جدیدترین روش های کسب درآمد آنلاین مطالعه مقاله

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

گام های رشد فکری را طی کنید

توضیحات کوتاه :
رشد، بحثی است که ما از بدو تولد به شکل‌های گوناگون درگیر آن هستیم. رشد ما هم به صورت جسمانی اتفاق می افتد، هم به شکل فکری و البته احساسی. رشد شخصی یک بخش لاینفک زندگی انسانی است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 4

  • 1k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
گام های رشد فکری را طی کنید

 

خلاصه ای از مقاله

رشد شخصی، بخش لاینفک زندگی انسانی است. نکته این است که شاید آنقدر که به رشد جسمی یک فرد توجه می‌شود، به رشد او در سایر بخش‌ها اهمیت داده نمی‌شود. در این مقاله به چند گام رشد فکری می پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

تاثیر داشتن رشد فکری در زندگی

ما هر روز در حال رشد کردن می‌باشیم. رشد، بحثی است که ما از بدو تولد به شکل‌های گوناگون درگیر آن هستیم. رشد ما هم به صورت جسمانی اتفاق می افتد، هم به شکل فکری و البته احساسی. رشد شخصی، بخش لاینفک زندگی انسانی است. نکته این است که شاید آنقدر که به رشد جسمی یک فرد توجه می‌شود، به رشد او در سایر بخش‌ها اهمیت داده نمی‌شود. برای مثال شاید برای خود شما خیلی پیش آمده که شنیده باشید برای اینکه بلند قدتر شوید باید هر روز 3 لیوان شیر نوشید. اما آیا تا کنون شنیده‌اید که شخصی به دیگری توصیه کند که به چه شکلی از نظر فکری نیز رشد پیدا کند؟ متأسفانه با وجود اهمیت رشد فکری و تأثیر شگرفی که روی تمامی بخش‌های زندگی همه ما می‌گذارد، خیلی به آن توجه نمی‌کنیم.

 

تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق

 

خبر خوب این است که رشد فکری همانند رشد جسمی به یک زمان خاص اختصاص ندارد و شما می‌توانید در هر زمان و هر موقعیتی برای رسیدن به این خواسته گام بردارید. البته مسلماً اگر این کار از همان سنین کودکی اتفاق بیافتد، کار راحت‌تر پیش رفته و نتیجه حاصل موثرتر خواهد بود اما اگر از همان ابتدا روی این مسئله تمرکز لازم وجود نداشته است باز هم دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. فراموش نکنید که هیچ وقت برای رشد فکری دیر نیست. چرا که تأثیر آن خیلی بیشتر از آن چیزی است که بتوانید تصور کنید.

مسئله‌ای که باید بدانید این است که برای رشد فکری راه حل‌های کوتاه مدت و بلند مدت بسیاری وجود دارد. شاید با خواندن یک کتاب در این زمینه یا یک مقاله مرتبط بتوانید به تغییر مهمی که در زندگی به دنبال آن بوده‌اید، دست پیدا کنید. شاید هم نیاز باشد وقت بیشتری گذاشته و بیشتر از حالت اول تلاش کنید تا به نتیجه برسید. راه‌های بلندمدت، شاید از همان ابتدا تأثیر خود را مثل راه‌های کوتاه مدت نشان ندهند اما مطمئناً تاثیری که می‌گذارند خیلی عمیق‌تر است. به همین دلیل است که توصیه می‌شود تلاش برای رشد فکری را از همان زمان کودکی آغاز کنید تا به مرور و در بلندمدت تأثیر آن را ببینید.

 

 رشد فکری

 

رشد فکری در کودکان را جدی بگیرید

1. با کودکان خود حرف بزنید

این حرکت، در رشد فکری کودک شما تأثیر بسزایی دارد. مطمئناً کودک شما تا یک سن مشخص توانایی حرف زدن و برقراری ارتباط از طریق بیان کلمات و جملات را ندارد. اما این عدم توانایی او نباید باعث شود که شما تصور کنید حرف زدن با او تا زمانی که شروع به حرف زدن کند، کار بیهوده‌ای است. شما باید از قبل تولد هم با کودک خود ارتباط گرفته و حرف بزنید. اگر او از خودش آواهای نامفهومی را تولید می‌کند، شما باید به آن آوا پاسخ دهید. مثلاً بگویید: «چه پسر خوبی» یا «چه دختر باهوشی». حتی می‌توانید هر روز، زمانی را به یاد دادن کلمات به او اختصاص دهید. این کار تأثیر بسیار مهمی روی فکر کودک شما می‌گذارد.

2. از پاسخ دادن به سؤالات آنها طفره نروید

اگر شما جزء آن دسته از والدین هستید که از پاسخ دادن به سؤالات کودک خود طفره می‌روید، همین الآن رویه خود را تغییر دهید. با این دید به سؤالات کودک خود نگاه کنید که او در حال فکر کردن به یک موضوع است و همین باعث شده است که آن سؤال در ذهن او شکل بگیرد. اگر او نتواند حمایت و روحیه لازم را از شما دریافت کند، ممکن است خیلی زود سرخورده شده و دست از فکر کردن بردارد.

حتی شما باید خودتان با پرسیدن سؤالات مناسب او را به فکر وادارید. سعی کنید هنگام پاسخ دادن به سؤالات آنها صبر و حوصله داشته باشید و این کار را با آرامش انجام دهید. اگر جواب سؤالی را نمی‌دانید، به سؤال او یک پاسخ سرسری و احتمالاً اشتباه را ندهید. از او زمان بخواهید تا به آن سؤال فکر کرده و در صورت نیاز درباره آن تحقیق کنید.  

 

مقاله پیشنهادی: تاثیر رشد فردی در رسیدن به موفقیت

گام های رشد فکری

 

3. کتاب خواندن را به فرزندان خود یاد دهید

یکی از بهترین راه‌ها برای رشد فکری چه در کودکان و چه در بزرگسالان داشتن مطالعه است. با مطالعه، کودک شما اطلاعات جدیدی را به دست آورده و دید بهتری نسبت به جهان و کائنات پیدا می‌کند. شما می‌توانید فرهنگ کتاب خوانی را در ابتدا با خواندن کتاب برای کودکتان به او یاد دهید. سپس با گذشت زمان و پیدا کردن توانایی خواندن، این وظیفه را به او محول کنید.

در این مدت می‌توانید با خریدن کتاب‌هایی که احساس می‌کنید می‌توانند برای او مناسب باشند، انگیزه کتابخوانی را در او حفظ کنید. فقط باید در هنگام انتخاب کتاب توجه لازم را داشته باشید. کتابی را انتخاب کنید که مناسب سن او بوده و اطلاعات خوبی را در اختیار فرزندتان قرار دهد.

4. اجازه دهید کودکتان بتواند خلاقیت خود را به کار گیرد

گاهی ممکن است کودکان شما حین بازی و تفریح وسایل بازی خود را اطراف خود ریخته و شیطنت کنند. هیچوقت با دعوا کردن آنها و نشان دادن خشم خود، ذوق آنها را کور نکنید. برای مثال به آنها اجازه دهید با دست‌های خود رنگ بازی کنند. اگر شانس شکوفا کردن خلاقیت را از آنها بگیرید، شاید آنها دیگر هیچ وقت نتوانند بفهمند که در چه چیزهایی استعداد داشته و در آینده دچار مشکل شوند.

5. به منظور رشد فکری کودکان خود، با آنها بازی کنید

بازی با کودکان به هر شکلی مؤثر است. اما اگر تلاش کنید تا بازی‌هایی که به رشد فکری کودکتان کمک می‌کنند را انتخاب نموده و انجام دهید، تأثیر خیلی بیشتری خواهد داشت. برای مثال، می‌توانید همراه آنها با بلوک خانه بسازید یا با آنها پازل‌های به هم ریخته را درست کنید. در این بازی‌ها کودک شما علاوه بر بازی کردن، از تخیل و خلاقیت خود نیز استفاده می‌کند. شما حتی می‌توانید بازی‌های گروهی را هم به کار ببرید. بدین ترتیب کودک شما نه تنها از نظر فکری رشد می‌کند بلکه مهارت‌های اجتماعی را نیز یاد می‌گیرد و این یک گام بسیار مهم در شکل گیری شخصیت او است.

 

گام های رشد فکری را طی کنید

 

رشد فکری برای بزرگسالان نیز ممکن است

1. برنامه ریزی مناسب نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند

به هیچ عنوان نمی‌توان نقش بسیار مهم داشتن برنامه ریزی در زندگی را نادیده گرفت. همانطور که داشتن برنامه می‌تواند سبب پیشرفت شما در تمامی بخش‌های زندگی شود، نداشتن آن باعث به هم ریختگی زندگی شما خواهد شد. زمانی که شما برای کارهای خود برنامه نداشته باشید، نمی‌توانید تمرکز کافی روی کارهایتان داشته باشید. این عدم تمرکز و آشفتگی ذهنی روی عملکرد شما نیز تأثیر می‌گذارد. در نتیجه به جای اینکه یک کار را به صورت کامل و درست انجام دهید، چندین کار را به صورت نیمه کاره و بدون دقت انجام می‌دهید.

2. یادگیری در تمامی زمینه‌های زندگی بسیار تأثیر گذار است

خودتان را به یک بخش محدود نکنید. اگر می‌خواهید به رشد فکری برسید، باید همواره در حال یادگیری در تمامی بخش‌های زندگی باشید. اینکه شما در یک زمینه مثل ریاضیات فرد موفقی هستید، نباید سبب شود که شما سایر زمینه‌ها را فراموش کنید. شما باید با مطالعه در بخش‌های دیگر هم به یک حد مناسب از اطلاعات دست پیدا کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا از حالت تک بعدی درآمده و از نظر فکری رشد خوبی را داشته باشید. 

3. مشورت کردن را فراموش نکنید

متأسفانه خیلی از ما این کار را به دلایل مختلف انجام نمی‌دهیم. برای مثال، ممکن است این تصور وجود داشته باشد که با مشورت گرفتن از یک شخص دیگر خودمان را کوچک می‌کنیم. اما این طرز فکر حقیقتاً اشتباه است. باید یاد بگیرید که در زندگی درباره مسائل مختلفی که درگیر آن هستید با افراد معتمد و متخصص در آن زمینه مشورت کنید. با این کار می‌توانید ایده‌ها و نظرات جدیدی را به دست آورده و از یک زاویه کاملاً متفاوت به موضوع نگاه کنید و در نتیجه فکر خودتان را بهبود بخشید.

 

فروش در آمازون

 

4. سازگاری و انعطاف پذیری از اهمیت بالایی برخوردار است

هیچ کس با تعصب بیجا داشتن به موفقیت نرسیده است. سعی کنید در تمامی بخش‌های زندگی خود انعطاف پذیر باشید. قرار نیست همیشه و همه جا با دیگران مخالفت کنید. با این کار شما هیچ جایی برای دریافت ایده‌های جدید نمی‌گذارید و با اطمینان به عقاید و ایده‌های خود پیش می‌روید. تعصب کورکورانه داشتن نسبت به افکار و تصمیم گیری‌ها باعث می‌شود که فکر شما محدود به همان چیزی که هست، بماند و رشدی نداشته باشد.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/intellectual-growth
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط