تلاش برای شاد بودن

شاد بودن یک خواسته همگانی است. اگر از دیگران بپرسید که هدف آنها در زندگی چیست، احتمالاً اکثر آنها در بین اهداف خود به شاد بودن اشاره می‌کنند. البته شاید شما دقیقاً همین واژه را نشنوید. مثلاً ممکن است بگویند می‌خواهم پولدار بشوم، تشکیل خانواده بدهم، شغل مورد علاقه‌ام را داشته باشم یا یک کار بزرگ که تأثیر مثبتی روی جهان داشته باشد را انجام بدهم. مسئله مهم این است که آنها شاد بودن را در این موارد می‌بینند و زمانی که در هر یک از آنها به موفقیت برسند، احساس رضایت و خرسندی می‌کنند. همه ما در طول روز تمام تلاش خود را برای دستیابی به اهداف خود می‌کنیم و در آخر روز از اینکه یک گام به هدف خود نزدیک‌تر شده‌ایم احساس خوبی پیدا خواهیم کرد.

 

کارآفرینان چه خصوصیات و لایف استایلی دارند؟

 

حال سؤال این است که چگونه انسان شادی بشویم؟ برای شاد بودن الزامی وجود ندارد که همه چیز عالی باشد و در بهترین حالت ممکن قرار گرفته باشید. فقط کافی است با یک دید مثبت به همه چیز نگاه کرد. خیلی‌ها تمام عمر خود را برای رسیدن به شادمانی تلاش می‌کنند اما متاسفانه به نتیجه دلخواه نمی‌رسند، چرا که راه درستی را برای رسیدن به هدف خود انتخاب نکرده‌اند. مشکل اینجاست که اگر شما قبل از انتخاب اهداف خود احساس خوبی نداشته باشید، بعد از دستیابی به آن هم نمی‌توانید خوشحال باشید. اینکه شما برای رسیدن به هدف‌های خود تلاش کنید، اصلاً چیز بدی نیست اما اگر آن را به تنهایی به عنوان معیار اصلی شاد بودن خود بدانید ممکن است ناامید بشوید. در این موارد شما به جای اینکه شادی را درون خودتان جستجو کنید، در بیرون به دنبال آن می‌گردید. لازم است به یاد داشته باشید که شادی حقیقی از درون ما نشات می‌گیرد. شاد بودن مثل مدیتیشن نیاز به تمرین دارد. باید راه‌های رسیدن به شادی را یاد بگیرید و آن‌ها را با تمرین درون خود نهادینه کنید.

 

خصوصیات رفتاری آدم‌های شاد

 

راه‌های رسیدن به شادمانی در زندگی

1. هدف خود را پیدا کنید

به هدف‌هایی که در زندگی دارید، فکر کنید و برای آنها اولویت بندی داشته باشید. ببینید با رسیدن به کدام دسته از اهداف خود بیشتر احساس شادی خواهید کرد. زمانی که فرد بداند دنبال چه چیزی است، حتی از مسیر حرکت به سوی آن هدف هم لذت می‌برد.

2. از ارزش‌های خود دست نکشید

ببینید از نظر شما چه چیزی درست است و به چه چیزی اعتقاد دارید. آن‌ها را برای خود مشخص کنید و در تمام زندگی آنها را حفظ نمایید. در طول زمان، هرچه بیشتر به ارزش‌های خود احترام بگذارید، هم خودتان احساس بهتری خواهید داشت و هم سایر افرادی که دوستشان دارید، چنین احساسی خواهند داشت.

3. به صدای قلب خود گوش دهید

شما تنها کسی هستید که می‌دانید چه چیزی می‌تواند شما را شاد کند. شاید دوستان و آشنایان فکر کنند شما در چیزی عالی هستید که اصلاً به آن علاقه‌ای ندارید. فقط به صدای قلب خود گوش کنید و به دنبال آنچه که شما را خوشحال می‌کند، بروید. شاید جایگاه فعلی شما بهترین جایگاه ممکن نباشد، اما همین که از بودن در آنجا راضی هستید و احساس خوبی دارید، یعنی شما توانسته‌اید به خواسته خود برسید.

4. خیال پردازی کنید

برخی از افراد از این کار دوری می‌کنند چرا که بر این باورند، اگر به چیزی فکر کنند و درباره آن خیال پردازی کنند، در صورتی که به آن نرسند احساس ناامیدی خواهند کرد. این طرز فکر اشتباه است. از فکر کردن به چیزی که واقعاً می‌خواهید، نترسید. مطابق قانون جذب انسان به هر چیزی که فکر کند به آن دست پیدا خواهد کرد. پس به رویاهایتان فکر کنید تا یک قدم به رسیدن به آنها نزدیک‌تر بشوید.

5. زمانی را به فکر کردن به نکات مثبت اختصاص بدهید

هر روز 10 تا 15 دقیقه را صرف فکر کردن به موارد مثبت کنید. با این کار تمرکزتان روی احساسات مثبت شما قرار می‌گیرد و همین باعث شادمانی می‌شود. این افکار می‌تواند هر چیزی باشد: خاطرات خوبی که دارید، لطیفه‌های خنده داری که شنیده‌اید یا هر چیز دیگری که شما را شاد خواهد کرد.

عادت‌های افراد شاد

1. آدم‌های شاد در زمان حال زندگی می‌کنند

زمانی که یکسری از افراد با فکر کردن به گذشته و یا نگرانی درباره آینده، زمان خود را بی‌جهت سپری می‌کنند، افراد شاد از زمان حال خود لذت می‌برند. آن‌ها می‌دانند که گذشته دیگر برگردانده نخواهد شد و آینده را هم هیچکس ندیده است و فقط می‌توانند به زمان حال دل ببندند. چنین افرادی با این طرز فکر، زندگی شادی را دارند.

2. افراد بانشاط به چالش‌های زندگی به عنوان موقعیت نگاه می‌کنند

این افراد چالش‌های پیش روی خود را می‌پذیرند و به جای ناامید شدن از آنها به عنوان موقعیت استفاده می‌کنند. آن‌ها هیچ وقت سعی نمی‌کنند از شرایط بدی که برایشان پیش آمده است فرار کنند، بلکه با اعتماد به نفس در مقابل آن‌ها می‌ایستند و شرایط را به نفع خود تغییر می‌دهند.

3. افراد شاد از چیزهای کوچک هم لذت می‌برند

افراد شاد هیچ وقت به دنبال اتفاقات بزرگ برای شاد بودن نیستند. آن‌ها از هر چیز کوچکی برای شاد شدن و شاد ماندن استفاده می‌کنند. اگر قرار باشد یک فرد تنها به دنبال شادی‌های بزرگ باشد شاید مجبور شود زمان زیادی را برای رسیدن به آن منتظر بماند. چنین افرادی در کنار تلاش برای دستیابی به شادی‌های بزرگ، از کوچک‌ترین شادی موجود در مسیر هم نهایت لذت را می‌برند.

 

افراد شاد از چیزهای کوچک هم لذت می‌برند

 

4. افراد شاد همیشه شاد بودن خود را بروز می‌دهند

شاید بتوان این گزینه را به عنوان مشخص‌ترین تفاوت افراد شاد با دیگران دانست. همیشه می‌توان شاد بودن این افراد را در ظاهر آنها دید. برای مثال همیشه یک لبخند روی لب‌های آنها است. چنین کسانی همیشه با شاد بودن خود، می‌توانند دیگران را هم شاد کنند.

5. همیشه در بین اطرافیان آن‌ها، می‌توانید افراد شاد را ببینید

یکی از خصیصه‌های شخصیتی چنین کسانی این است که به دنبال افراد شبیه به خود هستند. افرادی که همیشه غر می‌زنند و با نگاهی منفی گرایانه به همه چیز نگاه می‌کنند، نمی‌توانند در بین دوستان آنها جایی داشته باشند. اگر شما هم به دنبال دوری از ناراحتی‌ها و نگرانی‌ها هستید، زمانی را با افراد شاد سپری کنید تا به مرور زمان شبیه به آنها بشوید.

6. آن‌ها از آنچه هستند، احساس خوشحالی می‌کنند

آن‌ها از جایگاه فعلی خود راضی هستند و نمی‌خواهند خود را تغییر بدهند یا در موقعیت دیگری قرار بگیرند. البته این بدان معنا نیست که به دنبال پیشرفت و بهتر شدن نیستند، بلکه در کنار رضایت از خود، خواستار دستیابی به بهترین‌ها هستند. تنها تفاوت آنها با دیگران در این زمینه این است که به خاطر چیزی که الان هستند، خود را سرزنش نمی‌کنند. این کار سبب ناامیدی و دلسردی انسان می‌شود و افراد شادمان از چنین رفتارهایی دوری می‌کنند.

برای شاد بودن باید تلاش کرد

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که افراد شادی را در جایی ببینید و از خود بپرسید: «آن‌ها چکار کرده‌اند که می‌توانند همیشه شاد باشند؟» سپس در ادامه به خود بگویید یعنی دلیل این تفاوت این است که آنها زندگی بهتری نسبت به من دارند؟ جواب این سؤال منفی است. شادی آنها وابسته به شرایط زندگیشان نیست بلکه به نوع رفتار آنها در شرایط مختلف بستگی دارد. افراد شاد برای رسیدن به شادمانی تلاش می‌کنند. شادی شما به خود شما بستگی دارد. اینکه شما در شرایط مختلف چه عکس العملی را خواهید داشت. افراد شاد همیشه سعی می‌کنند نیمه مثبت را ببینند. اگر می‌خواهید شما هم مثل آنها باشید سعی کنید موارد گفته شده را به خاطر بسپارید و تا جایی که امکان دارد در زندگی خود اعمال کنید. اگر برای رسیدن به احساس شادی و خرسندی تلاش کنید، مطمئناً به آن دست پیدا خواهید کرد.

نویسنده:
https://ezzatkhah.com/What-are-some-of-the-wonderful-personality-traits-of-happy-people
آدم های شاد چه خصوصیات رفتاری فوق العاده ای دارند؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

5

تعداد امتیازها: 5

نظرات کاربران

0 نظر

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط