مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

17 مهارت برای موفقیت شغلی

توضیحات کوتاه :
هسته اصلی موفقیت شغلی برخورداری از مهارت‌های تخصصی و حرفه‌ای مرتبط می‌باشد. اما برخورداری از یکسری مهارت‌های تکمیلی و جانبی نیز موجب می شود سریع‌تر و آسان‌تر به هدف برسید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

2

تعداد امتیازها: 1

  • 6k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
17 مهارت برای موفقیت شغلی

 

خلاصه ای از مقاله

عوامل مؤثر در موفقیت شغلی چه هستند؟ برای کسب موفقیت در هر کسب و کاری ابتدا باید مهارت های لازم را یادگرفته و بعد وارد آن بیزینس شد. در این مقاله به برخی از مهارت های لازم برای موفقیت در شغل می پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

عوامل مؤثر در موفقیت شغلی چیست؟

هسته اصلی موفقیت شغلی برخورداری از مهارت‌های تخصصی و حرفه‌ای مرتبط می‌باشد. اما برخورداری از یکسری مهارت‌های تکمیلی و جانبی نیز می‌تواند شما را در هر حرفه و شغلی که هستید، سریع‌تر و آسانتر به سمت موفقیت رهنمون سازد.

در ادامه به برخی مهارت‌ها اشاره خواهد شد که تقویت آنها موجب بهره‌وری شغلی، تقویت ویژگیهای شخصیتی و کیفیت مدیریتی شما خواهد شد.

 

چگونه کسب و کار خود را مدیریت کنیم؟

 

1. تقویت مهارت برقراری ارتباط

برقراری ارتباط چه به صورت گفتاری یا نوشتاری، عاملی مهم و حیاتی برای هر شغل است. حتی اگر شغل شما داخلی یا خارجی باشد، برقراری ارتباط مؤثر با دیگران نکته‌ای با اهمیت است. افراد موفق بر این باورند که ارتباطات یا همان روابط انسانی عاملی مهم برای موفقیت‌های شخصی و حرفه‌ای هستند.

داشتن مهارت‌های ارتباطی قدرتمند به این معنا است که شما در برقراری ارتباط با همکارانتان توانایی دارید و می‌توانید افکارتان را به شیوه‌ای روشن و دقیق برای دیگران توضیح دهید.

برخورداری از مهارت‌های ارتباطی به این معنا است که شما می‌توانید ایده‌ها و افکارتان را با وضوح و شفافیت بالا چه به صورت نوشتاری یا شفاهی برای دیگران بیان کنید.

2. مهارت کار گروهی را تقویت نمایید

همیشه با مواردی مواجه می‌شوید که مجبور هستید با افرادی مشارکت داشته باشید. در اغلب موارد مهارت کار گروهی یک مهارت فوق‌العاده حیاتی و لازم است.

به عبارت دیگر، افرادی که از این مهارت برخوردار هستند می‌توانند تصویر بزرگتری از فعالیت‌های پیش‌رو را ببینند، توانایی همکاری با افراد دارای نظرات مشابه یا متفاوت را دارند و می‌توانند در کنار دیگران به خوبی کارشان را انجام دهند.

تقویت مهارت کار گروهی نیازمند رابطه متقابل و دوجانبه است. افرادی که توانایی مشارکت و همکاری با دیگران را دارند همانند محرکی برای دیگران هستند تا وظایفشان را به درستی انجام دهند و شرایط را تلطیف کنند.

 

موفقیت در بیزینس

 

3. مهارت سازگاری با دیگران

بسیاری از شرکت‌ها به طور چشمگیری هر روز پویاتر از قبل هستند. به عبارت دیگر، ساختار این گونه شرکت‌ها چه ساختار داخلی یا خارجی همواره در حال تغییر است. بنابراین افرادی که در این مؤسسات فعال هستند باید امکان تغییر‌پذیری داشته باشند.

اگر شما به عنوان یک کارمند برای برآورده کردن نیازهای سازمانهای مدرن امروزی، انعطاف پذیری نشان دهید و با سازمان سازگاری داشته باشید، مورد توجه کارفرما قرار خواهیدگرفت.

افرادی که با آغوش باز پذیرای تغییرات هستند، نسبت به افراد قاطع و افرادی که توانایی سازگاری با دیگران را ندارند راحت‌تر می‌توانند در مرکز توجه قرار بگیرند.

4. مهارت تفکر انتقادی

هدف از این بیزینس یا کسب و کار چیست؟ چرا فلان اتفاق افتاد؟ نتایج احتمالی چه خواهد بود؟ چقدر بازگشت سرمایه خواهیم داشت؟ اگر توانایی آنالیز و فکر کردن به فاکتورهای اساسی و انتقادی را داشته باشید، مطمئناً نتایج بهتری را برای شرکت به ارمغان خواهید آورد.

امروزه به دلیل مشکلات و شکاف‌هایی که به طور مداوم در اکثر بیزینسها اتفاق می‌افتد، تفکر انتقادی اهمیت بیشتری می‌یابد. افرادی که توانایی حل تغییرات ناخواسته و پیش‌بینی نشده را داشته باشند مسلماً بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

 

موفقیت در کسب و کار

 

5. تقویت مهارت خلاقیت و نوآوری

خلاقیت در محیط کار به این معنا است که مشارکت بیشتری داشته باشید و وظایفتان را بهتر از آنچه که از شما خواسته شده است انجام دهید. افرادی که دائماً به دنبال رشد و پیشرفت باشند و در کارهایشان خلاقیت و نوآوری نشان دهند، موقعیت‌های برجسته‌ای را به دست خواهند آورد.

شما به عنوان یک کارمند باید به دنبال ارزش افزودن و بهبود پروسه‌های کاری باشید، درصدد باشید بازگشت سرمایه بهتری برای شرکت حاصل شود و دیگران را ترغیب و تشویق کنید تا به بهترین نحو وظایفشان را انجام دهند.

پیش‌بینی مشکلات و رسیدگی به آنها قبل از آنکه اتفاق بیفتند راهی برای نشان دادن خلاقیت است. برای به دست آوردن موفقیت شغلی باید فعالیت شما در محیط کار بیش از مقدار خواسته شده و به بهترین شکل ممکن باشد.

تمایز میان افرادی که به هدف‌های شغلی‌شان می‌رسند و افرادی که صرفاً در حال گذراندن زندگی و حرفه‌شان هستند در همین نکات است.

6. مهارت حل مساله را تقویت نمایید

اهمیت افرادی که توانایی حل مسئله دارند چند برابر بیشتر از افرادی است که همیشه برای حل مشکل منتظر دیگران می‌مانند. مهارت حل مسأله به این معنا است که شما توانایی آنالیز مشکل و یافتن راه حل برای برطرف نمودن آنها را دارا هستید.

افرادی که از این توانایی برخوردار هستند منتظر اتفاقات ناگهانی نمی‌مانند بلکه خودشان اقدام می‌کنند. مهارت حل مسأله به معنای این است که تصمیمات منطقی و درستی داشته باشید و آنچه را برای موفقیت شرکت بهتر جواب می‌دهد انجام دهید.

7. برای دیگران تکیه گاه اعتماد باشید

در صورتی که نتوانید وظایف خود را در مهلت معین انجام دهید و به این کار عادت کرده باشید، تیمی که در آن فعال هستید نمی‌تواند برای تحویل یک کار خوب و با کیفیت به شما اعتماد کند.

بنابراین پس از مدتی، از سوی دیگر اعضا تیم غیر قابل اعتماد شناخته می‌شوید و اهمیت خود را از دست می‌دهید. در سال‌های اخیر به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژی، بسیاری از کارها از داخل خانه قابل انجام هستند.

با شکل گرفتن این سناریو، مدیران به دنبال استخدام افرادی هستند که قابل اتکا و اعتماد باشند و وظایف محوله را در همان زمان تعیین شده تحویل دهند.

مهارت ایجاد اعتماد مواردی همچون به موقع حاضر شدن در سر کار، به موقع تحویل دادن پروژه‌های کاری و مسئولیت‌های پذیرفته شده و انجام دادن وظایف محوله با بهترین کیفیت را دربرمی گیرد.

 

مهارت هایی برای موفقیت شغلی

 

8. همیشه به دنبال یادگیری و پیشرفت باشید

به دلیل پیشرفت‌هایی که هر روز در صنعت و تکنولوژی شاهد هستیم و علاوه بر آن حرکت طبق خواسته مشتری، هر چه قدر هم مهارت داشته باشید کارآیی شما به سرعت روندی نزولی خواهد یافت. تمایل برای سرمایه گذاری روی پیشرفت شخصی، نکته‌ای مهم برای قرار گرفتن در مسیر موفقیت است.

اگر همواره در حال یادگیری باشید نه تنها در صدر همکارانتان قرار خواهید گرفت بلکه منجر به سودآوری و ایجاد مزیت‌هایی برای سازمان خواهید شد. در پی این روند، شما منبعی با ارزش برای شرکت یا سازمان می‌شوید.

9. مهارت‌های مدیریتی را یاد بگیرید

افرادی می‌توانند توجه و احترام شرکت‌ها را جلب می‌کنند که موجب کیفیت بهتری در مدیریت شوند. مدیریت در همه موارد، به معنای مدیریت عده‌ای از افراد یا یک گروه نیست بلکه به معنای مسئولیت پذیری، موفق شدن در کسب نتیجه و به ثمر رساندن منابع موجود است.

رهبران افرادی هستند که سازمان بتواند برای سپردن مسئولیت یا پروژه‌های مهم به آنها اعتماد کند. همچنین این فرد باید از منظر کارهایی که انجام می‌دهد و نتایجی که حاصل می‌کند برای دیگران یک الگو باشد.

10. در محیط کار رفتار حرفه‌ای داشته باشید

هر سازمانی برای کارمندانش یک سری کدهای رفتاری را درنظر گرفته است که انجام دادن آنها به ارزش‌های کارمندان خواهد افزود. شاید برخی از این کدها یا قوانین پایه، ساده به نظر برسند ولی بسیاری از کارمندان رعایت این موارد را نادیده می‌گیرند.

شاید رفتار شما از نظر خوش قولی و وقت شناسی، توانایی ارائه گزارش‌های جامع، به حداقل رساندن مشکلات پیش‌بینی نشده یا حتی پوشش مناسب و قابل پذیرش، مورد توجه و کنترل قرار بگیرد.

رفتار حرفه‌ای در محیط کار به این معنا است که در عین احترام گذاشتن به همکارانتان بیش از حد با آنها صمیمی نشوید.

 

مقاله پیشنهادی: 16 مهارت تکمیلی که به موفقیت شغلی شما کمک می کند | عزت خواه دات کام

 موفقیت شغلی

 

11. مهارت برنامه ریزی وسازماندهی را پرورش دهید

«با برنامه‌ریزی برای هر یک دقیقه می‌توانید ساعت‌ها زمان را صرفه جویی کنید» بهره‌وری در هر کاری یک اصل مهم و حیاتی است. نتایجی که از هر ساعت به دست می‌آورید تاثیرات شگرفی خواهند داشت.

مدیران همواره به دنبال این هستند که اعضای تیمشان توانایی و مهارتِ مدیریت زمان، منابع تخصیص یافته و اولویت بندی کارها را داشته باشند.

12. مهارت خود مدیریتی داشته باشید

خودمدیریتی به این معنا است که فرد با حداقل نظارت‌ها، توانایی کارکردن و انجام دادن وظایفش را داشته باشد.

به عبارت دیگر، بدون اینکه مورد نظارت مستقیم و دائمی قرار گیرد یا مجبور به ارائه گزارش باشد، آنقدر متعهد و با نظم باشد که خودش را مدیریت کند و وظایف مربوطه را به موقع و با بهترین کیفیت ارائه دهد.

13. پرورش مهارت‌های مبتنی بر تکنولوژی

در عصر امروزی نرم‌افزار بر جهان سایه افکنده است اما به این معنا نخواهد بود که شما باید در کدنویسی مهارت داشته باشید (مگر آنکه حرفه شما برنامه‌نویسی یا شغل مرتبط دیگری باشد) اما باید با نحوه کار برنامه‌های نرم‌افزاری آشنایی داشته باشید.

یکی از ضرورت‌های موفقیت شغلی در دنیای مدرن برخورداری از مهارت‌های مرتبط با ابزارها و پلتفرم‌های دیجیتال است. ابزارهای دیجیتالی که در ارتباط با شغلتان هستند و به شما در بالا رفتن از نردبان موفقیت کمک می‌کنند.

اطلاع داشتن از نحوه تأثیر تکنولوژی بر صنعتی که شما در آن فعال هستید به شما کمک خواهد کرد در این حرفه دوام بیاورید. تمام شغل‌های دستی و سنتی به سمت اتوماتیک شدن در حرکت هستند.

فرصت‌های استخدامی به دنبال استخدام افراد دارای مهارت‌های فنی هستند. افرادی که بتوانند ارزشی به این کار اضافه کنند. بنابراین اگر همگام با تکنولوژی پیشرفت نکنید دچار رکود در سازمان خواهید شد.

 

17 مهارت برای موفقیت شغلی

 

14. در محیط کار چشم اندازی جامع داشته باشید

جهان در حال یکپارچه شدن است. به عبارت دیگر، خرید و فروش می‌تواند در سرتاسر جهان برای همه بیزینس‌ها اتفاق بیفتد. به عنوان یک رفتار حرفه‌ای در بازار شغلی، باید چشم‌اندازی به وسعت جهان داشته باشید و به مخاطبانی از سراسر جهان فکر کنید.

در حقیقت باید بهترین عملکرد و معیارها را داشته باشید که در سطوح جهانی قابل ارائه و عرضه باشند. از این رو برخورداری از یک دید گسترده نه تنها به شما در بهبود و تقویت فکری کمک می‌کند بلکه بر ارزشهای نقش شغلی‌تان نیز می‌افزاید.

15. ارزش و اخلاقیات حرفه‌ای داشته باشید

آنچه برای اکثرسازمان‌ها بیش از مهارت‌های فردی اهمیت دارد، ارزش‌ها و اخلاقیات انسانی است. به عنوان یک کارمند باید تمام رفتارهای فردی و شغلی‌تان در محدوده‌ای که سازمان تعریف کرده است قرار بگیرد.

نادیده‌گرفتن ارزش‌های اخلاقی نه تنها یک چرخه معیوب را شکل می‌دهد بلکه موجب اثرات منفی خواهد شد. بنابراین فارغ از شرایط یا موقعیت‌های موجود، همیشه کاری را انجام دهید که تصور می‌کنید چه به لحاظ سازمانی و اخلاقی درست هستند.

16. در محیط کاری انعطاف پذیر باشید

گاهی اوقات، اوضاع بر وفق مراد شما نیست و آنطور که می‌خواهید پیش نمی‌رود. دلایل این اتفاق می‌تواند حرفه‌ای یا شخصی باشد. به هر حال، توقف‌ناپذیری شما در این شرایط به معنای انعطاف‌پذیری است.

اگر بر این باور هستید که فارغ از هر شرایطی می‌توانید پیشرو باشید و در اوج بمانید حاکی از شخصیت ایده‌آل شما است. سازمان‌ها همیشه به دنبال افرادی هستند که هرگز متوقف نمی‌شوند و حتی در شرایط نامطلوب نیز سخت تلاش می‌کنند.

باید شرایط فعلی‌تان را بپذیرید و به این باور برسید که آینده‌ای بهتر در انتظار شما است و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

 

بهترین روش کسب درامد از آمازون چیست؟

 

17. حفظ نگرش درست و مثبت در محیط کار

نگرش مثبت بیش از آنچه تصورش را دارید به کمک شما خواهد آمد و منافعی را برایتان به همراه خواهد داشت. نگرش شما نه تنها ویژگی و خصوصیات‌تان را نشان می‌دهد بلکه توانایی شما در انجام وظایف سازمانی را نیز نشان می‌دهد.

در جهت تقویت نگرش‌های سازنده گام بردارید، با خودتان تمرین کنید به جای اینکه بگوئید این کار غیر قابل انجام است، بگوئید: «اجازه دهید تلاشم را برای انجام این کار داشته باشم»

مطمئناً شما هم دارای برخی مهارت‌های اشاره شده هستید. اما به طور کلی باید به سمت پیشرفت و ارتقاء خودتان گام بردارید و در مسیر موفقیت بدون توقف حرکت کنید. نگران بازخوردهای دیگران نباشید.

مهم این است که همیشه خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید و سعی کنید نسبت به روزهای قبل نسخه بهتری از خودتان را بسازید.

 

شغل ایده‌آل شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آزادی از المان زمان و مکان برای شغلی که انتخاب می‌کنید، چقدر اهمیت دارد؟ شروع بیزینس‌های آنلاین آن هم در یک مارکت پلیس جهانی، یکی از شغل‌های محبوب جهان است چون فرد را محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌کند و زمینه کسب درآمد دلاری را فراهم می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فروش تخصصی در آمازون، پیشنهاد ما مشاهده ویدیوی معرفی این بیزینس است.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/skills-career-success
برچسب ها
موفقیت شغلی
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط