از این مانع عبور کنید و نگرش مثبتی نسبت به خودتان پیدا کنید، لازم است دفتری به نام دفتر موفقیت تهیه کنید و در آن تمام موفقیت‌های خودتان را بنویسید.

موفقیت شما نباید حتماً بزرگ و چشم گیر باشد بلکه کوچکترین دستاوردهای خود را هم باید در آن یادداشت کنید. این موفقیت‌ها می‌تواند درخواست‌دادن برای اولین شغل، دعوت از کسی که مدت‌ها است او را ندیده‌اید و خریدن کتابی باشد که قبلاً نخوانده‌اید.

همانطور که ملاحظه می‌کنید، در این موارد، تمرکز بر شروع خود کار است، چون مثلاً شما هنوز شخصی که دعوت کرده‌اید را ندیده‌اید، یا در شغل مورد نظر استخدام نشده‌اید و یا کتابی که خریده‌اید را نخوانده‌اید اما همین که قدم اول را برداشته‌اید، خود یک موفقیت به حساب می‌آید.

وقتی درباره توانایی‌ خود برای تغییر زندگی دچار تردید می‌شوید، می‌توانید چند صفحه‌ای از دفتر موفقیتتان را بخوانید. به این صورت به سرعت نگرش مثبتی نسبت به خودتان پیدا می‌کنید و پی می‌برید که قابلیت لازم برای رسیدن به اهدافتان را دارید.

 

چگونه در آمازون کالا بفروشیم؟

 

در این مقاله با روش‌هایی آشنا شدید که به کمک آن می‌توانید مقاومت به تغییر را در خود از بین ببرید. غلبه بر این میل، از درون ذهن شما شروع می‌شود. اگر به دنبال تغییر زندگی خود و بهتر کردن آن هستید، باید باور داشته باشید که این کار شدنی است. در غیر این صورت، تسلیم مقاومت ذهنی‌تان شده و صرفاً برای حفظ وضع موجود تلاش خواهید کرد.

 

هدف ما از ارائه این مطالب کمک به شما دوست عزیز است تا با استفاده از موارد مطرح شده، در زندگی شخصی یا حرفه‌ای خود یک گام جلوتر بروید. اگر مشتاق هستید در کنار یک زندگی آرام، شغلی فارغ از مکان و زمان را هم تجربه کنید، برای کسب اطلاعات لازم درمورد فروشندگی در وبسایت آمازون با ما در آموزش فروش در آمازون همراه باشید. همچنین با دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی از تجربیات دانشجویان این دوره بهره ببرید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/control-resistance-to-change
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط