موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه به شکل موثر بر هدف خود متمرکز شویم؟

توضیحات کوتاه :
برای رسیدن به موفقیت باید بر روی کاهایی که هر روز انجام می‌دهید تمرکز داشته باشید و لایف استایلی برای خود بسازید که به شما در رسیدن به موفقیت کمک نماید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 3.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
چگونه به شکل موثر بر هدف خود متمرکز شویم؟

 

خلاصه‌ای از مقاله:

برای رسیدن به موفقیت آن هم به شکل منحصربه‌فرد یا انجام کار عمیق در زندگی باید بتوانیم از وقت خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم. به این منظور لازم است لایف استایلی را برای خود در نظر بگیریم که امکان استفاده هرچه بیشتر و بهینه‌تر از زمان را در اختیار ما قرار دهد. به این صورت می‌توانیم بیشترین تمرکز را بر فعالیت خود داشته باشیم. در این رابطه، راهکارهایی از زبان استاد حسین عزت خواه به شما ارائه خواهد شد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

رمز موفقیت افراد بزرگ

بیل گیتس، جی کی رولینگ، وودی آلن، یونگ. به این افراد بسیار موفق، می‌توان عنوان اَبر انسان را داد، چون آنها کاری انجام دادند که دیگران نتوانستند از روی آنها کپی کنند، یا به آن سطح و درجه از کاری که انجام می‌دهند برسند. آیا رسیدن به چنین جایگاهی اتفاقی است یا فرمول و روتین‌های خاصی دارد؟ محققان، پژوهش‌های زیادی درباره علت دست‌یابی این افراد به موفقیت انجام داده‌اند و به یک نقطه نظر مشترک بسیار مهم دست یافتند. همه این افراد یک عادت دارند و آن این که مدتی را در گوشه‌ای به سر می‌برند و  به شکل عمیقی بر روی هدف مورد نظر خود تمرکز می‌کنند. مثلاً اگر شخص نویسنده است، در مکانی خاص، زمان مشخصی را صرف تمرکز بر نوشتن رمان می‌کند و بعد از انجام آن بر می‌گردد. وودی آلن کارنامه بسیار عجیبی دارد. او 44 فیلم ساخته است که 22 مورد آن نامزد اسکار شده‌اند. این موضوع واقعاً اتفاقی نیست. اگر در مورد زندگی وودی آلن تحقیق کنید، متوجه می‌شوید که ماه‌هایی از سال را به مکانی می‌رود، خلوت می‌کند و درباره فیلم نامه‌هایش فکر می‌کند و وقتی باز می‌گردد شاهکار خلق می‌کند. حال ما به چه شکل می‌توانیم به این نقطه برسیم؟

 

کسب درامد دلاری با فروشندگی در آمازون

 

چگونه بر هدف خود متمرکز شویم؟

برای این که ما در زندگی خود به دستاوردی برسیم، لازم است به واژه‌ای به نام «کار عمیق» برسیم. یعنی مهم است که زمانی را تمرکز کنیم تا به آن برسیم. قبل از این که بیشتر به این موضوع بپردازیم، لازم است به این نکته توجه داشته باشیم که ما در طول روز، شاید هدف داشته باشیم و بدانیم که قرار است چه کاری انجام دهیم. با این حال ناخودآگاه از آن هدف دور می‌شویم و بیشتر وقت خود را صرف کارهایی می‌کنیم که اصلاً در برنامه ما نبوده است. یک مثال می‌زنیم. مثلاً صبح شما به سر کار خود می‌روید و می‌خواهید آن را شروع کنید. در این لحظه، یکی از دوستان یا همکارانتان پیش شما می‌آید و با شما شروع به حرف زدن می‌کند. او سرنخی از یک خبر به شما می‌دهد و می‌رود و ده دقیقه از وقت شما را می‌گیرد. وقتی او می‌رود شما شروع به پیگیری آن خبر می‌کنید و سردرگم اخبار می‌شوید. بعد از آن به سراغ شبکه‌های اجتماعی می‌روید. یعنی به جای این که در محل کارتان به فعالیت خود بپردازید، درگیر این رسانه‌ها می‌شوید. ممکن است وقتی هم به خانه برمی گردید باز همین اتفاق بیفتد. به طور کلی در طول روز، همه سیستم‌های شبکه‌های اجتماعی، به صورتی طراحی شده‌اند که شما را سرگرم کنند. در این جا قصد نداریم درباره میزان زمانی که صرف رسانه‌های اجتماعی می‌شود صحبت کنیم یا بگوییم اینترنت برای ما مفید است یا نیست. چون بحث مفصلی است که در اینترنت می‌توانید درباره آن جست‌وجو کنید و بنابراین وارد آن نمی‌شویم. با این حال نکات مهمی را به شما آموزش می‌دهیم که بتوانید درباره شیوه استفاده از زمان خود تصمیم بگیرید.

 

مقاله پیشنهادی: تمرکز ذهن با 5 راهکاری که بهره وری را افزایش می دهد

چگونه به شکل موثر بر هدف خود متمرکز شویم؟

 

خودتان را به دقت تحلیل کنید

خودتان می‌توانید تحلیل کنید تا بفهمید میزان زمانی که در رسانه‌های اجتماعی صرف می‌کنید تا چه اندازه مفید است. اگر یک ساعت از وقت خود را در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانید، آیا به اندازه همین یک ساعت بهره‌ای از آن دارید یا نه؟ این شکل از آنالیز شخصی بسیار مهم است و  چه بهتر که زودتر آن را در مورد خودتان انجام دهید.

 

چگونه به شکل موثر بر هدف خود متمرکز شویم؟

 

کارهای اضافه را از سبک زندگی خود حذف کنید

اگر دقت کرده باشید، در این جا به اولین قدم اشاره شد. اگر می‌خواهید در زندگی خود شاهکاری انجام دهید یا به یک اَبَر انسان تبدیل شوید که نتوان قیمتی بر روی آن گذاشت یا کارهایی انجام دهید که رقیب نداشته باشید و کسی نتواند شما را کپی کند، اولین کار این است که برخی از کارها را از سبک زندگی و روتین روزانه خود حذف کنید. حذف کردن هم کار ساده‌ای نیست. این که به شما بگوییم همین امروز صبح اینستاگرام یا توییتر خود را حذف کنید و دیگر وارد فضای وب نشوید، عملی نیست. در عوض می‌توانید روش فیلترینگ را پیاده کنید و با خودتان قرار بگذارید که روزانه یک ساعت در فضای مجازی باشید و بعد به تدریج مقدار آن را به 45 دقیقه، 30 دقیقه، 15 و  10 دقیقه کاهش دهید. به طور کلی نباید تصور کنید که اینترنت برای شما مفید است. همیشه حتی قبل از این که وارد اینترنت شوید، از خودتان بپرسید: «آیا فیدبک جست‌وجویی که در گوگل انجام می‌دهم یا اخبار سایت‌هایی که می‌خوانم، نسبت به زمانی که صرف آن می‌کنم مفید است یا نه؟» اگر کسی به شما بگوید 100 دلار به من پرداخت کنید تا چیزی را به شما بدهم، همیشه با خودتان فکر می‌کنید آیا ارزش چیزی که دریافت می‌کنید با پولی که پرداخت می‌کنید برابری می‌کند یا حتی بیشتر است یا نه. حال چرا ما در مورد زمان به این شکل فکر نمی‌کنیم؟ اگر شما یک ساعت از وقت خود را در اختیار کسی قرار می‌دهید، بسیار ارزشمند است و بهای بیشتری نسبت به پول دارد. پس یادمان باشد که اگر یک ساعت از وقت خود را صرف خواندن مطالب شبکه‌ای مثل توییتر می‌کنیم، آیا به همان اندازه از آن ارزش دریافت می‌کنیم یا نه. این موضوعی است که واقعاً باید به آن فکر کنیم.

 

چگونه به شکل موثر بر هدف خود متمرکز شویم؟

 

اصول موفقیت در کسب و کار را بدانید

اگر دقت کرده باشید، بعضی از مشاغل در حال حذف‌شدن هستند. مثلاً 5 سال آینده، برخی از کارهایی که امروز هستند، دیگر وجود ندارند. به این علت که هوش‌مصنوعی وارد جریان کسب و کارها شده است و به این ترتیب مشاغل در حال حذف شدن هستند. البته در این میان، برخی از شغل‌ها هم در حال اضافه شدن هستند. نکته این است که اگر قرار است کار عمیقی انجام دهیم و تمرکز خود را صد در صد به برخی از کارها اختصاص دهیم، باید حداقل این چند فاکتور را داشته باشند:

 

مقاله پیشنهادی: اصول موفقیت در کسب و کار

چگونه به شکل موثر بر هدف خود متمرکز شویم؟

 

1. کار شما نباید قابل کپی کردن باشد

یعنی کار شما به اندازه‌ای منحصر به فرد، قوی، با کیفیت و باارزش باشد که کسی نتواند جایگزین شما شود.

2. هوش مصنوعی نتواند کار شما را انجام دهد

یعنی شما رقیب هوش‌مصنوعی نباشید. البته در این بین باید به یک نکته هم توجه کنید. شما می‌توانید از هوش‌مصنوعی به صورت یک ابزار و در جهت قوی کردن خود استفاده کنید. در نتیجه به مهارت و شغلی فکر کنید که هوش‌مصنوعی نتواند آن را انجام دهد و شغل شما در 5 یا 10 سال آینده نابود نشود.

3. توانایی خود را برای یادگیری کارهای سخت بیشتر کنید

اگر بتوانید توانایی خود را به اندازه‌ای افزایش دهید که کارهای دشوار را در مدت زمان کوتاهی یاد بگیرید، حقیقتاً شما جزء کسانی قرار می‌گیرید که در آینده دنیا به شما نیاز خواهد داشت و ارزش کار شما بسیار زیاد خواهد بود. در این صورت می‌توانید کار کمتری انجام دهید و درآمد زیادی کسب کنید. البته به شرط این که سه فرمول گفته شده را رعایت کرده باشید.

3 راهکار ساده و عملی برای تقویت اراده

حال برای تمرکز و انجام دادن کاری که می‌خواهید در آن به مهارت دست یابید، می‌توانید در طول روز با استفاده از قوه اراده خود، مانع رفتن به شبکه‌های اجتماعی شوید یا مثلاً کمتر بخوابید یا دراز بکشید یا فکر و خیال‌های بیهوده نکنید و تمرکز خود را صرفاً بر روی کار خود قرار دهید. البته این کار سخت است و  بعد از این که در طول روز جلوی خودتان را برای انجام سه یا چهار کار گرفتید، قوه اراده شما تخلیه می‌شود. مثلاً ساعت 11 صبح می گویید: «من خسته‌ام و دیگر حوصله ندارم.» ناخودآگاه به سراغ آسان‌ترین کار می‌روید. حال آسان‌ترین کار چیست؟ این که گوشی خود را به دست بگیرید و با شخصی در مورد یک موضوع مهم صحبت کنید. یعنی وقت خود را به صورتی می‌گذرانید تا به وقت ناهار برسید. بعد از آن زمان عصر برسد و محل کار خود، دفتر، شرکت یا هر جای دیگری که در آن کار می‌کنید را ترک کنید تا به خانه برسید. بعد از آن هم شروع به دیدن سریال‌های تلویزیونی کنید. پس راه حل چیست؟ در این جا چند راهکار به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

چگونه به شکل موثر بر هدف خود متمرکز شویم؟

 

1. برای خودتان روتین بسازید

راهکار اول این است که برای خودتان روتین بسازید، نه این که متکی به نیروی اراده خود باشید و بگویید: «نه، من دیگر این کار را نمی‌کنم.» شما یک یا دو بار در طول روز می‌توانید به این روش عمل کنید، اما مرتبه سوم، دیگر این قدرت را ندارید. به همین خاطر لازم است که روتین بسازید. مثلاً با خودتان قرار بگذارید که از ساعت 8 تا 10 صبح فقط وفقط روی کار مورد نظرتان تمرکز کنید و همه عواملی که باعث پرت شدن حواستان می‌شود را کنار بگذارید. مثلاً بیل گیتس، در طول سال، برخی از ماه‌ها را  به جای خلوت می‌رود و شروع به مطالعه و کتاب خواندن می‌کند. بسیاری از کارهای مهمی که او در طول زندگی خود انجام داده است، نتیجه مطالعات و تمرکزی است که در خلوت خود انجام داده است. ما می‌توانیم از این شیوه او درس بگیریم.

2. مکان خاصی را برای خود در نظر بگیرید

مساله دیگری که به ما بسیار کمک می‌کند این است که مکان خاصی برای این کار در نظر بگیریم. یعنی جایی که خلوت باشد و کسی مزاحم ما نشود. این مکان باید خاص باشد، یعنی وقتی دیدیم بگوییم: «این همان خلوتگاه من است. من در همان جا مطالعه و بر روی کار خودم تمرکز می‌کنم.» وقتی زمان مشخصی برای انجام کار خودمان در نظر گرفتیم، می‌توانیم کمی آب، نوشیدنی، خوراکی و لباسی که مناسب هوای آن محل باشد را با خودمان ببریم. به این صورت دیگر به خاطر این که تشنه یا گرسنه می‌شویم لازم نیست از آن محل بیرون بیاییم و آب و خوراکی برداریم.

3. جمله‌های مخصوص خودتان را بسازید

مورد آخر که به شما بسیار کمک می‌کند این است که برای خودتان جمله‌هایی بسازید. مثلاً با خودتان قرار بگذارید اگر از ساعت 8 تا 10 صبح در آن خلوتگاه رفتید و بر روی کار متمرکز شدید، بعد از ساعت 10 به خودتان بگویید: «آره، من آن را انجام دادم.» با خودتان عبارت‌هایی را بگویید که نشان بدهد کار مورد نظرتان را انجام داده‌اید. به این ترتیب، زمانی که شب به رختخواب می‌روید، بی نهایت احساس خوبی به شما دست خواهد داد.

 

چگونه در کار و زندگی موفق شویم؟

 

چگونه یک کسب و کار آنلاین راه بیندازیم؟

اگر کارمند هستید و می‌خواهید برای خودتان یک کسب و کار بسازید یا کارآفرین هستید و بیزینس آنلاین می‌خواهید یا به دنبال کار هستید، به شما پیشنهاد می‌شود به لینک زیر بروید. در آنجا یک ای بوک فوق‌العاده برای شما آماده شده است. آن را بخوانید و ویدئوهای مربوط به آن را تماشا کنید و کم کم بیزینس آنلاین خودتان یعنی Amazon FBA را بسازید. در این بیزینس می‌توانید از هر کجای دنیا، و در هر ساعت از شبانه روز به دلار درآمد کسب کنید. این فرصت طلایی را از دست ندهید. هیچ وقت برای شروع کردن دیر نیست.

اصلاح باورهای اشتباه زندگی، ساخت لایف استایل صحیح، یادگیری تکنیک‌های مدیریت بیزینس به گونه‌ای که شما بتوانید شیوه‌های آزادی بیزینس خود از المان زمان و مکان را یاد بگیرید و در کل ساخت یک زندگی ایده‌آل و ذهنیت یک کارآفرین، از جمله مواردی است که می تواند زندگی را برای شما جذاب تر سازد. وقتی راهنمایی در این زمینه وجود داشته باشد، طبیعتا انجام این کارها خیلی آسانتر می گردد. دوره پاراسل زندگی راهنمای شما در این زمینه خواهد بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/how-to-focus-effectively-on-your-goal
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط