تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

روش‌های تغییر نگرش برای دست‌یابی به موفقیت (بخش اول)

توضیحات کوتاه :
آیا در زندگی برای خودتان هدف یا رویای بزرگی در نظر دارید؟ آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید از چه راهی می‌توانید به آن دست پیدا کنید یا چه عاملی می‌تواند شما را در مسیر رسیدن به آن قرار دهد؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 1.8k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
روش‌های تغییر نگرش برای دست‌یابی به موفقیت (بخش اول)

 

خلاصه ای از مقاله

نگرش عبارت است از شیوه برخورد انسان با موقعیت‌های مختلف زندگی. وقتی از نگرش مثبت و آزادانه‌ای برخوردار باشید، می‌توانید همه احتمالات یک موقعیت را ببینید. در مقابل داشتن نگرش منفی یا بسته، باعث می‌شود صرفاً خودتان را به جنبه‌های منفی یک موقعیت محدود کنید و به‌دنبال یافتن ابعاد مثبت آن نباشید. پس می‌توان گفت مثبت‌اندیشی، راه‌ها و احتمالات مختلف را پیش روی شما قرار می‌دهد، اما منفی‌اندیشی، چشم شما را به‌روی آن‌ها می‌بندد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

چگونه با تغییر نگرش به زندگی رویایی خود دست یابیم؟

آیا در زندگی برای خودتان هدف یا رویای بزرگی در نظر دارید؟ آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید از چه راهی می‌توانید به آن دست پیدا کنید یا چه عاملی می‌تواند شما را در مسیر رسیدن به آن قرار دهد؟ در بسیاری از نظریه‌هایی که تاکنون درباره زندگی رویایی مطرح شده است یک موضوع مشترک به‌چشم می‌خورد و آن این که نگرش، باورها و طرز فکر شما بر همه مسائل پیرامونی‌تان تأثیر می‌گذارد. از نظر استف پورپورا، از موسسین شرکت Powerful U که در زمینه تکامل فردی فعالیت می‌کند، یکی از مهمترین مسائل در حوزه رشد و توسعه فردی توجه به نگرش است. او این اصطلاح را به این صورت تعریف کرده است: «نگرش عبارت است از شیوه برخورد انسان با موقعیت‌های مختلف زندگی. وقتی از نگرش مثبت و آزادانه‌ای برخوردار باشید، می‌توانید همه احتمالات یک موقعیت را ببینید. در مقابل داشتن نگرش منفی یا بسته، باعث می‌شود صرفاً خودتان را به جنبه‌های منفی یک موقعیت محدود کنید و به‌دنبال یافتن ابعاد مثبت آن نباشید. پس می‌توان گفت مثبت‌اندیشی، راه‌ها و احتمالات مختلف را پیش روی شما قرار می‌دهد، اما منفی‌اندیشی، چشم شما را به‌روی آن‌ها می‌بندد».

 

معرفی راه های مدیریت کارآمد و حرفه‌ای شغل شما

 

همچنین شان آکور (Shawn Achor)، که در زمینه روانشناسی شادی فعالیت می‌کند، در این‌باره می‌گوید: « نباید تصور کنیم که الزاماً واقعیت دنیای اطراف به زندگی ما شکل می‌دهد، بلکه برداشت مغز ما از دنیای اطراف است که واقعیت وجودی ما را تشکیل می‌دهد. 90 درصد شادی‌های بلندمدت انسان در دنیای بیرونی به‌وجود نمی‌آید، بلکه در واقع نتیجه شیوه پردازش دنیا توسط مغز ما است. بنابراین اگر فرمول موفقیت و شادی را برای خودمان تغییر دهیم، می‌توانیم واقعیت را نیز به‌شیوه خودمان دگرگون کنیم.» پس از این گفته‌ها می‌توان نتیجه گرفت که تمام زندگی ما تحت تأثیر نگرش است. در حقیقت به هر شکلی که دنیای اطراف را تعریف کنیم، ذهن ما آن را خواهد پذیرفت. به‌عبارت دیگر، این برداشت و ادراک ما است که واقعیت وجودی ما را شکل می‌دهد. به‌همین خاطر، سریع‌ترین راه برای دست‌یابی به زندگی رویایی موردنظر، تغییر ذهنیت و نگرش خود است. اما باید پرسید این کار چگونه امکان‌پذیر است. در این مقاله، قصد داریم 8 شکل تغییر نگرش که به ساختن زندگی رویایی شما کمک خواهد کرد را با هم مرور کنیم.

 

مقاله پیشنهادی: تاثیر باورها بر موفقیت افراد

روش های تغییر نگرش برای دستیابی به موفقیت 1

 

1. به خودتان ایمان داشته باشید

دلیل عمده‌ای که باعث می‌شود افراد در زندگی خود به موفقیت دست نیابند، نداشتن باورهای درست در زندگی است. مثلا بسیاری از افراد افکار نادرستی نسبت به خودشان دارند که از جمله متداول‌ترین آن‌ها می‌توان به احساس بی‌کفایتی، بی‌ارزش بودن و شایسته نبودن اشاره کرد. استف پورپورا که در قسمت قبلی به نام او اشاره کردیم، معتقد است با زیر سوال بردن دروغ‌هایی که تاکنون درباره زندگی به خودش گفته بوده است، بزرگ‌ترین تغییر را در نگرش خود به وجود آورده است. او در 8 سالگی، مورد آزار قرار گرفت. استفان زمانی را به‌خاطر می‌آورد که جلوی آئینه می‌ایستاده است و خودش را کثیف و ناخوشایند خطاب می‌کرده است. او به‌خاطر اتفاقی که افتاده بود خودش را ملامت می‌کرد و تا زمانی که به بزرگسالی رسید، درباره این مساله با کسی صحبت نکرد. استفان تمام این مدت به خودش دروغ‌هایی می‌گفته و باور می‌کرده است. او زمانی که توانست واقعیت را به زبان بیاورد، به واقعی بودن گفته‌های قبلی خود شک کرد و توانست زندگیش را تغییر دهد. به هر دلیلی که احساس می‌کنید انسان بی‌کفایتی هستید، همیشه این موضوع را به‌خاطر داشته باشید که شما از ابتدا با کفایت به‌دنیا آمده‌اید و این که فرد باارزشی بوده و لایق عشق، شادی و موفقیت هستید.

 

روش های تغییر نگرش برای دستیابی به موفقیت 1

 

فراموش نکنید که شما اتفاقی پا به این جهان نگذاشته‌اید و خلقت‌تان اشتباه نبوده است، چون شما یک انسان منحصربه‌فرد هستید و دیگران به‌وجودتان در این دنیا نیاز دارند. شاید در حال حاضر این گفته‌ها را باور نکنید، اما بخشی از وجود شما، درستی این موضوع را باور می‌کند. برای این که بتوانید خودتان و شایستگی‌هایتان را باور کنید، لازم است صدای انتقادگر درونی‌تان را بشنوید و آن را خاموش کنید. به این معنی که سعی کنید بفهمید به چه دلیل احساس می‌کنید، فرد بی‌کفایتی هستید؟ آیا این صدای انتقادگر درونی خود شما است یا گفته‌های والدین و دیگران این حس را در شما به‌وجود می‌آورد؟ چه باور نادرستی در مورد خودتان دارید؟ پی‌بردن به جواب این سوال‌ها شاید نیاز به انجام اقدامات اساسی مثل مراجعه به مشاوره و طی کردن مراحل درمان داشته باشد. اما در هر حال، ارزش آن را دارد.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه شخصیت قوی در خودمان بسازیم؟

روش های تغییر نگرش برای دستیابی به موفقیت 1

 

2. مهارت‌های خود را افزایش دهید

تابه‌حال چند بار پیش آمده است که احساس کرده‌اید در دامی گرفتار شده‌اید و هیچ راهی پیش رویتان قرار ندارد؟ اگرچه انسان نمی‌تواند تمام موقعیت‌های اطراف خود را کاملاً کنترل کند و در عوض زندگی چالش‌ها و دشواری‌های زیادی پیش روی او قرار می‌دهد، اما نباید فراموش کند که اختیار دو موضوع مهم در دست خودش است: یکی  انتخاب‌ها و دیگری نگرش‌هایش. در این رابطه، یکی از بهترین تعابیر را ویکتور فرانکل، روانپزشک و عصب‌شناس اتریشی ارائه کرده است. او در کتاب معروف خود به‌نام "انسان در جست‌وجوی معنا" می‌گوید: «هرچه را از انسان بگیرند، یک چیز را نمی‌توانند و آن اختیاری است که او برای انتخاب نگرش و راه خود در موقعیت‌های مختلف دارد.» حال شاید بپرسید چطور می‌توان این توانمندسازی را انجام داد. در این جا به دو مورد اشاره می‌کنیم:

 

روش های تغییر نگرش برای دستیابی به موفقیت 1

 

  • انتخاب‌های خود را بررسی کنید: وقتی خودتان را در موقعیتی مشاهده می‌کنید که احساس می‌کنید هیچ راه چاره دیگری ندارید، بسته به شرایطی که در آن قرار دارید، گزینه‌های پیش‌رویتان را شناسایی کنید. یعنی از خودتان بپرسید چه انتخاب‌هایی پیش‌رویتان است؟ مثلاً گلایه کردن از اوضاع یا اقدام کردن، تغییر دادن شرایط یا پذیرفتن آنها، به‌جلو گام برداشتن یا در شرایط ناخوشایند قبلی باقی‌ماندن، حرف خود را به زبان‌آوردن یا ساکت‌ماندن، تصمیم به ادامه‌دادن یا به‌عقب برگشتن، دوست داشتن یا در خشم و ترس باقی‌ماندن؟
  • مواردی که تحت کنترل خودتان است را شناسایی کنید: استرس، ناکامی‌ها، ترس و خشم عمدتاً زمانی به سراغ ما می‌آید که امور از کنترل ما خارج شده باشند یا ما حداقل چنین برداشتی در مورد آنها داشته باشیم. زمانی که چنین احساسی به سراغتان می‌آید، یک گام به‌عقب بردارید و مواردی که می‌توانید کنترل کنید را شناسایی کنید.

 

روش های تغییر نگرش برای دستیابی به موفقیت 1

 

3. غیر ممکن را به ممکن تبدیل کنید

هنری فورد می‌گوید: «چه فکر کنید می‌توانید چه فکر کنید نمی‌توانید، در هر حال حق با شما است.» اگر با تمام وجود باور داشته باشید که نمی‌توانید کاری را انجام دهید، مطمئناً آن کار برای شما اتفاق نخواهد افتاد. بنابراین اگر می‌خواهید به زندگی رویایی‌تان دست یابید، لازم است ابتدا محقق شدن آن را امکان‌پذیر بدانید، یعنی قبول کنید که هیچ چیز غیرممکن نیست.

  • افرادی که غیر ممکن را ممکن کردند

سال‌ها این باور در میان مردم متداول بود که بدن انسان توانایی دویدن یک مایل در 4 دقیقه را ندارد و ممکن است قلب او از کار بیفتد. سال 1940 بود که شخصی توانست این مسافت را در مدت 4 دقیقه و 1 ثانیه بدود. این رکورد تا 9 سال حفظ شد. پس از آن در ماه می سال 1954، راجر بنیستر، در مدت 3 دقیقه و 59 ثانیه و 4 صدم ثانیه، مسافت 1 مایل را دوید. این رکورد، تنها نتیجه سخت‌کوشی، آموزش و اشتیاق راجر نبود، بلکه به‌خاطر باور وی به امکان‌پذیر بودن این کار بود. او می‌دانست که از پس این کار بر می‌آید و قبلاً نتیجه نهایی کار را برای خودش تصویرسازی کرده بود. کمتر از 6 هفته بعد، جان لندی استرالیایی، توانست رکورد 3 دقیقه و 58 ثانیه را از خود به جا بگذارد. پس از آن، هر سال افراد دیگری توانستند کاری را انجام دهند که زمانی غیرممکن به نظر می‌رسید. در حال حاضر، بیش از 1400 نفر توانسته‌اند این مسافت را در مدت 4 دقیقه بدوند. وقتی راجر بنیستر، تصور غیرممکن بودن این کار را از بین برد، کم‌کم افراد دیگری هم باور کردند که می‌توانند. اما تا پیش از آن، که همه این کار را امکان‌ناپذیر می‌دانستد، هیچ‌کس موفق به انجام آن نشد. این قضیه برای زندگی هر کدام از ما نیز مصداق دارد. آیا هدف، چشم‌انداز یا خواسته‌ای که برای زندگی رویایی خود دارید را دست‌یافتنی می‌دانید؟ اگر جوابتان مثبت است، پس مطمئناً می‌توانید آن را عملی کنید، اما اگر شک و بدبینی به ذهنتان هجوم آورده است، پس دست‌یابی به آنها دور از انتظار خواهد بود. در این رابطه باید به نکات زیر توجه کنید:

 

 

روش های تغییر نگرش برای دستیابی به موفقیت 1

 

  • در استفاده از کلمات دقت کنید: به جای این که بگویید: «هیچ راهی وجود ندارد» بگویید: «همیشه یک راهی هست.» به جای این که بگویید: «این مساله حل‌شدنی نیست» بگویید: «چه راهی برای برطرف کردن این مشکل می‌توانم پیدا کنم؟» وقتی احساس کردید که دائماً در حال پیدا کردن مشکلات هستید، ذهن خودتان را به سمت یافتن راه‌حل‌ها سوق دهید. حتماً این نقل‌قول معروف از ادیسون را شنیده‌اید: «من 10 هزار راه یاد گرفتم که با آن نمی‌توان چراغ برق ساخت.» در واقع او هر شکست را گامی برای رسیدن به هدف نهایی خود می‌دید.
  • نتیجه نهایی را در ذهن خود تصور کنید: ذهن انسان آنچه می‌بیند یا به آن القا می‌شود را باور می‌کند. بنابراین اگر مانند بنیستر بتوانید هدفتان را در حالت تحقق‌یافته تصور کنید، ذهنتان به توانایی‌های شما ایمان خواهد آورد. پس زندگی رویایی‌تان را هم در حالت واقعی تصور کنید. حال چه می‌بینید، می‌شنوید یا احساس می‌کنید؟ خودتان را در آن حالت ذهنی قرار دهید.

 

معرفی راه های کسب درآمد میلیاردی از آمازون

 

در این مقاله با 3 روش تغییر نگرش آشنا شدید که می‌تواند شما را به زندگی رویایی و دلخواهتان برساند. در بخش دوم این مقاله، 3 شیوه دیگری را به شما معرفی می کنیم که با به کارگیری آنها می توانید نگرش لازم برای تبدیل شدن به یک انسان موفق و رسیدن به زندگی رویایی‌تان را به‌دست آورید.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

ادامه مطلب را در مقاله روش‌های تغییر نگرش برای دست‌یابی به موفقیت (بخش دوم) بخوانید.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/change-attitude-to-succeed-part1
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط