تعهد آمازون به کاهش انتشار کربن در ناوگان حمل و نقل مطالعه خبر

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

مسیر موفقیت را چگونه طراحی کنیم؟ - راهنمای گام به گام

توضیحات کوتاه :
هر شخصی تعریف خودش را از موفقیت دارد و خودش تصمیم می‌گیرد که موفقیت برای او چگونه معنا ‌شود. بنابراین باید این نکته مهم را بدانید که مسیر موفقیت برای هیچ دو نفری صددرصد شبیه به هم نیست.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

 • 1.9k
 • 0
 • مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
مسیر موفقیت را چگونه طراحی کنیم؟ - راهنمای گام به گام

 

خلاصه ای از مقاله

مسیر موفقیت برای هر شخصی منحصربه‌فرد و متفاوت می‌باشد. گاهی اوقات دچار این اشتباه می‌شوید که شاید ایده موفقیت یک نفر، می‌تواند تعیین کننده نقشه راه شما باشد. اما باید مراقب این نکته باشید که شخصیت، ویژگی و مهارت‌های شما کاملاً متفاوت است. مراحلی که در این مقاله به آنها اشاره می‌شود را می‌توانید به عنوان استراتژی‌های استاندارد برای حرکت به سمت موفقیت استفاده کنید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

گام های موفقیت در زندگی

هر شخصی تعریف خودش را از موفقیت دارد و خودش تصمیم می‌گیرد که موفقیت برای او چگونه معنا ‌شود. برای تعریف موفقیت حداقل باید این نکته مهم را بدانید که مسیر موفقیت برای هیچ دو نفری صددرصد شبیه به هم نیست. مطمئناً نقشه راه پیروزی و پیشرفت شما با فرد کناری متفاوت است. گاهی اوقات دچار این اشتباه می‌شوید که شاید ایده موفقیت یک نفر، می‌تواند تعیین کننده نقشه راه شما باشد. اما باید مراقب این نکته باشید که شخصیت، ویژگی و مهارت‌های شما کاملاً متفاوت است. مراحلی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود را می‌توانید به عنوان استراتژی‌های استاندارد برای حرکت به سمت موفقیت استفاده کنید.

 

چگونه بیزینس موفقی داشته باشیم؟

 

1. تعریف مشخصی از موفقیت برای خودتان داشته باشید

آیا برای اینکه خودتان را موفق بدانید باید قضاوت خوبی نسبت به خودتان داشته باشید؟ آیا باید مقدار زیادی پول و ثروت داشته باشید؟ آیا باید خانه لوکسی به ارزشی میلیاردی داشته باشید تا جزء افراد موفق قرار بگیرید؟ آیا باید شریکی برای حمایت از تلاش‌هایتان داشته باشید؟ آیا باید در فلان رشته تحصیلی و در فلان دانشگاه مدارک تحصیلی خود را بگیرید تا فرد موفقی محسوب شوید؟ آیا این‌ها دقیقاً تعریف شما از موفقیت هستند یا خواسته پدر، مادر و یا شاید هم انتظارات اطرفیان و دوستانتان هستند؟

وارن بافت می‌گوید در تعریف کنونی من از موفقیت پول و ثروت هیچ جایی ندارد، امروز تعریف من از موفقیت با این مقیاس است که «دیگران چقدر من را دوست دارند» لحظه‌ای تأمل کنید و ببیند الان کجای مسیر ایستاده‌اید. شاید در ابتدای مسیر و در زمان هدفگذاری، هدف و مقیاس موفقیت شما طور دیگری تعریف شده بود. وارن بافت معتقد است که ایده‌های عینی لازمه اصلی و حیاتی برای موفقیت فرد هستند. فراموش نکنیم که اراده، پشتکار، ثبات قدم و سایر عادت‌های موفقیت از دلایل اصلی پیروزی افراد موفق بوده است. اگر از شما سئوال شود تعریف‌تان از موفقیت چیست، آیا پاسخی صریح و قطعی برای آن خواهید داشت؟ آنچه اهمیت دارد این است که تعریف موفقیت چگونه در وجود شما نهادینه شده است و چگونه می‌توانید خودتان را در برابر آن مسئول و پاسخگو بدانید؟

 

مقاله پیشنهادی: تعریف موفقیت

مسیر موفقیت

 

2. پیشرفت و سطح رضایت از زندگی را بسنجید

هرازگاهی مروری بر مهم‌ترین بخش‌های زندگی خود داشته باشید. البته توجه و تمرکز شما نباید صرفاً بر مواردی باشد که احساس می‌کنید نیاز به تغییراتی دارند. همه موارد را باید در کنار هم بسنجید:

 • زندگی کاری یا حرفه و شغلی که در آن مشغول هستید.
 • روابط شما با دیگران _ ارتباط شما با شریک زندگی، خانواده و دوستان
 • استراتژی‌های مدیریت مالی و سلامت اقتصادی
 • تعهد شما نسبت به پیشرفت اعتقادی و روحی
 • وضعیت سلامت جسمی و روحی
 • اوقات فراغت خود را چگونه می‌گذرانید یا برای تقویت انرژی روح و جسم خود به چه فعالیت‌های تفریحی می‌پردازید؟

 

طراحی مسیر موفقیت

 

آیا در هر یک از این حوزه‌ها می‌توانید تعریفی از موفقیت خود ارائه کنید؟ نادیده گرفتن هر یک از این حوزه‌ها درست همانند این است که بخواهید یک ساعت سوئیسی بسیار زیبا را به کار بیندازید بدون اینکه توجه به دندانه زنگ زده در چرخ دنده داشته باشید. مطمئناً اگر بخواهید دندانه معیوب را نادیده بگیرید سیستم با نقض فنی مواجه می‌شود و عملکرد درستی نخواهد داشت. از سوی دیگر، تعمیر همین دندانه کوچک موجب می‌شود این ساعت سوئیسی اصل همانند روز اول کار کند. برای اینکه چشم‌انداز بهتری به هر یک از حوزه‌های زندگی خود داشته باشید می‌توانید آنها را در مقیاس یک تا ده رتبه‌بندی کنید. عدد یک نماینگر کمترین میزان رضایت و عدد ده بالاترین سطح رضایت را نشان خواهد داد. برای آنکه متوجه شوید چه مواردی اهمیت بیشتری برای شما دارد، می‌توانید سؤال‌های زیر را از خودتان بپرسید:

 • در حال حاضر میزان رضایت من در هر یک از حوزه‌های زندگی چقدر است؟
 • در صورتی که سطح رضایت بالاتری را به دست بیاورم، چه احساسی خواهم داشت و چه تغییری در زندگی‌ام ایجاد خواهد شد؟
 • این بخش از زندگی در مقایسه با سایر موارد چقدر اهمیت دارد؟

با توجه به پاسخ‌هایتان علاوه بر بخش‌هایی که هسته اصلی توجه شما قرار می‌گیرند، باید برای رشد و پیشرفت فردی چه به لحاظ جسمی و روحی نیز تلاش کنید. لازم است همواره قدرت شناسایی و مواجهه با موانع بیرونی و جدال روحی درونی را داشته باشید. در صورتی که از سلامت جسمی و روحی برخوردار نباشید قطعاً یکی از دندانه‌ها به درستی کار نمی‌کند و چرخ دنده موفقیت شما با اشکال مواجه خواهد شد.

 

مقاله پیشنهادی: 6 راه مؤثر برای افزایش رضایت از زندگی

گام های موفقیت

 

3. برای موفق شدن ارزش و اولویت‌هایتان را بشناسید

اشتباه نکنید، هدفگذاری تنها در یک جلسه و در یک لحظه انجام نمی‌شود. اطمینان حاصل کنید آنچه از ذهن شما روی کاغذ منتقل شده است ناشی از یک هیجان آنی و تصمیم لحظه‌ای نبوده است. اگر احساس واقعی خودتان را در مورد هر یک از حوزه‌های زندگی بدانید بهتر می‌توانید اولویت‌هایتان را بشناسید. به میزان رضایت خود نسبت به آنها فکر کنید و اکنون یادداشت کنید که می‌خواهید به چه فردی تبدیل شوید، می‌خواهید چه کاری انجام دهید و می‌خواهید چه چیزهایی داشته باشید. یادداشت‌های خام و بی‌هدف قبل را کنار بگذارید، چند هفته یا یک ماه را صرف بازنگری و توجه به اهداف و اولویت‌هایتان کنید. بدون نگاه کردن به تفکرات و یادداشت‌های پیشین، دوباره مراحل را انجام دهید و ببینید به چه نتیجه‌ای خواهید رسید. چه مواردی در صدر توجه شما قرار گرفتند؟ چه مواردی به همان نسبتِ قبل توجه شما را جلب کردند و در جایگاه مشابه ایستادند؟

در صورتی که نمی‌دانید مسیر شما در همان راستای خواسته‌ها و علایقتان قرارد دارد یا خیر، ببینید زمان، انرژی و توجه شما معطوف به چه چیزهایی می‌شود. به رفتار و عملکرد خود دقت داشته باشید. شاید کسب ثروت و ایجاد آزادی مالی و اقتصادی یکی از هدف‌های شما باشد. اما اگر بیش از درآمدتان خرج می‌کنید یا پولتان را صرف موارد بی‌ارزشی می‌کنید که هم راستا با دارایی‌های با ارزش شما نیستند، رفتار شما مغایر با رفتار فردی است که به لحاظ مالی و اقتصادی زیرک است. نگاه مجددی به حوزه‌های زندگی‌تان داشته باشید و از خودتان بپرسید آیا هدفگذاری شما با ارزش‌هایتان در یک جهت بوده است؟  نگاهی به رفتار و عملکرد روزمره خود داشته باشید و ببینید آیا کارهایی که انجام می‌دهید و قدم‌هایی که برمی‌دارید شما را حتی یک قدم به هدف نزدیک‌تر می‌کند؟ در صورتی که پاسخ منفی است، ممکن است همه مسیر را اشتباه رفته‌اید و این احتمال نیز وجود دارد که واقعیت‌ها را به درستی نمی‌بینید.

 

راه موفقیت

 

4. از کمک‌های یک مربی موفقیت بهره‌مند شوید

باید با این واقعیت روبه‌رو شوید که ممکن است که خلاف جهت آب شنا کرده باشید. زمانی که برای رسیدن به هدف‌هایتان تصمیم‌های جدی و استوار بگیرید ممکن است از طرف دیگران مورد انتقاد قرار بگیرید یا حتی طرد شوید، احتمال از دست‌دادن رابطه دوستی و حمایت برخی اطرافیان نیز وجود خواهد داشت اما نکته خوب اینجا است که در مسیر جدید، دوست‌های جدیدی خواهید یافت و از حمایت یک سری افراد جدید برخوردار خواهید شد. هدف شما در هر حوزه‌ای از زندگی که تعریف شده باشد باید این فرصت را برای خودتان ایجاد کنید که از راهنمایی و مشاوره یک مربی موفق استفاده کنید. انتخاب هوشمندانه و عاقلانه‌ای داشته باشید، فردی را به عنوان مربی و راهنما بیابید که شما را در راه رسیدن به هدف تشویق کند و شانه به شانه حمایتگر شما باشد. این راهنما می‌تواند یک دوست خانوادگی، یک مربی خبره یا یک پیشکسوت در همان حوزه شما باشد اما باید بداند در مسئله خاص شما یا چالشی که با آن مواجه هستید چگونه عمل کند و هیچ دستور کار دیگری غیر از موفقیت شما را در مورد توجه قرار ندهد.

 

مقاله پیشنهادی: مسیر موفقیت هموار نیست

رسیدن به موفقیت

 

5. برای موفق شدن چه عادات و رفتاری را پرورش داده‌اید

بر خلاف ادله علمی که مبتنی بر سحرخیزی هستند در اینجا قصد نداریم به شما توصیه کنیم هر روز ساعت 5 صبح از خواب بیدار شوید و قبل از فکر کردن به هر چیزی نیم ساعت ورزش کنید. دائماً این سؤالات را از خودتان بپرسید:

 • عادات و روتین روزانه من چطور شکل گرفته‌اند؟
 • چه انتخاب یا رفتارهایی به موفقیت من کمک می‌کنند و چه مواردی مانعی برای موفقیتم محسوب می‌شوند؟

هرچه آگاهی بیشتری نسبت به ارزش‌های خود داشته باشید راحت‌تر می‌توانید اولویت‌هایتان را مشخص کنید، چه هدف‌هایی در صدر لیست قرار می‌گیرند و چه اهدافی در رتبه‌های پایین‌تر می‌ایستند. اکنون زمان آن است که به خودتان بابت عادات خوبی که شما را به هدف نزدیکتر می‌کنند جایزه بدهید و عاداتی را که مانع موفقیت می‌شوند یا موفقیت شما را را به تعویق می‌اندازند، تغییر دهید. به خاطر داشته باشید که انسان جایزالخطا است و خطا جزئی از پازل موفقیت به شمار می‌رود. چگونه باید اقدامات لازم برای الگوهای رفتاری که به موفقیت شما کمکی نمی‌کنند را انجام دهید؟ در ابتدا باید جایزه‌های احساسی و روانشناختی که در هر شرایطی حاکم بر شما هستند را بشناسید. اگر بدانید چه پاداشی موجب می‌شود همانند یک درخت کریسمس بدرخشید، این پاداش را به ایجاد یک عادت جدید یا تغییر یک عادت نادرست، مرتبط خواهید کرد.

 

موفق شدن

 

6. موفقیت‌هایتان را جشن بگیرید و در طول مسیر پیشرفتِ خود را بسنجید

هر زمان تغییری ایجاد کردید و این تغییر منجر شد که در مسیر موفقیت قرار بگیرید باید به خودتان جایزه بدهید. این رفتار را باید به عادت تبدیل کنید. متخصصان این حوزه دلایلی ارائه می‌دهند مبنی بر اینکه مغز در حوزه یادگیری رفتار و ایجاد عادت‌های جدید، نسبت به جایزه واکنش و عملکرد بهتری نسبت به تنبیه نشان می‌دهد. در زمانِ تنبیه تأکید بر رفتار نادرست قرار می‌گیرد نه آنچه که در ابتدا قصد یادگیری آن را داشتیم. اگر در مسیر موفقیت به خودمان جایزه بدهیم درحقیقت، لذت و شادی را به روح و روان خود تزریق کرده‌ایم. همچنین استرسی را که در زمان یادگیری مطالب جدید، عادت‌های جدید و رویکردهای جدید مواجه هستیم کاهش داده‌ایم.

 

چگونه در وبسایت آمازون فروشنده شویم؟

 

موانع موفقیت را راهی برای پیروزی بدانید

اگر در مسیر پیشرفت به نقطه ثابتی رسیدید، احتمالاً باید توجه خود را به اولویت دیگری معطوف کنید. شاید این تغییر نگاه و دیدگاه موجب شود آزادانه و شفاف‌تر به موانع موفقیت فکر کنید. یا شاید فرصت خوبی باشد برای اینکه مدتی در مسیر توقف کنید و از استشمام گل‌های رز لذت ببرید. پس از یک دوره طولانی، استراحتی کوتاه موجب تقویت قوای جسمی و روحی شما خواهد شد. به خاطر داشته باشید اینکه دائماً روبه‌جلو حرکت کنید یک ریتم طبیعی نیست. چرخه استراحت و تجدید قوا و حرکت به سمت هدف باید دائماً در گردش باشد.

تا به حال به خرید محصولات فیزیکی از کارخانه‌های چینی با قیمت بسیار مناسب و فروش آن در یک مارکت پلیس بزرگ و جهانی مانند آمازون فکر کرده‌اید؟ بیزینسی که با آزادی از المان زمان و مکان مسیر یک کسب درآمد 24 ساعته و دلاری را برای شما فراهم می‌کند. هر چند کار آسانی به نظر نمی‌رسد اما اگر راهنمای جامع و گام‌به‌گام در این خصوص وجود داشته باشد، مسیر خیلی آسان‌تر و سریع‌تر طی می‌شود. تماشای ویدیوهای معرفی کسب‌وکار آمازون شاید نقطه عطف زندگی و کسب‌وکار شما باشد. پس این پیشنهاد را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/design-success-path
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط