افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

مدیریت زمان بر اساس تیپ شخصیتی | عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
بسیاری از تکنیک‌های مدیریت زمان، نوع ویژگی‌های شخصیتی افراد را در نظر نمی‌گیرند و توصیه‌های کلی در این زمینه ارائه می‌دهند. با شناسایی تیپ شخصیتی می‌توان بهترین تکنیک مدیریت زمان را به کار برد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

  • 2k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
مدیریت زمان بر اساس تیپ شخصیتی | عزت خواه دات کام

 

خلاصه‌ای از مقاله: 
مدیریت زمان بر اساس تیپ شخصیتی چگونه است؟ برای بسیاری از افراد، مدیریت زمان یک اولویت بزرگ است که باید به صورت مؤثر انجام شود. برای بسیاری از صاحبان کسب و کار، این مهارت از اهمیت بسیار بالایی برخودار است چون بدون مدیریت زمان نمی‌توانند به اولویت‌های بیزینس خود رسیدگی کنند. این موضوع برای کارمندان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوانند وظایف محوله خود را به خوبی به انجام برسانند. اما مدیریت زمان برای بسیاری از افراد کاری چالش برانگیز است. 

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید: 

 

نکته مهم در مدیریت زمان

با اینکه بسیاری از افراد می‌دانند که باید زمان خود را به درستی مدیریت کنند و از آن به بهترین شکل استفاده کنند، اما باز هم کارهایی که انجام می‌دهند در این راستا نیستند.

نکته مهمی که در زمینه مدیریت زمان وجود دارد این است که بسیاری از تکنیک‌های مدیریت زمان، نوع ویژگی‌های شخصیتی افراد را در نظر نمی‌گیرند و توصیه‌های کلی در این زمینه ارائه می‌دهند. اما ویژگی‌های شخصیتی انسان‌ها تعیین می‌کنند که چه تکنیک‌هایی برای آنها مناسب است.

برخی از این ویژگی‌های شخصیتی تمامی تلاشهای ما در جهت مدیریت زمان را از بین می‌برند. ممکن است خود شما هم از شخصیت و گرایشات فردی خود آگاه نباشید.

در این مقاله به شما کمک می‌کنیم در ابتدا تیپ شخصیتی خود را شناسایی کرده و سپس بر اساس آن بهترین تکنیک مدیریت زمان را به کار گیرید. شما با اصلاح رفتارهای خود می‌توانید زمان خود را بهتر مدیریت کنید و بهره وری خود را افزایش دهید.

 

مدیریت زندگی و کسب درآمد بیشتر

 

مدیریت زمان برای افراد هیجانی

مدیریت زمان برای تیپ شخصیت هیجانی؛ برای این افراد، هر موقعیت می‌تواند نشان دهنده یک بحران می باشد. این افراد آنقدر درگیر حل کردن بحران‌ها هستند که ممکن است زمانی برای رسیدگی به کارهای دیگر، به ویژه کارهای عادی و خسته‌کننده مثل مدیریت زمان نداشته باشند.

به همین دلیل تمام وقت خود را صرف مدیرت بحران‌ها می‌کنند و بقیه وظایف خود را ناتمام می‌گذارند. این افراد عاشق هیجان هستند و همیشه در حال انجام کارهای هیجان انگیز. استرس برای این افراد یک عامل پیش‌برنده است که باعث می‌شود کارهای خود را بهتر انجام دهند. از این افراد با عنوان تیپ A شخصیتی نام برده می‌شود.  

رفتار غالب: این افراد اغلب در حال دویدن به سمت اتومبیل خود (که در جای نامناسبی پارک شده) دیده می‌شوند و همیشه هم در حال صحبت با گوشی موبایل هستند. 

راه حل: این افراد باید هر روز خود را با یک برنامه روزانه آغاز کنند. به جای اینکه از بحرانی به بحران دیگر بروند، باید تعیین کنند که برای خودشان چه کاری در درجه اول اهمیت قرار دارد و اول از همه به آن کار برسند.

داشتن یک برنامه روزانه و اولویت‌بندی کارها و پایبند بودن به این برنامه‌ها باعث می‌شود که این افراد بتوانند کارهای خود را سر موقع به انجام برسانند. 

 

مقاله پیشنهادی: اشتباهات رایج در مدیریت زمان 

مدیریت زمان

 

افرادی که توانایی نه گفتن ندارند

مشکل این دسته از افراد این است که به دلیل عدم توانایی در نه گفتن، همیشه خود را متعهد به انجام کارهای دیگران می‌بینند. تیپ شخصیتی این افراد به گونه ای است که این افراد توانایی مرزبندی ندارند و فرقی هم نمی‌کند که کارمند باشند یا رئیس.

تنها کاری که دیگران باید انجام دهند این است که از این افراد خواهش کنند که کاری را برای آنها انجام دهند. این افراد به هر کاری دست می‌زنند تا خواسته‌های دیگران را برآورده کنند. آنها آنقدر گرفتار انجام کارهای دیگران هستند که زمانی برای انجام کارهای خودشان نمی‌ماند و همیشه در مدیریت زمان خود مشکل دارند.

آن‌ها حتی وقت ندارند که کارهای روزانه خود را یادداشت کنند. این دسته از افراد حتی زمان خود برای غذا خوردن، خوابیدن، روابط خانوادگی، ورزش و سرگرمی را به انجام درخواستهای دیگران اختصاص می‌دهند. 

رفتار غالب: همواره در حال دوندگی برای انجام کارهای مختلف هستند. 

راه حل: این افراد باید درک کنند که داشتن تعادل بین کار و زندگی برای سلامتشان از اهمیت حیاتی برخوردار است. آن‌ها باید یاد بگیرند که نه بگویند و حتی یاد بگیرند که گاهی اوقات به رئیس خود نه بگویند و بر اساس تیپ شخصیتی خود زمان خود را مدیریت نمایند.

 

مدیریت زمان و تیپ شخصیتی

 

مدیریت زمان برای افراد اجتماعی

مدیریت زمان برای افرادی با تیپ شخصیتی اجتماعی؛ افرادی با این تیپ شخصیتی در میان همکاران خود بسیار مجبوب هستند و اشتیاق فوق العاده ای برای زندگی دارند. اما مشکلی که این افراد دارند این است که در راحت گرفتن مسائل افراط می‌کنند.

این افراد آنقدر مسائل را راحت می‌گیرند که نمی‌توانند وظایف خود را سر وقت و به درستی به پایان برسانند. به دلیل محبوبیت این افراد، همیشه دور میزشان یا در اتاق کارشان همکارانی دیده می‌شوند که برای گفتگو و وقت‌گذرانی آمده‌اند.

به همین دلیل این افراد نمی‌توانند وظایف خود را به درستی انجام دهند. بنابراین مشکل این دسته از افراد مدیریت زمان نیست بلکه طفره رفتن از انجام کارها است. 

رفتار غالب: این افراد همواره در حال صحبت و شوخی با همکاران در مورد زندگی رومزه خود هستند. 

را ه حل: ابتدا به خود یادآوری کنید که چرا این شغل را انتخاب کرده‌اید. اگر می‌خواهید شغل خود را نگه دارید، باید روی افزایش انگیزه‌های خود کار کنید. باید زمانهایی که در حال به تعویق انداختن کارها هستید، به طور آگاهانه خود را مدیریت کنید و به کار خود بازگردید. 

با شناخت هر چه بیشتر تیپ شخصیتی خود بهتر می توانید زمان خود را مدیریت نمایید.

مقاله پیشنهادی: از اصول مدیریت زمان چه می‌دانید ؟ 

تیپ شخصیتی

 

افرادی که از حرف زدن لذت می‌برند

مدیریت زمان بر اساس تیپ شخصیتی افرادی که از حرف زدن لذت می برند، این افراد برای معاشرت کردن و دوست‌یابی به دنیا آمده‌اند. تیپ شخصیتی آن‌ها به گونه ای است که مهارتهای ارتباط شفاهی بی‌نظیری دارند که باید در هر موقعیتی از آن مهارتها استفاده کنند.

آن‌ها با همه افراد در شرکت آشنا هستند و همه کارمندان از مشکلات خانوادگی، پزشکی و تمامی جزییات زندگی این افراد باخبر هستند. هر تعاملی برای این افراد تبدیل به یک گفتگوی طولانی صمیمی می‌شود به ویژه اگر باید یک وظیفه ناخوشایند را انجام دهند. 

رفتار غالب: صحبت با فرد دیگر و همزمان ارسال پیام با تلفن همراه 

راه حل: ابتدای هر روز را به زمانی به خود اختصاص دهید تا کارهای روزانه خود را تنظیم کنید. به خود یادآوری کنید که کار و زندگی اجتماعی شما دو ماهیت کاملاً مجزا هستند و کار برای شما در اولویت قرار دارد.

اگر شما فردی هستید که بی‌نهایت اجتماعی هستید، باید این یادآوری را در کل روز برای خود انجام دهید. سعی کنید تعاملات اجتماعی خود را محدود کنید تا کارهایی که اولویت بندی کرده‌اید را به انجام برسانید.

 

چگونه با فروش کالا در آمازون درآمد دلاری داشته باشیم؟

 

مدیریت زمان برای افراد کمال گرا

این افراد احساس اجبار می‌کنند که تمامی جزییات کارها را به دقت تمام تکمیل کنند. دقت در انجام کارها مهمترین بخش زندگی این افراد است و هیچ کاری با عجله نمی‌تواند به خوبی انجام شود و مدیریت زمان برای آنها کمی سخت می باشد.

تیپ شخصیتی این افراد به گونه ای است که اتمام کارها به صورت رضایتبخش برای این افراد آنقدر دشوار است که نیاز به زمان بیشتری دارند.

رفتار غالب: ابن تیپ شخصیت همواره سخت در حال کار کردن هستند تا پروژه‌های عقب مانده را تمام کنند.

راه حل: برای مدیریت زمان این تیپ شخصیتی، ابتدا باید بدانید که کمال‌گرایی به خودی خود بد نیست. اما کمال‌گرایی باعث می‌شود که به قیمت ایجاد استرس و نارضایتی برای خودتان، کارها را با استانداردهای بسیار بالایی انجام دهید.

به دنبال راههایی باشید تا کمال‌گرایی خود را درمان کنید و در صورت لزوم از کمک مشاور بهره ببرید. 

اگر شما نیز هرکدام از این تیپ‌های شخصیتی را دارید، باید بدانید که مشکل عدم توانایی در مدیریت زمان این نیست که از تکنیک‌های آن اطلاع ندارید. بلکه مشکل در اینجا است که شخصیت شما مانع از انجام کارها به موقع می‌شود. با شناخت تیپ شخصیتی خود، می‌توانید در جهت برطرف کردن این مشکلات اقدام کنید.

 

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده آل با شما همراه خواهیم بود. 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/time-management-personality-type
برچسب ها
مدیریت زمان
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط