مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه قدرت ذهنی خود را افزایش دهیم؟ | عزت خواه دات کام

توضیحات کوتاه :
چرخ و فلک زندگی را چطور می‌بینید؟ آیا از سوار شدن می‌ترسید یا با خیال راحت روی صندلی می‌نشینید؟ با تکنیک‌های افزایش قدرت ذهن شما هم می‌توانید با آغوش باز به استقبال مشکلات زندگی بروید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

3

تعداد امتیازها: 1

  • 2.8k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
چگونه قدرت ذهنی خود را افزایش دهیم؟ | عزت خواه دات کام

 

خلاصه ای از مقاله

تاکنون خیلی از توانایی های ذهن ناشناخته باقی مانده است و قدرت ذهن، از چیزی که بشر تصور می نماید خیلی بیشتر می باشد. شما با به کار بردن تکنیک هایی می توانید قدرت ذهن خود را افزایش دهید. در این مقاله روش هایی برای بالا بردن قدرت ذهن را بیان می کنیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

روش هایی طلای برای افزایش قدرت ذهنی

در این مقاله قصد داریم به روش‌های افزایش قدرت ذهن و تمرکز بپردازیم. وقتی زندگی به شما فشار می‌آورد و احساس درماندگی می‌کنید، چگونه به خودتان کمک می‌کنید که دوباره به حالت عادی زندگیتان برگردید؟

در این لحظه، طبیعی‌ترین واکنش، احساس ترس و نگرانی است. شاید شما هم قبول داشته باشید که زندگی همانند یک چرخ و فلک است.

همانطور که برخی افراد از سوار شدن به چرخ و فلک می‌ترسند و برخی دیگر با خیال راحت روی صندلی چرخ و فلک می‌نشینند و کمربندهایشان را می‌بندند، در زندگی واقعی هم، بعضی در مواجهه با مشکلات پا پس می‌کشند و عده‌ای دیگر با آغوش باز از آن استقبال می‌کنند.

 

چگونه ثروتمند شویم؟

 

به نظر می‌رسد که تفاوت عمده بین کسانی که برای زندگی می‌جنگند و کسانی که با دیدن اولین مشکلات، خود را عقب می‌کشند، در میزان قدرت ذهنی‌شان است.

قدرت ذهنی، عبارت است از توان و نیروی موجود در افراد که به آنها کمک می‌کند از میان جاده‌های ناهموار زندگی عبور کنند و به سلامت به مقصد و هدفشان برسند. وجود همین قدرت ذهنی است که باعث می‌شود وقتی با تمام وجود می‌خواهید تسلیم شوید، به راه خود ادامه دهید.

در این مقاله، ابتدا به اهمیت افزایش قدرت ذهنی می‌پردازیم. سپس دلایلی که دست یابی به این توان را دشوار می‌کند را بررسی خواهیم کرد و در نهایت تکنیک‌های افزایش قدرت ذهن را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

افزایش توان ذهن

 

چرا باید قدرت ذهنی خود را افزایش دهید؟

افرادی که از قدرت ذهنی بالایی برخوردارند، از همان روز اول تصمیم می‌گیرند که تحت تأثیر شرایط پیرامونی خود قرار نگیرند. به همین خاطر، وقتی اتفاقی مطابق با میل آنها پیش نمی‌رود، ممکن است ناراحت ‌شوند، اما سعی می‌کنند از چالش‌ها به عنوان فرصتی در جهت اثبات توانایی‌شان به خود و دنیا استفاده کنند.

خوشبختانه، قدرت ذهنی، یک ویژگی فرا انسانی نیست، بلکه صفتی است که می‌توان از راه آزمون و خطا آن را تقویت کرد. همه ما انسان‌ها، توانایی غلبه بر سخت‌ترین چالش‌های زندگی را داریم. لحظه‌ای درنگ کنید و به یکی از مشکلاتی که اخیراً با آن روبرو شده‌اید فکر کنید.

برای غلبه بر این دشواری، به چه توانایی‌هایی نیاز دارید؟ همه ما تا رسیدن به این نقطه از زندگی، راه دور و درازی را طی کرده‌ایم و روزهای سخت و راحتی را پشت سر گذاشته‌ایم. اما هیچ گاه برای این دورانی که طی کرده‌ایم، ارزش قائل نیستیم.

الیزابت اشلی، مؤسس و مدیر عامل شرکت Resilience Junkie، می‌گوید: « من در زندگیم بارها با مشکلات زیادی مواجه شدم که یکی از آنها تصادفی بود که باعث شد من تقریباً فلج شوم. در آن زمان اصلاً نمی‌توانستم به قضیه با دید مثبت نگاه کنم.

در عوض، بارها و بارها می‌خواستم تسلیم شوم اما این کار را نکردم. من خودم را متعهد کرده بودم که هرکاری می‌توانم انجام دهم تا دوباره به روزهای اوج خودم برگردم.»

 

ذهن

 

چرا دست یابی به قدرت ذهنی دشوار است؟

ذهن شما، یک ابزار فوق العاده قدرتمند است که می‌تواند بهترین دوست یا بدترین دشمن شما باشد. در ذهن همه ما صدایی وجود دارد که به صدای انتقاد گر درونی شناخته می‌شود.

این صدا به جای این که با شما احساس همدلی کند، شما را سرزنش می‌کند و می‌خواهد متقاعدتان کند که کنترل زندگی به دست خودتان نیست. مثلاً به شما می‌گوید: «تو قدرت چندانی نداری. نمی‌توانی این مشکل را حل کنی. همه کارها را اشتباه انجام می‌دهی. لیاقت خوشبختی نداری.»

متاسفانه، بیشتر افراد در برابر این صدا احساس ضعف می‌کنند و تسلیم می‌شوند. خلاصه این که ندای انتقادگر درونی‌تان، قدرت ذهنی شما را از بین می‌برد. بیشتر افراد از این جهت در دام این صدا می افتند که تصور می‌کنند چون درباره خودشان فکرهای خوشایندی ندارند، پس آنچه از این صدا می‌شنوند الزاماً درست است.

 

تقویت ذهن

 

ندای انتقادگر درونی از کجا می‌آید؟

در واقعیت، ندای درونی انسان، که از او انتقاد می‌کند، همان کودک درون است. روانشناسان معتقدند این صداها، باقی مانده تجربیات دوران کودکی هستند. ما چنان به زندگی با این صدا عادت کرده‌ایم که حتی متوجه حضور آن نیستیم یا درباره آن سؤالی نمی‌کنیم.

شاید تعجب کنید اما ندای درونی می‌خواهد به شما کمک کند. بنابراین به جای این که با آن بجنگید، به این فکر کنید اگر آن را به شکل دیگری برای خودتان تفسیر کنید، چه اتفاقی خواهد افتاد. پس به خودتان کمک کنید تا این صدای انتقادگر درونی را به مربی درونی خودتان تبدیل کنید.

زیرا کسی که از شما انتقاد می‌کند، قصد تخریب شما را دارد، اما مربی شما را وادار به یافتن راه حل می‌کند و با گفته‌های خودش، اعتماد به نفسی به شما می‌بخشد که بتوانید در مقابل موانع جدید زندگیتان با شجاعت، قاطعیت و ظرافت عمل کنید.

مثلاً می‌توانید با صدای بلند به خودتان بگویید: «منتقد عزیز، از این که تمام تلاشت را می‌کنی تا به من کمک کنی ممنونم، اما الان وقت آن است که کنار بایستی.» زیبایی زندگی به این است که در هر لحظه‌ای از آن می‌توانیم داستان زندگیمان را از نو بنویسیم و  به نیروهای ناشناخته‌ای که درونمان وجود دارد پی ببریم.

 

مقاله پیشنهادی: 10 راه برای تقویت و افزایش ذهنیت رشد

قدرت ذهن خود را بالا ببریم

 

5 راه برای افزایش قدرت ذهنی

ذهن را می‌توان همانند یک ماهیچه تصور کرد. همانطور که برای ورزش و ورزیده کردن عضلات خود به باشگاه می‌روید، باید زمانی را هم برای تقویت ذهن در نظر بگیرید.

همانطور که تونی رابینز هم اشاره کرده است: «80 درصد موفقیت انسان به مسائل ذهنی او یعنی طرز فکر، باورها و احساسات او مرتبط است و استراتژی، یعنی گام‌هایی که برای رسیدن به هدف باید بردارد، تنها 20 درصد از فرآیند موفقیت را تشکیل می‌دهد.»

هدف شما چه موفقیت در ورزش باشد یا غلبه بر بیماری یا انعطاف پذیری در روابط عاطفی، در هر حال قدرت ذهنی به شما در رسیدن به این هدف کمک می‌کند. حال وقت آن رسیده است که 5 راه افزایش قدرت ذهنی را با هم مرور کنیم:

1. اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

یکی از کلیدهای دست یابی به قدرت ذهنی این است که راه‌های افزایش اعتماد به نفس در خود را بدانید و آن را تا حدی افزایش دهید که هیچ عامل درونی و بیرونی نتواند در آن خللی ایجاد کند.

البته هیچ کس از ابتدا دارای این شکل از اعتماد به نفس نیست، بلکه به مروز زمان و با تلاش خستگی ناپذیر و تسلیم نشدن می‌توان به این ویژگی دست یافت. وقتی شرایط زندگی برای شما دشوار می‌شود، اعتماد به نفس وارد صحنه می‌شود.

بنابراین اگر از قبل این باور را در خودتان ایجاد نکرده باشید که می‌توانید بر موقعیت‌های دشوار غلبه کنید، با دیدن اولین نشانه‌های شکست، پا پس خواهید کشید. مَکسوِل مالتز در این باره گفت است که : «عزت نفس پایین همانند رانندگی با ماشینی است که ترمز دستی آن آزاد نشده باشد.

قدرت ذهنی همان نیرویی است که حتی وقتی ناملایمات زندگی، شما را به زمین می زند، دست شما را می‌گیرد و از زمین بلندتان می‌کند.» هر کسی می‌تواند اعتماد به نفس خود را تقویت کند، اما سؤال این است: اگر در زندگی عاملی وجود نداشته باشد که به خاطر آن احساس اعتماد به نفس کنیم، چگونه می‌توانیم هنگام برخورد با مشکلات به این نیرو تکیه کنیم؟»

در جواب باید گفت: همه انسان‌ها، حتی افراد موفق، در مرحله‌ای از زندگی دچار احساس تردید بوده‌اند. اما آنچه آنها را از دیگران متمایز می‌کند این است که اجازه نمی‌دهند احساسات منفی بر آنها چیره شوند.  موفقیت در زندگی مستلزم این است که هر روز باورهای مثبت و سازنده‌ای را در ذهن خود ایجاد کنید و به آنها پایبند باشید.

استفاده از جملات تاکیدی مثبت یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد باورهای مثبت است. شما باید به این باور برسید که از افکار محدود کننده‌تان قوی‌تر هستید. وقتی قبول کنید که انسان خارق العاده ای هستید و توانایی رسیدن به همه هدف‌هایتان را دارید، این حس به طور طبیعی در وجودتان نهادینه می‌شود.

 

بالا بردن قدرت ذهن

 

2. مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرید تا موفق شوید

مسئولیت پذیری در زندگی، یکی دیگر از راه‌های افزایش قدرت ذهنی است. وقتی احساس می‌کنید که زیر فشار مشکلات در حال خرد شدن هستید، احتمالاً همه تقصیرات را به گردن دنیا می‌اندازید. چنین طرز فکری باعث از بین رفتن قدرت شما می‌شود.

اگر همیشه این جمله را با خودتان تکرار کنید که « اتفاقات بد همیشه برای من می افتند»، زندگی برایتان به یک مبارزه تبدیل خواهد شد. فراموش نکنید که دنیا همیشه به حرف‌های شما گوش می‌کند، پس به کلامی که از دهانتان خارج می‌شود، دقت کنید.

نباید منتظر کسی باشید که شما را از وضع موجود نجات دهد و زندگیتان را بهتر کند. زیرا مسئولیت زندگی شما با تمام اتفاقات خوب و بدی که در آن می افتد، به عهده خودتان است. در این دنیا قرار نیست هیچ رؤیا و هدفی شما را نجات دهد. هرچه زودتر این حقیقت را بپذیرید، زودتر می‌توانید قدرت ذهنی خود را افزایش دهید.

 

افزایش قدرت ذهنی

 

3. از شکست‌های خود برای موفقیت در زندگی درس بگیرید

شکست‌هایی که انسان در زندگی با آنها مواجه می‌شود کشنده یا دائمی نیستند. در حقیقت، زمان‌هایی در زندگی وجود دارد که اتفاقاً لازم است شخص با این ناکامی‌ها مواجه شود.

شاید این جمله برایتان دور از منطق به نظر برسد، اما باید پذیرفت که مشکلات برای بیدار کردن انسان از خواب غفلت به وجود می‌آیند. هر وقت در زندگی به مانعی برخورد کردید، مطمئناً قبل از آن یا بیش از اندازه احساس راحتی می‌کرده‌اید یا به ندای درونی‌تان گوش نکرده بوده‌اید.

مشکلات، فرصتی را در اختیار شما قرار می‌دهند که بتوانید مسیر زندگی و هدف‌هایی که برای خودتان انتخاب کرده بودید را تغییر دهید. البته همه افراد چنین نگرشی ندارند.

دفعه بعدی که با مانعی در زندگی خود مواجه شدید، این سؤالات را از خودتان بپرسید: « این چالش چه نکته‌ای را به من در مورد خودم یاد می‌دهد؟ درون این مشکل، چه فرصت کشف نشده‌ای وجود دارد؟» هر مساله، همزمان با دردسرها، مزیت‌هایی نیز به همراه دارد.

وقتی یاد می‌گیرید که چطور چالش‌های زندگیتان را در آغوش بگیرید، در آینده به راحتی و در یک چشم به هم زدن، می‌توانید فرصت‌ها را زودتر شناسایی کرده و از آنها استفاده کنید.

 

 قدرت ذهنی

 

4. احساسات خود را کنترل کنید

چهارمین راه برای افزایش قدرت ذهنی این است که مهارت کنترل احساسات را در خودتان ایجاد کنید.

  • وقتی اوضاع آنطور که می‌خواهید پیش نمی‌رود، چه واکنشی نشان می‌دهید؟
  • آیا دچار درماندگی می‌شوید و کنترل خودتان را از دست می‌دهید یا کمی عقب می‌ایستید، موقعیت را ارزیابی می‌کنید و دست به عمل می‌زنید؟

البته همیشه نمی‌توانید صد در صد احساساتتان را کنترل کنید، اما می‌توانید واکنش‌های حساب شده‌ای نسبت به آنها نشان دهید. اگر نتوانید بر احساسات خود مسلط شوید، در نهایت آنها بر شما چیره خواهند شد.

لیزا فلدمن بارت، روانشناس و نویسنده معروف معتقد است که احساسات بدون دلیل به سراغ ما نمی‌آیند. در عوض، احساسات نتیجه پیش بینی‌هایی است که بر اساس تجربیات گذشته می‌کنیم. در حقیقت این خود شما هستید که واقعیت خودتان را شکل می‌دهید.

به عبارت دیگر، کنترل زندگی و عواطف شما در اختیار خودتان است. بهترین راه برای کنترل واکنش‌های هیجانی و عاطفی این است که در طول روز بیشتر به خودتان و تجربیاتتان فکر کنید.

با این بررسی به این نتیجه می‌رسید که واکنش شما در برابر بعضی از اتفاقات نادرست بوده است. دفعه بعدی که احساس کردید مشکلات در حال خرد کردن شما هستند، نفس عمیقی بکشید و سعی کنید ذهنتان را آرام کنید و برای نشان دادن واکنش به خودتان فرصت بدهید.

وقتی یاد بگیرید که واکنش‌های شتاب زده از خودتان نشان ندهید، می‌توانید به درستی با چالش‌های زندگیتان رو به رو شوید.

 

چگونه قدرت ذهنی خود را افزایش دهیم؟

 

5. از منطقه امن خود خارج شوید

باقی ماندن در منطقه امن ذهنی، هیچ کمکی به پیشرفت شما نمی‌کند. زیرا اگرچه در آنجا احساس امنیت می‌کنید، اما در واقع زمینه برای رشد شما فراهم نخواهد شد. اگر می‌خواهید به لحاظ ذهنی قدرتمندتر شوید، باید آمادگی مواجهه با شکست را داشته باشید.

نتیجه جدیدترین پژوهش‌های دانشگاه ییل آمریکا نشان می‌دهد که وقتی انسان دچار تردید می‌شود، سیگنالی به مغز فرستاده می‌شود که فرآیند یادگیری را دوباره از ابتدا شروع کند. بنابراین موقعیت‌هایی که باعث ایجاد حس ناراحتی در شما می‌شوند، به رشد و موفقیت شما کمک می‌کنند.

آیا انسان‌های موفق یک دفعه و به راحتی به موقعیت کنونی‌شان رسیده‌اند؟ قطعاً نه. آن‌ها بی وقفه تلاش کرده‌اند وبسیاری از خطرات را به جان خریده‌اند تا رؤیاهای خود را به واقعیت تبدیل کنند. به عبارت دیگر، آن‌ها با وجود ترس‌ها و تردیدهایشان، به راه خود ادامه داده‌اند.

شما به این جهان نیامده اید که گوشه‌ای بنشینید و صرفاً دیگران را تماشا کنید. بر عکس توانایی‌هایی در وجود شما گذاشته شده است که دنیا منتظر شکوفا شدن آنها است و این در گرو آن است که سختی‌ها را به جان بخرید.

برای این که بتوانید قدرت ذهنی‌تان را افزایش دهید، هر روز کاری را انجام دهید که ذهنتان را به چالش بکشد. به این صورت است که می‌توانید سرنوشت خود را به دست بگیرید.

 

چگونه بیزینس پرسود آمازون را راه اندازی کنیم؟

 

در این مقاله با 5 راه برای تقویت قدرت ذهنی آشنا شدید. توان فکری شما از هر مانع یا مشکلی که در این دنیا تصور کنید، قوی‌تر است. اما انتخاب با شما است که در برابر سختی‌ها تسلیم شوید و نقش قربانی به خودتان بگیرید یا بلند شوید و مشکلات را به فرصت تبدیل کنید.

فراموش نکنید که بلندترین دیواری که باید از آن بالا بروید، دیوار ذهن خودتان است. پس در مواجهه با مشکلات به راه خود ادامه دهید و تا رسیدن به مقصدتان دست از تلاش برندارید.

 

دوست خوبم تلاش ما بر این است نقشی در موفقیت تو داشته باشیم. اگر شما دوست عزیز مشتاق یادگیری فروشندگی آنلاین در سایت آمازون هستید می‌توانید با مطالعه مطالبی که در صفحه دوره آربی ارائه شده است، مسیر درستی را انتخاب کنید. آموزش های دوره آنلاین فروش در آمازون شما را از صفر تا صد با نحوه فروش در آمازون آشنا می‌کند.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/improve-mental-power
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط