مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

معنای واقعی موفقیت

توضیحات کوتاه :
از آنجایی که پیروزی نهایی از تک‌تک دستاوردهای کوچکی که شاید در ابتدا اصلاً به چشم نیاید حاصل می‌شود، پس چه بهتر است که انسان همواره در هر فعالیتی که به آن اشتغال دارد بهترینِ خود را انجام دهد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 2

  • 3.5k
  • 2
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
معنای واقعی موفقیت

 

خلاصه ای از مقاله

 به نظر می‌رسد که پیروزی یک معیار کاملاً شخصی است، به این معنا که مسئله‌ای که از دید یک فرد کامیابی و یا چه بسا بهترین پیروزی‌هاست، از دید و نگرش فردی دیگر یک مسئله کاملاَ کوچک و شاید حتی پیش‌پا افتاده باشد. اما به‌طور کل می‌توان به این صورت نتیجه گرفت که بهره‌مندی دستیابی نهایی به اهداف ذهنی هر فرد است. اما این نکته بسیار مهم است که هر شخص برای رسیدن به اهداف خود حتماً باید زمینه‌ای از آنچه در نهایت می‌خواهد به آن دست پیدا کند داشته باشد و سپس در آن راستا گام بردارد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

موفقیت چگونه معنا می‌شود؟

اکثر ما زمانی که به پایان سال نزدیک می‌شویم، در راستای شروع سال جدید این اندیشه را در ذهن داریم که آیا سال جدید سال خوبی برای ما خواهد بود؟ آیا به اهدافی که برای سال بعد آن‌ها را برنامهریزی کرده‌ایم دست پیدا خواهیم کرد؟ سال گذشته در چه مواردی کوتاهی کرده‌ایم؟ و شاید مهم‌ترین سؤال این باشد که چطور می‌توان سال جدید را به سالی بسیار بهره‌مندتر از سالیان پیش تبدیل کرد؟ البته که پاسخ تعدادی از این سؤال‌ها در ابتدا به این موضوع بر می‌گردد که شما چه تعریف و ذهنیتی از موفقیت دارید؟ برای مثال از دید اگ ماندینو "تنها ابزار کامیابی که به یقین به آن نیاز دارید، صرف‌نظر از این که کارتان چیست این است که بیشتر و بهتر از آنچه از شما انتظار می‌رود کارآیی داشته باشید و به ارائه خدمات بپردازید".

 

معنای واقعی موفقیت در زندگی چیست؟

 

نظریه بانکر هانت در خصوص موفقیت

یا بانکر هانت اینگونه می‌اندیشد که "موفقیت امر ساده‌ای است؛ نخست تصمیم بگیرید که به درستی چه می‌خواهید، آن‌گاه تصمیم بگیرید که در صورت رسیدن به آرزوها، بهای آن را بپردازید و بعد هم آن بها را پرداخت کنید". شما چه تعریفی از این واژه دارید؟ آیا کامروایی ارتباطی با میزان دارایی یک شخص دارد؟ با میزان خوشحال بودن وی چطور؟

 

مقاله پیشنهادی: پنج اصل افراد موفق

معنای واقعی موفقیت

 

آیا موفقیت مسئله‌ای منحصر به فرد است؟

مانند بسیاری افراد من نیز در سنین پایین اینگونه تصور می‌کردم که کامروایی در میزان ثروتمند و یا مشهور و قدرتمندبودن شخص تعریف می‌شود، اما بعد از مدتی تصورم نسبت به تعریف این واژه دستخوش تغییر شد. در کل با توجه به نتیجه‌ای که از نظرات اشخاص مختلف می‌توان گرفت به نظر می‌رسد که پیروزی یک معیار کاملاً شخصی است، به این معنا که مسئله‌ای که از دید یک فرد کامیابی و یا چه بسا بهترین پیروزی‌هاست، از دید و نگرش فردی دیگر یک مسئله کاملاَ کوچک و شاید حتی پیش‌پا افتاده باشد. اما به‌طور کل می‌توان به این صورت نتیجه گرفت که بهره‌مندی دستیابی نهایی به اهداف ذهنی هر فرد است. اما این نکته بسیار مهم است که هر شخص برای رسیدن به اهداف خود حتماً باید زمینه‌ای از آنچه در نهایت می‌خواهد به آن دست پیدا کند داشته باشد و سپس در آن راستا گام بردارد.

مقاله جالب سیزیف در زمینه‌ موفقیت

از آنجایی که گفته می‌شود پیروزی نهایی از تک‌تک دستاوردهای کوچکی که شاید در ابتدا اصلاً به چشم نیاید حاصل می‌شود، می‌توان این‌گونه در نظر داشت که چه بهتر است که انسان همواره در هر فعالیتی که به آن اشتغال دارد بهترینِ خود را انجام دهد و آن فعالیتِ هر چند ناچیز را به نحوی انجام دهد که گویی مشغول انجام دادنِ مهمترینِ کارها است. در این باب می‌توان گریزی زد به یکی از مقاله‌های بسیار جالب و تأثیر گذار آلبر کامو به نام "افسانه سیزیف". شاید اکثر شما چیزهایی از این افسانه فلسفی شنیده باشید. سیزیف که کاراکتر اصلی این افسانه است به دلیل فاش کردن راز خدایان یونان باستان برای باقی عمر خود محکوم به عملی شد که شاید از دید بسیاری پوچ و بی سرانجام به نظر برسد؛ او محکوم شد که تخته سنگی را بر بالای یک کوه ببرد، در حالی که زمانی که سنگ به قله می‌رسد مجدداً به پایین دره غلط خواهد خورد و این داستان برای ابد تکرار می‌شود. در اصل سیزیف زمانی که برای اولین بار از بالای قله کوه به سنگی که غلطان سقوط می‌کند می‌نگرد در یک لحظه به درک کامل و عمیقی از سرنوشت خود دست پیدا می‌کند اما اینکه او تسلیم نشده و خود را نمی‌بازد و به جای آن برای غلتاندن دوباره سنگ به سمت بالا اقدام می‌کند نشان از میزان استقامت او در مسیری دارد که هیچ راه گریزی از آن دیده نمی‌شود. سیزیف از سنگ خود سرسخت‌تر است و در نهایت او را در سرنوشت هرچند ناچیز و پوچ خود مصمم، پیروز و قدرتمند می‌بینیم. در حالی که هیچ‌کدام از ما نسبت به او زندگی بیهوده‌تری نداریم اما با اولین شکست و یا سختی خود را می‌بازیم و از ادامه مسیر دست می‌کشیم؛ در حالیکه شاید یکی دو قدم با کامروایی در مسیر خود فاصله داشته‌ایم.

تفاوت افراد بهره مند نسبت به سایر افراد در چه زمینه‌ای است؟

از بعد دیگر، می‌توان از دید بسیاری از بزرگان این‌گونه نتیجه گرفت که بهره مندی درک تفاوت میان نیازها و خواسته‌ها است. همه انسان‌ها کمابیش در راستای برطرف کردن نیازهای خود سعی و تلاش می‌کنند اما چرا عده‌ای به جایگاه انسان‌های بزرگ دست پیدا کرده و عده‌ای دیگر زندگی خود را در همان حد و حدودی که بود به صورت راکد و یکنواخت ادامه می‌دهند هر چند که آن‌ها هم اهداف چشم‌گیری در سر داشته باشند؟ اینگونه است که می‌توان اندیشید عده‌ای بیش از نیاز خود و کارفرما تلاش و فعالیت می‌کنند و در جایی که برخی دیگر ممکن است متوقف شوند و برای خود کافی بدانند درنگ نکرده و به راه خود به سمت بیشتر دانستن، فعالیت کردن و اقدام به ارتقای جایگاه خود به هر آنچه بهتر از اکنون است، ادامه می‌دهند. بنابراین دیر یا زود به آرزو کنونی خود دست پیدا کرده و قدم در راه آرمان دیگری می‌گذارند.

 

مقاله پیشنهادی: 4 دیدگاه افراد موفق در مورد ایجاد انگیزه شخصی

افراد موفق

 

پیروزی در کسب و کار چگونه حاصل می‌شود؟

به گفته بیزینس مردان بزرگ، کامروایی در کسب و کار به معنای ارتقای هر از چند گاه کسب و کار خود به مراحل بالاتر و پذیرفتن ریسک‌های بلند پروازانه در همین راستا است. به عبارت دیگر، هر فرد قبل از اشتغال به هرگونه شغل و حرفه‌ای در ابتدا بایستی لیستی از مراحل پیشروی و ترقی خود در ذهن طراحی کند و سپس روحیه خود را برای پذیرش ریسک‌هایی فکر شده در همین زمینه آماده کند و سپس با آمادگی لازم در آن عرصه گام بردارد. از نظر برخی دیگر راز دست‌یابی به اهداف چه در زمینه‌ی کاری و یا در سایر زمینه‌ها، فائق آمدن به ترس‌ها است.

رابطه ریسک پذیری و موفقیت

به همین علت است که کمی پیش اشاره شد که برای کامروایی در کار باید ریسک‌پذیر بود، زیرا برای مثال کارفرمای یک فرد ممکن است توانایی‌های زیادی را در شخصی ارزیابی کند از شخص بخواهد در زمینه‌های متفاوتی از آنچه تا کنون در آن فعالیت کرده مشغول شود اما فرد مورد نظر به علت ترس از شکست خود در سایر زمینه‌ها، از پذیرفتن این پیشنهاد سرباز بزند و در نهایت درهمان محدوده خود با همان وضعیت سابق به کار ادامه دهد، در حالی که شکست واقعی، درست در نپذیرفتن موقعیت‌های چالش برانگیز و بلند پروازانه است. با توجه به تمامی فرضیه‌های بالا شاید بتوان ذهن خود را در انتخاب تعریف هر چه بهتر از بهره‌مندی شخصی یاری نمود و اهداف بزرگ و نامحدودی را برای هر مرحله‌ای از زندگی خود برنامه‌ریزی کرد، زیرا همواره آمادگی ذهنی از مهم‌ترین گام‌های اولیه دستیابی به امیال و آرزوهاست. پس از آن میزان پشتکار، تلاش و استقامت نسبت مستقیمی با میزان پیشروی در مسیر موفقیت دارد.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/the-true-meaning-of-success
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 2 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
قاسم گفته:
۰ | ۰

داستان سیزیف جالب بود . قبلا نشنیده بودم.

زهرا رحیمی پشتیبان عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما قاسم عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
زهرا رحیمی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

تشکر و تقدیر برای شماست که همواره لطفتان را به ما ارزانی می دارید. از زحمات شما بی‌نهایت تشکر می‌کنیم.

شاد و پیروز باشید.

پاسخ
Mahdi گفته:
۰ | ۰

مثل همیشه ترکوندید، من عاشق سایتتون هستم.
متن این مقاله هارو از استاد عزت خواه میگیرید یا خودتون مینویسید؟

سهیلا بدیعی/پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما مهدی عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
سهیلا بدیعی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

بسیار مفتخریم که تلاش همکاران ما در مجموعه عزت خواه دات کام مورد توجه و پسند شما قرار گرفته است. آنچه که ما را در تلاش روزافزون برای ارائه خدمات به کاربران و دانشجویان گرامی یاری می رساند، آگاهی از این نکته است که این مجموعه سهمی در ایجاد تغییر مثبت در زندگی شما همراهان عزیز داشته است. نظرات مثبت و سازنده شما، ما را در ارائه خدمات بهتر در رسیدن به رضایت دانشجویان و کاربران گرامی یاری می رساند. مقاله های سایت تحت نظارت استاد حسین عزت خواه توسط تیم تولید محتوا بر اساس آموزشهای ایشان و همچنین استفاده از منابع اصلی آماده سازی شده و در سایت برای استفاده شما عزیزان قرار می گیرند.

شاد و سربلند باشید.

 

پاسخ

مطالب مرتبط