تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

استفاده از اهداف هوشمندانه برای موفقیت در زندگی

توضیحات کوتاه :
آیا دوست دارید موفقیت در زندگی را تجربه کنید؟ آیا هدفی تعیین کرده‌اید؟ اگر پاسخ شما منفی است و اهداف هوشمندانه‌ای ندارید راه را به اشتباه رفته‌اید و تحت تأثیر عوامل مختلف قرار گرفته‌اید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
استفاده از اهداف هوشمندانه برای موفقیت در زندگی

 

خلاصه ای از مقاله

برای هر آنچه که قصد دارید در زندگی به آن برسید، برنامه و هدف تعیین کنید. این تنها راهی است که می‌توانید پیشرفت کنید و شانسی برای خود ایجاد کنید. با تعیین هدف، برای خود مسیری مشخص می‌کنید و انگیزه پیدا می‌کنید هر روز صبح به خاطر آن از خواب بیدار شوید. شما می‌توانید تمام جوانب را از زاویه‌ای متفاوت و با چشم اندازی مثبت بنگرید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

آیا می‌توان اهداف را به گونه‌ای تعیین کرد که آسان تر به موفقیت رسید؟

آیا دوست دارید موفقیت در زندگی را تجربه کنید؟ آیا هدفی برای خود تعیین کرده‌اید؟ اگر پاسخ شما منفی است و اهداف هوشمندانه‌ای ندارید راه را به اشتباه رفته‌اید و تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله، همکاران، دوستان و خانواده قرار گرفته‌اید. اغلب این مسیرها، مسیرهای مورد نظر شما نیستند و موجب خواهند شد به همان نقطه ابتدایی بازگردید یا حتی اتفاقی بدتر رخ دهد و به جایی برسید که هرگز نمی‌خواستید در آن نقطه قرار بگیرید.

برای هر آنچه که قصد دارید در زندگی به آن برسید، برنامه و هدف تعیین کنید. این تنها راهی است که می‌توانید پیشرفت کنید و شانسی برای خود ایجاد کنید. با تعیین هدف، برای خود مسیری مشخص می‌کنید و انگیزه پیدا می‌کنید هر روز صبح به خاطر آن از خواب بیدار شوید. شما می‌توانید تمام جوانب را از زاویه‌ای متفاوت و با چشم اندازی مثبت بنگرید.

 

چگونه ثروتمند شویم

 

چرا برخی افراد در رسیدن به هدف موفق نمی شوند؟

تعیین هدف و رسیدن به آن کار آسانی نیست، افراد بسیاری در این مرحله شکست می‌خورند. تحقیقی که توسط دانشگاه Scranton انجام شده است نشان می‌دهد که تنها هشت درصد از افرادی که برای سال جدید هدف تعیین می‌کنند عملاً می‌توانند به آنها دست یابند. به عبارت دیگر 92 درصد از افراد شکست می‌خورند. چرا این اتفاق می افتد؟ مشکل اینجا است که افراد بسیاری هدف‌های سال جدید را به عنوان یک امید یا آرزو نگاه می‌کنند.

آن‌ها امیدوار هستند در سال جدید وزن کم کنند، آرزو می‌کنند بیزینس شخصی خودشان را شروع کنند یا امیدوار هستند شغل بهتری پیدا کنند. مشکلی که در مورد «امیدواری» یا «آرزو کردن» وجود دارد این است که شامل برنامه، هدف یا چهارچوب زمانی نمی‌شوند.

زمانی که این امید و آرزوها با واقعیت‌های روزمره مواجه شوند به امیدهای از دست رفته تبدیل خواهند شد. بنابراین برای رسیدن به آرزو، باید بر هدف متمرکز شوید، یک «هدف هوشمندانه» کارآیی بهتری خواهد داشت.

 

موفق شدن

 

تعیین اهداف هوشمندانه

اهداف هوشمندانه اساس و بنیاد تمام اهدافی هستند که با موفقیت به پایان رسیده‌اند. کلمه هوشمندانه با کلمات دقیق، قابل اندازه گیری، تخصیص پذیر، واقعی و زمان‌محور رابطه معنایی زیادی دارد. افراد و گروه‌های بسیاری برای رسیدن به اهداف خود از این کلمه استفاده کرده‌اند چرا که فرمول مؤثری است. قدرت اهداف هوشمندانه در این نکته پنهان شده است که می‌تواند راهی برای رسیدن به هدف تعیین کند و چهارچوب زمانی مشخصی را ارائه می‌دهد. اجازه دهید به این عناوین نگاه دقیق‌تری داشته باشیم.

1. اهداف خود را دقیقاً مشخص کنید

در صورتی که تمایل داشته باشید هدفی قابل دسترسی برای خودتان تعیین کنید، لازم است این هدف نتیجه مشخصی داشته باشد. از خودتان این سؤال را بپرسید:  «دقیقاً باید چه کاری انجام دهم تا به نتیجه دلخواه برسم؟» هر چه هدف شما دقیق و روشن‌تر باشد، احتمال بیشتری برای رسیدن به آن خواهید داشت. به طور مثال، اگر شما بگویید: «می‌خواهم وزن کم کنم» و یک شب شام نخورید، به هدف خود رسیده‌اید و در واقع وزن شما کم خواهد شد.

اما این چیزی نیست که در ذهن شما شکل گرفته است. باید دقیق‌تر باشید. مثلاً بگویید: «من می‌خواهم تا آخر ماه، شش کیلو وزن کم کنم». اکنون که هدف خود را به صورت دقیق مشخص کردید، سایر بخش‌های هدف هوشمندانه شما نیز قوت خواهد گرفت.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه اهدافمان را تعیین کنیم تا به خواسته هایمان برسیم؟

استفاده از اهداف هوشمندانه برای موفق شدن

 

2. اهداف قابل اندازه گیری تعیین کنید

برای آنکه هدف‌های شما قابل دسترسی باشند، باید بتوانید آنها را اندازه گیری کنید. به مثالی که در بالا اشاره شد، دقت کنید. «من می‌خواهم تا آخر ماه شش کیلو وزن کم کنم». این هدف قابل اندازه گیری است. به تنها چیزی که نیاز دارید این است که هم اکنون خودتان را وزن کنید و هر هفته ارزیابی داشته باشید چه قدر به هدف کاهش شش کیلو وزن نزدیک شده‌اید.

3. چه کسی مسئول انجام اهداف شما است؟

در مثال بالا، تنها فرد مسئول خود شما هستید. بنابراین باید مسئولیت کامل کاهش وزن را بر عهده داشته باشید. اگر در رسیدن به هدف خود شکست خوردید، هیچ فرد دیگری جز خود شما مسئول نمی‌باشد. مسئولیت کامل رسیدن به اهداف خود را برعهده بگیرید.

4. اهداف واقعی تعیین کنید

برای رسیدن به هر هدفی، باید یک چیز واقعی را مشخص کنید. اگر بخواهید شش کیلو وزن را در طول چند روز کم کنید مطمئناً شکست خواهید خورد. گرچه به لحاظ تئوری امکان پذیر خواهد بود اما احتمال آن در واقعیت اندک است. کم کردن شش کیلو وزن در طول یک ماه برای افراد بسیاری واقع گرایانه خواهد بود اما در طول سه روز خیر.

 

مسیر موفقیت

 

5. اهداف زمان محور داشته باشید

در پایان به یک خط زمانی نیاز دارید. برای تمام اهداف خود یک روز پایان مشخص کنید. در این صورت برای انجام آن احساس ضرورت خواهید داشت و باید در مهلت مقرر به هدف خود برسید. در مثال مورد بحث، کاهش شش کیلو وزن در محدوده زمانی یک ماه، دقیق، قابل اندازه گیری، واقعی و زمان محور است. تمام فاکتورهای اهداف هوشمندانه در آن لحاظ شده است.

چگونه می‌توان به اهداف هوشمندانه رسید و موفق شد؟

آیا این موارد برای رسیدن به هدف کافی هستند؟ شاید نه. مشکلی که می‌توان در مورد اهداف هوشمندانه به آن اشاره نمود، این است که عامل انسانی را مورد توجه قرار نمی‌دهد. ما به انگیزه نیاز داریم. برای رسیدن به هدف به دلیل نیاز داریم. در صورتی که شما انگیزه واقعی نداشته باشید و «چرای» خود را ندانید، مطمئناً با شکست مواجه خواهید شد.

به عنوان مثال، کاهش وزن آسان نیست. برای این هدف باید ماه‌های زیادی احساس گرسنگی را تحمل کنید. گرسنگی چیزی نیست که به آسانی نادیده گرفته شود مگر آنکه قدرت ذهنی فوق العاده‌ای داشته باشید. در غیر این صورت با پیتزا، کیک کاکائویی و بستنی وسوسه خواهید شد. تمام اهداف هوشمندانه را می‌توان به سه کلمه تقسیم کرد: چه چیز؟ چرا؟ چگونه؟

  • می‌خواهید به چه چیزی برسید؟
  • چرا می‌خواهید به آن برسید؟
  • چگونه می‌خواهید به آن برسید؟

اگر اهدافتان را به این صورت تجزیه کنید، دستیابی به هدف را برای خود آسان‌تر نموده‌اید.

 

 اهداف هوشمندانه برای موفقیت

 

1. «چرای» اهداف شما چیست؟

مثال کاهش وزن را در نظر بگیرید. شما هدف خود را کاهش وزن تعیین کرده‌اید. سؤال بعدی که باید از خود بپرسید این است که «چرا؟» چرا می‌خواهید شش کیلو وزن خود را کم کنید؟ هر چه چرای شما شخصی‌تر باشد، بسیار بهتر خواهد بود. چرای شما می‌تواند این پاسخ باشد که «می‌خواهم در مهمانی سال جدید زیباتر به نظر برسم». این یک چرای قوی خواهد بود. این انگیزه برای شما ایجاد خواهد شد که وزن خود را تا رسیدن به سال جدید کاهش دهید.

2. «چگونه» به هدفتان خواهید رسید؟

قبل از هر اقدامی در راستای هدف، لازم است لیستی از مراحلی که باید انجام شود را تهیه نمایید. توصیه همیشگی این است که یک تکه کاغذ بردارید و تمام راه‌هایی را که منتهی به هدف می‌شوند یادداشت کنید. مهم نیست چه ترتیبی داشته باشند. مهم آن است تا جایی که می‌توانید و امکان دارد مراحل رسیدن به هدف را یادداشت کنید.

شاید گاهی لازم باشد حدود صد مرحله را بنویسید. در این صورت روزهایی که نمی‌دانید باید چه کاری انجام دهید می‌توانید از لیست خود استفاده کنید و نسبت به هدف متمرکز بمانید. پس از تهیه این لیست می‌توانید کارهایی را که باید انجام دهید مشخص نمایید. هر مرحله را نسبت به اولویت زمانی، به روزهای مشخصی اختصاص دهید. با این اقدام می‌توانید به سمت حصول نتایج موفق گام بردارید.

 

اهداف هوشمندانه

 

3. اهداف خود را تصویر سازی کنید

راه دیگر برای حصول هدف و نتیجه، تصویرسازی نتیجه پایانی است. اگر لیستی از اهداف و اقدامات خود داشته باشید می‌توانید تصور کنید در انتها به چه چیزی خواهید رسید. در مثال کاهش وزن، شما باید چشمان خود را ببندید. خودتان را در لباسی با سایزی کوچکتر تصور کنید که وارد مهمانی سال نو می‌شوید. چه احساسی خواهید داشت. سرتان را بالا نگه داشته‌اید و به خودتان افتخار می‌کنید. از حواس پنجگانه خود برای تصویرسازی هدف استفاده کنید.

قهرمانان ورزشی از این تکنیک زیاد استفاده می‌کنند. در هر زمینه ورزشی که فعالیت دارند مراحل را برای خودشان تصویرسازی می‌کنند. هر ضربه‌ای که در گلف می‌زنند، یا هر پرتابی که در رشته بسکتبال دارند را در ذهن خود متصور می‌شوند.

هر حرکت را به صورت حرفه‌ای تصویرسازی می‌کنند. این روش، اثبات علمی شده است زیرا ناخودآگاه ذهن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هر زمان که باید به صورت عملی و واقعی این حرکت اجرا شود، ذهن برای ارائه بهترین عملکرد نهایت تلاشش را خواهد داشت.

 

موفقیت در زندگی

 

رعایت چه نکاتی برای موفق شدن لازم است؟

بخش دیگری برای موفقیت در رسیدن به هدف باقیمانده و متشکل از چندین مورد است: صبر، اقدام، مداومت و زمان.

1. برای رسیدن به اهداف خود صبور باشید

بدون صبوری، متوقف خواهید شد. دسترسی به هر چیز ارزشمندی محتاج صبوری است. موفقیت یک شبه حاصل نمی‌شود. صبور باشید و هر روز بابت نزدیک شدن به هدف لذت ببرید. زمانی که اهداف خود را مشخص می‌کنید، به جدول زمانی که برای آن تعیین نموده‌اید نیز نگاهی داشته باشید.

اگر برای هدفی، زمان شش ماهه را تعیین کرده‌اید، پروژه خود را به شش قسمت تقسیم کنید. در هر حوزه دو یا سه نقطه عطف تعیین کنید. همین امر موجب خواهد شد حتی اگر هیچ پیشرفتی نکرده‌اید، انگیزه خود را برای ادامه کار حفظ کنید.

2. برای رسیدن به هدف اقدام کنید

اگر در مورد اهداف خود اقدامی انجام نمی‌دهید، در این صورت به هیچ یک از اهداف خود نخواهید رسید. هر روز باید اهدافتان را در ذهن مرور کنید و چرای خود را بدانید. اطمینان حاصل کنید برای نزدیک شدن به هدف چه اقداماتی را باید انجام دهید. اقدامات شما باید به صورت مرحله به مرحله روشن و دقیق باشد.

به طور مثال، «امروز باید پنج کیلومتر بدوم» این موارد را باید دقیقاً در تقویم خود مشخص کنید. وظایفی را که باید انجام دهید به طور غیر قابل مذاکره بنویسید تا هیچ تغییری در روند آنها رخ ندهد.

 

استفاده از اهداف هوشمندانه برای موفقیت در زندگی

 

3. در پیگیری اهداف خود مداومت داشته باشید

اقداماتی که در راستای رسیدن به هدف انجام می‌دهید باید پیوسته باشد. نمی‌توانید رژیم غذایی خود را برای یک هفته دنبال کنید و سه هفته آن را متوقف نمایید. Jim Rohn می‌گوید: «موفقیت همین اصول ساده‌ای است که هر روز تکرار می‌شود». در آغاز هفته، تقویم خود را به دست بگیرید و وظایف مربوط به هدفتان را مشخص کنید. وظایفی که هر روز شما را به هدف نزدیکتر خواهد کرد.

4. برای رسیدن به هدف زمان را در نظر بگیرید

مطمئناً باید برای رسیدن از جایی که امروز قرار گرفته‌اید تا جایی که در آینده انتظار دارید به آن برسید، زمانی را تخصیص دهید. در مورد زمان واقع بین باشد. اگر نتوانستید در مهلت معین شده به هدف برسید انگیزه خود را از دست ندهید. به خاطر داشته باشید اگر مراحل را انجام داده‌اید و به هدف نزدیک شده‌اید باید ادامه دهید و در مورد زمان بندی خود تجدید نظر داشته باشید.

این واقعیت که شما شروع کرده‌اید به معنای این است که امروز نسبت به دیروز به هدف نزدیکتر شده‌اید. متوقف نشوید. زمان بندی مجدد به معنای شکست نخواهد بود. تنها حاکی از این است که در مرحله اول، زمان بندی دقیقی نداشته‌اید.

 

چگونه می توان در آمازون درآمد بدون وقفه داشت

 

کلید موفقیت چیست؟

زمانی که شما این عوامل را در کنار هم مورد استفاده قرار دهید، شرایطی را ایجاد کرده‌اید که تحت آن اهداف هوشمندانه قابل دسترس‌تر خواهند بود. اگر برای هدفتان «چرای» قدرتمندی داشته باشید، انگیزه شما برای ادامه مسیر حفظ خواهد شد. اگر روزهایی را برای خود تصویر سازی کنید که به هدف رسیده‌اید، در حقیقت برای موفقیت آماده می‌شوید. اگر فاکتورهای صبر، اقدام، مداومت و زمان را در نظر بگیرید، هیچ چیز نمی‌تواند مانع رسیدن شما شود.

 

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/clever-goals-to-achive-success
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط