مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه تفکر مثبت در خود ایجاد کنیم؟

توضیحات کوتاه :
همه ما در مواجهه با یک موقعیت دشوار این جمله‌ها را شنیده‌ یا خود به کار برده‌ایم: مثبت فکر کن یا جنبه‌های مثبت قضیه را ببین. این حرف ریشه در روانشناسی ذهن انسان دارد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 4.9k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
چگونه تفکر مثبت در خود ایجاد کنیم؟

 

خلاصه ای از مقاله

با آنکه اکثر افراد به این حقیقت آگاه هستند که تفکر مثبت نقش زیادی در سلامتی، شادی و موفقیت دارد اما تعداد افرادی که حقیقتاً به این نوع تفکر پایبند هستند، اندک می‌باشد. افراد یا تلقی درستی از تفکر مثبت نداشته و می‌اندیشند که تفکر مثبت به معنای خوش خیالی است و یا نمی‌دانند که چگونه این نوع تفکر را در خود ایجاد نمایند.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

مزایای تفکر مثبت

همه ما در مواجهه با یک موقعیت دشوار این جمله‌ها را شنیده‌ یا خود به کار برده‌ایم: مثبت فکر کن یا جنبه‌های مثبت قضیه را ببین. این حرف ریشه در روانشناسی ذهن انسان دارد. تفکر مثبت مزایای متعددی در کنترل استرس، خشم و به طور کلی رسیدن به موفقیت دارد. شاید بتوان یکی از بزرگترین تفاوت‌های انسان‌های موفق با دیگر افراد را داشتن تفکر مثبت دانست.

با آنکه اکثر افراد به این حقیقت آگاه هستند که تفکر مثبت نقش زیادی در سلامتی، شادی و موفقیت دارد اما تعداد افرادی که حقیقتاً به این نوع تفکر پایبند هستند، اندک می‌باشد. افراد یا تلقی درستی از تفکر مثبت نداشته و می‌اندیشند که تفکر مثبت به معنای خوش خیالی است و یا نمی‌دانند که چگونه این نوع تفکر را در خود ایجاد نمایند.

 

مدیریت بیزینس

 

تفکر مثبت چیست؟

مثبت اندیشی یک نوع رویکرد ذهنی و عاطفی است که باعث می‌گردد فرد در هر موقعیتی بر جنبه روشن قضیه تمرکز نماید و بر این باور باشد که توانایی مقابله با هر نوع مشکلی را دارا ‌باشد. فردی که دارای تفکر مثبت ‌باشد، همواره به دنبال شادی، سلامتی و موفقیت است و حتی در موقعیت‌های دشوار نیز در جستجوی یک نکته مثبت می‌باشد. در مقابل، اگر فردی مثبت اندیش نباشد، در هر موقعیتی تنها بر جنبه‌های منفی تمرکز کرده و همواره بدترین‌ها را انتظار دارد. اما فرد مثبت اندیش حتی در شکست‌ها نیز به دنبال فراگرفتن درس است.

آن‌ها همواره از خود می‌پرسند: این تجربه چه درسی برای من دارد؟ مثبت اندیشی یک حالت ذهنی است که به خود فرد و نحوه مواجهه او با وقایع جهان هستی بستگی دارد. افراد مثبت اندیش شادی خود را به عوامل بیرونی گره نمی‌زنند بلکه این شادی در درون آنها سرچشمه می‌گیرد و تبدیل به منبع عظیم انرژی برای آنها در مقابله با مشکلات می‌گردد. علیرغم اینکه مثبت اندیشی حالتی ذهنی و درونی است، اما خبر خوب این است که این مهارت آموختنی است و با تمرین می‌توانید مثبت اندیشی را در خود تقویت نمایید.

راه‌های تقویت تفکر مثبت

داشتن تفکر مثبت تحت تأثیر عوامل زیادی است. تجربیات ما در زندگی می‌تواند دیدگاه ما نسبت به جهان را شکل دهد. تجربیاتی که در کودکی داشته‌ایم، نحوه تربیت ما دردخانه، مدرسه، اجتماع و فرهنگی که در آن زندگی می‌کنیم می‌تواند عینک بدبینی یا خوش بینی را بر چشمان ما بگذارد. اما نکته این است که ما باید به نقطه‌ای برسیم که انتخاب نماییم محصول تربیت خانواده و جامعه نباشیم و خود انتخاب نماییم که جهان را از چه منظری تماشا نماییم.

 

مقاله پیشنهادی: مثبت اندیشی | عبارات تاکیدی | تفکر مثبت

تفکر مثبت در زندگی

 

تصمیم بگیرید که مثبت فکر کنید

در ابتدا باید به این باور برسید که تفکرات و باورهای شما، اعمال شما را شکل می‌دهند و جایگاه کنونی شما نتیجه مستقیم تفکرات شما است. با اندکی تفکر در گذشته و تصمیماتی که اتخاذ نموده‌اید، می‌توانید به این نتیجه برسید که چگونه تفکر مثبت یا منفی شما باعث گرفتن یک تصمیم خاص شد و آن تصمیم چگونه بر زندگی شما اثر گذاشت. به این بیندیشید که دیدگاه مثبت چه سودی برای شما در جنبه‌های مختلف زندگی به همراه خواهد داشت.

سرگذشت افراد موفق را مطالعه نمایید و ببینید مثبت اندیشی چه تأثیری در زندگی آنها داشته است. حتی افرادی که با این رویکرد توانسته‌اند بر بیماری‌های لاعلاج غلبه کنند نیز به شما کمک می‌کنند اثر خوش بینی را در زندگی مشاهده نمایید. بنابراین قدم اول این است که مصمم باشید. از این به بعد دنیا را به چشم دیگری بنگرید. زمانی که این تصمیم را گرفتید خود را ملزم نمایید که همواره مراقب باشید افکار مثبت در زندگیتان جاری باشند.

با افراد مثبت اندیش معاشرت نمایید

دایره افرادی که اطراف شما هستند به طور مستقیم بر تفکر، عادات، اعمال و بالطبع آینده شما تأثیر می‌گذارند. اکثر ما با حساسیت زیادی دوستان خود را انتخاب می‌نماییم و مراقب هستیم که آنها شخصیتی شبیه به ما داشته باشند، خوشنام باشند و از خانواده خوبی باشند. اما آیا به این اهمیت می‌دهیم که فردی که برای دوستی انتخاب نموده‌ایم چه نوع تفکری دارد؟ آیا خوش‌بین است یا بدبین؟ آیا در موقعیت‌های مختلف به دنبال بدترین سناریو است؟ ممکن است در نگاه اول این مساله مهم جلوه نکند اما در طول زمان بسیار اهمیت دارد.

فرض کنید می‌خواهید کسب و کار جدیدی آغاز نمایید یا ایده جدیدی برای تغییر کسب و کار فعلیتان دارید. واکنش این فرد به تصمیمات شما چه خواهد بود؟ اگر این فرد به موفقیت شما ایمان نداشته باشد و در شما احساس ناامیدی القا کند، شما به جای تمرکز بر موفقیت، به جنبه‌های مخاطره آمیز تصمیمتان متمرکز خواهید شد و چه بسا از تصمیم خود منصرف شوید. پس همواره سعی نمایید افرادی را برای دوستی انتخاب نمایید که از موفقیت شما شاد می‌شوند و در هر موقعیتی به دنبال جنبه‌های خوب و آموزنده هستند.

 

تفکر مثبت

 

افکار و افراد منفی را نادیده بگیرید

علیرغم تلاش برای احاطه خود با افراد و انرژی مثبت، مواجهه با افراد منفی‌گرا غیر قابل اجتناب است. گاهی این افراد از اعضای نزدیک خانواده هستند که قطع رابطه با آنها امکان پذیر نیست. وقایع و پیش آمدهای منفی نیز، جزء جدایی ناپذیر زندگی می‌باشند. پس در مواجهه با این موارد چه کار باید کرد؟ جواب ساده است: آن‌ها را نادیده بگیرید. اجازه ندهید افراد و افکار منفی، انرژی ذهنی شما را تخلیه نمایند.

بیاموزید که چگونه افکار مثبت را جایگزین تفکرات منفی نمایید. یک روش این است که در هر موقعیتی تلاش نمایید یک جنبه مثبت بیابید. حتی اگر نتوانید هیچ جنبه مثبتی پیدا کنید، به آن موقعیت به عنوان یک تجربه بنگرید. از آن درس بگیرید و تلاش نمایید در آینده هیچگاه آن اشتباه را تکرار ننمایید. به یاد داشته باشید که افکار منفی سرسخت هستند. اگر در را به روی آنها ببندید از پنجره وارد می‌شوند! اما شما باید از آنها سرسخت‌تر باشید. نسبت به آنها آگاه باشید. هرگاه که فکری منفی به ذهنتان خطور نمود، سریعاً آن را با یک فکر مثبت جایگزین نمایید. آنقدر این کار را انجام دهید تا ذهنتان یاد بگیرد به طور ناخودآگاه این کار را انجام دهد.

افراد مثبت اندیش با خود مهربان هستند

آیا شما مستقیماً به فردی که دوستش دارید جنبه‌های منفی رفتاری‌اش را گوشزد می‌نمایید؟ آیا مرتباً به او می گویید که زیبا نیست، باهوش نیست، نمی‌تواند موفق شود و شایستگی خوشبختی را ندارد؟ مسلماً خیر. پس چرا باید به خودتان، که مهم‌ترین فرد در زندگیتان هستید، این جملات نازیبا را بگویید؟ شما باید یاد بگیرید که خود را دوست داشته باشید و با خود مهربان باشید. حتی اگر شکست خوردید، خود را تنبیه نکنید.

بر جنبه‌های مثبت وجودتان تأکید نمایید و سعی کنید آنها را برای خود برجسته کنید. شما تنها فردی هستید که باید در مشکلات کنار خودتان بایستید. پس به خود سخت نگیرید و تنها به تشویق خود بپردازید. از احساس گناه دست بردارید و سعی کنید تغییری در وضعیت موجود ایجاد نمایید.

 

کسب درآمد از آمازون

 

دست از تلاش برندارید

در نهایت، باید بدانید که جایگزین کردن تفکر منفی و شروع مثبت اندیشی، مانند هر عادت رفتاری دیگری نیاز به تکرار و تمرین دارد. تنها باید به خاطر داشته باشید که ناامید نشوید و در این راه به انرژی درونی خود اتکا نمایید. همچنین مراقب باشید که مثبت اندیشی باعث نشود که از واقعیت‌ها غافل بمانید. بررسی‌ها نشان داده است که افراد خوشبین، گاهاً در ارزیابی منابع و توانایی‌های خود اغراق نموده و درک درستی از آنها ندارند. این خود منجر به عدم موفقیت می‌گردد.

پس رویکردی که باید داشته باشید تلفیقی از واقع بینی، سنجش درست موقعیت و به کار بستن بالاترین میزان تلاش خود، باامید به رسیدن به موفقیت است. این رویکرد افراد موفق در رابطه با تفکر و مثبت اندیشی است.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/how-to-create-positive-thinking-in-ourselves
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط