افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

7 جنبه از زندگی که باید در آنها هدف گذاری کنید

توضیحات کوتاه :
آیا از کسی پرسیده‌اید زندگی‌اش چگونه می‌گذرد و او بگوید «روزمرگی. همان کارهای همیشگی»؟ یا آیا تا به حال خودتان این پاسخ را به کسی داده‌اید؟ این پاسخ نشان می‌دهد باید مهارت هدفگذاری را تقویت کنید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

3.5

تعداد امتیازها: 2

  • 12.9k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
7 جنبه از زندگی که باید در آنها هدف گذاری کنید

 

خلاصه ای از مقاله:

همه ما به دنبال این هستیم که در همه جنبه های زندگی پیشرفت کنیم و رشد فردی خود را تنها به یک جنبه از زندگی محدود نکنیم. در این صورت است که می‌توانیم در زندگی به موفقیت همه جانبه برسیم. در این مقاله به جنبه‌هایی از زندگی اشاره می‌کنیم که در آنها باید پیشرفت کنیم و اهداف متناسبی را با این حوزه‌ها برای خود تعیین نماییم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:


اهمیت هدف گذاری

آیا تا به حال از کسی پرسیده‌اید که زندگی‌اش چگونه می‌گذرد و او جواب داده باشد "روزمرگی. همان کارهای همیشگی"؟ یا آیا تا به حال خودتان این پاسخ را به کسی داده‌اید؟ این پاسخ نشان می‌دهد که شما آنچه که می‌خواهید را از زندگی نگرفته‌اید و خود را به جریان زندگی سپرده‌اید تا هرکجا که می‌خواهد شما را ببرد. شما هیچ حسی از اینکه جهتتان در زندگی به کدام سمت است ندارید. اغلب حس می‌کنید که سخت کار می‌کنید اما به هیچ جا نمی‌رسید. این نشان می‌دهد که باید مهارت‌های هدف‌گذاری خود را بهبود بخشید.

 

چطور مدیریت بیزینس را یاد بگیریم؟

 

هدف‌گذاری یک فرایند قدرتمند از تصور آینده‌ایده‌آل و ایجاد انگیزه برای حرکت به سمت این آینده است. با داشتن تصویری مشخص از آنچه که می‌خواهید به انجام برسانید، می‌توانید تلاش‌های خود را در جهت درستی متمرکز کنید. وقتی هدف بلندمدت و انگیزه کوتاه‌مدت داشته باشید، می‌توانید زمان و منابع خود را به گونه‌ای سازمان‌دهی کنید که شما را در رسیدن به هدف یاری کند.

معنای هدف چیست؟

هر زمان که شما برای آینده برنامه‌ای مشخص می‌کنید در واقع در حال هدف‌گذاری هستید. این هدف می‌تواند در مقابل مسیر کلی زندگی ناچیز باشد (مانند تمیز کردن خانه) یا کاری بسیار اثرگذار باشد (مانند ادامه تحصیل و گرفتن فوق‌لیسانس). این برنامه هر چقدر هم که کوچک باشد فرقی نمی‌کند و در هر صورت هدف شما محسوب می‌شود. همان لحظه‌ای که شما هدف خود را تعیین می‌کنید از حالت منفعل به حضور فعالانه در زندگی خود تغییر می‌کنید. اما این کافی نیست. شما باید در جنبه‌های مختلف زندگی خود به گونه‌ای هدف‌گذاری کنید که در نهایت یک زندگی با رشد همه جانبه و شکوفا داشته باشید. شما باید در تمامی جنبه‌های زندگی خود هدف داشته باشید تا نه تنها حس هدفمندی و پیشرفت داشته باشید بلکه بتوانید کنترل زندگی خود را به دست بگیرید و به چیزهایی که برای خودتان می‌خواهید دست یابید. در این مقاله قصد داریم این جنبه‌های زندگی را ذکر کنیم.

 

7 جنبه از زندگی که باید در انها هدفگذاری کنید

 

1. اهداف کاری

یک فرد عادی در طول زندگی خود، به طور متوسط 90 هزار ساعت را به کار کردن می‌گذراند. بنابراین حوزه شغل و کار، یک بخش مهم در زندگی است که باید هدفمند باشد. در این بخش از زندگی، شما باید هدف بزرگ خود را (مانند وکیل شدن) به چند هدف کوچک تقسیم کنید. یک طرح کلی برای شغل خود در نظر بگیرید و سپس فعالیت‌های کوتاه مدتی که باید برای تکمیل این برنامه انجام دهید را یادداشت کنید. هرگام برای رسیدن به هدف نهایی شامل چندین هدف کوچک است. وقتی به این اهداف دست می‌یابید، می‌توانید جشن بگیرید و به این طریق انگیزه خود را برای رفتن به مرحله بعد حفظ کنید. پایبند ماندن به این برنامه شغلی وظیفه شما است. در طول مسیر مسلماً به مواردی بر می‌خورید که باید برنامه خود را بازبینی و به روزرسانی کنید. شاید هم با موانعی مواجه شوید و مجبور شوید بعضی فعالیت‌ها را تغییر دهید.

 

مقاله پیشنهادی: هدف تو از زندگی چیست؟ - کشف بهتر اهداف زندگی

7 جنبه از زندگی که باید در آنها هدفگذاری کنید

 

2. اهداف مالی

تعیین اهداف مالی نیز یک گام حیاتی برای رسیدن به امنیت مالی است. بدون داشتن اهداف مشخص، در خطر از دست دادن سرمایه خود هستید. وقتی به هزینه‌های غیرمنتظره بر می‌خورید یا در هنگام بازنشستگی،  این ممکن است منجر به مشکلاتی برای شما شود. بازبینی سالیانه اهداف مالی و در صورت لزوم، به روزرسانی آنها، به شما کمک می‌کند تا پیشرفت خود را نسبت به سال قبل بسنجید و در وضعیت ایمن مالی قرار بگیرید و بر اثر هزینه‌های غیرمترقبه زندگی امروزه دچار استرس نشوید. در مورد مسائل مالی، باید اهداف بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت داشته باشید. تعیین اهداف کوتاه مدت به شما دانش پایه‌ای ازائه می‌دهد که باید برای رسیدن به اهداف بلندمدت خود در اختیار داشته باشید. طراحی یک بودجه و داشتن یک مقدار پول برای مواقع ضروری در شش ماه آینده می‌تواند نقطه شروع خوبی باشد. وقتی به مخارج و درآمد خود نگاه می‌کنید ممکن است از مقدار پولی که در یک بخش از زندگی خود خرج می‌کنید شگفت‌زده شوید. اگر قرض یا وامی دارید، باید مخارج خود را بررسی کنید و هدف خود را بر بازپرداخت این قرض‌ها در یک بازه زمانی مشخص قرار دهید. وقتی مخارج خود را تنظیم کردید و هر ماه کمتر از درآمد خود خرج کردید، می‌توانید به اهداف میان‌مدت مانند بیمه عمر یا خرید خانه فکر کنید. اهداف بلندمدت نیز شامل پس‌انداز بازنشستگی می‌شوند. باید تصمیم بگیرید که در چه سنی قصد دارید بازنشسته شوید و چگونه می‌توانید پس‌انداز بازنشستگی خود را افزایش دهید. شاید با داشتن یک درآمد جانبی یا درآمد غیرفعال، بتوانید زودتر از موعد بازنشسته شوید. نکته مهم در مورد اهداف مالی این است که شاید پیشرفت شما ثابت نباشد اما باید تلاش‌های خود را ثابت نگه دارید. ممکن است شغل خود را از دست بدهید یا مخارج غیرمترقبه زیادی به خاطر بیماری به شما تحمیل شود، اما تا زمانی که می‌توانید دوباره به مسیر بازگردید، می‌توانید در مسیر دستیابی به اهداف مالی پیشرفت کنید.

 

7 جنبه از زندگی که باید در آنها هدفگذاری کنید

 

3. هدف گذاری برای سلامتی

این اهداف نیز در زندگی اهمیت بسیاری دارند. مهم است که بدانید عوامل زیادی در سلامت کلی شما دخیل هستند. باید اهدافی تعیین کنید که سلامت جسمی، عادات غذایی، سطح استرس و تعادل را در زندگی خود مدیریت کنید. در ابتدا باید مشخص کنید که در این جنبه‌های مربوط به سلامت، در کجا قرار دارید و سپس تعیین کنید قصد دارید به کجا برسید. به جنبه‌هایی توجه کنید که نیاز به تغییر دارند و سپس برای آن اهداف کوتاه‌مدت واقع‌گرایانه تنظیم کنید. نکته مهم این است که در مورد سلامت، هدف‌گذاری شما با رسیدن به آن هدف به پایان نمی‌رسد. شما باید به این تغییرات به عنوان یک سبک زندگی نگاه کنید در غیر این صورت پس از رسیدن به هدف، ممکن است دوباره به سبک زندگی قبلی بازگردید.

 

7 جنبه از زندگی که باید در آنها هدفگذاری کنید

 

4. اهداف مرتبط با تفریح

بدون این اهداف، زندگی شما وقتی در حال کار کردن نیستید خسته‌کننده می‌شود. فعالیت‌های تفریحی شما نقش مهمی برای شما و جامعه ایفا می‌کنند. شرکت در فعالیت‌های تفریحی باعث می‌شود که بتوانید روی مهارت‌ها، سرگرمی‌ها و علایق خود تمرکز کنید و همزمان هم در جامعه خود نقش ایفا کنید. افراد ممکن است تعاریف مختلفی از فعالیت‌های تفریحی داشته باشند اما این فعالیت باید توسط خود شما انتخاب شود. شرکت در این فعالیت‌ها نه تنها زندگی شما را غنی می‌کند بلکه موقعیتی به شما ارائه می‌دهد تا مهارت‌های جدید را نیز بیاموزید. به عنوان مثال می‌توانید هدف خود را بر این قرار دهید که هر ماه یک چیز جدید یاد بگیرید. بهترین راه برای یافتن علایق این است که چیزهای جدید را امتحان کنید، حتی آنهایی که فکر می‌کنید علاقه‌ای به آنها ندارید. با این کار متوجه می‌شوید که مهارت‌ها و استعدادهایی دارید که خودتان هم از آنها اطلاع نداشتید. این کار به نوبه خود باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود. با این کار می‌توانید اهداف جدیدی نیز برای خود تعیین کنید و این مهارت را در خود رشد دهید.

