موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه تمرکز خود را قوی کنیم؟

توضیحات کوتاه :
مردم همیشه تصور می‌کنند که اگر علایق خود را دنبال کنند، نمی‌توانند به معنای واقعی کلمه در محیط کار فعالیت داشته باشند. اما این باور همیشه درست نیست.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 1.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
چگونه تمرکز خود را قوی کنیم؟

 

خلاصه ای از مقاله

برای اینکه متوجه شوید چرا شما همچنان می‌توانید از نظر ذهنی احساس خستگی کنید، باید در ابتدا پیکربندی مغز انسان‌ها را بررسی نمایید.قشر پیش پیشانی پیشرفته‌ترین بخش مغز است. این بخش ساختارهای گسترده‌تر تکامل یافته را در بر دارد، مثل توانایی تعیین اهداف پیچیده، برنامه ریزی برای آینده، جلوگیری از امیال غریزی، تصمیم گیری‌های آگاهانه و سازماندهی فعالیت‌های ما را برعهده دارد. در این مقاله به این موارد بیشتر می پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

تمرین‌های افزایش تمرکز

«شما در سر خود مغز دارید و در کفش‌های خود پا. پس می‌توانید با فکر، هر جهتی که تمایل دارید را انتخاب کنید.» دکتر سئوس

مردم همیشه تصور می‌کنند که اگر علایق خود را دنبال کنند، نمی‌توانند به معنای واقعی کلمه در محیط کار فعالیت داشته باشند. اما این باور همیشه درست نیست. برای اینکه متوجه شوید چرا شما همچنان می‌توانید از نظر ذهنی احساس خستگی کنید، باید در ابتدا پیکربندی مغز انسان‌ها را بررسی نمایید.

قشر پیش پیشانی پیشرفته‌ترین بخش مغز است. این بخش ساختارهای گسترده‌تر تکامل یافته را در بر دارد. همچنین مسئولیت رفتارهای شناختی که یک توانایی منحصر به فرد انسانی است مثل توانایی تعیین اهداف پیچیده، برنامه ریزی برای آینده، جلوگیری از امیال غریزی، تصمیم گیری‌های آگاهانه و سازماندهی فعالیت‌های ما را برعهده دارد.

 

کسب و کار میلیاردی آنلاین تان را راه اندازی کنید

 

به طور کلی، این توانایی‌های پیچیده معمولاً به عنوان عملکرد اجرایی مغز ما شناخته می‌شوند. قشر پیش پیشانی در انسان‌ها نسبت به سایر گونه‌های موجود در این سیاره، قابلیت‌ها و توانایی‌های بیشتری دارد. حال این سؤال مطرح می‌شود که چرا با تمام این توصیفات، ما هنوز بیشتر اوقات از نظر ذهنی درگیر هستیم؟ تغییرات چشمگیر اقتصادی که در قرن گذشته اتفاق افتاده است را در نظر بگیرید. تعداد افرادی که کار فیزیکی انجام می‌دهند به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. در حالی که تعداد کارکنان با معلومات بالا به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

یکی از جنبه‌های این تحول این است که اکثریت قریب به اتفاق نیروی کار مدرن ما نسبت به گذشته، به هوش عاطفی (مهارت‌های انسانی) و امکانات انتزاعی بیشتر (مهارت‌های مفهومی) نیاز دارند. هر دوی این مهارت‌ها در قشر پیش پیشانی اتفاق می افتند. برای روشن شدن بحث، باید اشاره شود که ما به هیچ عنوان قصد نداریم بگوییم امروزه سخت‌تر از اجداد خود کار می‌کنیم.

حرف ما این است که به نظر می‌رسد در چند قرن گذشته، تقاضا برای داشتن عملکرد ذهنی، افزایش یافته و فراگیرتر شده است. از آنجایی که وقوع تغییرات نسبتاً جزئی در ساختارهای زیستی موجود بین 100000 تا 1 میلیون سال به طول می‌انجامد، باید برای مدت طولانی منتظر بمانیم تا قشر پیش پیشانی ما ظرفیت خود را برای پاسخ دادن به درخواست‌های مورد نظر افزایش دهد.

 

قدرت تمرکز در زندگی

 

مدیریت زمان داشته باشید

شما می‌توانید در تمامی صنایع و در شرکت‌های مختلف، افرادی را مشاهده کنید که کسل بوده و تمرکز خود را از دست داده‌ و دوست دارند فراتر از استراتژی‌های موجود پیش بروند. آن‌ها بر این باورند که انجام چند کار به صورت هم زمان تنها راهی است که می‌توانند جلوتر از درخواست‌های بی‌شماری که از آن‌ها می‌شود، پیش بروند. مشکل این است که مغز ما می‌تواند در یک زمان خاص تنها در اندازه محدودی تمرکز داشته باشد. دانشمندان بسیاری از جمله دنیل کاهنمان، نویسنده کتاب توجه و تلاش در این خصوص تخقیقاتی را انجام داده‌اند.

با توجه به برخی برآوردها، زمانی که شما بین کار خود وقفه می‌اندازید در مقایسه با هنگامی که تمرکز خود را به طور کامل روی یک موضوع خاص حفظ می‌کنید، زمان اتمام آن پروژه خاص تا 40 درصد طولانی‌تر خواهد شد. در خیلی موارد افزایش تمرکز و دقت در کار هدف اصلی است. اما اگر کیفیت یا دقت در انجام یک کار اولویت اول نباشد، شما می‌توانید دو یا چند وظیفه را به صورت هم زمان انجام دهید.

نکته‌ای که باید بدانید این است که این باور که انجام کارها به صورت هم زمان می‌تواند باعث شود که عملکرد موثرتری داشته باشیم، بیشتر از اینکه پایه علمی داشته باشد، افسانه است. در هر سطحی، در نتیجه عدم درک صحیح هنجارهای اجتماعی، ما احساس خستگی بی حد و حصر و تنزل فکری را خواهیم داشت.

 

افزایش تمرکز

 

روش های خلاقانه برای برقراری ارتباط

هنگامی که با جریان بی وقفه ارتباطی که توجه شما را محدود می‌کند، رو به رو شدید، به راهی فکر کنید که بتوانید خود را در یک منطقه جدا قرار دهید، «مثل یک جزیره در میان جریان آب». این مناطق می‌توانند به شکل مکانی یا زمانی باشند. ممکن است شما تصور کنید که گرفتن حتی یک زمان کوتاه از آشفتگی حاضر کار غیرممکنی باشد. خیلی اوقات افراد می گویند: «رئیس من همیشه از من می‌خواهد که در سریع‌ترین حالت ممکن پاسخ او را بدهم» یا «همه به توجه سریع من نیاز دارند، چرا که همکارانم روی من حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند» اما برای رویارویی با تقریباً همه چالش‌های پیش رو، یک راه حل مناسب وجود دارد.

برقراری ارتباط با دیگران و صحبت کردن درباره مرز مناسب برای ایجاد وقفه و رفتن به منطقه خودمان، برای موفقیت آنها و صد البته خودمان امر بسیار مهمی است. راه‌های خلاقانه زیادی وجود دارد که شما بتوانید برای خودتان مرزبندی داشته باشید. برای مثال در یک بیمارستان، پرستارها برای اینکه اطمینان حاصل کنند که هیچ کس در هنگام توزیع داروها برای آنها مزاحمت ایجاد نمی‌کند، لباس فرم مخصوص به همین کار را بر تن می‌کنند، چرا که هر اشتباهی در این زمان می‌تواند به نتایج مرگباری منجر شود.

یا مثلاً در دفتری که مکان به شدت پر سر و صدایی است، کارکنان یک اتاق کنفرانس مخصوص دارند که در آنجا سکوت حاکم است و شما می‌توانید در صورت نیاز به آرامش، به آنجا بروید. شما باید خودتان بررسی کنید و ببینید که چگونه می‌توانید به نیاز خود در خصوص داشتن تمرکز پاسخ دهید. هنگامی که شما همچون مثال‌های عنوان شده برای خودتان مناطقی با محدودیت‌های انعطاف پذیر تعیین کنید، نه تنها خودتان، بلکه دیگران را تشویق می‌کنید که به مرزهای شما احترام گذاشته و از آنها حمایت کنند.

 

چگونه تمرکزخود را قوی کنیم؟

 

تغییر ایجاد کنید

اینکه بتوانید بین همکاری و مداخله یک ارتباط مناسب ایجاد کنید، به هیچ عنوان کار غیرعادی نیست. در فناوری پیشرفته، به ویژه در شرکت‌های پیشرو، معمولاً می‌بینیم که تغییرات اساسی در دفاتر این شرکت‌ها به وقوع می‌پیوندد. برای مثال، میزی که به یک فرد خاص تعلق دارد، در یک روز دیگر و زمانی خاص به یک شخص دیگر داده می‌شود. راه اندازی یک دفتر آزاد و انعطاف پذیر مزایای زیادی دارد. اما از بین بردن حریم خصوصی می‌تواند منابع ذهنی ما را از بین ببرد. با این حال، ما مجبور نیستیم این وقفه‌های مداوم را به عنوان یک عمل انجام شده بپذیریم.

راه‌های ایجاد افزایش تمرکز در کار و داشتن بهره وری بیشتر

1. مناطق خود را روی یک تقویم علامت گذاری کنید

همانطور که پیش‌تر گفته شد، شما می‌توانید از نظر زمانی یا مکانی خودتان را از جریان حاکم جدا کنید. در زمینه جدا نمودن زمانی شما باید در هنگام کار، زمانی را به خودتان اختصاص دهید. از این زمان برای انجام کارهایی که به دقت و خلاقیت نیاز داشته و باید با کیفیت بالا انجام شوند، استفاده نمایید.

2. یک منطقه مکانی کاملاً مجزا را داشته باشید

این مورد بخش مکانی منطقه جدا را در برمی گیرد. این منطقه باید به شکلی باشد که شما بتوانید در آن تمرکز داشته و از جریان جدا شوید. حتی شاید لازم باشد دری وجود داشته باشد که شما بتوانید آن را ببندید و به شکلی جداگانه و مجزا به تمرکز مورد نظر خود دست پیدا کنید.

3. با همکاران، دوستان و اعضای خانواده خود درباره مرزهایتان حرف بزنید

در راستای توضیحات قبل باید اضافه کنیم زمانی که شما با دیگران ارتباط برقرار کرده و درباره مرزهای خود صحبت می‌کنید، آن‌ها می‌دانند شما در چه مواقعی در منطقه جداگانه خود قرار دارید و در این مواقع نباید برای شما مزاحمت ایجاد کنند. برای آنها توضیح دهید که به چه دلیل و به چه شکلی از این مناطق برای رسیدن به تمرکز بیشتر و بهره وری بالاتر استفاده می‌کنید. البته باید توجه داشته باشید که آنقدر خود را درگیر این مناطق و مرزبندی‌ها نکنید که به نیازهای اطرافیان خود بی توجه باشید.

 

با فروش در آمازون کسب درآمد کنیم

 

4. همیشه امکان بی صدا کردن هشدارهای مربوط به ایمیل، پیامک و زنگ تماس گوشی را داشته باشید

مسلماً صدای هشدار گوشی می‌تواند خیلی سریع تمرکز شما را برهم زند. پس سعی کنید زمانی که وارد منطقه خود می‌شوید از تمامی این موارد دور شده باشید. بدین ترتیب می‌توانید به شکل موثرتری فکر کنید و در نتیجه به عملکرد بهتری دست پیدا نمایید.

5. زمانی که وارد منطقه خود می‌شوید، ذهنتان را خالی کنید

اگر قرار باشد ذهن شما در این منطقه خاص هم درگیر موارد مختلف باشد، هیچ وقت نمی‌توانید از منطقه‌ای که ایجاد کرده‌اید در راستای رسیدن به تمرکز و بهره وری بیشتر استفاده نمایید. در این منطقه باید بتوانید به آرامش فکری و روحی دست پیدا کنید.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/improve-concentration
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh