مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ
مشاوره رایگان در تلگرام و واتساپ

شکست خوردن را هولناک جلوه ندهید

توضیحات کوتاه :
همه ما در زندگی شکست را حداقل برای یک‌بار تجربه کرده‌ایم. به‌همین دلیل همه ما کم‌وبیش با آن آشنایی داریم. خیلی از ما میزان پیروزی‌های خود را با شکست‌هایمان اندازه‌گیری می‌کنیم.

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 1

  • 3.5k
  • 2
  • مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
شکست خوردن را هولناک جلوه ندهید

 

خلاصه ای از مقاله

خیلی از ما میزان پیروزی‌های خود را با شکست‌هایمان اندازه‌گیری می‌کنیم. به‌همین دلیل هم به جای اینکه به شکست‌ها به‌عنوان یک بخش لاینفک زندگی نگاه کنیم، با یک دیدمنفی آن را می‌بینیم. مسئله‌ای که باید بدانید این است که معمولاً افرادی که به موفقیت‌های بزرگی در زندگی دست پیدا کرده‌اند، کسانی بوده‌اند که بیشترین میزان شکست را تجربه کرده‌اند.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

تجربه شکست در زندگی

همه ما در زندگی شکست را حداقل برای یک‌بار تجربه کرده‌ایم. به‌همین دلیل زمانی که صحبت از شکست می‌شود، همه ما کم‌وبیش با آن آشنایی داریم. خیلی از ما میزان پیروزی‌های خود را با شکست‌هایمان اندازه‌گیری می‌کنیم. برای مثال در دوران مدرسه به ما یاد داده‌اند که اگر نمره زیر 10 بگیریم، مردود می‌شویم. به‌همین دلیل ما نمره 10 را مرز بین شکست و پیروزی قرار می‌دهیم و تلاش می‌کنیم تا با بالاتر نگه‌داشتن نمره خود از این شکست فرار کنیم. با همین رویه این طرز فکر درون ما باقی ماند که شکست اتفاق بد و ناخوشایندی است. به‌همین دلیل هم به جای اینکه به شکست‌ها به‌عنوان یک بخش لاینفک زندگی نگاه کنیم، با یک دیدمنفی آن را می‌بینیم. مسئله‌ای که باید بدانید این است که معمولاً افرادی که به موفقیت‌های بزرگی در زندگی دست پیدا کرده‌اند، کسانی بوده‌اند که بیشترین میزان شکست را تجربه کرده‌اند.

 

نحوه رفتار هنگام شکست

 

همه ما عادت کرده‌ایم که یک شخص موفق را فقط در زمانی که به یک موفقیت چشمگیر دست پیدا کرده است، ببینیم. اینکه او در این مسیر با چه مشکلاتی دست‌وپنجه نرم کرده است و چندین بار شکست را تجربه نموده است، برای ما اهمیتی ندارد. در نتیجه عادت کرده‌ایم که خودمان را با حال او مقایسه کنیم و به این نتیجه برسیم که ما نمی‌توانیم و او فرد خیلی خاص و ویژه‌ای بوده است که توانسته به این دستاوردها برسد. بدین ترتیب با اولین شکست روحیه خود را از دست می‌دهیم و از ادامه دادن منصرف می‌شویم. این دقیقاً بزرگ‌ترین اشتباه ممکن است. با این طرز فکر ما حتی از همان سنین کودکی یک ترس از شکست همیشگی را همراه خود داریم و آنقدر این ترس را درون خود رشد می‌دهیم که دیگر جرات و توانایی انجام هیچ کاری را پیدا نمی‌کنیم.

 

مقاله پیشنهادی: دلایل موفقیت و شکست

شکست خوردن را هولناک جلوه ندهید

 

چگونه بر شکست‌های خود غلبه کرده و به اهداف خود دست پیدا کنید؟

شکست را به عنوان بخش جدایی ناپذیر هر فرآیندی بدانید

مطمئناً برای شما پیش آمده است که در بدترین شرایط ممکن، کسی به شما می‌گوید: «مثبت باش». متاسفانه تفکر مثبت‌نگری توسط خیلی از ما به شکل اشتباهی فهمیده و معنا شده است. برعکس این گفته، قرار نیست هر زمان که دچار مشکلی شدیم، لبخند بزنیم و به خاطر آن خوشحال باشیم. مثبت‌نگری به ما می‌گوید که در هر فرآیندی ممکن است بارها و بارها شکست بخوریم، اما باید یاد بگیریم که این شکست‌ها آخر مسیر نیستند و ما باید از همه آن‌ها تجربه کسب کنیم. بدین ترتیب در ادامه مسیر با دقت و تجربه بیشتری پیش می‌رویم و یک اشتباه را دوبار تکرار نمی‌کنیم. 

به این باور برسید که هیچ موفقیتی راحت به دست نمی‌آید

متاسفانه همه ما در این جهان تنها به‌دنبال رسیدن بی چون و چرا به هدف‌های خود هستیم. به اعتقاد خیلی از ما اگر همین الان قصد به‌دست آوردن چیزی را داریم باید بتوانیم خیلی سریع و راحت آن را به‌دست بیاوریم. علاقه زیاد مردم در جهان امروز به فست‌فود یا فراگیر شدن اینترنت پرسرعت می‌تواند دلیل محکمی برای این گفته باشد. متاسفانه این طرز فکر اشتباه است. کسانی که بدین شکل فکر می‌کنند، خیلی راحت فراموش می‌کنند که برای رسیدن به یک هدف و گرفتن یک نتیجه مناسب، چقدر به تلاش و پشتکار نیاز است. باید برای هر هدفی تلاش کرد و زمان زیادی را به آن هدف مشخص اختصاص داد تا در آخر آن کار جواب داده و ما نتیجه آن را ببینیم.

احساسات منفی درون خود را بیرون بریزید

بعد از بروز هر مشکل یا اتفاق غیرمنتظره، زمانی را از جمع جدا شده و سعی کنید به آرامش فکری دست پیدا کنید. می‌توانید تمرینات مدیتیشن را انجام دهید یا برای پیاده‌روی به یک پارک سرسبز بروید. بعد از آن راحت‌تر می‌توانید به اتفاقی که افتاده است فکر کنید و تصمیم‌گیری‌های بهتری درباره آن داشته باشید.

از افراد منفی باف دوری کنید

ذهن انسان‌ها به صورت ناخودآگاه به‌طور مداوم سعی می‌کند تا از اتفاقات منفی و ناراحت‌کننده دوری کند. اما فرض کنید در اطراف شما کسی وجود داشته باشد که بعد از هر شکست به شما بگوید: «دیدی؟ من بهت گفته بودم که این اتفاق می‌افتد» یا «باید به حرف من گوش می‌دادی». در این حالت شما به عنوان یک شنونده چه احساسی پیدا می‌کنید؟ سعی کنید از چنین افرادی دوری کنید. افرادمنفی گرا با حرف‌ها و رفتارهای منفی خود شما را دلسرد و ناامید می‌کنند. اگر می‌خواهید به موفقیت دست پیدا کنید، سعی کنید چنین افرادی را از خود دور کنید. 

سعی کنید با خودتان صادق باشید

این دقیقاً همان کاری است که 90 درصد از ما اصلاً انجام نمی‌دهیم. اینکه چند دقیقه زمان بگذارید و صادقانه و بدون هیچ پیش فرضی به این فکر کنید که چرا این اتفاق افتاد. می‌توانید به سراغ تلویزیون بروید، با گوشی خود بازی کنید یا هر کاری که می‌تواند تمرکز شما را از روی اشتباه پیش آمده برهم بزند را انجام دهید. دقیقاً همان کاری که بیشتر افراد در زمان مواجه با اشتباهات خود انجام می‌دهند. سعی کنید برای یکبار هم که شده متفاوت از همه رفتار کنید و با اشتباهات خود روبه‌رو شوید. اگر این کار را انجام دهید، دلیل اشتباهات خود را می‌فهمید و سعی می‌کنید از تکرار آن جلوگیری کنید. اما اگر از زیر این کار طفره بروید، در موقعیت‌های دیگر دوباره همین اشتباهات را مرتکب خواهید شد.

 

مقاله پیشنهادی: چگونه شکست نخوریم؟ | عزت خواه دات کام

چگونه با شکست مواجه شویم؟

 

شکست کلید اصلی موفقیت است

شاید این جمله را بارها و بارها شنیده باشید، اما واقعاً تا به حال با خودتان فکر کرده‌اید که چقدر به آن باور دارید؟ مطمئناً شما نمی‌توانید در موفقیت بسیار زیاد فردی مثل انیشتین شک کنید. همانطور که ممکن است خیلی از شما قبلاً شنیده باشید، او در دوران تحصیل از مدرسه اخراج شده بود. مسلماً این اتفاق از دید همه ما یک شکست خیلی بزرگ به‌شمار می‌رود. اما او به کمک این اتفاق توانست مسیر خود را پیدا کند و به کسی تبدیل شود که همه جهان او را می‌شناسند و تحسین می‌کنند. به همین دلیل باید به این باور برسید که شکست حقیقتاً می‌تواند کلید اصلی موفقیت باشد. تنها کافی است شما طرز فکر خود را تغییر دهید تا تأثیر آن را ببینید.

با ترس‌های خود مقابله کنید

جالب است بدانید گاهی این ترس‌های شما نیستند که باعث ایجاد نگرانی در افراد می‌شوند. گاهی این تنها ترس از شکست است که شما را از حرکت روبه‌جلو در مسیر باز می‌دارد. همین ترس از شکست سبب می‌شود که از همان ابتدا تصمیم بگیرید که قدم در مسیر نگذارید تا شکستی را هم تجربه نکنید. پس سعی کنید با این احساسات منفی درون خود مقابله کنید تا بتوانید با استواری بیشتری در مسیر خود به سمت موفقیت قدم بگذارید.

 

چگونه ثروتمند شویم؟

 

به شکست‌های خود به عنوان یک درس نگاه کنید

به شکست‌های خود به‌عنوان یک شانس نگاه کنید و از آنها درس بگیرید. فرض کنید شما آن اشتباهات را مرتکب نشده‌اید و مثل یک غریبه از بیرون به ماجرا نگاه کنید. از خودتان بپرسید چرا این شکست اتفاق افتاد؟ در کدام قسمت اشتباه کرده‌اید؟ باید چه کاری را متفاوت‌تر انجام می‌دادید؟ جواب‌هایی که به این سؤالات می‌دهید را بررسی کنید و از نتایج به‌دست آمده در جهت بهبود خود استفاده کنید. این را فراموش نکنید که تا زمانی که شما شکست را نپذیرید، نمی‌توانید بر آنها غلبه کنید تا به هدف‌هایتان دست پیدا کنید.

داشتن یک ذهنیت درست برای ساخت تجربه‌ای از زندگی که با پذیرش همه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، شما را به موفقیت برساند، چه‌قدر برای شما حائز اهمیت است؟ اگر علاقه‌مند هستید در خصوص راهنمایی که شما را برای تجربه یک زندگی موفق آماده می‌کند، بیشتر بدانید، مطالعه مقاله معرفی دوره شگفت انگیز پاراسل زندگی را از دست ندهید.

 

 

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/do-not-make-the-failures-horrible
ezzatkhah

نظرات کاربران

تعداد 2 مورد

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
رامین
رامین گفته:
۰ | ۰

ادمایی که تو زندگیشون به هیجی نرسیدن همیشه ادمایی رو که رویا دارند مسخره می کنند.متاسفانه بیش از نود درصد جامعه منفی باف هست و با هر کس که صحبت می کنی مسخرت می کنن و می گن این کارا برات نون و اب نمی شه و برو دنبال کاری و وقتت رو تلف نکن.علتشم همین است که هر کسی جرات وارد شدن به مسیر موفقیت رو نداره چون شکست خوردن درد داره شکسن خوردن خیلی دردناکه نود درصدمردم جامعه به خاطر ترس از شکست حتی به این مسایل موفقیت فکر هم نمی کنند. امام قانون جهان هستی اینکه افرادی که به دنبال هیچ هدفی نیستند به نون بخور نمیری جهان تا ابد بهشون می ده و بعدش هم بمیرند .و هیچ اتفاق عجیب و غریبی هم در زندگیشون نمیفته .

سهیلا بدیعی/پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۰

درود به شما رامین عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
سهیلا بدیعی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

از اینکه نظر خود را با ما و دیگران کاربران به اشتراک گذاشتید از شما سپاسگزاریم. بله بعضی عقاید و باورهای اشتباه، افراد را از مسیر موفقیت دور می سازد. باید تلاش کنیم ابتدا باورهای خود را اصلاح نماییم و سپس یاد بگیریم که ما نباید به عقاید و سخنان تمامی اطرافیانمان توجه کنیم. تنها نظراتی را مدنظر قرار دهیم که ما را در مسیر موفقیت یاری می نماید.

شاد و سربلند باشید.

پاسخ
رامین
رامین گفته:
۰ | ۱

توی اون قسمت که گفته باید بتونیم احساس منفی رو از خودمون بیرون بریزیم به نظر من یکی از مهمترین نکات برای هر کسیه که می خواد در مسیر موفقیت بمونه و خیلی زود کنار نکشه.من خودم بار ها شده یه برنامه ای داشتم و کلی هم تلاش کرده بودم که به هدفم برسم اما یه اتقاقی وسط راه باعث می شد که کلی احساسم منفی بشه و نتونم خودمو کنترل کنم اما الان متوجه شدم که یکی از اصلی ترین اصول همینه.

سهیلا بدیعی/پشتیبانی عزت خواه دات کام پاسخ داده:
۰ | ۱

درود به شما رامین عزیز
با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای شما
سهیلا بدیعی هستم از تیم پشتیبانی عزت خواه دات کام

بله دوست عزیز همینطور است. افکار منفی یکی از موانع در مسیر موفقیت می باشد که باید با روش ها و تکنیک های صحیح آن را برطرف نموده و تمرکز خود را روی اهداف و رویاهای خود بگذاریم. شاید در ابتدا سخت به نظر برسد ولی زمانی که به این نتیجه برسیم که این افکار منفی به غیر از کند کردن سرعت ما برای رسیدن به پیشرفت هیچ سود دیگری ندارند، می توانیم قدرتمندتر از گذشته قدم در مسیر بگذاریم. از اینکه نظر خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک گذاشتید، بسیار سپاسگزاریم و برای شما در تمام عرصه های زندگی آرزوی موفقیت و پیروزی داریم.

شاد و سربلند باشید.

پاسخ

مطالب مرتبط