 

7 جنبه از زندگی که باید در آنها هدفگذاری کنید

 

5. هدف های مربوط به نظم و ترتیب

اگر زندگی شما دارای نظم و ترتیب نباشد، به احتمال زیاد سطوح بالایی از استرس را تجربه می‌کنید. شما می‌توانید با تعیین اهدافی در این زمینه و مرتب‌سازی فضای زندگی خود، به خودتان کمک زیادی کنید و استرس را از خود دور کنید. یکی از اهداف می‌تواند این باشد که هر سه ماه یکبار خانه‌تکانی کنید. کل خانه و محل کار خود را تمیز کنید و وسایلی که اضافی هستند را دور بیندازید یا بفروشید. اگر شما نیز به دلیل نامرتب بودن فضای اطرافتان احساس استرس دارید و همیشه فکر می‌کنید کارهای زیادی است که باید انجام دهید، وقت آن رسیده که مرتب‌سازی را شروع کنید و آن را تبدیل به یک برنامه منظم کنید. نظم و ترتیب باعث می‌شود که همه جنبه‌های زندگی شما راحت‌تر شوند.

6. هدف گذاری در روابط شخصی

داشتن روابط شخصی سالم نیازمند تلاش زیاد است. اگر در حال حاضر مجرد هستید، مهم‌ترین رابطه‌ای که باید تقویت کنید رابطه با خودتان است. تا زمانی که از خودتان رضایت کامل ندارید و به بهترین نسخه خودتان تبدیل نشده‌اید، ممکن است نتوانید رابطه خوبی با فرد دیگری نیز داشته باشید. اگر متأهل هستید می‌توانید هدف خود را ایجاد ارتباط بهتر قرار دهید. هر هفته زمانی را به صحبت در مورد احساسات و افکار خود اختصاص دهید. سپس اهدافی را تعیین کنید تا به مشکلات یکدیگر رسیدگی کنید.

 

7 جنبه از زندگی که باید در آنها هدفگذاری کنید

 

7. اهداف مربوط به جنبه معنوی زندگی

گاهی اوقات بخش معنوی زندگی در هیاهوی بخش مادی گم می‌شود. با ارتباط گرفتن با جنبه معنوی درون خود می‌توانید زندگی بهتری را رقم بزنید چون در راستای ارزش‌های خود زندگی می‌کنید. هیچ‌کس نمی‌تواند اهداف معنوی را برای شما تعیین کند چون بسیار شخصی هستند. اما می‌توانید با بررسی عقاید خود شروع کنید. به بزرگترین سوالاتی که دارید فکر کنید، مثلاً هدف از زندگی چیست؟ در این مورد تحقیق، تفکر و مدیتیشن می‌تواند شما را در جهت درست هدایت کند. افکار و احساسات خود را در مسیر تکامل ثبت کنید. سپس بر اساس پاسخ‌هایی که می‌گیرید، فعالیت‌های معنوی را وارد زندگی خود کنید. با این کار جنبه معنوی شما اغنا شده و حس بهتری از زندگی درست خواهید داشت. نمونه‌هایی از این فعالیت‌ها می‌تواند بخشش، مهربانی با افراد، و صداقت باشد. این‌ها بخش‌های غیرملموسی از شخصیت شما هستند که هویت شما را شکل می‌دهند. وقتی بر روی اهداف معنوی خود کار کنید می‌توانید تغییرات عظیمی را در زندگی خود مشاهده کنید. مانند همه اهداف دیگر، می‌توانید اهداف معنوی خود را ارزیابی کنید و پیشرفت آن را ثبت کنید. در نظر داشته باشید که تغییر یک شبه رخ نمی‌دهد اما اگر هر بار یک قدم کوچک به سمت هدف برداریم، در نهایت به اهداف خود می‌رسید.

 

چگونه از وبسایت آمازون کسب درآمد داشته باشیم؟

 

تعیین اهداف نقش بزرگی در تعیین آنچه در زندگی می‌خواهید، مشخص کردن آنچه که برای شما مهم است، گرفتن انگیزه و ساخت اعتماد به نفس در مسیر رسیدن به اهداف دارد. بنابراین ابتدا اهداف کلی تعیین و سپس آنها را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید. به طور منظم این اهداف را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که در مسیر درست قرار دارید. همچنین به یاد داشته باشید که وقتی به هدفی می‌رسید، حتماً متناسب با آن هدف جشن بگیرید. اگر تا به حال در این جنبه‌های زندگی خود هدف‌گذاری نکرده‌اید، این کار را انجام دهید تا شاهد هیجان، موفقیت و رضایت فوق‌العاده در زندگی خود باشید.

شغل ایده آل شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بیزینس بزرگ و پرسود آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس است.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/set-goals-seven-areas-life
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط