افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

7 کلید مدیریت زمان | عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
شاید شما هم با دیدن افراد موفق به ویژه در حوزه کسب و کار از خودتان پرسیده باشید که چطور آنها در مدیریت زمان موفق عمل کرده و به کارهایشان نظم بخشیده‌اند. چطور دائماً بیزینس‌های جدید می سازند.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 1.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
7 کلید مدیریت زمان | عزت خواه دات کام

 

خلاصه ای از مقاله

یکی از تفاوت انسان های موفق با افراد عادی در نحوه مدیریت زمان و روتین صبحگاهی آنها می باشد. افراد موفق روتین صبحگاهی مشخصی دارند و قبل از شروع کار بدن و ذهن خود را آماده می کنند.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

افراد موفق، چگونه زمان را مدیریت می‌کنند؟

شاید شما هم با دیدن افراد موفق، به ویژه در حوزه کسب و کار از خودتان پرسیده باشید که چطور آنها در مدیریت زمان موفق عمل کرده و به کارهایشان نظم بخشیده‌اند. یا چطور دائماً در حال ساخت بیزینس‌های جدید و تولید محصول هستند.

در حالی که آنها هم مانند شما انسان هستند و در طول شبانه روز، بیشتر از 24 ساعت زمان در اختیار ندارند. در پاسخ باید گفت که نگرش قوی این افراد نسبت به زمان باعث می‌شود بازده و کارکرد آنها بیشتر از حد متوسط باشد و روز به روز بیشتر از قبل پیشرفت کنند.

این همان نقطه‌ای است که تفاوت افراد متوسط و موفق مشخص می‌شود. مدیریت زمان هیچ ارتباطی با ژن یا استعداد شما ندارد بلکه صرفاً با طرز فکر و نگرش شما مرتبط است.

در این مقاله قصد داریم، 7 راهی که انسان‌های فوق موفق برای مدیریت زندگی روزانه خود به کار می‌برند را به شما معرفی کنیم. استفاده از این راهکارها قطعاً به پیشرفت زندگی شما هم کمک خواهد کرد.

 

چگونه ثروتمند شویم؟

 

1. برنامه روزانه دارند و به آن پایبند هستند

این مورد، اهمیت بیشتری نسبت به 6 مورد دیگر دارد. تقریباً تمام افراد موفق، دارای روتین صبحگاهی و شامگاهی هستند. از تیم کوک تا وارن بافت گرفته، همگی برنامه روتین مخصوص به خود را دارند و هر روز آن را تکرار می‌کنند. مثلاً تیم کوک ساعت 3 و 45 دقیقه از خواب بیدار می‌شود و به باشگاه می‌رود.

یا مثلاً وارن بافت فاصله محل خانه تا سرکار را که 5 دقیقه است رانندگی می‌کند و در طول راه بر اساس قیمت سهام در شب قبل تصمیم می‌گیرد کدام صبحانه مک دونالد را بخرد. تونی رابینز، نیز مجموعه‌ای از تمرینات ورزشی را انجام می‌دهد تا آمادگی لازم برای شروع روز را به دست آورد.

یا مثلاً ساتیا نادلا، صبح‌ها، می‌دود. در واقع، روتین روزانه افراد موفق آنها را برای شروع روز پیش‌رو آماده می‌کند. به شما نیز داشتن این برنامه را توصیه می‌کنیم. به این خاطر که فرصتی در اختیار شما قرار می‌دهد تا بر روی کارهایی که در پیش دارید، تمرکز و ذهن خود را آرام کنید.

اگر هر روز که از خواب بیدار می‌شوید، فقط به اندازه‌ای وقت داشته باشید که دوش بگیرید، دندانهایتان را مسواک بزنید، با عجله صبحانه بخورید تا سریعتر خودتان را به اتوبوس برسانید، روزتان با استرس شروع خواهد شد. در واقع، اگر این نیم ساعت را می‌خوابیدید، دچار استرس نمی‌شدید. انجام روتین‌های روزانه، سطح انرژی و بازدهی شما را افزایش می‌دهد.

 

مقاله پیشنهادی: مدیریت زمان بر اساس تیپ شخصیتی | عزت خواه دات کام

زمانبندی

 

2. راه‌های تمرکز بر هدف را می‌دانند

یکی دیگر از راه‌های مدیریت زمان این است که بدانیم چگونه بر هدف خود متمرکز شویم. این همان ویژگی‌ مشترک افراد موفق است. آن‌ها می‌توانند به سرعت به مهم بودن یا نبودن یک کار پی‌ببرند. به عبارت دیگر، می‌توانند سریعاً مشخص کنند انجام کدام کارها به پیشبرد طرح و برنامه آنها کمک می‌کند.

در مقابل، افرادی که کمتر در کار خود موفق هستند، وقت خود را صرف انجام کارهای بی‌اهمیت می‌کنند. مثلاً اگر کاری به اشتباه انجام شود، به دنبال یافتن مقصر هستند، یا وقتی با حجم زیادی از ایمیل روبرو می‌شوند که باید به آنها جواب بدهند، دچار استرس می‌شوند.

این در حالی است که افراد بسیار موفق، هیچگاه خود را درگیر کارهای بی‌اهمیت نمی‌کنند. اگر شما هم به دنبال موفقیت هستید، نباید ذهن خود را درگیر چنین اموری کنید. در عوض، باید ابتدا مهم بودن یا نبودن کاری را مشخص کنید و تمرکز خود را صرفاً بر مسائل با اهمیت قرار دهید.

برای این که به مهم بودن یا نبودن کاری پی ببرید، از خودتان بپرسید: «آیا انجام این کار، تأثیر مثبتی بر امروز، زندگی و کار من به جا می‌گذارد یا خیر.»

 

مقاله پیشنهادی: چگونه تمرکز خود را قوی کنیم؟

 زمان

 

3. جزئیات هدف نهایی خود را می‌دانند

اگر به دنبال کسب موفقیت در هر زمینه‌ای هستید، حتماً باید هدف و مقصد نهایی خود را بدانید. منظور از دانستن هدف این نیست که مثلاً بگویید: «من می‌خواهم روزی مدیر عامل بشوم» بلکه باید به عنوان مثال بگویید: «من تا سال 2045، مدیر عامل شرکت Space X خواهم شد.»

دانا وایت، رئیس UFC، در مصاحبه‌ای اعلام کرد که از زمان نوجوانی، مطمئن بوده است که روزی در زمینه برگزاری مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی فعالیت خواهد کرد. برای دانا وایت هیچ کار دیگری اهمیت نداشت. به همین خاطر او تمرکز خود را صرفاً بر انجام این کار قرار داد.

وقتی هدف روشن برای خود انتخاب کرده باشید، روش شما برای سازماندهی کارهای روزانه‌تان نیز تغییر می‌کند. در نتیجه، به جای این که بخش زیادی از وقت خود را صرف انجام کارهای بی‌اهمیت کنید،

هر تصمیمی را در راستای رسیدن به هدف نهایی‌تان «مثلاً دست یافتن به سمت مدیرعاملی شرکت Space X تا سال 2045» می‌گیرید. این شفافیت، باعث می‌شود که تمرکز و انرژی شما افزایش یافته و با قاطعیت به سمت دست‌یابی به هدفتان، گام بردارید.

 

کلیدهای مدیریت زمان

 

4. ایده‌های خود را یادداشت می‌کنند

افرادی مانند سِر ریچارد برانسون، کارآفرین و سرمایه گذار بریتانیایی و شریل سَند بِرگ، از زنان موفق حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، یا دیوید آلن و تونی رابینز، هر جا که می‌روند، همیشه یک دفترچه یادداشت کوچک با خود دارند.

از آنجا که در طول روز، ممکن است ایده‌های خارق‌العاده‌ای به ذهن شما برسد، در نتیجه داشتن دفتر یادداشت بسیار ضروری است. بیشتر افراد، هیچگاه فکرهایی که به ذهنشان خطور می‌کند را یادداشت نمی‌کنند، به همین خاطر، به سرعت آنها را از یاد می‌برند.

فراموش نکنید شاید تا تبدیل شدن شما به ایلان ماسک بعدی، تنها  به اندازه یک ایده فاصله باشد. اگر فکرهای خلاقانه و جدیدی که به ذهنتان خطور می‌کند را جایی یادداشت کنید، این احتمال وجود خواهد داشت که در آینده بتوانید آن‌ها را گسترش داده و به چیز شگفت انگیزی تبدیل کنید اما اگر آنها را ننویسید، شاید برای همیشه فراموششان کنید.

سعی کنید هر چه زودتر، عادت به نوشتن ایده‌ها را در خود تقویت کنید، زیرا آنچه امروز می‌نویسید، می‌تواند بذر موفقیت‌های شما در آینده باشد. در واقع با نوشتن، به افزایش قدرت ذهن و حافظه خود کمک کرده و توان فکری‌تان را تا 10 برابر افزایش خواهید داد.

 

 مدیریت زمان

 

5. تکنیک‌های تمرکز عمیق را می‌دانند

افراد موفق راه‌های تمرکز ذهن را به خوبی می‌دانند. کسانی مانند رابین شارما و تونی رابینز، زمانی که تصمیم به انجام کار مهمی می‌گیرند، مدتی طولانی را صرف تمرکز بر آن می‌کنند.

منظور از طولانی، صرفاً، چند ساعت یا چند روز نیست بلکه منظور این است که آنها، یک یا دو ماه کامل را صرف فکر کردن به یک موضوع می‌کنند. این افراد، در زمان تمرکز خود، اجازه نمی‌دهند هیچ عامل مزاحمی، حواسشان را پرت کند. در این زمان، آن‌ها تمرکز خود را صرفاً معطوف به انجام همان کار مهمشان می‌کنند.

این کار ممکن است نوشتن کتاب، یا گرد آوری مطلب برای یک دوره آموزشی یا ارتقاء کیفیت محصول فعلی یا شروع یک پروژه کاملاً جدید باشد. شدت و مدت تمرکز آنها برای انجام یک کار، به اندازه‌ای است که در نهایت به تولید محصولات بی‌نظیر و کسب درآمد میلیون دلاری منجر می‌شود.

بیشتر ما، حتی حاضر نیستیم که نیمی از روز خود را بدون وجود عوامل مزاحم، صرف فکر کردن به یک پروژه کنیم. به همین خاطر است که در نهایت پا در مسیری می‌گذاریم که هیچ کمکی به موفقیت ما نخواهد کرد. البته اگر در شرکتی مشغول به کار هستید و خودتان مدیر نمی‌باشید، تمرکز کردن کار دشورای خواهد بود.

اما واقعیت این است که اگر برای رسیدن به موفقیت، واقعاً مصمم باشید، فرصت لازم برای تمرکز بر ایده‌ها و گرفتن راهنمایی از افراد با تجربه را به دست خواهید آورد. موضوعی که باید هر چه زودتر در مورد آن تصمیم گیری کنید این است که آیا می‌خواهید همیشه دنباله رو دیگران باشید یا می‌خواهید خودتان روزی رهبری یک سازمان را به عهده بگیرید.

رهبران، مدیریت زمان و برنامه‌ریزی را خودشان در دست دارند اما افراد دنباله رو، به دیگران اجازه می‌دهند که زمان آنها را کنترل کنند. این دیگر انتخاب شما است که می‌خواهید جزء کدام دسته باشید.

 

هفت کلید مدیریت زمان

 

6. افراد موفق برنامه ریزی کارها را خودشان به عهده دارند

یکی از دلایل مهمی که وارن بافت، همیشه یک دفتر یادداشت کوچک با خود دارد، همین است. در واقع جدول برنامه‌های او در همان دفتر کوچک است و هیچ‌کس به جز شخص او اجازه دسترسی به آن را ندارد.

بیشتر ما، به همکارانمان اجازه می‌دهیم که زمان ملاقات‌ها را برای ما روی تقویم مشخص کنند. اما افراد موفق، هیچگاه این کار را انجام نمی‌دهند. از امروز تصمیم بگیرید که کنترل کاملی بر تقویم کاری خود داشته باشید و به هیچ کس دیگری اجازه ندهید در مورد زمان شما تصمیم بگیرد.

همیشه کنترل زمان را خودتان به عهده داشته باشید. زیرا وقت، ارزشمند‌ترین دارایی شما است، بنابراین نباید به دیگران اجازه دهید درباره نحوه گذراندن آن، برای شما تصمیم گیری کند.

7. هر روز زمانی را به مطالعه و توسعه فردی خود اختصاص می‌دهند

مطالعه و تلاش در جهت بهبود و توسعه فردی، دو رکن مهم موفقیت انسان‌های بزرگ است که شما نیز باید آن را سرلوحه کار خود قرار دهید. به این خاطر که تکیه کردن به مهارت‌های قبلی و عدم مطالعه، مطمئناً شما را به هدفتان نخواهد رساند.

وارن بافت، 80 درصد از روز کاری خود را صرف مطالعه و یادگیری می‌کند. بیل گیتس، هم به خاطر میزان مطالعه‌ای که در طول یک سال انجام می‌دهد، معروف می‌باشد. روبین شارما، ظاهراً هر روز یک کتاب می‌خوانند و برداشت‌ها و توصیه‌های خود در مورد آنها را از طریق صفحات شخصی خود به مخاطبانش انتقال می‌دهد.

تونی رابینز هم معتقد است که از راه خواندن کتاب توانسته است به درک ذهن انسان‌ها دست یابد. مطالعه و یادگیری مداوم، نقش مهمی در موفقیت افراد دارد. اگر علاقه‌ای به خواندن کتاب‌های چاپی ندارید، نسخه صوتی آنها را تهیه کنید و در طول مسیر رفت و آمد به آنها گوش کنید.

شما می‌توانید برای شروع، دو کتاب  فوق‌العاده مهم «بیندیشید و ثروتمند شوید»، اثر ناپلئون هیل و «آئین دوست‌یابی یا راه نفوذ در دیگران» اثر دیل کارنِگی را مطالعه کنید. همچنین می‌توانید در یوتیوب، ویدئوی مصاحبه با افراد موفق از جمله تیم کوک، ساتیا نادِلا و اُپرا وینفری را تماشا کنید. با همین چند منبعی که به شما معرفی کردیم، درس‌های زیادی خواهید آموخت.

 

چگونه با فروشندگی در آمازون درآمد دائمی کسب کنیم؟

 

چگونه در زندگی موفق شویم؟

امروزه ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که تغییرات آن، سریع‌تر از هر دوره دیگری در تاریخ است. تنها راهی که می‌توان با جریان امروز جهان همراه شد این است که مهارت‌های جدیدی بیاموزید یا مهارت‌های قبلی خود را به روز کنید.

یک راه برای این کار این است که کتاب‌های مفید و سازنده بخوانید و از آنها ایده‌های جدید بگیرید و به دنبال آموختن از افراد موفق عصر حاضر باشید. به این منظور باید هر روز زمانی را به مطالعه و توسعه فردی اختصاص بدهید. هیچ زمانی به اندازه عصر حاضر، زمینه برای موفقیت فراهم نبوده است.

اگر به دنبال کسب موفقیت در زمینه مورد علاقه‌تان هستید، پس باید مدیریت زمان خود را به دست بگیرید، تمرکز خود را بر کارهای مهم قرار دهید و از انجام کارهای بیهوده بپرهیزید. در برنامه‌ریزی‌های خود، اوقاتی را برای توسعه فردی‌تان در نظر بگیرید و با تمام وجود از دارایی با ارزش خود یعنی زمان مراقبت کنید.

 

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می‌کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل‌های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کسب و کار بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس و دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت انگیز دوره آربی است.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/seven-keys-to-time-management
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط