افزایش سرعت یادگیری تا 10 برابر از دانشگاه استنفورد دانلود ویدئو رایگان

مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

چگونه استعدادها و علایق خود را اولویت بندی و مدیریت کنیم؟

توضیحات کوتاه :
اگر شما نیز علایق و استعدادهای مختلفی دارید، باید روش شناسایی، مدیریت و به کارگیری آنها را یاد بگیرید تا بتوانید به وسیله آنها به موفقیت دست یابید.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 2.4k
  • 0
  • مدت زمان مطالعه 2 دقیقه
چگونه استعدادها و علایق خود را اولویت بندی و مدیریت کنیم؟

 

خلاصه ای از مقاله

یک انسان حتی اگر در یک زمینه مشخص هم از استعداد خیلی بالایی برخوردار باشد اما حمایت و پشتیبانی لازم را نداشته باشد، نمی‌تواند هیچ کاری را با موفقیت به نتیجه برساند. نمونه بسیار مناسب برای این گفته ادیسون است. او به بهانه نداشتن استعداد از مدرسه اخراج شد اما مورد حمایت مادر خود قرار گرفت و در نتیجه آن توانست به موفقیت‌هایی دست پیدا کند که همه شما با آنها آشنایی دارید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

نقش اولویت بندی استعدادها و علایق در دستیابی به موفقیت

همه انسان‌ها با ویژگی‌های منحصر به فردی به این دنیا آمده‌اند و درون خود استعدادهای متفاوتی دارند. نکته قابل توجه این است که ممکن است برخی از این استعدادها نسبت به دیگر استعدادهای فرد بیشتر باشند. مسئله قابل بحث این است که فرد در برابر این استعدادهای خود چه رویه‌ای را پیش می‌گیرد. آیا او به دنبال اولویت بندی استعدادها و شکوفایی آنها می‌رود یا تمامی آنها در هر میزانی هم که باشند در همان نطفه خفه می‌شوند؟ این خود فرد است که تصمیم می‌گیرد در برابر استعدادها و توانمندی‌های خود چه روالی را پیش بگیرد. البته به هیچ عنوان نمی‌تواند نقش بسیار مهم محیط و شرایط پیرامون را نادیده گرفت.

 

گسترش و مدیریت بیزینس

 

یک انسان حتی اگر در یک زمینه مشخص هم از استعداد خیلی بالایی برخوردار باشد اما حمایت و پشتیبانی لازم را نداشته باشد، نمی‌تواند هیچ کاری را با موفقیت به نتیجه برساند. نمونه بسیار مناسب برای این گفته ادیسون است. او به بهانه نداشتن استعداد از مدرسه اخراج شد اما مورد حمایت مادر خود قرار گرفت و در نتیجه آن توانست به موفقیت‌هایی دست پیدا کند که همه شما با آنها آشنایی دارید.

توصیه ما این است که حتی اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید از چنین حمایتی در محیط اطراف خود برخوردار شوید، خودتان این پشتیبانی را از خودتان داشته باشید. شما می‌توانید خود را باور کنید و با همین باور مناسب در مسیر خود پیش رفته و به موفقیت دست پیدا کنید. گام مناسب برای دستیابی به موفقیت در هر کاری داشتن یک برنامه ریزی و اولویت بندی مناسب است. ما قصد داریم در ادامه به روش مناسب برای اولویت بندی و مدیریت استعدادها و علایق اشاره نماییم. امید است که بتوانید بعد از مطالعه آنها در این راستا موفق‌تر از گذشته پیش بروید.

راه‌های اولویت بندی استعدادها

به خودآگاهی دست پیدا کنید

تا زمانی که به خودآگاه مناسبی از خودتان دست پیدا نکنید، نمی‌توانید ادعا کنید که استعدادهای خود را شناخته‌اید. اولین گام در زمینه مدیریت استعدادها و علایق فردی در حقیقت رسیدن به یک شناخت صحیح از خودتان است. برای مثال شاید شما در زمینه برقراری ارتباط با دیگران بسیار با استعداد هستید. اگر شما بتوانید این استعداد خود را بشناسید و البته به کار در این زمینه هم علاقه مند باشید، به راحتی می‌توانید در راستای شکوفا کردن این استعداد خود قدم بردارید. تا زمانی که شما به شناخت خوبی از خودتان دست پیدا نکنید، نمی‌توانید تصمیم بگیرید که اولویت‌هایی که در زندگی دارید چه چیزهایی هستند.

 

نقش استعدادها در موفقیت

 

هدف زندگی خود را مشخص کنید

مشخص کردن هدف زندگی در حقیقت مهم‌ترین کاری است که شما باید به آن بپردازید. همانطور که پیش‌تر گفته شد، همه ما استعدادهای متفاوتی را درون خود داریم اما اینکه آیا این استعدادها با هدف‌هایی که در زندگی داریم هماهنگ می‌باشند یا خیر، سؤالی است که باید به آن پاسخ دهید. برای مثال شاید شما استعداد خیلی بالایی در زمینه موسیقی دارید، اما هدفی که همیشه به آن فکر کرده‌اید و رویاهایتان را بر اساس آن پایه ریزی کرده‌اید، تبدیل شدن به یک پزشک حاذق است.

شما باید به شکلی استعدادهای خود را مدیریت کنید که شما را به هدفی که برای خود تعیین کرده‌اید نزدیک کند. البته اگر بتوانید هدف خود را با بزرگ‌ترین استعداد خود هماهنگ کنید، مطمئن باشید می‌توانید خیلی موفق‌تر از گذشته حرکت کرده و به نتیجه برسید. البته همان طور که مطمئناً خودتان می دانید برای رسیدن به موفقیت در هر مسیری باید به اندازه کافی تلاش کرد.

هر چقدر میزان تلاش شما بیشتر باشد، موفقیتی که به دست می‌آورید هم بیشتر خواهد بود. پس حتی اگر هدفی که تعیین کرده‌اید با استعدادهای شما هماهنگ نبود، ناامید نشوید. مطمئن باشید با تلاش می‌توانید به چیزی که به دنبال آن هستید، دست پیدا کنید.

برنامه ریزی داشته باشید

حال که شما هم توانسته‌اید استعدادهای خود را بشناسید و آنها را با هدف‌هایی که در زندگی دارید هماهنگ کنید، زمان برنامه ریزی برای رسیدن به آن اهداف به کمک این استعدادها است. برای خود برنامه ریزی بلندمدت و کوتاه مدت داشته باشید. تصمیم بگیرید که برای رسیدن به هدف‌هایتان باید چه کارهایی انجام دهید و این کارها چقدر می‌توانند با استعدادهای شما همگام باشند.

برنامه ریزی بخش بسیار مهمی در مسیر حرکت به سوی موفقیت به شمار می‌رود پس در این راستا به درستی عمل کنید. هر روز که از خواب بیدار می‌شوید برای آن روز خود برنامه مناسبی را تعیین کنید. برنامه شما باید بتواند شما را به هدف‌هایتان نزدیک کند.

لیست برنامه‌های خود را مرتباً بررسی کنید

فراموش نکنید که در هنگام حرکت در مسیر موفقیت برنامه خود را به طور مرتب بررسی کنید. گاهی ممکن است شما مسیر درستی را برای رسیدن به هدف مورد نظر خود انتخاب نکرده‌اید. زمانی که شما هر از چند گاهی روی برنامه خود تمرکز می‌کنید و نتایجی که از این طریق به دست آمده است را بررسی می‌کنید، می‌توانید به راحتی میزان پیشرفت خود را محاسبه نمایید. در این صورت اگر نیاز است که مسیر خود را تغییر دهید، این کار را می‌کنید و اگر هم مسیر درستی را در پیش گرفته‌اید، با خیال راحت به حرکت خود ادامه می‌دهید. هم در زمان صرفه جویی می‌شود هم از شکست‌های بزرگ جلوگیری خواهد شد.

قانون 8020 را فراموش نکنید

همیشه 80 درصد از کارهایی که ما انجام می‌دهیم بیهوده است و تنها زمان ما را از بین می‌برد. سعی کنید 20 درست مفید خود را شناسایی کنید تا برای رسیدگی به استعدادهایی که دارید زمان کافی داشته باشید. بدین ترتیب هم کارهای خود را به بهترین نحوه ممکن انجام می‌دهید و هم می‌توانید زمان خود را روی شکوفاتر کردن استعدادهای خود بگذارید. پس زمانی از روز را به بررسی دقیق کارهای خود اختصاص دهید تا بتوانید 20 درصد مفید خود را بشناسید.

 

مقاله پیشنهادی: قانون 8020 برای بهبود بهره وری و مدیریت زمان

اولویت بندی علایق

 

شغلی را انتخاب کنید که با استعدادهای شما سازگار است

ممکن است هر یک از ما به شغلی مشغول باشیم که شاید با هدف‌هایمان یکی نباشند. برای مثال شما دوست دارید یک تاجر موفق باشید اما در حال حاضر برای پس انداز کردن یک مبلغ مناسب برای کار مورد علاقه خود، به شغلی مشغول هستید که با هدفتان سازگاری ندارد. سعی کنید حال که شغلتان با هدفتان یکی نیست، حداقل با استعدادهایی که دارید هماهنگ باشد. در این صورت شما می‌توانید خیلی سریع‌تر در آن کار پیشرفت کنید و خودتان را برای حرکت در مسیر موفقیت در هدف تعیین شده آماده‌تر نمایید.

برای برنامه‌های خود یک زمانبندی مناسب داشته باشید

به لیست کارهای خود نگاهی انداخته و مشخص کنید که هر کاری را باید در چه مدت زمانی به پایان برسانید. تفاوتی ندارد که این برنامه‌ها بلندمدت باشند یا کوتاه مدت. برای مثال برای یک برنامه مدت مدت ممکن است مدت زمان 1 ساله را در نظر بگیرید و یک کار کوتاه مدت را تنها در یک روز به پایان برسانید. یاد بگیرید که برنامه خود را از نظر زمانی با دقت تدوین کنید تا بتوانید خیلی راحت‌تر از قبل به هدف خود نزدیک شده و مدیریت بهتری داشته باشید.

 

افزایش درآمد

 

استعدادهای خود را در هماهنگی با یکدیگر قرار دهید

استعدادهایی که درون ما نهفته است بسیار زیاد و البته متفاوت هستند. شما باید یاد بگیرید که از همه این استعدادها در یک راستا استفاده کنید تا شما را به هدفی که تعیین کرده‌اید برساند. اگر تلاش کنید که استعدادهای خود را به صورت پراکنده و بدون هیچ برنامه ریزی و هدفگذاری درستی پرورش دهید، نمی‌توانید موفق باشید. باید یاد بگیرید که این استعدادها با یکدیگر سازگار بوده و در یک مسیر مشخص حرکت کنند.

امیدواریم با ارائه این مطالب به پیشبرد اهداف شما کمک شایانی کرده باشیم. اگر شما دوست عزیز و همراه گرامی سایت عزت خواه دات کام مشتاق هستید در زندگی شخصی و کاری عملکرد بهتری داشته باشید، یک پیشنهاد ارزشمند برای شما داریم و آن مطالعه مقاله آشنایی با دوره پاراسل زندگی و تماشای ویدیو معرفی این دوره است. در پاراسل زندگی با روشی کاربردی برای ساخت یک زندگی ایده‌آل با شما همراه خواهیم بود.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/how-to-prioritize-and-manage-our-talents-and-interests
ezzatkhah

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh