مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

تفاوت طرز فکر افراد موفق و افراد معمولی

توضیحات کوتاه :
مهم‌ترین فاکتوری که باعث تمایز افراد موفق از افراد معمولی می‌شود، طرز فکر آنها است. اصولاً لازمه هر تغییر موفقیت آمیز، تجدید نظر در نگرش‌های قبلی و ایجاد تغییر هم راستا با هدف است.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

1

تعداد امتیازها: 1

  • 3.1k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
تفاوت طرز فکر افراد موفق و افراد معمولی

 

خلاصه ای از مقاله

افراد موفق چه طرز فکری دارند؟ طرز فکر و دیدگاه افراد با هم متفاوت می باشد و همین تفاوت می تواند عاملی برای موفق شدن یا موفق نشدن باشد. در این مقاله به چند تفاوت بین طرز فکر و دیدگاه افراد موفق با افراد معمولی می پردازیم.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

طرز فکر افراد موفق چه تفاوتی با افراد معمولی دارد؟

مهم‌ترین فاکتوری که باعث تمایز افراد موفق از افراد معمولی می‌شود، طرز فکر آنها است. اصولاً لازمه هر تغییر موفقیت آمیزی این است که ابتدا در نگرش‌های قبلی خود تجدید نظر کنید و آنها را متناسب با هدف مورد نظرتان تغییر دهید. در این مقاله، به موضوع تفاوت نگرش‌ افراد موفق و معمولی می‌پردازیم.

 

چگونه کسب و کار خود را مدیریت کنیم؟

 

1. افراد موفق از شکست نمی‌ترسند

انسان های موفق می‌دانند که رسیدن به خواسته‌ها و رویاها یک‌شبه و بدون تجربه شکست، امکان‌پذیر نیست. به همین خاطر در مواجهه با عواملی که سد راهشان می‌شود، به جای این که عقب نشینی کنند و دست از کار بکشند، به دنبال یافتن علت اشتباهات خود بوده و تلاش می‌کنند که از آن درس بگیرند و دوباره آن را تکرار نکنند.

این در حالی است که افراد معمولی، به محض برخورد با اولین مشکل، ممکن است دیگر دست از تلاش بردارند. این افراد به جای این که اشتباه خود را به گردن بگیرند، آن را به بدشانسی خود نسبت می‌دهند.

2. افراد موفق انتقاد پذیر هستند

تفاوت دیگر طرز فکر افراد موفق و معمولی این است که دسته اول می‌دانند باید از نظرات دیگران هم در کار خود استفاده کنند. مثلاً در حوزه کسب و کار، وقتی محصولی تولید می‌کنند، این امکان را به مصرف کننده می‌دهند که پیشنهادها و انتقادهای خود را اعلام کنند.

زیرا به این وسیله می‌توانند از ایده‌های سازنده مشتریان، در کارهای بعدی خود استفاده کنند. از طرفی می‌دانند که وقتی از آنها انتقاد می‌شود، صرفاً کارشان مورد نقد قرار گرفته است و نه شخصیتشان و هدف صرفاً بهبود کارشان بوده است.

در مقابل، افراد معمولی در مواجهه با انتقاد دیگران، به سرعت جبهه می‌گیرند و حتی ناراحت می‌شوند. آن‌ها تصور می‌کنند که طرف مقابل از روی بدخواهی کار آنها را نقد کرده است.

 

تفاوت طرز فکر افراد

 

3. افراد موفق به دنبال بهترین نتیجه نیستند

تفاوت دیگر افراد موفق و معمولی به لحاظ فکری این است که دسته اول، هیچگاه به دنبال دست‌یابی به بهترین نتیجه نیستند. آن‌ها می‌دانند مسیری که تا رسیدن به هدف طی می‌کنند و چالش‌هایی که در این راه پشت سر می‌گذارند، از رسیدن به مقصد نهایی مهم‌تر است.

زیرا در این مسیر، به شناخت بهتری از خود و توانایی‌هایشان دست می‌یابند. در مقابل، افراد معمولی هدف خود را رسیدن به نقطه نهایی می‌دانند و بنابراین از درک لحظاتی که در این مسیر طی کرده‌اند غافل می‌مانند.

4. افراد موفق، همیشه به دنبال یادگیری هستند

عامل دیگری که باعث تمایز طرز فکر افراد موفق از افراد معمولی می‌شود این است که دسته اول، همیشه تشنه یادگیری هستند. به عبارت دیگر آنها بر این باور هستند که باید خود را با تغییرات سریع دنیا همگام کنند. بنابراین اگر بخواهند به همان اطلاعات قبلی خود بسنده کنند، دیگران از آنها پیشی خواهند گرفت.

در مقابل، افراد معمولی تلاشی برای افزایش دانش خود نمی‌کنند. زیرا تصور می‌کنند که داشتن همین مقدار اطلاعات می‌تواند آنها را به خواسته‌شان برساند. به همین خاطر است که هنگام مواجهه با موفقیت دیگران ممکن است حیرت زده شوند و آن را به خوش شانسی نسبت دهند. در حالی که نمی‌دانند، فرد موفق دائماً در حال یادگیری و به روز کردن دانش خود بوده است.

 

 طرز فکر  افراد معمولی

 

5. افراد موفق، به رشد توانایی‌های خود ایمان دارند

همانطور که می‌دانید برخی از ویژگی‌های انسان، ذاتی هستند و شخص نقشی در ایجاد آنها ندارد. افراد معمولی، صرفاً به این جنبه از خصوصیات انسان توجه می‌کنند. آن‌ها با خودشان فکر می‌کنند که اگر کسی در زمینه‌ای مثلاً موسیقی استعداد دارد، این توانایی از ابتدای تولد در وجود او گذاشته شده است.

از نظر این افراد، انسان‌ها با توانایی‌های مشخصی به دنیا می‌آیند. در مقابل افراد موفق، بر این باور هستند که توانمندی‌ها، قابل گسترش و رشد هستند و صرفاً باید زمانی را به شناسایی و پرورش آن‌ها اختصاص دهند.

6. افراد موفق، کارهای خود را اولویت بندی می‌کنند

عامل دیگری که طرز فکر افراد موفق و معمولی را از هم متمایز می‌کند این است که دسته اول می‌دانند در طول روز، زمان محدودی در اختیارشان گذاشته شده است. به همین خاطر، برای این که بتوانند از وقتشان حداکثر استفاده را داشته باشند، باید کارهایشان را از نظر اهمیت اولویت بندی کنند و ابتدا کارهای مهم را انجام دهند.

آن‌ها همچنین می‌دانند که می‌توانند برخی از امور را به اصطلاح برون سپاری نمایند. یعنی انجام آن را به افراد دیگری واگذار کنند. در مقابل، افراد معمولی، صبح که از خواب بیدار می‌شوند، لیست بلندی از کارهایی که باید انجام دهند را پیش‌رو دارند و نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند.

همین مسأله باعث ایجاد اضطراب در آن‌ها می‌شود و در نهایت ممکن است برای رها شدن از این تنش، شروع به انجام کارهایی کنند که از نظر اولویت در رده‌های پایین‌تر باشد و در نهایت کارهای مهمشان باقی بماند.

 

مقاله پیشنهادی: 8 عادت متمایز افراد موفق

طرز فکر افراد موفق

 

7. افراد موفق، از دیگران هم کمک می‌گیرند

موفقیت در کارهای بزرگ، به تنهایی و بدون کمک و حمایت دیگران به راحتی امکان‌پذیر نیست. به همین خاطر است که افراد موفق، معمولاً تیمی متشکل از افراد حرفه‌ای را در اختیار دارند که از همفکری آنها برای انجام کارهای خود استفاده می‌کنند.

آن‌ها وقتی با مشکلی برخورد می‌کنند، از اعضای تیم خود می‌خواهند تا همگی نظراتشان را برای برطرف کردن آن مشکل بیان کنند. زیرا می‌دانند هر کس از زاویه دید خاص خود به قضیه نگاه می‌کند، بنابراین ممکن است افراد تیم به ابعادی از مسأله فکر کنند که از دید او پنهان مانده باشد.

در مقابل، افراد معمولی تصور می‌کنند که به کمک دیگران نیاز ندارند و خودشان می‌توانند به تنهایی مشکلاتشان را حل نمایند. آن‌ها حتی گاهی پیشنهاد کمک دیگران را رد می‌نمایند.

8. افراد موفق، در نهایت خودشان را مسئول می‌دانند

یکی دیگر از تفاوت‌هایی که میان طرز فکر افراد موفق و معمولی وجود دارد این است که گروه اول، خودشان را مسئول اشتباهات و ناکامی‌های خود می‌دانند. در نتیجه، صرفاً از خودشان هم انتظار برطرف کردن آنها را دارند.

این در حالی است که افراد معمولی، به محض این که در کاری شکست می‌خورند، پیش از این که علت آن را در خودشان جست و جو کنند، به دنبال مقصر می‌گردند و بنابراین از دیگران انتظار دارند تا آن را برایشان حل کنند.

 

تفاوت طرز فکر افراد موفق و افراد معمولی

 

9. افراد موفق، از فرصت‌ها استفاده می‌کنند

افراد معمولی، عمدتاً به دنبال بهانه تراشی و انجام ندادن کارها هستند. زیرا تصور می‌کنند که باید همه شرایط برای انجام کارشان فراهم باشد. در مقابل، افراد موفق موانع پیش رویشان را باور ندارند.

آن‌ها می‌دانند اگر بخواهند کارهایشان را به تأخیر بیندازند، در این مدت، بهانه کافی برای شانه خالی کردن از آن‌ها را پیدا خواهند کرد.

10. افراد موفق، مثبت اندیش هستند

از آنجا که افکار شما، نقش مهمی در موفقیت‌تان دارند، بنابراین هرچه آنها را بیشتر به سمت مثبت اندیشی و خوش بینی سوق بدهید، موفقیت گام‌به‌گام به شما نزدیک‌تر خواهد شد.

افراد معمولی، صرفاً به جنبه منفی قضایا فکر می‌کنند. از طرفی، همیشه خود را به خاطر اتفاقات بدی که افتاده است، سرزنش می‌کنند و حتی حوادثی که هنوز اتفاق نیفتاده‌اند را در بدترین حالت ممکن پیش‌بینی می‌کنند.

در مقابل، افراد موفق سعی می‌کنند در اتفاقات بد نیز، صرفاً بر جنبه مثبت قضایا تمرکز کنند. آن‌ها با تجزیه و تحلیل اتفاقات، سعی در پی بردن به علت اشتباهات خود و یافتن راهی برای جبران آنها هستند.

 

فروش کالا در آمازون و کسب درآمد دلاری

 

همانطور که مشاهده کردید، لازمه دست‌یابی به موفقیت این است که ابتدا نگرش و شخصیت لازم برای دست‌یابی به موفقیت را در خود ایجاد کنید. یعنی باید به این باور برسید که هر کس به تنهایی کامل نیست و باید از ایده‌های دیگران نیز در کار خود استفاده کنید.

همچنین باید مسئولیت کارها را خودتان به عهده بگیرید و در مواجهه با شکست، دیگران را مقصر قلمداد نکنید. از طرفی باید همگام با تغییرات جهان گام بردارید که این کار مستلزم داشتن میل سیری ناپذیر به یادگیری است.

از طرف دیگر باید بدانید که طی کردن مسیر، به اندازه رسیدن به مقصد و حتی بیشتر از آن لذت بخش است، چون چالش‌هایی را پیش پای شما قرار می‌دهد که به شناخت بهتر شما از خودتان کمک می‌کند.

 

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/attitude-of-successful-and-ordinary-people
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط