وبسایت عزت خواه در حال به روز رسانی میباشد ، در صورت کاهش سرعت لطفا صبور باشید ، با تشکر از همکاری شما صفحه اصلی

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

10 راه برای تقویت و افزایش ذهنیت رشد

توضیحات کوتاه :
داشتن ذهنیت رشد به ما کمک می‌کند یک زندگی بامعناتر و کامل‌تر داشته باشیم چون تجربیات ما بسیار گسترده‌تر می‌شود.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

 • 2.8k
 • 0
 • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
10 راه برای تقویت و افزایش ذهنیت رشد

 

خلاصه‌ای از مقاله: 
ذهنیت رشد بر این باور است که توانایی‌های اساسی ما می‌تواند از طریق تعهد و سختکوشی رشد و توسعه یابد. در واقع اگر ما ذهنیت رشد نداشته باشیم، تلاش مورد نیاز برای پیشرفت را صرف نخواهیم کرد و همیشه در یک مکان باقی می‌مانیم. اما با داشتن ذهنیت رشد، می‌توانیم به اهداف بلندپروازانه برسیم و از درجا زدن جلوگیری کنیم. در این مقاله به راه‌های تقویت ذهنیت رشد می‌پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید: 

آیا شما ذهنیت رشد دارید؟ 
اهمیت ذهنیت رشد
تفاوت‌های عمده بین ذهنیت رشد و ثابت
10 راه برای تقویت ذهنیت رشد

آیا شما ذهنیت رشد دارید؟

آیا شما هم فکر می‌کنید که با مهارتها و استعدادهای ثابتی متولد شده‌اید که در طول زندگی قابل تغییر نیستند؟ یا اینکه فکر می‌کنید افکار و عقاید همیشه درحال تغییر هستند و می‌توانید با تلاش کردن، مهارت‌های جدید یاد بگیرید و هوش و ذکاوت شما با هر تجربه جدیدی افزایش می‌یابد؟ اگر پاسخ شما به سؤال اول مثبت است شما ذهنیت ثابت دارید و اگر جواب شما به سؤال دوم مثبت است، شما ذهنیت رشد دارید. اما اگر ذهنیت رشد ندارید، نگران نباشید. شما همیشه می‌توانید ذهنیت خود را تغییر دهید. در این مقاله به روش‌های توسعه ذهنیت رشد می‌پردازیم.

 

مدیریت بیزینس خود

 

اهمیت ذهنیت رشد

اگر شما یک ذهنیت ثابت داشته باشید، ممکن است از چالش‌ها روی‌گردان باشید چون نمی‌خواهید در مقابل دیگران خجالت‌زده شوید. هیچکس از این موقعیت خوشش نمی‌آید. اما ترس ما از شکست می‌تواند منجر به این شود که چالش‌ها و تجربیات جدید را نپذیریم، چالش‌هایی که می‌توانند به رشد ما کمک کنند و به ساخت زندگی مورد نظرمان کمک کنند. به عبارت ساده‌تر، داشتن ذهنیت رشد به ما کمک می‌کند یک زندگی بامعناتر و کامل‌تر داشته باشیم چون تجربیات ما بسیار گسترده‌تر می‌شود.

 

 ذهنیت رشد

 

تفاوت‌های عمده بین ذهنیت رشد و ثابت

تلاش و کوشش. در هنگام مواجهه با سختی‌ها، فردی که ذهنیت ثابت دارد ممکن است از دیگران بخواهد که کارهای سخت را انجام دهند و خودش کمترین میزان تلاش را به کار گیرد. اما یک فرد رشدگرا عقیده دارد که نتایج خوب نیاز به تلاش دارد. برای کسب مهارت در یک کار، فرد باید انرژی فیزیکی یا ذهنی زیادی را صرف کند و احتمالاً در طول زمان کاری را چندین بار تکرار کند. 

 • چالش: فردی که ذهنیت ثابت دارد از چالش‌ها روی‌گردان است و نمی‌تواند مسئولیت قبول کند. اما در مقابل، یک فرد رشدگرا چالش را هیجان‌انگیز و جذاب می‌داند و قبول دارد که از این تجربیات چیزهای جدیدی یاد می‌گیرد. آن‌ها از تلاش دست نمی‌کشند و در نهایت نیز به آن چالش غلبه می‌کنند.
 • اشتباه و بازخورد: ذهنیت ثابت از ارتکاب اشتباه متنفر است چون برای او خجالت‌آور است. زمانی که با انتقاد مواجه می‌شود ممکن است دیگران را مقصر جلوه دهد یا حالت تدافعی به خود بگیرد. اما فردی که ذهنیت رشدگرا دارد، از اشتباهات درس می‌گیرد و انتقادها را به خود نمی‌گیرد. استقبال از انتقادات می‌تواند به ما کمک کند بار بعد بهتر عمل کنیم و به همین دلیل است که داشتن یک ذهنیت رشد می‌تواند به موفقیت منجر شود. 

 

مقاله پیشنهادی: 9 باور محدود کننده که مانع موفقیت می شوند

 تقویت ذهنیت رشد

 

10 راه برای تقویت ذهنیت رشد 

تغییر ذهنیت از ثابت به رشد می‌تواند ترسناک باشد. اما با برداشتن گامهای کوچک، هر کسی می‌تواند ذهنیت خود را تغییر دهد.

 1. نقص‌ها را بپذیرید. شما باید قبول کنید که هیچکس، از جمله خود شما، بی نقص نیست. همه ما معایب، نقص‌ها و ویژگی‌های خاص خود را داریم. همین نقص‌ها هستند که ما را منحصر به فرد می‌سازند. 
 2. با چالش‌ها با شجاعت روبرو شوید. اگر در مقابل یک چالش جدی دچار حس ترس و وحشت شدید، سعی کنید موقعیت را در ذهن خود دوباره تعریف کنید. چالش را به شکل یک موقعیت تجسم کنید و کم‌کم دیدگاه خود را تغییر دهید تا بهتر بتوانید با چالش روبرو شوید. هر چالش فرصتی است که ما را به یک تجربه و ماجراجویی جدید دعوت می‌کند. اگر هر چالش را به عنوان یک ماجراجویی در نظر بگیرید، ترس هم قابل قبول می‌شود. شما به هر طریق شده به سمت جلو حرکت می‌کنید چون جدید و هیجان انگیز است. اگر در مقابل هر چالشی این ذهنیت را داشته باشید، می‌توانید توانایی‌هایی را در خود کشف کنید که قبلاً از وجود آنها آگاهی نداشتید. 
 3. به افکار و حرفهای خود توجه کنید. حرف‌هایی که به زبان می‌آورید و حرفهایی که در ذهنتان وجود دارند به یک اندازه اهمیت دارند. اگر حرفهایی که با خود می‌زنید منفی و تاریک باشند، می‌توانند به نتایج منفی منجر شوند. بنابراین همیشه در حال مراقبت از حرفها باشید، حرفهای منفی را حذف کنید و تبدیل به راهنمای خودتان شوید.

 

مقاله پیشنهادی: تاثیر شگرف افکار روی انسان

راههای تقویت ذهنیت رشد

 

 1. از جستجوی تأیید دیگران دست بکشید. تأیید از جانب دیگران می‌تواند ذهنیت رشد را متوقف کند. تنها چیزی که به آن نیاز دارید این است که خودتان، خود را تأیید کنید و بپذیرید. شما تنها کسی هستید که در زندگی می‌توانید به او تکیه کنید و تنها کسی که باید تحت تأثیر قرار دهید خوتان هستید. 
 2. خودتان باشید. وانمود کردن به اینکه فرد دیگری هستید بی احترامی به خودتان است. این کار باعث می‌شود که واقعی به نظر نرسید. مسلماً این کار نیاز به صرف زمان و تلاش زیادی دارد. اما وقتی بتوانید خودتان باشید، می‌توانید اهداف واقعی را دنبال کنید و به ذهنیت رشد برسید. 
 3. هدفمند باشید. آیا زندگی شما هدفمند است؟ برای خود مشخص کنید که این اهداف چه مواردی را در برمی‌گیرد؟ با مراقبه و مدیتیشن، به جزییات اهداف خود فکر کنید و آنها را برجسته سازید. سپس آن اهداف را دنبال کنید.
 4. "نبوغ" را دوباره تعریف کنید. همه ما دارای نقاط ضعف و قوت هستیم. نقاط قوت خود را پیدا و تقویت کنید و نقاط ضعف خود را بهبود بخشید. این تلاش‌ها به شما کمک می‌کنند تا ذهنیت رشد را در خود پرورش دهید.  
 5. انتقادپذیر باشید. هدف از انتقاد این است که کارها بهتر شوند. افراد دیگر می‌توانند با یک دید متفاوت به کار شما نگاه کنند و می‌توانند پیشنهادات ارزشمندی برای شما داشته باشند. اگر پیشنهادات را با آغوش باز بپذیرید، می‌توانید ذهنیت رشد را در خود گسترش دهید. 
 6. بر فرایند بیشتر از نتیجه تمرکز کنید. به یاد داشته باشید که این خود سفر است که اهمیت دارد و نه مقصد. 
 7. از اشتباهات دیگران درس بگیرید. اگر بتوانید از اشتباهات دیگران درس بگیرید، می‌توانید میزان اشتباهات خود را کاهش دهید. با این کار می‌توانید ترس از امتحان کارهای جدید را کاهش دهید که یک نکته کلیدی در پرورش ذهنیت رشدگرا است.

 

فروش موفق در آمازون

 

ذهنیت رشد گرا به معنای استقبال از چالشها، مقاومت در برابر شکستها و پذیرفتن مسئولیت حرفها و اعمال است. با تلاش برای ساخت ذهنیت رشدگرا، می‌توانید چالش‌ها را به فرصت تبدیل کنید و موفقیت را در زندگی تجربه نمایید. 

اصلاح باورهای اشتباه زندگی، ساخت لایف استایل صحیح، یادگیری تکنیک های مدیریت بیزینس به گونه ای که شما بتوانید شیوه های آزادی بیزینس خود از المان زمان و مکان را یاد بگیرید و در کل ساخت یک زندگی ایده آل و ذهنیت یک کارآفرین، از جمله مواردی است که می تواند زندگی را برای شما جذاب تر سازد. وقتی راهنمایی در این زمینه وجود داشته باشد، طبیعتا انجام این کارها خیلی آسانتر می گردد. دوره پاراسل زندگی راهنمای شما در این زمینه خواهد بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/growth-mindset
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط