موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه قاطعیت و جرأت ورزی را در خود ایجاد کنیم؟

توضیحات کوتاه :
در این مقاله قصد داریم روش‌های ایجاد مهارت جرأت ورزی و قاطعیت در خود را بررسی کنیم. با به دست آوردن این مهارت برقراری ارتباط با دیگران برای شما آسان‌تر خواهد شد. 

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 16

 • 8.5k
 • 0
 • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه قاطعیت و جرأت ورزی را در خود ایجاد کنیم؟

 

خلاصه ای از مقاله

جرأت ورزی و قاطعیت مهارت هایی هستند که برای رسیدن به موفقیت باید آنها را فرا گرفت. در این مقاله راه هایی را با شما در میان می گذاریم که می تواند به شما کمک نماید این مهارت را در خود تقویت کنید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

روش های ایجاد قاطعیت و جرأت ورزی چیست؟

در این مقاله قصد داریم روش‌های ایجاد مهارت جرأت ورزی و قاطعیت در خود را بررسی کنیم. این روش‌ها شامل تداعی کردن، استفاده از عبارت «ترجیح می‌دهم» به جای «باید»، تقویت عزت نفس، استفاده از عبارات تلقینی مثبت، تصویر سازی و سرانجام انتخاب الگوی مناسب است. در ادامه به بررسی هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

 

چگونه می توان بیزینس حرفه ای را مدیریت کرد

 

روش تداعی کردن برای قاطعیت در رفتار و گفتار

این روش با هدف ایجاد ارتباط میان موقعیت‌هایی که در آن حالت جرأت ورزی نداشته‌اید (سلطه جو یا غیر مصمم بوده‌اید) و موقعیت‌هایی که توانسته‌اید جرأت ورزی داشته باشید، معرفی شده است. در ادامه مراحل انجام این کار را برایتان شرح می‌دهیم:

 • موقعیت ناخوشایندی که می‌خواهید تغییر دهید را در نظر بگیرید. مثلاً زمانی که حالت پرخاشگرانه یا غیر مصمم داشته‌اید.
 • اکنون حالت قاطعانه‌ای که دوست دارید را در ذهن خود تصور کنید. مثلاً زمانی که ریلکس و  آرام هستید و شمرده صحبت می‌کنید. به تن صدا، زبان و حرکات بدن خود در این موقعیت هم فکر کنید.
 • بررسی کنید که آیا واقعاً دوست دارید در این موقعیت باشید یا خیر.
 • حال به موقعیت ناخوشایند قبلی‌تان فکر کنید و سعی کنید جزئیات آن (اعم از نحوه صحبت کردن، نحوه نشستن و نگاه کردنتان) را به خاطر آورید.
 • اکنون سعی کنید آن تجربه خوشایند را با حالتی که می‌خواهید تغییر دهید، مرتبط کنید. علامت یا نشانه‌ای برای خود در نظر بگیرید که هرگاه در آن موقعیت ناخوشایند قرار گرفتید، به شما تجربه موقعیتی که رفتار قاطعانه‌ای داشته‌اید را یادآوری کند. اگر این روش برای شما مؤثر بود، سعی کنید در موقعیت‌های واقعی آن را به کار ببرید.

 

 جرات ورزی

 

با گفتن «ترجیح می دهم» مهارت جرات ورزی را تقویت کنید

از ابتدای زندگی، بایدهایی را به خودمان می‌قبولانیم و تصور می‌کنیم که به وسیله آن‌ها می‌توانیم علاقه و تأیید دیگران را به دست آوریم. مثلاً من باید سخت کار کنم، من باید موفق شوم، من باید قوی باشم و غیره. این بایدها در تمام زندگی با ما می‌مانند و نفوذ آنها گاهی بیشتر و گاهی کمتر است. مشکل بایدها این است که خارج از کنترل ما قرار دارند و ظاهراً هیچ گاه نمی‌توانیم آنها را کاملاً برآورده کنیم. وقتی یک «باید» را به «می‌خواهم» تبدیل می‌کنیم، سه اتفاق می‌افتد:

 • تحت کنترل هستید؛ به جای این که بگویید: «امشب باید کار کنم»، بگویید: «ترجیح می‌دهم امشب کار کنم».
 • اگر اوضاع آن طور که می‌خواستید نبود، ناراحت نمی‌شوید؛ می‌توانید شانه‌هایتان را بالا بیندازید و بی تفاوت از کنار ماجرا رد شوید. من ترجیح می‌دهم در این موقعیت قوی باشم، اما اگر نشد، اشکالی ندارد.  
 • وقتی «بایدها» را به «می‌خواهم یا ترجیح می‌دهم» تبدیل می‌کنید، با خیال راحت‌تری می‌توانید با قضیه مواجه شوید. مثلاً با خودتان می‌گویید: «دوست دارم امشب 2 ساعت اضافه‌تر کار کنم» و برای انجام کار تمام تلاشتان را می‌کنید و کاملاً به انجام دادن آن مقید هستید، اما اگر بعد به دلایلی که خارج از کنترلتان هست یا اشتباهاتی که انجام داده‌اید یا تغییر تصمیمتان، نتوانستید این دو ساعت را کار کنید، در نتیجه می‌توانید راحت‌تر قضیه را قبول کنید و از کنار آن بگذرید چون قید «باید» را به «می‌خواهم» تبدیل کرده‌اید.

 

مقاله پیشنهادی: جرأت ورزی و مزایای آن

 قاطعیت

 

عزت نفس خود را تقویت کنید

یکی از دلایلی که باعث عدم موفقیت ما در کارها می‌شود، پائین بودن عزت نفسمان است. به این منظور باید به دنبال تقویت آن باشیم. خودتان را با تمام عیب و ایرادهایتان دوست بدارید و به خاطر داشته باشید که هیچ انسانی کامل نیست. همچنین هرگز و هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید. شما فرد منحصر به فردی در این دنیا هستید که از این لحاظ باید به خودتان افتخار کنید. بیشتر کسانی که اعتماد به نفس و قاطعیت ندارند، تصور می‌کنند که این حالت از ابتدا در آنها و جود نداشته است و باید با سخت کوشی به آنها برسند که البته این طور نیست.

بنجامین هوف در کتاب "The Tao of Pooh" می‌نویسد: «انسان‌های عاقل همیشه سعی می‌کنند خودشان باشند. آن‌ها از آنچه در اختیارشان گذاشته شده است و توانایی‌هایی که دارند، خشنود هستتند. ما انسان‌ها در وجود خود چیزهایی داریم که باید از شرشان خلاص شویم، مواردی در زندگی وجود دارد که باید تغییر دهیم. اما همزمان، نباید ناامید و مستأصل، بی رحم و ستیزه گر باشیم. در طول مسیری که برای رسیدن به خوشبختی برمی‌داریم، مواردی هست که خودشان تغییر می‌کنند و مواردی را خودمان باید تغییر دهیم. اولین کاری که باید انجام دهیم این است که فطرت درونی‌مان را بشناسیم و به آن اعتماد کنیم و هیچ گاه چشم از آن بر نداریم. زیرا درون همه ما، توانایی ویژه‌ای وجود دارد که باید آن را بشناسیم و شکوفا کنیم.»

از جملات تلقینی مثبت استفاده کنید

جملات تلقینی، عبارت‌هایی هستند که در آن حالت‌هایی که دوست دارید در خود ایجاد کنید، ذکر شده است. مثلاً «من در هر جلسه تیمی، با اعتماد به نفس بالا حاضر می‌شوم» یا «من تمام جلساتی که رئیسم حضور دارد را به خوبی مدیریت می‌کنم». این جملات تلقینی را با صدای بلند با خود تکرار کنید و همزمان احساسی که در آن زمان به شما دست خواهد داد را برای خود تصور کنید.

نتیجه تحقیق یکی از پژوهشگران نشان می‌دهد که تکرار عبارات تلقینی به تنهایی 10 درصد می‌تواند ما را تغییر دهد، این در حالی است که تکرار عبارت تلقینی و تجسم آن در یک موقعیت واقعی، 55 تأثیر دارد اما تکرار عبارت تلقینی، تصویرسازی آن و تجسم احساساتی که در ما ایجاد می‌کند، تأثیر 100 درصدی دارد.

 

چگونه قاطعیت و جرات ورزی را در خود ایجاد کنیم؟

 

برای موفق شدن در زندگی، تصویرسازی را تمرین کنید

تصویرسازی، تأثیر بسیار بالایی در مدیریت موقعیت‌های مهم و چالشی زندگی دارد. برای تصویرسازی کافی است بدن خود را در حالتی آرام و ریلکس قرار دهید، چشمانتان را ببندید و در ذهن خود صحنه‌ای که می‌خواهید کاملاً با اعتماد به نفس و قاطع ظاهر شوید را تصور کنید. این نوع تصویرسازی ذهنی، همانند یک فیلم ویدئویی است که می‌توانید آن را بارها و بارها پخش کنید.

پژوهشگران دانشگاه مانکتون در نیو برانسویک کانادا تحقیقی درباره مهارت‌های هجی کردن دانش آموزان انجام دادند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند، دانش آموزانی که ابتدا شکل هجی شده کلمه را در ذهن خود تصویرسازی کرده بودند، نسبت به سایر دانش آموزان، 35 درصد موفق‌تر بوده‌اند. برخی از این دانش آموزان توانستند تمام کلمات مورد نظر را به طور صحیح هجی کنند.

برای خودتان الگو انتخاب کنید

همه انسان‌های موفق، در زندگی خود الگو داشته‌اند. مثلاً الگوی اسکندر کبیر، آشیل (قهرمان اسطوره‌ای یونان) و الگوی استراوینسکی (آهنگ ساز روس)، موزارت بوده است. یا مثلاً ری چارلز، آهنگ ساز آمریکایی، نت کینگ کول پیانیست آمریکایی را الگوی خود قرار داد. وقتی فرد موفقی را الگوی خود قرار می‌دهید، سعی در کپی کردن رفتار ظاهری آنها نداشته باشید بلکه سعی کنید مثل آنها فکر و احساس کنید و چهارچوب مرجع آنها را برای خود استفاده کنید.

الگوهایی که برای جرأت ورزی و قاطعیت در نظر می‌گیرید می‌توانند افرادی باشند که می‌شناسید و با آنها کار کرده‌اید، شخصیت‌های تاریخی مثل مهاتما گاندی، ژاندارک و افراد ناتوان و موفقی مثل هلن کلر یا شخصیت‌های کارتونی مثل دکتر ارنست باشد. گاهی در برخی از موقعیت‌های زندگی پایین بودن اعتماد به نفس باعث می‌شود که عملکرد ضعیفی از خود نشان می‌دهید، این در حالی است که آن موقعیت ممکن است نقش سرنوشت سازی در زندگی شما داشته باشد.

اگر بتوانید شیوه رفتاری خود را به صورتی تغییر دهید که احساس خوبی در شما ایجاد کند، می‌توانید تجربیات تلخ گذشته را جبران و خودتان را از قید احساسات ناخوشایند رها کنید.

 

با فروش در آمازون درآمد میلیاردی داشته باشیم

 

اهمیت قاطعیت و جرأت ورزی

 • قاطعیت و جرأت ورزی به شما کمک می‌کند تا از بروز پرخاشگری و سلطه جویی در روابط خود جلوگیری کنید.
 • با یادگیری قاطعیت و جرأت ورزی می‌توانید افکار نادرست و اشتباهی که از کودکی وارد ذهنتان شده است را کنار بگذارید.
 • با روش منطق-احساس یاد می‌گیرید که در موقعیت‌های مختلف زندگی، چه واکنشی از خود نشان دهید.
 • وقتی «باید» های زندگی خود را به «ترجیح می‌دهم» تبدیل می‌کنید، می‌توانید کنترل امور را خودتان در دست بگیرید.
 • برای این که قربانی ناملایمات زندگی نشوید، باید یاد بگیرید که دنبال خواسته‌های زندگی‌تان بروید، اما در عین حال به خود بقبولانید که با نرسیدن به خواسته‌هایتان، دنیا به پایان نمی‌رسد.
 • به صدای درونی‌تان اجازه ندهید تجربیات و اتفاقات ناخوشایند گذشته را مرتباً برایتان تداعی کند، در عوض باید یاد بگیرید که این چرخه معیوب را قطع کنید و در عوض واکنش‌های مثبت و سازنده از خود نشان دهید.

هدف ما از ارائه این مطالب کمک به شما دوست عزیز است تا با استفاده از موارد مطرح شده، در زندگی شخصی یا حرفه‌ای خود یک گام جلوتر بروید. اگر مشتاق هستید در کنار یک زندگی آرام، شغلی فارغ از مکان و زمان را هم تجربه کنید، برای کسب اطلاعات لازم درمورد فروشندگی در وبسایت آمازون با ما در آموزش فروش در آمازون همراه باشید. همچنین با دنبال نمودن صفحه نتایج شگفت‌انگیز دوره آربی از تجربیات دانشجویان این دوره بهره ببرید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/how-to-create-assertiveness
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط