موفق شدن به چه قیمتی ؟ اصلی ترین چالش هدف گذاری دانلود رایگان ویدئو

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه با انگیزه بمانیم؟

توضیحات کوتاه :
وقتی شما قصد شروع کاری را دارید، ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تحت تاثیر دیگران یا مواجهه با اولین نشانه‌های شکست انگیزه خود را از دست بدهید. اما با روش‌هایی می‌توان انگیزه خود را حفظ کرد.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 1.7k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه با انگیزه بمانیم؟

 

خلاصه ای از مقاله

در این مقاله به 13 راه قدرتمند برای حفظ انگیزه اشاره می کنیم. با حفظ انگیزه می توانید از پس هر مشکلی برآمده و به اهداف خود دست یابید. انگیزه داشتن نقش کلیدی در موفقیت دارد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

13 راه قدرتمند برای حفظ انگیزه

وقتی شما قصد شروع کاری را دارید، ممکن است به دلایل مختلف انگیزه خود را از دست بدهید. از جمله این که ممکن است تحت تأثیر نظر اطرافیان خود قرار بگیرید یا با دیدن اولین نشانه‌های شکست، عقب نشینی کنید.

شما با روش‌های مختلفی می‌توانید انگیزه را در خودتان حفظ کنید. در این مقاله، قصد داریم شما را با برخی از این راه‌ها آشنا کنیم.

 

چگونه درآمد بالا داشته باشیم و ثروتمند شویم؟

 

1. هدف‌های خود را مرور کنید

گاهی اوقات، وقتی می‌خواهیم دست به انجام کاری بزنیم، نقشه‌های زیادی در سر خود داریم و با خودمان فکر می‌کنیم «اگر به هدفی که می‌خواهم دست پیدا کنم، چه کارهایی انجام خواهم داد».

همین رویاها و نقشه‌هایی که در سر خود دارید، به شما کمک می‌کند که انگیزه خود را هنگام مواجه شدن با مشکلات از دست ندهید. مثلاً ممکن است شما در حال حاضر مشغول یادگیری روش‌های راه اندازی کسب و کارهای آنلاین باشید و از قبل با خودتان قرار گذاشته‌اید که درآمد حاصل از فروش محصول را صرف رفتن به مسافرت طولانی مدت کنید.

بعد از این که آموزش‌ها را پشت سر گذاشتید و کسب و کار خود را شروع کردید، ممکن است در مدت زمانی که مشخص کرده‌اید، به درآمد مورد نظرتان دست نیابید.

در این شرایط، شاید تصمیم بگیرید که از ادامه کار صرف نظر کنید. اما وقتی به چرای بزرگی که برای خودتان مشخص کرده بودید و به خاطر آن کسب و کار خود را شروع کردید، فکر کنید، مجدداً انگیزه لازم را به دست خواهید آورد.

 

حفظ انگیزه

 

2. نسبت به توانایی‌های خود، واقع بین باشید

یکی از دلایلی که باعث می‌شود افراد به سرعت انگیزه خود را از دست بدهند این است که نگاه واقع بینانه ای نسبت به توانایی‌های خود ندارند.

همانطور که نداشتن اعتماد به نفس باعث می‌شود شما نتوانید به توانایی‌های خود پی ببرید و از آنها به خوبی استفاده کنید، به همان اندازه انتظارات بیش از اندازه نسبت به خود داشتن هم باعث کم رنگ شدن انگیزه خواهد شد.

فرض کنید شما تاکنون هرگز تجربه نواختن ساز موسیقی را نداشته‌اید و تصمیم می‌گیرید به یادگیری یکی از آنها بپردازید. شما نباید انتظار داشته باشید که در مدت زمان کوتاهی بتوانید به یک نوازنده حرفه‌ای تبدیل شوید.

در غیر این صورت، بعد از مدتی که از آموزش شما گذشت، چون هنوز نتوانسته‌اید آنطور که می‌خواهید بنوازید، ممکن است سرخورده شده و انگیزه خود را از دست بدهید.

3. در استفاده از شبکه‌های اجتماعی زیاده روی نکنید

شبکه‌های اجتماعی همانند یک شمشیر دو لبه هستند. به همین خاطر در استفاده از آنها باید احتیاط کنید. شما به همان اندازه که از دیدن یک پست، ممکن است انگیزه بگیرید، به همان شکل هم ممکن است انگیزه خود را از دست بدهید.

پست‌هایی که محتوای ناامید کننده دارند، از جمله مواردی هستند که باعث از بین رفتن انگیزه در شما می‌شوند. به همین دلیل، صرفاً صفحات افراد موفق و با انگیزه را دنبال کنید.

نکته مهم این که چون حجم زیادی از اطلاعات از طریق چشم وارد مغز می‌شود و شبکه‌های اجتماعی هم عمدتاً تصویری هستند، بنابراین این رسانه‌ها می‌توانند تأثیر زیادی بر شما به جا بگذارند.

 

مقاله پیشنهادی: روایت سالار غلامی از انگیزه‌اش برای موفقیت در بوکس

انگیزه داشتن

 

4. در ارتباطات خود دقت کنید

عامل دیگری که به حفظ انگیزه شما کمک می‌کند، ساخت یک شبکه ارتباطی قوی با افراد با انگیزه است. بهتر است این افراد کسانی باشند که هدفی مشابه به شما را دنبال می‌کنند، زیرا به این ترتیب از تجربه‌های آنها بهره‌مند خواهید شد.

برعکس، زمانی که اهداف خود را با افراد بی‌انگیزه در میان می‌گذارید، ممکن است از طرف آنها مورد تمسخر قرار بگیرید یا با غیرممکن نشان دادن هدف، شما را از ادامه مسیر منصرف کنند.

5. به خاطر داشته باشید که کنترل همه چیز در دست شما نیست

گاهی اوقات، مشکلاتی در مسیر دست‌یابی شما به هدف ایجاد می‌شود که شما هیچ نقشی در به وجود آوردن آنها ندارید. مثلاً ممکن است مسائل جهانی بر کسب و کار شما تأثیر بگذارند.

همین عامل باعث می‌شود شما انگیزه خود را برای ادامه کار از دست بدهید. اما به خاطر داشته باشید که هر مشکلی، حتی سخت‌ترین آنها گذرا و موقتی هستند و قرار نیست تا ابد اوضاع به همین منوال باقی بماند.

6. نتیجه نهایی را در ذهن خود تصور کنید

یکی از بهترین راهکارها برای حفظ انگیزه، تصویر سازی نتیجه‌ای است که می‌خواهید به دست آورید. مثلاً شاید قصد داشته باشید که نویسنده شوید و کتاب‌های پر فروشی را بنویسید، اما گاهی اوقات ممکن است بنا به دلایلی انگیزه خود را برای ادامه راه از دست بدهید و حتی برای مدتی، نوشتن را کنار بگذارید.

در این میان، می‌توانید از تکنیک تصویر سازی برای بازگرداندن انگیزه از دست رفته خود استفاده کنید. مثلاً می‌توانید در ذهن خود لحظه‌ای را تصور کنید که خوانندگان برای امضای کتاب پیش شما می‌آیند. لذتی که از تصور این لحظه به شما دست می‌دهد، می‌تواند به ادامه مسیر ترغیب‌تان کند.

 

 با انگیزه ماندن

 

7. هدف بزرگ را به چند هدف کوچک تقسیم کنید

این راهکاری است که همیشه در مورد هدف‌های بزرگ به شما توصیه می‌شود. این تکنیک، چند مزیت دارد. اول این که به شما ثابت می‌کند دست‌یابی به یک هدف بزرگ، یک شبه و به صورت اتفاقی امکان پذیر نیست.

مزیت دیگر این که با این روش می‌توانید هدف خود را قسمت بندی کرده و زمان به پایان رساندن هر کدام از بخش‌های آن را مشخص کنید. به این ترتیب، بعد از تمام کردن هر مرحله و مشاهده نتیجه مورد نظر، هم از روند پیشرفت خود مطلع می‌شوید و هم برای ادامه راه انگیزه پیدا می‌کنید.

8. نظر دیگران را جویا شوید

روش دیگر برای حفظ انگیزه این است که از دیگران بخواهید فیدبک و نظر خود را درباره روند کاری شما اعلام کنند. این کار دو فایده دارد.

اول این که چون اصولاً انسان دنبال دریافت نظر تأیید دیگران است، بنابراین تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا آن کار را به بهترین شکل انجام دهد و دوم با دریافت نظر مثبت دیگران و تشویق‌های آنها، برای ادامه راه انگیزه پیدا می‌کند.

9. دفتر روزانه تهیه کنید

در این دفتر، هر کاری که در راستای هدف خود انجام می‌دهید را یادداشت کنید. سپس شب قبل از این که بخوابید، آن‌ها را بخوانید.

وقتی مشاهده می‌کنید کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید، حتی کوچک‌ترین آن‌ها، در دست یابی شما به هدف نقش داشته است، متوجه می‌شوید که هیچ کدام از کارهای شما بیهوده نیست، بلکه همه آنها در موفقیت شما نقش دارند.

 

چگونه با انگیزه بمانیم؟

 

10. مطالب انگیزشی بخوانید

وقتی شما در اطراف خود کسی را سراغ ندارید که بتواند شما را تشویق کند و انگیزه بدهد، باید خودتان برای این کار اقدام کنید. به این منظور، هر روز صبح بعد از این که از خواب بیدار شدید، چند دقیقه از وقت خود را صرف خواندن کتاب‌های انگیزشی کنید.

خواندن زندگی نامه افرادی که هدفی مشابه شما را دنبال می‌کنند، برای این کار بسیار مفید است. به این وسیله متوجه می‌شوید که آنها هم دشواری‌هایی کم و بیش مشابه شما را طی کرده‌اند، اما سرانجام به هدف خود رسیده‌اند. همین مساله، انگیزه شما را حفظ خواهد کرد.

11. به خودتان جایزه بدهید

اصولاً استفاده از روش تشویق به افزایش انگیزه افراد برای درست انجام دادن کارها کمک خواهد کرد. حتماً به خاطر دارید که در دوران مدرسه، وعده خریدن دوچرخه یا رفتن به مسافرت در تابستان، انگیزه زیادی به شما می‌داد تا درس‌های خود را با جدیت بخوانید.

تأثیر جایزه و پاداش، برای اهداف غیر درسی نیز صادق است. مثلاً ممکن است در حال یادگیری روش مقاله نویسی باشید و با خودتان قرار گذاشته‌اید هر روز چند ساعتی را صرف تمرین و نوشتن مطلب کنید.

در این صورت، می‌توانید به ازای هر یک ساعتی که کاملاً مشغول تمرین هستید، چند دقیقه‌ای را به گوش دادن آهنگ مورد علاقه‌تان بگذارنید. این کار هم خستگی شما را از بین می‌برد و هم به شما انگیزه می‌دهد که کار خود را با جدیت دنبال کنید.

12. اهداف خود را به دیگران اعلام کنید

یکی دیگر از راه‌های حفظ انگیزه این است که وقتی هدفی را برای خود انتخاب می‌کنید، دیگران را نیز در جریان آن قرار بدهید. البته کسانی که از هدف شما مطلع می‌شوند، باید کسانی باشند که به توانایی‌های شما ایمان دارند و خودشان نیز شما را تشویق می‌کنند.

مثلاً اگر هدف شما این است که تا سال آینده مدرک آیلتس خود را دریافت کنید، می‌توانید در جمع دوستانی که آنها هم به زبان علاقه مند هستند، هدف خودتان را اعلام کنید. به این ترتیب برای این که درستی حرف خودتان را به آنها ثابت کنید، با جدیت تمام فرآیند یادگیری را شروع و دنبال خواهید کرد. 

 

فروش کالا در آمازون و کسب درآمد دائمی

 

13. به خودتان استراحت بدهید

راه دیگر برای حفظ انگیزه این است که در جریان دنبال کردن هدفتان، به خودتان استراحت بدهید. این کار چند مزیت دارد. اول این که می‌توانید از لحاظ جسمی و روحی خودتان را شارژ کنید و نیروی لازم برای ادامه کار را به دست بیاورید.

مزیت دیگر این است که در مدتی که مشغول استراحت کردن هستید، می‌توانید با تمرکز بیشتری به روندی که تا آن لحظه طی کرده‌اید فکر کنید و با ذهن آرام‌تری درباره نقاط ضعف خود فکر کنید.

انگیزه را می‌توان نیرویی درونی و بیرونی تصور کرد. به این معنا که هم طرز فکر شما و نگرشی که نسبت به خودتان دارید می‌تواند باعث تضعیف یا تقویت انگیزه شما شود و هم کسانی که در اطراف شما هستند می‌توانند با صحبت‌های خود، انگیزه را در شما به وجود آورند یا از بین ببرند.

 

شغل هر فرد، بخش مهمی از زندگی روزانه او را شامل می شود. بنابراین انتخاب شغلی که در کنار درآمدزایی 24 ساعته، شما را از انجام کارهای مورد علاقه تان مانند سفر کردن و... محروم نکند زندگی پربارتر و جذاب تری را برای شما می‌سازد. پیشنهاد ما به شما برای آشنایی بیشتر با چنین شغلی و راهنمایی که در مسیر بیزینس آنلاین آمازون شما را از همه نکات مطلع سازد، تماشای ویدیوهای معرفی این بیزینس غول آسا و جهانی است. همچنین نتایج شگفت انگیز دوره آربی مسیر را بهتر به شما نشان می‌دهد.

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/stay-motivated
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh